Zapomenuté ostrovy Tichomoří

Zapomenuté ostrovy Tichomoří https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22863/zapomenute-ostrovy-t-22863.jpg 4 11 1

Markézy objevili Španělé v 16. století a svůj objev utajili tak dokonale,že na ně málem sami zapomněli.Zato Markézané nezapomněli na krvavé metody při zabírání ostrovů.V 18. století byly ostrovy vlastně znovu objeveny a domorodci se znovu dostali do styku s civilizací,tentoktát ve formě misionářů,alkoholu a pohlavních nemocí.Civilizace jim nepřinesla štěstí ani spokojenost,spíše je fyzicky zničila.Markézy jsou dodnes "zapomenutými ostrovy" a tím cennější je Danielssonův cestopis,přinášející zajímavé a zároveň ojedinělé informace z tohoto ztraceného koutu světa.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Orbis

Söderhavets glömda öar , 1952

Nahnilaruka
21.10.2015 4 z 5

Obvykle cestopisy nečtu, protože mě moc nebaví, spíše nudí a musím se do čtení nutit silou. Tohle dílko ale stojí za přečtení. Autor má příjemný vyprávěcí styl. Nezatěžuje čtenáře zbytečnými záležitosti, ale přináší svůj život, postřehy a zajímavosti z oblasti Tichomoří. Pokazuje na různé problémy, které vznikly v průběhu historie od 16. století a určité morální dilemata. Vyvrací mylné myšlenky, jako například klasické představy o domorodých divoších.

Popis prostředí je velmi vydařený a dává možnost čtenáři s fantazíí mnoho možností. Přesto se ve mně nevytvořil pocit, že bych toto místo chtěl navštívit nebo prožít podobné zážitky, jako samotný autor. Spíše jsem žasl, jaký v té době mohl být život a co vše vedlo k tomu, že se někdo rozhodl žít jen v souladu s přírodou i přesto, že tam div kvůli tomu neumřeli. Za mě rovných, kulatých 80%

Tichomoří

Bengt Danielsson