Zelený paprsek

od:

Zelený paprsek

Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle... celý text

Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle pověstí znamením věrné lásky. Po četných neúspěšných pokusech je jev konečně viditelný, ale mladí hrdinové nacházejí lásku navzájem ve svých očích a nevěnují pozornost obzoru... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/318/zeleny-paprsek-318.jpg 322
Originální název:

Le rayon vert (1882)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
varanbooks
21.04.2015odpad!

"Dobrý večer, otče Same! Jak se vám daří, matko Sibe?" Zelená...ehm červená knihovna a jednoznačně nejslabší Verne.

tenax
05.01.2014

Četl jsem ve skvostném vydání Josefa Vybírala z roku 2012 a byl příjemně překvapen. Ani ne tak příběhem, ten je mile naivní přesně v duchu klasických verneovek. Spíš jsem ocenil nakladatelskou práci, kvalitní reprodukce ilustrací, vazbu a vůbec péči, věnovanou tomuto vydání. Román sám je z těch méně známých a opomíjených, asi zaslouženě, ale rozhodně neurazí a má v sobě i humor. Malý citát výroku jedné záměrně nesympatické postavy - Aristobula Ursiclose:
"Moře!... Chemická sloučenina vodíku a kyslíku se dvěma a půl procenty chloridu sodného! Vskutku není nic krásnějšího nad běsnění chloridu sodného!"

Eigis
22.08.2013

Verneovka, která skoro patří do červené knihovny. Děj je nezajímavý, navíc se odehrává v tuctové oblasti plné turistů. Nemám nic proti romantice, ostatně Verneovky jsou jí plné, ale tohle už je přestřelené.

hory2
14.08.2013

Pan Aristobulus Ursiclos byl velice sympatický člověk.

Humpa
18.01.2013

Sladká romance o zajímavém přírodním jevu. Taková trochu netypická Verneovka

vitavita
05.04.2012

Román překvapí ....