Šedí bastardi

Šedí bastardi https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424863/bmid_sedi-bastardi-Zrf-424863.jpeg 4 259 72

Souzené země série

Krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty. Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků. Šakal střeží svůj kraj coby člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Na své straně má věrného trojkrevného přítele Kaňoura a Nádhernou, jedinou jezdkyni v kopytu. Když do pevnosti Šedých bastardů zavítá cizí čaroděj, plány na svržení šéfa jsou prozrazeny a Šakal se musí vydat na cestu. Během svého putování se utká s nebezpečnými protivníky: magickými kalňáky, hispartskými třasořitky, siláčími hordami i hrozivými kentaury, kteří za Zrádcova měsíce vyjíždějí vykonávat své krvavé rituály. Při hledání pravdy se Šakal musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: ekniha , Host

The Grey Bastards , 2015

Turlogh
02.03.2020 5 z 5

Tak zase jedna kniha, co jsem nebyl schopen odložit, dokud jsem ji nedočetl! Ještě, že jsem měl volnou neděli a tak jsem četl a četl a ve tři ráno bylo po všem... Už se těším na pokračování. Skvělé fantasy se vším všudy. Vřele doporučuji, nudit se prostě nebudete! Plných pět hvězd. Howgh.

luculi
16.02.2020 5 z 5

Výborné a zajímavé pojetí fantasy světa z pohledu poloorků. Čtivé, vulgární, spousta akce a postavy, které si rozhodně oblíbíte :-)

Alex.Barunka
11.02.2020 4 z 5

U Bastardů jsem měla jen dva problémy, neskutečně moc mi chyběla mapa, a to jako že fakt hodně. Neustále jsem měla potřebu koukat se dopředu, abych si ujasnila, jak jsou Souzený a Hisparta strukturovaný. A druhý problém pro mě představovalo to, že autor zbytečně moc v ději kličkoval a motal se v motivech jednotlivých postav. Bylo to zbytečný, někdy i dost matoucí.

Každopádně úžasná práce ve všem ostatním, postavách, světě, stylu psaní i momentu překvapení. Autor naprosto ví, co si v rámci žánru může dovolit. Konec je sice uzavřený, ale způsobem, že si stejně chcete přečíst další díl, protože musíte. Jo, vztahový záležitosti také nejsou k zahození a intimní oblast je fakt zmáknutá. Je tam plno tradičních fantasy prvků, hlavně proto, že autor knihu z velké části chápe jako poctu fantasy velikánům. Ale není to tak, že by vykrádal, obzvláštňuje, mění a přidává si plno svých, originálních fantasy prvků.

Takže
ŽÍT V SEDLE!
ZEMŘÍT NA MAZLOVI!

cirruska
06.02.2020 5 z 5

Od knihy jsem měla velká očekávání a dostalo se mi mnohem více. Šedí bastardi si mě získali hned od začátku a to nejen přisprostlými vtipy, originálními jmény a oddanými mazlíčky. Celkově úžasně promyšlený svět, parádní příběh plný akce, přátelství, hrdinství, ale i pletichaření, krve a černoty. V mých očích dokonalé, už dlouho jsem se u fantasy takhle nebavila. Ještě si poslechnout audioknižní zpracování a můžu se těšit na další díl.

PetraaMatouš
05.02.2020 5 z 5

Jak jsem již několikrát psala ,,Toto maj mazlíčci rádi." Škoda, že není takových knih víc. Nebo o nich nic nevím? I toto je možné. Líbí se mi syrovost dialogů. Příběh je psán jednoduše a přímě. Bez velkých odboček vedlejších postav. Kniha má i vtip, jupíííí. Vztahy v knize jsou přehledné. Hned na začátku se dozvíte něco málo o fyziologii postav. Tak se nedočkáme nechtěných potomků. Svět je taky dobře popsán a to postupně a jednoduše. Těším se na pokračování.

adam5955
30.01.2020 5 z 5

ani jsem si nestihl knihu pridat do seznamu Prave ctu a uz je v prectenych :) libi se mi, když autor vi, co si muze dovolit. Když jdete do bitvy a zapichnou Vamkopi do bricha, nereknete Jauvajs, ale pekne od plic ***** :D Je to sproste, ale tam, kde to sproste ma byt. Pekne geaograficke rozdeleni. Dost slusny popis. Vyborna akce. Pribeh. Myty. Cary. Historie... 5/5 bez premysleni. Dekuji za takovou knihu... btw.: jak pise @Renefer, klobouk dolu před překladatelem. Tohle rozhodne nebylo jednoduche

LaCucaracha
27.01.2020 5 z 5

Tohle není fantasy pro žádné třasořitky. Trochu jsem se bála, že to bude moc krvavé a plné nechutností, ale je to celkem v cajku. Ne že by tam nikdo neumřel. Zajímavý nádech knížce dodává horké a prašné prostředí Souzených zemí, které mírně evokuje Mad Maxe. Akorát že tady členové kopyta jezdí na divočácích. A pak samozřejmě taky parta drsných poloorků, kteří vulgaritami vskutku nešetří. Pokud někomu vadí výrazy jako – cituji: zmrd, frnda, pták v zadku (ne doopravdy, ale jako výraz oblíbeného drsného humoru) apod., tak si tuhle knížku vážně odpusťte, je podobných výrazů totiž plná. Až mě překvapilo, že překlad je dílem ženy. (Ovšem při pohledu na její profesní kariéru se není co divit, vskutku dobrá volba ze strany nakladatelství.) Překladatelce určitě patří obrovská zásluha, protože takové množství originálních jmen a výrazů, to chce opravdu velkou invenci a souznění s jazykem. Kdyby nebyl překlad tak nápaditý, celou knížku by to asi pohřbilo. Připojuji se s některými ukázkami: batoláč, třasořitky, brum, Blbý troky, šlemohlt. Můj nejoblíbenější, koňomrd, už zmínil renefer. Prostě paráda to číst.
Konec je otevřený, ale zas ne tolik, aby to nemohlo fungovat i samostatně, bez dalších dílů. Přesto se na další díl těším. Co mi ale docela dost chybělo, to je mapa. U fantasy je to už celkem samozřejmost a tady by opravdu přišla vhod. Nu což, člověk nemůže mít všechno. Ocenit se musí i obvyklá kvalitní redakční práce nakladatelství Host, v celé knížce jsou asi jen čtyři chybky, takže napínavé čtení nic neruší.

renefer
13.01.2020 5 z 5

Tady hned od začátku víte, do čeho jdete. Spousta vulgarizmů, ale taky spousta akce a hodně vtipu. Klobouk dolů před panem překladatelem. Už jen jména postav stojí za to - šlichťáci, Syfloun, špičatouší, trojkrevný, Kalňák, Kaňour, koňomrdi a můj nejoblíbenější - mazel s poetickým názvem Vozmrd:) Těším se na pokračování.

Lenka.Vílka
05.12.2019 5 z 5

"Heart Of Fire - Black Veil Brides"

Pokud nevíte, zda se do knihy pustit, doporučuji přečtení ukázky. A budete mít jasno. Protože...

...už v první kapitole se podle mě rozhodne, kdo zůstane, a kdo odpadne. Protože o čem je první kapitola, je vlastě celá kniha. Děvky, násilý, sex, znovu násilý, krev, násilý, a znovu hodně krve. Jo, a jaký slovník autor používá budu demonstrovat na povzdechu, zda to označení kentaurů měl překladatel snadné nebo na své fanzii. A jestli se v originále jmenují Son of horse nebo Horse fucker? Myslím, že na domýšlení stačí i malá znalost angliny. Je to prostě plný $%@^@, taky %@&@&, mého oblíbeného %@*@£, jo, a %@&×*×? Toho? Toho je tam habaděj! Však to je taky je kniha pro velký kluky a holky ;)

Šakal vám bude hned sympatický. Je to správně napsaná temná postava, která si jde za svým, a když mu něco smrdí, prostě si v tom vyráchá frňák. Knížka je bohužel psaná tak, že ať napíšu cokoliv, tak budu spoilerovat dokonale. Ale anotace nelže, to všechno tam dostanete. Protože následek té jedné události hned z první kapitoly vede k jiné události, potom druhé atd. a vy během toho poznávate celý svět, kde se děj knihy odehrává. A celý to je pecka. A to nejenom kvůli tomu, že je to prostě plný $%@^@, taky %@&@&, mého oblíbeného %@*@£, jo, a %@&×*×. A hezky na plný pecky!

Navíc postavy ví, co je to humor a sarkasmus a nebojí se ho použit stejně ostře jako svoje zbraně a pěsti. Též byly dobře popsané různé věci. Třeba jako zbraně. Autor hodí slovo, které vám samozřejmě nic neřekne, ale nevysvětlí to polopatě. Prostě to z děje pochopíte. Akce je přehledná a bombastická. A přestože to někomu může vadit, ty explicitní výrazy tam prostě sedí. Nebo jinak, až budete poloork, který chrání zemi tupejch lidí, protože jiný varianty života jsou horší, před orkama, elfama a hlavně těma, kentaurama, kterým se v knize říká jinak, budete hledět na svůj slovník? Jestli je vaše odpověď: "Ano, budu.", tak mě rozesmějete. A knihu vám nebudu doporučovat. Pokud nejste přecitlivělý, tak doporučuji všema deseti vílkama, nadšeně mávám křidélkama.

Druhý díl si přečtu s radostí. A budu se u toho usmívala stejně blbě jako u čtení tohohle dílu. Ať si lidi v socce o tom myslí, co chtěj! (Četla jsem vždy během cesty z práce a vždy mě to brutálně vzpružilo!)

Archie
21.11.2019 5 z 5

Komornejsi spinava epika. Dokonce jsem mel z knihy obcas pocit jako pri hrani legendarniho Gothicu. Vyprahla kolonie, vztahy mistnich "kmenu", orkové, podivna bozstva. A nejvetsi sila knihy tkvi prave v tom, ze si ctenar pripada jakoby tamten kopec znal, jakoby v tomhle tabore uz nekolikrat byl a jakoby tu banda jezdců na divočácích mel svym zpusobem rad. Takze az znovu vyjde krvavy mesic, az pulcici pritahnout kosti padleho boha na svou tlejici hromadu a Bastardi vyjedou proti konomrdům na divocacich, chci byt znovu u toho! Spolu s Nadhernou, Blbejma Trokama, Sakem, Vozmrdem a Kanourem!

wiedzmin88
12.11.2019 5 z 5

Po dlouhé době něco co mě více než mile překvapilo.

Super příběh plný zvratů, který vás pohltí. Je skvěle doplněný o peprné hlášky a humor. K tomu lehce netradiční hrdinové, kterým právě ty hlášky sedí. Takříkajíc jak pr**l na hrnec.
Vše se odehrává v dobře vymyšleném rozlehlém světě. Sice z něj poznáme jen malou část, ale víc vlastně jako čtenář ani nepotřebujete. Naopak je prostor pro další pokračování.

Teď si jen na to pokračování počkat ;)

tomas7320
08.11.2019

Na Goodreads hodnocení 4,14 z 5 !
Hodnotilo 3947 lidí, což je velice velice slušné a proto jsem do této knihy šel s velkým zájmem a nelituji. Příběh je super. Neotřelý a po všech stranách a na všech stránkách Vás děj a zvlášťně ujetý a syrový humor knihy vtáhne do děje. Doporučuji a doufám že se u nás vydá i druhý díl, který má ještě lepší hodnocení!!