Ze života hmyzu

Ze života hmyzu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30541/bmid_ze-zivota-hmyzu-zyo-30541.jpg 4 541 46

Ve hře Ze života hmyzu Čapkové formou volně na sebe navazujících obrazů rozvíjejí výjevy, v nichž vystupují jednotlivé hmyzí druhy, personifikující takové mravní pojmy jako lakota, ctnost, sobectví... Jednotlivými obrazy prochází postava Tuláka, člověka s velkou životní zkušeností a zralostí, který od pasivního pozorování postupně začíná do hmyzího života aktivně zasahovat. Je protikladem onomu světu kořistníků a zároveň nese význam přirozenosti koloběhu života jako volání po lidskostí naplněném životě tváří v tvář smrti.... celý text

dagmar5477
26.01.2019 5 z 5

Geniální a nadčasové, co víc napsat.

KURACHJO2018
27.12.2018 5 z 5

Tady opět bratři Čapkové ukázali, co v jejich genialitě všechno český lid ztratil. Na velikosti brouka ukázat malost člověka. Naprosto nedostižné a naprosto fascinující pro nás, kdo o blbosti lidského myšlení , vedeného k válkám a nesmyslným zmarům lidskosti už snad jen budeme našim potomkům číst....

Ronnie68
06.11.2018 4 z 5

Satirická komedie, která se rychle čte ...

amaenium
27.08.2018 4 z 5

Knihu přítel koupil do knihovničky poté, co jsme shlédli film Hmyz od pana Švankmajera. Ke knize bych se ale dostala i tak, snažím se načíst díla bratří Čapků a kniha Ze života hmyzu se mi líbila, je velmi důvtipná. U každého hmyzu, nebo její skupinky, je čtenáři jasné na co doopravdy naráží: neustálý boj mezi pohlavým, láska, péče o rodinu, touha něco vlastnit a mít toho víc a víc, nesmyslné války - ta mravenčí část byla opravu zajímavá.

Hanka_Bohmova
20.08.2018 4 z 5

Láska, společenskost, péče o rodinu, poctivá práce, budování domova, vzlety ducha, vlastenectví, oběť jedince pro skupinu. Samá krásná slova, samé krásné ideály. I ten hmyz to zná a půvabně svým životem k našemu poučení zobrazuje. Slovy autorů, "je cosi ošklivého, ukrutného a nicotného i tam, kde není zvykem to hledat".
Tentokrát se nemůžu vejít do hodnocení, takže 3,5 hvězdy.

annihilation
31.03.2018 4 z 5

Na divadle působivá, na papíře ještě více. Proč nezobrazit chatrnost lidství právě na životě hmyzu? Proč neudělat složité jednoduše? Proč se vůbec nenamáhat s propojením dějových linií? Vždyť hra funguje tak, jak byla míněná. Je roztěkaná, podivná, směšná, trpká, ironická, trefná a obludně prozíravá. A kdy vám naposledy dala kniha možnost volby vybrat si, jaký konec si zaslouží(te)?

rarášek
07.03.2018 4 z 5

Když jsem si tuto divadelní hru kupovala v LK, byla jsem zvědavá, ale taky jsem se bála, jak se mi bude líbit. Matně si pamatuji na to, že jsem na tomto představení byla ještě na základní škole a chtěla jsem zkusit, zda se mi něco nevybaví.
Hra se mi nakonec zalíbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout a za chvíli jsem byla na konci. Byla jsem napjatá jak to všechno bude pokračovat. Myslím, že není toho moc, co bych chtěla vytknout. Doporučuji. :)

allebra
03.03.2018 4 z 5

Příběh jsem znala jen obsahově ze školy. Ke čtení mě přimělo až zhlédnutí filmu Hmyz v režii Jana Švankmajera a jsem za to ráda. Propůjčit lidské vlastnosti obyvatelům hmyzí říše byl velice zajímavý nápad. Důležitou roli měla i postava tuláka. Závěr trochu narušily dva konce, přečetla jsem si oba, ale přednost jsem dala tomu původnímu, který se mi zdál přirozenější.

Renek
28.02.2018 4 z 5

Musím říct, že jsem pouze četl scénář, hru jsem neviděl, tudíž můj zážitek není umocněný divadelním provedením, každopádně i tak se jedná o poměrně zdařilé dílko, které bych sice nezařadil mezi nejlepší kusy pánů Čapků, ale i tak se jedná o výbornou knihu. Sžíravě přesné jinotaje vypovídají o mnohém.

toulkar
07.07.2017 5 z 5

Úžasné na jevišti i při čtení, dá se to číst několikrát.

Eigis
18.04.2017 5 z 5

Z té nadčasovosti a geniality až mrazí. Nic moc jsem od této hry nečekal a ona mě zatím dostala do kolen.

Falquar
30.10.2016 2 z 5

Brilantní myšlenka, vypíchnout rovnítka mezi světem lidským a hmyzím. Brilantní myšlenka, a to je asi tak všecko, co ta hra nabídne. Nedýchalo z toho čapkovské kouzlo, na které jsem zhýčkaně zvyklá, ba ani pořádný příběh to nemělo, jak autoři sami pokorně doznávají v doslovu. Ze života hmyzu - toť série fotografií, vydařených momentek zachycujících ve své strnulosti jen zlomek hýřivé krásy a síly, kterou možná nabízí divadelní představení. Koneckonců na hmyzu je nejodpornější to jeho hemžení, a to je třeba vidět na vlastní oči.

z1631984
08.05.2016 5 z 5

Skvěle napsaná divadelní hra - kritika lidského jednání, které je přiřazené různým hmyzím druhům. Čapkové nezklamou ani za sto let.

.Verča.
07.05.2016 3 z 5

Určité části mi vyrazily dech a znechutily mne. Na druhou stranu, konec nebyl nijak skvělý, převratný; zkrátka tolik nenadchnul.

Pawlisman
22.09.2015 5 z 5

Moc pěkné, pochopitelné, originální, čtivé.

eraserhead
07.07.2015 3 z 5

Problém té knihy asi je, že kdo trochu zná tvorbu bří Čapků, toho ničím nepřekvapí a dá mu přesně to, co od ní (nich) bude očekávat. Ono to není vůbec špatné, naopak, některé úseky jsou vystiženy až grandiózně, ale docela se mi stávalo, že jsem duší, v mysli, byl o pár slov dříve, než oči stíhaly text a málokdy se tyto dvě věci rozcházely. Ale jinak paráda, silně zploštělá a ode všech cimprliček oproštěná čistota zla. Ať už hmyzího nebo lidského. Vadily mi na tom jen dvě věci: naprosto zbytečná předmluva (která je reakcí na nepochopení a špatné přijetí hry, ze strany autorů mi to přijde jako v podstatě srabáctví, nemám moc rád, když autor své dílo vysvětluje nebo obhajuje, případně takřka omlouvá - dílo má mluvit samo za sebe). Taky mi vadilo použití němčiny (tedy jednoho, ale mnohovýmluvného, slova) u mravenců. ono to asi bylo poplatné době, ale ztrácí to tím svou nadčasovost a univerzálnost. Z dnešního pohledu to už až příliš odkazuje k jednomu historickému úseku, byť je předkládaná věc z ohledu člověka časově neukotvitelná (a napadlo by mě hned několik současně aktuálních příměrů).

xxDawexx
29.07.2014 3 z 5

Kniha, opět u mě zařazená do povinné četby, má mnoho stránek, jak na ní můžeme pohlížet, těžko se mi proto hodnotí jako celek.

Začal bych u námětu. Stejně jako mě později uhranula Farma zvířat, i zde se dostáváme k porovnání zvířecího druhu s lidmi. Nutno podotknout, že srovnání vskutku povedené.
Kniha má 3 dějství a epilog. Prvním problémem bylo podle mě špatně zvolené pořadí oněch dějství. Proč? - první předčilo široko daleko dvě další. Tak trochu čekáte, kdy se hra navrátí na prvně nasazenou laťku a ono ne a ne to přijít. Sice se mravenci snaží sekundovat skvělým motýlům. a občas se jim to i zadaří, jenže prostřední dějství s hovnivály mě nijak extra nenadchlo, a to pro mne sráží hodnocení dolů.

Kdybych dějství hodnotil samostatně, dal bych Motýlům 5 hvězd, Mravencům 4* a Hovniválům 2*. ;)

Phoenix16.cz
01.07.2014 5 z 5

Drama, kde se Čapek zaměřil na život námi většinou neviděný a opomíjený. Autor si vybral pár živočišných druhů z hmyzí říše a jejich životní projevy a zvyky velmi úspěšně přirovnal k různým typům lidského chování. Že se hra většině diváků spíše nelíbila? To věřím a nejvíc ve chvíli, kdy se poznali v tak nelichotivém druhu jako jsou hovniválové či jepice. Pro mě to je skvěle promyšlená satira a kritika společnosti (i současné) řemeslně našroubovaná na hmyzí říši.

Miken008
27.06.2014 3 z 5

Nebylo to vyloženě špatné čtení. Dost paralel z života obyčejné lidské bytosti z jednotlivých stránek přímo křičí, takže není vůbec těžké najít ono podobenství. Kdyby tak ale děj postupně navazoval na sebe a neskákal z jednotlivých pasáží do druhé, jednalo by se o daleko lepší knihu. Nejtěžší by ovšem bylo najít tu návaznost a vytvořit jeden jednolitý příběh..myslim si ale, že bratři Čapků by na to měli.

Bunburistka
16.02.2014 4 z 5

Toto dílo se mi velice líbilo. Vtipné, svižné, výstižné. Vtip dodával celému dílu šťávu, díky dialogům tato divadelní hra téměř protékala mezi prsty a výstižné proto, že to i v dnešní době platí na společnost. Doporučuji :)

rozhlasové zpracování

Autoři knihy

Josef Čapek
česká, 1887 - 1945
Karel Čapek
česká, 1890 - 1938

Kniha Ze života hmyzu je v