Čaroděj Zeměmoří

Čaroděj Zeměmoří https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45253/bmid_carodej-zememori-POF-45253.jpg 4 531 96

Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu o Zeměmoří – fascinujícím světě stvořeném Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guinovou. Knihy o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií. Někteří lidé se zde rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

A Wizard of Earthsea , 1968

vlkodlaq
28.07.2014 3 z 5

Kniha se dobře četla, byla příjemně relaxační, jen bohužel poněkud upadá do průměru fantasy knih, přesně kopíruje běžnou osnovu a nenabízí skoro nic navíc.

lord-artoo
21.04.2014 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří paní Uršuly je prostý příběh s poselstvím(i) pro každého, kdo je ochoten naslouchat a přemýšlet, zasazený do světa pro fantasy žánr neotřelým. Dílo by rozhodně sneslo rozvedení do šířky a to zejména v místech, která jsou zdánlivě hluchá - dle mého soudu jen nedostatečně ilustrativní. Čarovítr však vane z každého odstavce a tak by bylo chybou nenechat v něm napnout své plachty!

Reithe
12.04.2014 3 z 5

Čekal jsem od téhle knihy víc. Víc děje, víc akce, víc zvratů, vtažení čtenáře do děje. Ničeho z toho se mi ale nedostalo. Je to ucházející vyprávění, ale rozhodně ne skvělé. Pravděpodobně je určeno dětským čtenářům, protože je to vlastně kniha o dospívání hlavního hrdiny, který se má stát největším čarodějem Zeměmoří. Nedokázal jsem si ale oblíbit žádnou postavu v této knize, dokonce ani hlavního hrdinu. Zatímco byl děj celé knihy přípravou na závěrečnou „bitvu“, konečné rozuzlení bylo až příliš rychlé a příliš snadné – stačily na něj přibližně čtyři stránky. Shrnuto: „Čaroděj Zeměmoří“ u mě rozhodně nezabodoval.

Krisicek
18.02.2014

Čteno tak před 5-6 lety, a bylo to dost velké zklamání. Ani teď nechápu ty nadšené ohlasy a vynášení Le Guin do nebes. Jestli se přemluvím, přečtu si to znovu a možná mne to osloví víc než kdysi. Ale možná to prostě jen není můj šálek čaje. Kniha mi přišla nudná a ani další kniha (Atuánské hrobky) mě tehdy nepřesvědčila přečíst si od téhle autorky ještě něco víc.

Darkry
25.12.2013 4 z 5

Velice zajímavá četba nejenom pro ty co znají knihy ze série "Odkaz dračích jezdců" od Christophera Paoliniho. Sám totiž přiznává, že se touto knihou při psaní inspiroval a je to pravda. Celá princip fungování magie je velice podobný jako ten v Alagaesii.
Příběh je ale samozřejmě úplně odlišný, ale to mu neubírá, naopak spíše přidává. Není to jen obyčejné řadově fantasy, ale v příběhu je skrytý i jakýsi hlubší smysl a po dočtení knížky se každý může zastavit a zamyslet se nad tím o čem kniha vlastně byla.
Vřele doporučuji všem :)

LuciusWlk
23.12.2013 3 z 5

Nevím, jestli zrovna klenot, toť nejspíš věc názorů. Zajímavě vymyšlené, ale trochu bez chuti. Možná jsou další díly lepší, ale zatím, jsem neměl tu čest.

Targa Dall
30.08.2013 5 z 5

Moc pěkné :)

Je třeba znáti pravé jméno každé věci.

honajz
31.07.2013 4 z 5

S tímhle cyklem, tuším má čtyři díly + 1 + 1, mám jeden problém. Svět je to nádherný a fantastický, úžasně podaný, fantazie autorky si neklade žádná omezení. Také postavy jsou plastické, ani bílé, ani černé, ostatně samotný hrdina přes vše dobré, co podnikne, má nejeden hříšek na triku. Ale co hapruje, je příběh. Bývá problém se do těchto knih začíst, někdy je příběh hodně vágní, někdy nedává logicky smysl (třeba máte ostrov chráněný kouzlem proti zlým silám, a ona vám na ten ostrov pronikne temná síla - jak?). Těžko pak hodnotit.

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Líbila se mi atmosféra světa, který Le Guin stvořila, stejně jako jsem ocenila její pojetí magie - přírodnější, hodně zaměřený na úrodu a lidové léčitelství. Ale po dočtení jsem nijak nehořela touhou okamžitě začít číst další díl. Docela jsem se bála, že kouzlo Zeměmoří je pro mne maximálně vytěženo, což se u hrobek potvrdilo.

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Série o Zeměmoří mě nadchla. Příběh Geda je jedinečný a autorka vymyslela svět, který je originální a čtenář milující fantasy si jej prostě musí zamilovat. Děj má rychlé tempo a nepostrádá nic, co by správný příběh měl mít - napětí, vývoj a zvláštní kouzlo, díky kterému události v knize porožíváte společně s hlavním hrdinou.

JohnCZ
07.11.2012 5 z 5

O sérii ze světa Zeměmoří jsem se dozvěděl díky stejnojmennému filmu z dílny Hallmarku, který mě i přes jisté televizní vzezření uchvátil. Film jsem viděl před mnoha lety a příběh filmu si tedy (prý naštěstí) moc nepamatuji. A možná i proto byl nejvyšší čas mrknout na knižní předlohu. Hned ze začátku mě kniha vtáhla do děje, i když mi místy přijde až moc zkrácená a zjednodušená, nemůžu se jí nabažit, protože obsahuje přesně ty ingredience, které mě na fantasy tak baví. Zajímavé postavy, fantaskní názvy míst, melancholicky laděné prostředí, mýtické tvory a mysteriózní story. A ačkoli jsem fanouškem Sapkowského a Tolkiena, mám raději fantasy jednodušší, u kterého nemusím zpětně dohledávát postavy a jejich rodokmeny, které se radši soustředí na a příběh a sílu vyprávění. Tohle Čaroděj Zeměmoří naprosto splňuje, ale to neznamená, že je méně hodnotný. To rozhodně ne! Čtení rychle odsýpá, je napínavé, zajímavé, melancholické, místy vcelku temné, ale i zábavné a lehce poučné – díky zajímavým myšlenkám. Hodně se mi líbil charakterní vývoj Geda, kdy se z původně rozmarného a trochu arogantního mladíka postupně stával moudrý a mocný čaroděj.

Hipi
19.04.2012 5 z 5

Čaroděje Zeměmoří jsem četla poprvé na střední škole a zapůsobil na mě jako nějaké úžasné, melancholické zjevení (nebo jsem ho možná jen četla v melancholické náladě..už nevím). Tenhle příběh má zvláštní kouzlo, díky kterému se mi nechtělo knihu odložit z ruky. Je dost jiná než všechny ostatní fantasy, nebo tak na mě alespoň působila. A objevuje se v ní zajímavá myšlenka, že nad svým stínem se nedá zvítězit...lze si na něj jen zvyknout.

Wrent
24.03.2012 5 z 5

Když jsem zjistil, že se knihy Zeměmoří dají opět koupit, neváhal jsem ani minutu. Přece jen už je to nějaký ten čas, kdy jsem je naposledy četl. Při tomto druhém čtení jsem měl zpočátku chvíli pocit, že je děj strašně zrychlený, až plytký (ale také jsem předtím četl Pána Prstenů, že...), což ale po několika stránkách (tak dvou?) okamžitě odeznělo. Ursula Le Guin nepotřebuje zabíhat do složitých podrobností, podivuhodný ostrovní svět dokáže popsat v odstavci a i tak si čtenář udělá obrázek o všem potřebném, což se ještě více stupňuje u postav. Spisovatelka vytvořila nádherný svět s úžasnou mytologií, kterou od ní později převzalo mnoho autorů fantasy a nechala oživnout podivuhodnou postavu čaroděje Geda, jehož mládí je představeno právě v této knize. Jeho syrově podaná cesta za vlastním stínem je prostě epická. Škoda, že tohle fantasy není vůbec tolik známé...

jesuswlasac
29.02.2012 5 z 5

Túto knihu som si prečítal až keď som mal asi 24r a rozhodne ma veľmi zaujala. Určite lepšia a napínavejšia séria ako Pán prsteňov !!!

Layss
26.02.2012 5 z 5

První knížka od této autorky, kterou jsem četla. A naprosto mě uchvátila. Zprvu jsem byla překvapena, protože zrovna moc nemusím příběhy psané ve starším jazyce. Ale tohle je prostě něco!

Skallarix
09.11.2011 5 z 5

První fantastický příběh ze světa Zeměmoří, který rozhodně vyniká svou jedinečností mezi ostatními fantasy romány. Ursula K. Le Guin má můj neskonalý obdiv už od mých třinácti, čtrnácti let...