Šedí bastardi

Šedí bastardi https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424863/bmid_sedi-bastardi-Zrf-424863.jpeg 4 259 72

Souzené země série

Krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty. Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků. Šakal střeží svůj kraj coby člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Na své straně má věrného trojkrevného přítele Kaňoura a Nádhernou, jedinou jezdkyni v kopytu. Když do pevnosti Šedých bastardů zavítá cizí čaroděj, plány na svržení šéfa jsou prozrazeny a Šakal se musí vydat na cestu. Během svého putování se utká s nebezpečnými protivníky: magickými kalňáky, hispartskými třasořitky, siláčími hordami i hrozivými kentaury, kteří za Zrádcova měsíce vyjíždějí vykonávat své krvavé rituály. Při hledání pravdy se Šakal musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: ekniha , Host

The Grey Bastards , 2015

nero 13
31.03.2022 5 z 5

Na fantasy moc nejsem, ale tohle bylo skvělý, nebo jak se dnes říká, to bylo zatraceně hustý. Orkové, Elfové na jelenech, čarodějové, Kentauři, Bastardi neboli Poloorkové jezdící na obřích prasatech, hodně tu stříká krev a hodně se tu šoustá, prostě taková hodně nekorektní a špinavá fantasy, vedle které příběhy z Tolkienovy Středozemě jsou moc milé pohádky, chtěl bych to vidět zfilmovaný, to by byla vizuální slast.

ciaram
26.02.2022 5 z 5

Jsem spokojená. Příběhem mě pronesl hlas Pavla Soukupa - bravurně načteno.
Líbí se mi svět, který autor vytvořil. Smekám před překladatelkou - některé výrazy dost pobavily. Šakal, Kaňour a Nádherná tvoří skvělou trojici, která spolu vyrůstala a vybudovala si pevné přátelství. To že se občas něco nepovede, posouvá děj dopředu a nechá postavy vyvíjet. Je to špinavé, krvavé, sprosté :), ale dobré. Určitě si poslechnu i další díl.

Misuri
14.02.2022 4 z 5

Tak tohle je žrádlo.
Pamatuju si, když jsem na Šedý bastardy narazila. Díky komentářům na databázi jsem byla celkem navnaděná, a hele, ony ty pozitivní reakce fakt seděly. Pro takový jedince jako jsem já - kterejm se líbí, když si autor nebere servítky a píše, jak mu zobák narost a zároveň má skvělý vypravěčský schopnosti - je tohle zlatá žíla. Je to lehký na čtení, spolehlivě vás to vtáhne a zabaví. Navíc vás tam nikdo ne_ere s kdejakou infantilní velenádhernou hrdinkou s úžasnejma schopnostma, která má hrozný dilema, protože neví jestli si má vybrat tamtoho krasoňe, nebo toho druhýho. Ale na druhou stranu tady ta interakce taky nechybí, jen to prostě není tak trapně patetický. Tak snad se povede i druhej díl.

6493
01.02.2022 5 z 5

Vypalte oslavné salvy, bouchněte bublinky!
Konečně jsme se dočkali fantasy světa, kde se neřeší jen to, jak má který Edward sexy vlasy, a jak se kdejaké Feyre lesknou oči vzrušením. Ne, že by na tom bylo něco špatného, asi každý si rád, čas od času, přečte o atraktivních lidech/upírech/vlkodlacích/vílách, kteří najdou osudovou lásku i přes všechny nástrahy lidí/upírů/vlkodlaků/víl.
Tady dostáváme naservírované kafe bez mléka a bez cukru, surový pohled na to, jak může fantasy svět vypadat, když spotlight není na hezkých věcech. Autor vykresuje nehostinný svět, po kterém se prohánějí šerední poloorci na ještě šerednějších prasatech, kteří bojují o svůj šeredný svět s ještě šerednějšími orky. Dočkáme se tu intrik, zrady, plot twistů jak prase a děje tak nabitého akcí, že vás nutí číst pořád dál.
Obrovským plus a nejoriginálnější částí celé knihy je však jazyk, vulgarismy se tu hází jak lopatou, slang a žargon se vám dostanou pod kůži tak, že hrozí nebezpečí, že kohokoli, kdo vás vyruší ze čtení, nazvete bez skrupulí koňomrdem.
Tuhle knihu buď budete milovat, nebo ji necháte v prachu pod mazlovými kopyty.

chomic_pisek
08.01.2022 5 z 5

Během prvních pár stránek mi Bastardi nabídli vše, co mám rád, když se ve fantasy objeví: hospoda, postavy, které nemluví jako národní obroditelé, stříkání krve a zrzavá děv(eč)ka. :-) To byla ale jen předehra před pořádnou jízdou. Přiznám se, že mi chvilku trvalo, než jsem se se Šakalem skamarádil a začal mu opravdu fandit, ale pak jsem se na kancovi proháněl vedle něj a čekal, co mi Souzené země ještě ukážou. Ukázaly toho spoustu a těším se, co všechno ještě přijde. Žít v sedle, zemřít na mazlovi!

Deia
28.11.2021 2 z 5

No tak táto kniha ma skoro vôbec nebavila, aj keď čítala sa relatívne dobre. Len do samotného čítania som sa musela trochu nútiť. Ani jedna postava mi tam nebola sympatická, najmenej snáď tá hlavná, Šakal. Jeho správanie ma veľmi rozčuľovalo, hlavne to, ako mu bolo každú chvíľu niečo jasné, len aby mu to o ďalšiu chvíľu bolo jasné nesprávne. Keďže mi postavy boli nesympatické, tak mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. Tiež ma vôbec nebavilo to akože vtipné doťahovanie medzi členmi bratstva, medzi polorkami, ktoré sa prevažne točilo okolo ich pohlavných údov – väčšinou mi to vôbec neprišlo zábavné, skôr primitívne. Ani dej ma veľmi nenadchol, zdalo sa mi tam toho veľmi veľa – raz bol problémom ten, potom tamten a tak stále dookola. Čo sa mi páčilo bol ten svet, ten mi prišiel celkom originálny a viem si predstaviť, že kebyže je tento príbeh písaný z pohľadu „koňomrdov“ (kentauri) alebo „špicatouchých“ (elfovia), tak by ma to možno bavilo viac. Takto mi to vôbec nesadlo a do druhej časti sa pravdepodobne púšťať nebudem (aj keď jeden nikdy nevie, nerada nechávam rozčítané série :D).

WugWugs
06.10.2021 3 z 5

"Chováš se jako by se tvůj pták naučil sám vykouřit". Podľa všetkého sa takto nejako cítil autor pri písaní. Všetka česť prekladateľke - je radosť vidieť niekoho používať materinský jazyk, tak že výsledok neznie toporne, ani keď je jeho zdroj stoporený. HA HA.

Jediné ospravedlnenie, ktoré som dokázal nájsť pre autorov talent opakovane vkladať postavám ne-uveriteľné a pochybné motivácie len aby bol príbeh zaujímavý - je že ide o inú rasu, a čo ja ako človek môžem o myslení polorkov vedieť, nie?

Trošku vyčnieva aj jeho snaha o maskulínnu tvrdosť v úsmevnom protiklade k dobráckosti viacerých hlavných drsňákov (ochraniteľský komplex a nechať sa so stoickým pokojom nakopať do gúl od najlepšej kamarátky sú top). Šedí bastardi chcú byť drsňáckejšia akčná fantasy, v skutočnosti tam má asi každý povestné dobré srdce v chladnom obale, aby sa aj naše nežnejšie duše dokázali s postavami stotožniť.

Vo výsledku sú Šedí bastardi jednoduchá akčná fantasy jazda na zaplnenie prázdneho dňa - s určitými výhradami, obstojne napísaná, preložená, z hľadiska prvej osoby - číta sa sama. 2.5

Ilirea25
05.10.2021 3 z 5

Musím říct, že jsem se na knihu těšila. A buď jsem ji četla ve špatný čas nebo prostě nebyla tak dobrá. Ano, kniha je prostá, vtipná, ale stejně mi tam něco chybělo. A ačkoliv mi byly postavy sympatické, bylo mi to vlastně jedno, jak to skončí. Takže, na které straně je chyba?

Aaron Lewis
15.09.2021 5 z 5

Bože, ten jazyk… moje křehká a útlocitná duše se nad každým druhým slovem vyděšeně krčila... Taková bezbožnost! Chudák Hanka, ta si musela dát, ale čeština si z angličtinou nezadá, v originále je to určitě suchopárný, takže… moje poklona. Některé výrazy jsou naprosto kouzelné - především můj nejoblíbenější Vozmrd... to nevymyslíš:).

Jinak, konec dobrý, všechno dobrý. Někde v půlce jsem začala opravdu hodně nemít ráda Nádhernou i toho Šakala, protože dělali všechno hrr a měla jsem pocit, že se to se*e a zamotává právě kvůli nim (ale pak by nebyla žádná zápletka, i když ono možná jen příběhy s Šedými bastardy by byly zajímavé). Každopádně Šakal mě teda rozčiloval, že každého musel zachraňovat a ty jeho ukvapený názory a sebejistota… prostě typ, ze kterého se stane hrdina každým coulem a kterého budu následovat až do pekel. Také mi to chvílemi přišlo tak divně zamotané jako třeba ten Kalňáčí muž, ale pak přišel Zrádný měsíc a koňomrdi (nevěřím, že jsem to slovo opravdu napsala:P) a úplně super.

Ten konec mě taky mile překvapil, myslím tím Šakalovo rozhodnutí.

Nejsem si úplně jistá, kdo je nepřítel, ten Šikula bude nakonec určitě jen malý pán… doufám že orkové budou víc než jen hora zabijáků, ať je to zajímavější. Uvidíme, co bude s trasořitkami a se špičatouchy.

Všechny ty křížence jsem si představovala jako menší orky ala WOW, ale ne zelený, tu barvu jsem nechala jen plným orkům… nemůžu si pomoc:). Pravý ork je pro mě prostě zelený. Určitě jdu na druhý díl a když bude další, tak i ty. Je to přece jen něco jiného, trochu menší, takové lokální, uvidíme, co se z toho vyklube.

toni-az
21.07.2021 5 z 5

Takový Pán prstenů naruby. Pěkně napsáno, příběh sice trochu zamotaý, ale smysl nakonec dává. A je to úplně něco nového. Fakt jsem si to užil, jen škoda, že ještě nejsou k dispozici další díly. Naštěstí je tento první díl celkem ukončen, takže to zase tak nevadí.

Rihatama
14.06.2021 4 z 5

Multiplikovaný šílený Max ve společnosti tolkienovských fantastických bytostí. Sex a boj o život a ochranu hranic. Úvodní stránky začínají hlavně tím sexem, posléze jde mnohem více o boj, o právo na přežití kopyta, vítězství nad proradnými čaroději a o boj a ochranu před invazí orky do lidského království Hisparta. A spravedlnost... Dobrodružná a patřičně násilná fantasy orků, poloorků, elfů, čarodějů a osedlaných kanců alias mazlů nešetří vulgaritami, je však taky plná lidského humoru.

Přes úvodní rozpaky (tohle mě nemůže bavit) jsem se do životů kopyta Šedých bastardů a trojice Šakala, Kaňoura a Nádherné, kteří bojují ještě svůj vlastní boj, nechala vtáhnout jak do hlubokého vodního víru. A ta kouzelná jména! Vedle hlavních poloorčích aktérů se tam na mazlech jako Vozmrdovi prohání Rudohřeb, Šutrobřich, Tříska, Bouřňák nebo Blbýtroky. Pět hvězd by zasloužila už jen sama předkladatelka! Nečekaně zábavná, napínavá četba z autentického světa. Autor možná mohl svůj nový svět trochu hlouběji probádat, můj zážitek to ale neumenšuje.

Mishi
13.06.2021 5 z 5

Fantasy zase tolik nečtu, ale tohle byla pecka. Žádné zamilované tanečky, dlouhé pohledy do očí, hledání smyslu života. Tady se jde hned přímočaře k věci. Ať už se jedná o sex, bitvu s orky nebo záchranu nejlepšího přítele.
Plusem určitě pro mě je, že hlavní dějová linka je uzavřená, takže se kniha dá číst i samostatně, když další díly jsou v nedohlednu. Ale jestli vyjdou, tak mi určitě neuniknou!

Hellboy12
16.04.2021 5 z 5

Za mňa môžem napísať ,že kniha je super.Uz keď som si myslel, že viem kam príbeh posunie zrazu nastal zvrat a uberal sa inam. Tesim sa na ďalší diel....

Marsí5
06.04.2021 4 z 5

Skvělá knížka s nově vytvořeným světem :-)
Příběh se odvíjí, postupně se zamotává a hlavní postavy se ho snaží pochopit a odhalit jako detektivku :-)
Kniha je sice součástí vznikající série, ale hlavní děj je ukončený a zůstává jen několik věcí, které se přenáší do dalšího pokračování a teprve se ukáže, jakou budou mít souvislost v celém příběhu.
Rozhodně doporučuji ;-)

LiLLu
06.04.2021 5 z 5

Tak tohle byla laska hned po první stránce! Pro me nejlepsi kniha za hodne dlouho. Pán spisovatel se mi trefil do vkusu ani nevi jak:-))))
Kazdej kdo hraje wowko sup prečíst!:-)))
Budete je milovat smat se a plakat kde je pokracovaní!

RickyRicardo
30.03.2021 4 z 5

Přišlo mi to svěží jako vypraný prádlo. Za mě moc uspokojující knížka. Doufám že budou další příběhy.

EmanuelBremi
25.03.2021 5 z 5

Nepříliš složité přesto nápadité a překvapující. Postavy jsou napsané dobře, příběh má slušný spád a popisy jsou výstižné, ale ne zdlouhavé. Při čtení mě bavila každá stránka. Takhle mě naposledy překvapil Tetovaný. 5/5

Dodatek: Je hřích, že jsou venku dvě další pokračování, ale překlad do češtiny je v nedohlednu.

Ódin502
22.03.2021

Na první pohled mě na této knize zaujala obzvláště její obálka, která se našemu brněnskému nakladatelství Host vážně povedla, a pak mě připoutal samotný příběh jako Gluma Jeden prsten. Americký autor Jonathan Frinch vážně vytvořil svět plný zajímavých postav, akce, neotřelých frází a humoru, od nichž se nebudete moci odtrhnout, dokud nebude konec, čehož následně zalitujete, protože si budete horoucně přát, aby příběh pokračoval dál. Za mě doporučuji.

ReginaS.
09.03.2021 4 z 5

Příjemně překvapilo. Napínavé až do konce a drsnější styl mi vůbec nevadil.

Bezkyne9
08.01.2021 5 z 5

Genialni a fantasticke! Vsechny hvezdy a mnohem vic, bez debat. Skvely velky pribeh, nejlepsi humor, tisic emoci se zavonenim posledni strany. Fantasy takto, prosim. Obalka i zpracovani se Hostu povedla. A samozrejme okamzite potrebuji dalsi dil :D