Ženitba

Ženitba https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12821/bmid_zenitba-hj3-12821.jpg 4 166 30

Slavná veselohra ruského klasika o nepodařených námluvách, kde se o jednu nevěstu uchází několik svérázných ženichů.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Женитьба (Ženiťba) , 1842

Johana
19.02.2021 3 z 5

Moc doporučuji podívat se na Ženitbu v divadle, případně na starší české televizní zpracování s Petrem Kostkou - dohazovačem. Ani rozhlasové zpracování s Ivou Janžurovou - nevěstou - není určitě ztráta času.
Mám tu veselohru ráda, ale není moc na čtení a abych ještě nezapomněla, překlad pana Suchařípy se mi nezdál ideální.

Lessana
05.10.2020 4 z 5

Je to vtipné, má to spád, šmrnc, grády, krásny jazyk, skvelo vykreslené postavy a pritom jednoduchý dej - o ruku jednej slečny sa uchádza zopár nápadníkov prostredníctvom baby - dohadzovačky. Všetci sa pretekajú v dokázaní svojej výnimočnosti, no "vyhrať" môže iba jeden, ktorý však nakoniec... no, prečítajte si :).

mgeisselreiter
22.09.2019 4 z 5

Při četbě je třeba si představovat děj na divadle, četba sama o sobě není (pro mě) dostatečná pro vychutnání hry. Má to spád a akci, celou dobu si říkám, jak to asi dopadne, a konec je bohužel jaksi useknutý, připadá mi to nedokončené. 70% a 4*, 22. 9. 2019

Toffee
10.05.2018 5 z 5

Hříčka plná falešných úsměvů, ostýchavých nápadníků, kteří se jednoho dne všichni sejdou v pokoji budoucí nevěsty. Napřed si jeden druhého pletou s otcem nevěsty, zjišťují její věno a hlavně se jeden před druhým předvádějí. Do toho rázná dohazovačka, do jejíž práce se míchá kamarád jednoho z velmi nerozhodných nápadníků. Ten sice nejistě touží po ženitbě, jenže je to na celý život! Vtipné dialogy a už tradičně dobrá jména.

LucyDvorska
03.01.2018 5 z 5

Taková "honba" za nevěstou. Vtipná zajímavá hra. Je čtivá a děj utíká, jak má.

Aleh
07.09.2016 5 z 5

Rozsahem nevelké dílko od N.V. Gogola Ženitba je veselohra o tom, jak vládní rada Podkolatov zatoužil být ženatým mužem a využil k tomu služeb dohazovačky. Námluvy se však nepodařily, neboť budoucí nevěsta ze všech přítomných vybírala až přebrala.
N.V. Gogol zpracovává v Ženitbě opět téma maloměšťáckých, nabubřelých a naivních postav, které symbolizují poměry v Rusku v tehdejší době. I toto dílo nese své poselství do dnešní doby.

BellC
24.08.2013 5 z 5

Gogol je můj velmi, velmi oblíbený autor a ženitba je fraška par excellence. Krátká, ale přesto uchvacujícně vtipná hra, na kterou se vždy ráda půjdu podívat.

Malin
30.10.2012 2 z 5

Čekala jsem zábavnou hru, ale byla jsem docela zklamaná. Pravděpodobně by se mi to mnohem víc líbilo, když bych Ženitbu viděla v divadle a ne jen na papíře.
Každopádně, v něčem mi to dost připomínalo Wildea. Jenže... Wilde je prostě neskonale lepší.

verulaj
06.08.2012 5 z 5

Gogol nikdy nezklame. Příjemná a svižná četba, která potěší. Příběh je břitký a rychlý. Těším se až uvidím toto dílo jako divadelní představení, protože Revizor v knize a na ,,prknech" byl neuvěřitelný zážitek.

Violetti
08.04.2012 4 z 5

Ačkoliv nemám ráda dlouhé monology jednotlivých postav, Gogol jasně dokazuje, proč se řadí k ruským klasikům. Jeho monology odsýpají a jsou vcelku humorné. Líbil se mi závěr, přestože zůstal na můj vkus (na divadelní hru) příliš otevřený. Každopádně mé druhé setkání s tímto velikánem, už se těším i na Revizora.
Dost by stálo za to vidět Ženitbu na prknech, co znamenají svět.

zfilmováno ruská literatura rozhlasové zpracování

Nikolaj Vasiljevič Gogol
ruská, 1809 - 1852