Žena v černém

Žena v černém https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111452/bmid_zena-v-cernem-uSt-111452.jpg 4 407 123

Pyšný a osamělý Dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s nezvyklým názvem Devět životů. Mladý londýnský právník Arthur Kipps, který je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, však netuší, jaká tragická tajemství se za zavřenými okenicemi skrývají. Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, od hlavy k patě oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posilují podivné poznámky místních obyvatel a neochota mu cokoli bližšího sdělit. Kdo je ona tajemná dáma a co má společného s hrůznými událostmi, které se ve zdech opuštěného sídla a kolem něj odehrály – či snad odehrávají dodnes? To nejlepší, co bychom mohli očekávat do viktoriánského románu, překvapivě nalezneme v příběhu soudobé moderní autorky. Sugestivní atmosféru prastarých anglických sídel, zlověstných opuštěných slatin, hřbitovů a všudypřítomné mlhy, lidské zoufalství a vášně sahající až za hrob, to všechno vás vtáhne do sebe – jako náruč bezedných močálů, která sevře a nepustí. Ale při rozsvícené lampě a se sklenkou něčeho dobrého je přece příjemné se trochu bát, co říkáte? Nyní také stejnojmenný film s Danielem Radcliffem v hlavní roli!... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Metafora

The Woman in Black , 1983

daza.dt
16.03.2018 5 z 5

Krásně napsáno, četlo se velmi rychle. Lepší než druhý díl

BelphegorSara
23.11.2017 5 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem: Fantastická kniha!

Petusa242
19.08.2017 5 z 5

Fantastická kniha!

edith79
16.06.2017 4 z 5

Osobně duchařskou literaturu moc nemusím, ale tato kniha mě bavila. Má perfektně vykreslenou atmosféru a i když pointa není zvlášť originální a příběh je dost předvídatelný jsem ráda, že jsem po ní sahla.

PeM
07.06.2017 2 z 5

Knížka mě moc nebavila, utahané...

Atanone
16.05.2017 3 z 5

Možná nebyl dobrý nápad číst tuhle knihu v noci,navíc po dešti,když ještě sem tam něco nečekaně "kápne" a člověk v tichu s tím zvukem nepočítá.
Knížka není dlouhá,což je na jednu stranu dobře,protože se tam toho až zase tolik neděje ( změny,které byly provedené ve filmové verzi určitě byly příběhu k dobru). Na druhou stranu jsou v knize poměrně dlouhé,ale barvité popisy krajiny,které už samy o sobě působí jako obrazy. Každému se to nemusí líbit,ale mně se to četlo dobře,i když musím přiznat,že mě to do křesla nezatlouklo,pořád bych ráda jela na dovolenou někam,kde to takhle krásně a strašidelně voní mlhou.

Shimy
20.03.2017 2 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za krátkou dobu, ale to z toho důvodu, že byla tak slaboučká, ne z toho, že bych se do ní začetla tak, že bych ji nemohla ani odložit. Na druhou stranu, nudná ale také nebyla. Čekala jsem, že se u ní budu bát, ale spíš jsem jen celou dobu čekala, co se stane, a byla jsem napjatá vlastně jen na konci, i když jsem celou dobu věděla, jak to asi nakonec dopadne. I přesto ale nemůžu říct, že bych se u knihy nudila, ale myslím si, že to bylo způsobeno i tím, že měla málo stránek, kdyby byla delší, už bych se asi nudila. Tak nějak nevím, co si o téhle knize myslet, tak dávám takový zlatý střed :)

Cashmere.Cat
13.03.2017 3 z 5

Ženě v černém jsem věnovala pozornost až když jsem viděla trailer na film.
Viktoriánský román,který se spíše zajímal o historii okolo domu a jeho majitelů než okolo tajemna duchařiny.Nevím co si o tom myslet,kniha by byla lepší spíš jako povídka,takhle to bylo moc utahané a zaujal mě spíš konec než to předtím.Film byl uplně,ale uplně jiný než byla kniha a za to jsem i celkem ráda.Málokdy se mi stává,že se mi filmová adaptace líbí víc než kniha a 'Žerna v černém' patří bohužel mezi ně.

trudoš
26.02.2017 3 z 5

Žena v černém je dnes často vnímána jako klasické dílo viktoriánské duchařské prózy, přestože vznikla v osmdesátých letech dvacátého století. Je to tím, že se Susan Hillové naprosto bravurním způsobem podařilo jazykově i atmosféricky navázat na literaturu z přelomu století, a to tak důvěryhodně, že vám ani nepřijde, že čtete moderní román.
Bohužel však nejsem ten pravý, kdo by dokázal ocenit kvality staromódních horůrků. Což o to, kdyby kniha byla povídkou (k čemuž má při svém krátkém rozsahu skutečně blízko), trefila by se mi do vkusu beze zbytku. Takhle mě bavil pouze začátek a samotný závěr, dění uprostřed bylo příliš upovídané. Všudypřítomné popisy anglické mlžné krajiny jsou sice okouzlující, ale zároveň zbytečně vytrhávají z pečlivě rozvržené gradace děsu. Má to své kouzlo, o tom se vůbec nehodlám přít, ale ne natolik silné, abych noci strávené ve strašidelném domě dokázal s hrdinou prožít na sto procent. Spíše jsem u toho klimbal. Ale jinak poměrně fajn.

martina.culik
24.02.2017 4 z 5

Kniha mi hodně připomněla původní gotické romány a když jsem ji četla s tímto očekáváním, zjistila jsem, že se mi opravdu líbí. Jedná se sice o oddechovější četbu, u které se nebudu třást strachy, ale i takové jsou třeba.

Půca4
14.02.2017 2 z 5

Knížka mě tedy vůbec nebavila .. čekala jsem od ní mnohem více. Vůbec mi nepřijde, že by to měl být horor, nudila jsem se. Hned si pustím film a jsem zvědavá, jak mě osloví ten.

dominika2585
05.12.2016 1 z 5

Od knihy ale i od filmu jsem očekávala mnohem víc. Pro mě to vůbec nebylo strašidelné a při čtení jsem se nudila. Bohužel.

MájaM.
24.11.2016 3 z 5

Kniha nebyla tak strašidelná,jak jsem čekala:) Ale na lehké počteníčko není tak špatná:) Ale film se mi zdál lepší:) Ale můj názor:)

NemcovaKN
12.10.2016 3 z 5

Kniha v porovnání s filmem není tolik strašidelná a zajímavá. Film jsem viděla jako první, takže to asi mělo také vliv. :-)

ELMA
28.09.2016 3 z 5

JEdna velká příšerná vleklá nuda. Jedna hvězda navíc za Spider.

Misha11
07.08.2016 2 z 5

Nejdřív jsem viděla filmy, poté jsem četla druhý díl a nakonec první.
Upřímně, druhý díl mě bavil víc, trocha napětí tu byla až téměř na konci příběhu. Knížka mě i při počtu stránek dokázala nudit.
Za mě nic moc, když už, tak radši film.

katule1992
14.06.2016 1 z 5

Ženu v černém jsem si kupovala z jediného důvodu. Miluju stejnojmenný film s Danielem Radcliffem. No a po mém velké očekávání přišlo také jedno velké zklamání. Příběh, přestože je to velmi krátká povídka, se nesmírně táhl a dlouho jste čekali na zápletku nebo alespoň to napětí. Jak si totiž na knize můžete přečíst, tak Žena v černém je MRAZIVÝ PŘÍBĚH ZE STARÉ ANGLIE. Jediné ,, napětí" se dostavilo asi 5 stránek před koncem příběhu. A to je bohužel smutný fakt.

Ještě bych se ráda vrátila k délce příběhu. Malá knížečka o 144 stranách, která mi přišla po celou dobu čtení skoro 500 stran dlouhá. Některé pasáže jsem četla skoro čtyřikrát. Poměrně často jsem se v ději ztrácela, příběh nedával moc smysl a mohu říci, že během čtení jsem trpěla.

Když tak přemýšlím, bohužel mě asi žádná pozitiva nenapadají. Může to být příliš velkým očekáváním, stylem psaní nebo špatným rozpoložením. Tak či tak knihu si už nikdy nepřečtu.

Rozhodně si myslím, že příznivce filmu, tak jako jsem já, tato kniha velice zklame. Kniha a film popisují naprosto dva odlišné děje. Jediná shodná věc je pouze titul: Žena v černém.
Za mě tedy pouze 1 z 5

sirek
09.06.2016 1 z 5

Strašně utahaná nuda, milion různých popisů mlhy (bez nich by byla knížka o polovinu kratší), spousta náznaků, ale akce žádná. Něco se začne dít až na posledních stránkách knihy, ale jinak mi trvalo nezvykle dlouho to přečíst, na to jak je kniha tenká. Čekal jsem víc, film je v tomto případě lepší než kniha.

Arven2001
07.06.2016 4 z 5

Rozhodovala jsem se, jestli dát 3 nebo 4 * knížka si ale zaslouží 4. Opravdu mě bavila.

sgjoli
28.05.2016 4 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila už dlouho, a to i přesto, že jsem nejdříve viděla filmy a vlastně už věděla, o čem to je a jak to vlastně skončí. I když je kniha tenoučká, dostala jsem od ní vše, co jsem od ní očekávala. Filmy a kniha se v některých detailech lišily, ale to se dalo vlastně tušit, a mně to vůbec nevadilo, naopak jsem byla ráda, protože jsem věděla, že i přes tu základní dějovou linii dostanu od knihy něco, co mi filmy nenabídly.
Je to ten typ hororu, který bude hrát na vaše nervy pomocí nevědomí, nejistoty. Stejně jako hlavní hrdina tápete, nevíte, co máte čekat, nerozumíte některým věcem, a to je to, co já mám na hororech ráda. Ten pocit, kdy tušíte něco tajemného a strašidelného, ale vlastně pořád nevíte, co se děje.
V případě Ženy v černém jde o skvělý mysteriózní duchařský příběh, vhodný k ukrácení dlouhého večera a který vám svojí výborně popsanou atmosférou příjemně pošimrá vaše nervy. Ti otrlejší by se možná mohli trošinku nudit, ale já byla spokojená a příjemně jsem se u knihy bavila.