Čaroděj Zeměmoří

Čaroděj Zeměmoří https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45253/bmid_carodej-zememori-POF-45253.jpg 4 531 96

Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu o Zeměmoří – fascinujícím světě stvořeném Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guinovou. Knihy o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií. Někteří lidé se zde rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

A Wizard of Earthsea , 1968

Taťka Hraboš
05.04.2022 4 z 5

První kniha od autorky a přiznám se, že jsem čekal víc nebo spíše něco jiného. Příběh, postavy i prostředí jsou samy o sobě moc pěkné, ale způsob vyprávění mě překvapil. Připadal jsem si trochu jako při četbě řeckých bájí a pověstí; taky jsou zajímavé, ale chybí jim dramatičnost, napětí, gradace, prostě ty prvky, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho odejít od knihy, dokud ji nemá přečtenou. Přitom tenhle příběh takový potenciál určitě má – pravda ale je, že pak by asi kniha byla dvoj- až trojnásobně tlustá. Nicméně na další příběhy ze série jsem stejně zvědavý, tak se k ní dříve či později vrátím.

johana3160
12.03.2022 5 z 5

Knihu jsem cetla pred vic jak patnacti lety. Celkem me udivilo (i kdyz asi nemelo), kolik jsem toho zapomnela. Tentokrat jsem knihu poslouchala, ale na zazitku to neubralo. Cloveku se ani nechce verit, ze pribeh vznikl v sedesatych letech.
Ve sve podstate tak jednoduchy, ale pritom propracovany svet Zememori urcite stoji za precteni/poslechnuti.

Covenant
10.03.2022 4 z 5

Dlouho jsem se tomuto kousku vyhýbal, ačkoliv jde o jednu z největších klasik. A to jen z jediného důvodu. Nebaví mě čarodějové. Když jde o humor, jako v Pratchettovi, apod., tak ano. Ale ti vážní, hloubaví a holí mávající postavy, vykřikující nesmyslná slova, mě prostě neberou. Občas se najde, ale vyjímka. Tak Šmajdalf je jasný, ale já si hodně oblíbil Puga, od Feista. Ten napsal svojí ságu, až o 14let po této knize později a klidně se mohl inspirovat, tímto dílem ( kde mi chvílemi přišlo, že čtu Starce a moře). Takže takhle. Nemůžu říct, že jde o klišé, když Ursula je určitě jeden z těch autorů, co v šedesátých letech zpopularizovali žánr fantasy. Objevují se tam prvky, které lze vidět skoro všude. Zdánlivě obyčejný kluk, velká moc, moudrý učitel, chyba, cesta, atd. Ale Ursula do díla vkládá víc, než jen povrchní děj. A dělá to s takovou lehkostí, jak to umí jen velmi dobří vypravěči.

Luigi1
27.12.2021 5 z 5

Moc se mi tato pohádka o čarodějích líbila.Krásně propracovaný děj který čtenáře zanese do mezidalekých fankrajin.Doporučuji.

martina5069
07.10.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Přednes panem Tomášem Juřičkou byl super, krásně se to poslouchalo a stihla jsem 7hodin 40 minut za jeden večer a kousek dnešního dne. Po delší době jsem si řekla, že už mám naposlouchaných thrillerů dost a sáhla pro fantasy doporučované v jednom z podcastů Audiolibrixu. Čaroděj zeměmoří je první díl z trilogie. Knih je o klukovy jménem Ged, který zjistí, že má čarodějné schopnosti a začne se učit od mága jménem Orion. Celá kniha je vlastně o putování Geda za účelem získat co nejvíc čarovných schopností. Pokud máte rádi magický svět a vlastně i moře, tak je tahle kniha pro vás, mě osobně se první díl líbil a už mám nachystaný druhý, protože první díl byl vlastně takovým klíčem k otevření dílu číslo dva.

LadinSt
27.09.2021 5 z 5

Klasická, nádherná a pohádková fantasy se silným příběhem.

Jizi
18.09.2021 3 z 5

Klasická fantasy, jeden z oněch "původních" příběhů, ve kterých najdete spousty a spousty dalších, jež z něj čerpaly tu zjevněji, tu méně zjevně inspiraci (a některé ho neumně vykradly). Příběh chlapce - čaroděje odehrávající se v obřím fiktivním světě, v němž mají největší moc slova a jména v druhé polovině poněkud ztrácí dech - pokud tedy nemáte slabost pro moře a mořeplavbu - nicméně závěr je skutečně skvělý. Čili sem s dalším dílem!

Tyrkysová
16.09.2021 5 z 5

Série Zeměmoří patří ke klasikám fantasy žánru a rozhodně stojí za to, abyste jí dali šanci. Jako v mnoha dílech autorky zde najdete pasáže, které vedou k zamyšlení, na několika místech má kniha až melancholickou náladu. Na druhou stranu je celý děj vyprávěn relativně stručným jazykem a svižným tempem, kdy roky rychle ubíhají, a nechává hodně na představivosti čtenáře. Četla jsem již po několikáté a stále baví.
4,5*/5*

Ver777
27.08.2021 5 z 5

Zamne je Ursula Le Guin PANÍ SPISOVATELKA. Neotřelé nápady, zajímavé charaktery, úsporný styl psaní a přitom je vše rečeno a navíc se vám knihy vejdou i do malé kabelky :-).

RomanTilcer
16.07.2021 5 z 5

Zlatá klasika. Bavilo mě to stejně jako v dětství, snad ještě víc, člověk do toho po těch letech vidí přece jen trochu hloub. Jenom mi teda bylo líto, jak dopadlo setkání s draky. Jinak bych se docela vsadil, že když se Joe Abercombie rozhodl napsat Půl krále, načetl nejdřív to nejlepší YA a načerpal tu spoustu inspirace - mladej hrdina čelící svejm chybám, dospívání, Ged - Gettsko, Gedova teta - matka Gudrun, všechno to plavení se po moři a tak dále.

Anjin
09.07.2021 4 z 5

Ano, souhlasím s tím, že to je kniha, ve které se události spíše dějí, než že by se odehrávaly, ale k mému vlastnímu překvapení mi to ani nevadí. Příběh je vystavěný dobře, sice koncentrovaný na hlavního hrdinu, což ale při této délce nijak nevadí. Jistě, jeho cestám a světu Zeměmoří celkově by snad slušelo trochu košatosti, ale opět, vzhledem k délce knihy to ani tolik nevadí (navíc jsou i další díly). A při tom na Vás skutečně dýchne onen závan nostalgické, "čisté", fantasy, což osobně kvituji.

Allena24
12.06.2021 5 z 5

Při hodnocení mi v hlavě rezonovalo: to se musí podporovat :-).
Někdo zde v komentáři napsal: Poněkud krotká fantasy z jiné doby.
Souhlasím a dodám, že i proto 5*

marvarid
10.06.2021 4 z 5

Krásný, jednoduchý příběh. Vyprávění je napínavé, není problém se začíst a zapomenout, kolik je hodin. Autorka se nezabývá rozsáhlým vysvětlováním toho, jak Zeměmoří vzniklo, jak funguje, jaké jsou politické vztahy a kulturní dějiny ostrovů. Pouze sledujeme Krahujce po dobu několika náročných let, během kterých dospěje z chlapce v muže. V tuto chvíli bych tedy neřekla, že vytvořila alternativní fantasy svět (jako třeba Tolkien Středozemi), to by bylo příliš nadnesené. Ale možná se toho o Zeměmoří jako takovém dozvím víc v příštích dílech (už jsem si objednala zásilku z knihkupectví :)

Ran
28.04.2021 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Příběh je zajímavě a výborně napsaný a vytvořený. Autorka neplýtvala čtenářovým časem a nezahlcovala ho zbytečnými informacemi. Zápletky byly velmi dobře napsané a umístěné. Tempo čtení bylo rychlé tak akorát.

hardrock
06.04.2021 4 z 5

Pre deti ako vstup do sveta fantasy, prečo nie? Vypočuté ako audiokniha, aby som vedel, čo dám svojim deťom na počúvanie. Kniha je útla, dej je v podstate jednoduchý, ale o to viac uchopiteľný pre myseľ ľudí, ktorí sú na tomto svete zatiaľ len pár rokov. Treba aj takéto knihy, takéto príbehy, aby si deti rozvíjali fantáziu s radosťou. Kniha plní účel aj po viac ako 50 rokoch od jej prvého vydania.

Hellboy
27.03.2021 3 z 5

10/2021 Moje první kniha od Uršuly Leguánové. V dětství jsem ji nečetl, nemám k ní žádný nostalgický vztah. A bohužel mě úplně neuchvátila. Kniha překypuje skvělými nápady, ale selhává v jejich uchopení. Rozčlenění děje, výstavba nějakého charakterového oblouku, to tady zkrátka vůbec nefunguje. V této knize se věci dějou. A čtenář je ve vleku událostí. Což například znemožňuje jakoukoliv identifikaci s protagonistou. Ged se stane kouzelníkem, Ged se potlouká po světě, bojuje s drakem, a pak, v podstatě celou druhou polovinu knihy, bojuje se Stínem. Jenže nic z toho mě nijak výrazně nezasáhlo, nešlo to, kvůli tomu stylu psaní, který vůbec nebere ohled na čtenáře a prostě jen dál a dál valí děj, který přeskakuje z místa na místo, ale nenechá prostor s kýmkoliv nebo čímkoliv navázat čtenářovi vztah. Působí to jako pilotní díl seriálu, kde je potřeba čtenáře/diváka uvést do děje, ale už nezbývá čas na pořádné budování zápletky a psychologie postav. Trochu zklamání. Samozřejmě nepochybuji ani na minutu o tom, že kdybych byl dítě, tak jsem z knihy naprosto odvařenej.

š.m.i.k
23.03.2021 5 z 5

Moc hezká pohádka na čtení pro toto období. Nejdříve jsem si myslela, že jsem na příběh už stará, ale jak jsem pokračovala dál a dál, byla jsem čím dál nadšenější. Líbil se mi vývoj osobnosti Geda i celková myšlenka, takové to poselství (nebo ponaučení), co z příběhu vyplyne. Rozhodně se jdu zaposlouchat do pokračování.

Alex.Barunka
07.02.2021 4 z 5

Tohle. Bylo. Tak. Strašně. Krásný.

józi.odkudkam
22.12.2020 5 z 5

Malá, velká pohádka o moci slov a pravé, nitrotvárné magii; v přijetí chyb a odhození pýchy leží tajemství skutečné síly, neboť ta vyvěrá z úplnosti. Vždyť meč be šrámu je jak drahokam bez kazu; pouhou ozdobou.
Banální? Ano a vůbec mi to nevadí.

5 jak víno zrajících *****

Zelený_Drak
05.09.2020 4 z 5

Knihu jsem zachránila od popelnic a aspoň rok mi nepovšimnutá ležela doma (což u mě není nijak dlouhá doba), aby mě následně nadchla ve své audiopodobě. O co se Lewis v (podle mého mínění nepříliš povedených) Letopisech Narnie urputně snažil, totiž o chytrý příběh pro děti s poučením, to se Ursule Le Guin později podařilo na menším prostoru a s větší elegancí. Kniha mě zaujala jakmile se Ged vydal na cestu a pak už mě zájem neopustil. Je, pravda, napsaná velmi stručně a to je i důvod, proč dávám jen čtyři hvězdičky, ale vezmu-li v potaz, kdy byla kniha napsána a pro jakou věkovou kategorii je určena, nejde to autorce zase až tolik vyčítat. Přijde mi úplně mimo srovnávat dětskou knihu z konce 60. let s tvorbou současných autorů fantasy pro dospělé. Kdyby mi bylo 12 let, moje nadšení pro Čaroděje Zeměmoří by neznalo mezí. Chtěla jsem si vypsat všechny skvělé kousky, ale bylo jich tolik, že jsem to brzy vzdala. Určitě knihu budu číst znovu a přečtu si i další díly Zeměmoří.

"Promáčený a rozmrzelý Ged se skrčil mezi keře, z nichž crčela voda, přemítal, k čemu je moc, když je člověk příliš moudrý, než aby ji použil, a litoval, že se raději nedal do učení k tomu starému počasníkovi z údolí -- to by aspoň spal v suchu."