Žena v černém

Žena v černém https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111452/bmid_zena-v-cernem-uSt-111452.jpg 4 407 123

Pyšný a osamělý Dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s nezvyklým názvem Devět životů. Mladý londýnský právník Arthur Kipps, který je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, však netuší, jaká tragická tajemství se za zavřenými okenicemi skrývají. Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, od hlavy k patě oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posilují podivné poznámky místních obyvatel a neochota mu cokoli bližšího sdělit. Kdo je ona tajemná dáma a co má společného s hrůznými událostmi, které se ve zdech opuštěného sídla a kolem něj odehrály – či snad odehrávají dodnes? To nejlepší, co bychom mohli očekávat do viktoriánského románu, překvapivě nalezneme v příběhu soudobé moderní autorky. Sugestivní atmosféru prastarých anglických sídel, zlověstných opuštěných slatin, hřbitovů a všudypřítomné mlhy, lidské zoufalství a vášně sahající až za hrob, to všechno vás vtáhne do sebe – jako náruč bezedných močálů, která sevře a nepustí. Ale při rozsvícené lampě a se sklenkou něčeho dobrého je přece příjemné se trochu bát, co říkáte? Nyní také stejnojmenný film s Danielem Radcliffem v hlavní roli!... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Metafora

The Woman in Black , 1983

cat5
27.08.2015 3 z 5

Příjemné hororové počtení, ale oproti filmu (který si filmaři opravdu hodně změnili a ještěže tak udělali, protože by to s filmem jinak asi dopadlo všelijak) jen slabý odvar. Přesto mám k této knize velmi dobrý vztah a v mé knihovně se na ní určitě nebude dlouho prášit.

Babsie
17.07.2015 2 z 5

Pamatuju si, že se mi to četlo dost špatně, byla tam spousta naprosto zbytečných věcí, a styl psaní mi nesedl. Naprostou většinu knihy tam ani nebylo nic strašidelného. Ale kvůli pár skvělým scénám dávám dvě hvězdy, nelituju že jsem ji četla, ale nebylo to nic speciálního, co bych si zapamatovala. Film se mi oproti tomu líbil hodně. Zajímavý příběh.

Joges
02.07.2015 3 z 5

Typický čistokrevný horor. Velmi popisný, hrůzu nahánějící, vyprávěný ve třetí osobě. Příběh Arthura Kippse je dobrý, napínavý, ale právě zdlouhavá popisnost mě od začátku četby odrazovala. Teprve po čtvrté kapitole jsem se začetl a kniha mě začala bavit. Susan Hillová napsala pozoruhodné dílo, to ano, ale stejnojmenný film s výpravnými obrazy je přeci jen o něco málo lepší.

richard7959
21.06.2015 4 z 5

Naprosto úžasná a svěží kniha ve formě spíše novely, než románu. Děj je svižný a předkládá čtenáři přesně to, co si každý fanoušek hororového žánru žádá. Jedna z nejlepších knih, které jsem v tomto žánru zatím četl - a že jich bylo nemálo.

Obuvník
20.06.2015 3 z 5

"Věříte na duchy?" stojí na obalu knihy. Já ano. Možná proto mě duchařiny pravidelně dostávají do kolen. Tentokrát jsem to ustál s noblesou. I když...
Kniha podle mě trpí dlouhými (únavnými) souvětími a ještě delšími popisy, kterým je snad věnováno větší množství prostoru než samotnému ději. Několikrát se mi stalo, že mi oko prostě ujelo mimo stránky, jak jsem se nemohl dobrat konce věty. Všechno to barvité líčení krajiny,počasí a pocitů, které se táhne přes několik stran, poměrně dusí tempo vyprávění. Když dostanu bonbón, chci si ho zkrátka rozbalit sám.
Přesto má kniha svoje kouzlo. Zajímavé prostředí, zajímavá doba. Musím také vyzdvihnout poslední kapitolu, která ostře kontrastuje se zbytkem knihy a působí tak o to úderněji. Možná to byl autorčin záměr.
Ostatně, posuďte sami. 126 stran uteče dřív, než vám vystydne voda ve vaně :-)

Kudo
01.06.2015 3 z 5

Málo kdy se stává, že film překoná knihu. Zde k tomu však došlo...
~(3,7★)~

drakamena
27.05.2015 3 z 5

Kniha nebyla tak strašidelná, jak jsem si myslela a doufala.

cathyblack
07.04.2015 3 z 5

Na takhle tenkou knihu, paráda. První kapitola se skoro nedala přečíst, ale poté... temně-chladná Anglická atmosféra. Konec mi způsobil minutovou žaludeční křeč.

Smuggi
15.12.2014 5 z 5

Já nejsem moc na horory. Ani filmové zpracování knihy jsem nedokoukala do konce. Ale tato kniha mě velmi mile překvapila. Velmi hezky napsaná, překlad v pořádku. Množství staršidelných scén na mě bylo akorád (pro někoho, kdo vyloženě má rád horory, tak bude zklamán). A musím říct, že těch cca 140 stran jsem přečetla jedním dechem a nutila mě číst dál a dál a to mám moc ráda !

Francoa
28.09.2014 3 z 5

Po přečtení anotace a komentářů jsem od knihy očekával mnohem víc.Nedokázal jsem se vžít do pocitů hlavní postavy a nesdílel jsem jeho strach.A od tří čtvrtin knihy jsem i očekával skutečný konec.Ale jinak se to četlo docela dobře a rychle.Popisy pochmurné krajiny jsem nijak nadšen nebyl.

knihomolka01
31.08.2014 4 z 5

Možná by mohly být strašidelné pasáže trochu delší, ale jinak nemám co vytknout.:) Atmosféra úžasná a líbilo se mi zvolení hlavní postavy.

petra3242
13.08.2014 5 z 5

tak strašně jsem se u ní bála, že jsem na noční šla o hodinu dřív do práce, jen abych nemusela být doma sama

Lidudu
04.08.2014 3 z 5

Ženě v černém prostě něco chybí. Není zdaleka tak strašidelná a mrazivá, jak bych si představovala. Snad poprvé říkám, ač nerada, film je lepší než knížka!

Lucy Sun
03.08.2014 3 z 5

Kniha zajímavá, tajemná a přečtená večer. Film je ale strašidelnější a lepší.

kleria
27.07.2014 3 z 5

Tahle knížka se mi líbila a jelikože jsem jí dočítala večer tak jsem se trochu bála. Je to celkem krátká knížka, takže si myslím, že se dá za jedno odpoledne přečíst. Celkově ale nevím co si o knížce moc myslet... ale asi ji budu hodnotit jako průměrnou a dám ji krásné tři hvězdičky. Pokud hledáte nějakou krátkou knížku u které se můžete především večer trochu bát, tak vám tuhle knížku doporučuji. No a já uvidím co řeknu na film, na který mám v plánu se teď někdy až bude víc času kouknout :D.

Carrie..
14.07.2014 3 z 5

Kniha mě celou dobu bavila , s napětím sem hltala každou stránku a čekala jak to dopadne . Když jsem knihu dočetla , byla sem v šoku ! Připadalo mi jako kdyby autorka měla posledních pár minut na odevzdání rukopisu a tak honem honem dala nějakej konec , kterej mě teda hodně zklamal ! Ke knižce se už určitě vracet nebudu ..

Shimargh
15.05.2014 3 z 5

Na ženskou autorku překvapivě ucházející..

pipixy
03.04.2014 2 z 5

Dechberoucí...nuda! Vlastně doteď pořádně nechápu dvě věci: 1. Jak jsem to dokázala dočíst až do konce, 2. Proč to někdo vůbec měl potřebu ještě zfilmovat. Co se týká filmu, tak atmosféra a všechny ty duchařské serepetičky okolo to mělo, ale....no řekněme, že o fous lepší než knížka, ale znova bych si nedala ani jedno.

Kate.S
17.11.2013 4 z 5

Tato kniha má dobré dvě části. A to začátek a konec. Ten prostředek bych popsala jako „nemastný neslaný“. Autorka zde výborně popsala atmosféru starého domu. Sice jsem se při čtení vůbec nebála, ale kdybych byla v Arturově kůži a v noci v takovémto domě, tak bych se asi zbláznila strachy. Ten konec byl pro mě naprosto nečekaný. Myslím, že tato knížka by si zasloužila vyšší hodnocení. Mně se líbila i přes ty slabší části. Určitě se podívám na filmové zpracování.

aluskacz
21.10.2013 3 z 5

U knížky mě nezamrazilo ani jednou, kdežto u filmu jsem si zakrývala dost často oči. I tak se mi knížka líbila o něco víc než film. Asi proto že jsem ji četla jako první.