Zapomenutá zahrada

Zapomenutá zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98897/bmid_zapomenuta-zahrada-XKp-98897.jpg 5 690 220

Nell O´Connorová se večer v den svých jedenadvacátých narozenin od otce dozví, že není jeho pravá dcera. Avšak až po desetiletích se rozhodne vypátrat pravdu. A ta ji dovede do Cornwallu, do opuštěného domku vedle sídla Blackhurst, kde kdysi žila šlechtická rodina Mountrachetů. Poutavý román do sebe vplete i příběh Nelliny vnučky Cassandry a osud záhadného děvčátka, zanechaného na březích Austrálie v předvečer světové války.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Forgotten Garden , 2008

ladyxx
29.06.2021 4 z 5

Stejně jako u jiných děl autorky je i v této knize příběh dokonale propracovaný, prostředí úžasně popsané, cornwallské rodinné sídlo fascinující, záhada napínavá, a všechny otázky zodpovězené. Postavy jsou realisticky vykreslené, se svými kladnými i zápornými stránkami jsou velmi lidské, a která momentálně převládá je ovlivněno zkušenostmi postav (např. k nenáviděné Rose jsem cítila spíše lítost). Osvěžující jsou Eliziny pohádky, které obsahují malé nápovědy k minulosti, a nejsou tudíž v knize náhodou. Přesto mám několik výhrad. Kapitoly mi přišly zvláštně uspořádané a bylo obtížnější si v hlavě udržet linerární kontinuitu všech linek, bylo by lepší jednotlivé kapitoly reorganizovat, aby na sebe lépe navazovaly. Cassandřiny "duchařské" sny v domku by mohly být úplně odstraněny, a její linka zkrácena, jelikož mě její život (hlavně ten milostný) moc nezaujal. Ač je tedy slabší v porovnání s jinými autorčinými knihami, které jsem přečetla, stále si drží vysoký standart a stojí za přečtení.

lucias11
23.06.2021 5 z 5

Velmi poutavé čtení, nemohla jsem na knihu přestat myslet dokud jsem ji nedočetla. Mám problém s knihami, kde se hraje s časem, ale tady to má opravdu své opodstatnění a autorka si s tím krásně prohrála. Jako když se odmotává klubko... Včera jsem ji dočetla a ještě dlouho na ní budu vzpomínat

Alma5
09.05.2021 5 z 5

Opravdu krásný román, u této autorky asi člověk nešlápne vedle. Obzvlášť se mi líbil motiv zahrady, tu bych ráda navštívila...

Surikata369
27.03.2021 4 z 5

Tohle byl moc příjemný román, řekla bych propracovaný. Zasazeno do různých dob (od toho nejstaršího mě to bavilo samozřejmě nejvíc), hodně postav, ale člověk se neztrácí. Různorodý prostředí, Austrálie, Londýn, zapomenutá zahrada, pánské sídlo, špinavá a chudobná čtvrť Londýna... Prostě od všeho něco a moc mě to bavilo :)

alekis
23.02.2021 5 z 5

Rozhodně bych tuto knihu zařadila do kategorie Romány, a nikoliv Romány pro ženy. Je to román v pravém slova smyslu, je bohatý dějem, postavami, napínavý, velmi spletitý, dobře napsaný i přeložený.
Pro mě bylo těch prolínání času trochu přes míru, uvítala bych, kdyby autorka pospojovala jednotlivé časové úseky do větších celků, ale v podstatě se i na tento způsob dá zvyknout, když děj tak dramaticky odsýpá.
Svou úlohu má v knize velké bludiště vysázené z keřů a příběh by se k němu symbolicky dal připodobnit. Čtenář - ka kráčí labyrintem, neví, co může za další zákrutou čekat a stále objevuje cosi nového a překvapivého. Informace se objevují, tajemství se vyjasňují, skládanka vytváří obraz, až je najednou - konec. Takže už víme, o co šlo...
Doporučuji číst knihu bez jakýchkoliv předcházejících informací, škoda připravit se o všechna ta zajímavá rozuzlení.

Květi62
22.02.2021 5 z 5

Moje druhé setkání se spisovatelkou a opět úžasná knížka, která vás nutí číst stále dál a dál. Po troškách je odhalováno jedno tajemství za druhým a teprve v závěru knihy si vše "sedne" a vás ještě víc překvapí.

Pavlina50
22.02.2021 5 z 5

Velké a moc příjemné překvapení. Toto bylo opravdu čtení podle mého gusta. Velice hezká, zajímavá a nápaditá zápletka s nádechem vkusné romantiky, současně i s dramatickým nábojem, která se svým zpracováním vyhnula běžným klišé červené knihovny. Příběh vypráví o osudech tří hlavních ženských postav ve třech hlavních časových rovinách – Elizy ze začátku dvacátého století, Nell ze sedmdesátých let a Cassandry z počátku jednadvacátého století. Tyto časové roviny se neustále mezi sebou prolínají (navíc jsou zde i další krátké vsuvky méně výrazných časových rovin), nicméně kniha je tak dobře napsaná, že to vůbec nezpůsobuje nějaký chaos a čtenář se v ději pořád krásně dokáže orientovat. Kniha mě po celou dobu čtení udržovala v příjemném napětí a stavu zvědavosti, a to i přesto, že spousta závěrečných rozuzlení příběhů jednotlivých postav byla trochu předvídatelných. I závěr je opravdu kompletně vysvětlen, nezůstaly zde žádné nevyjasněné otazníky, střípky osudů jednotlivých postav do sebe krásně zapadly a celý příběh měl naprosto logické a uvěřitelné vysvětlení. Moc se mi líbila i atmosféra knihy, která mě opravdu do té zapomenuté a tajemné zahrady v Anglii dokázala přenést a posadit mě tam na lavičku. Knihu od Kate Mortonové jsem četla poprvé, ale pokud jsou všechny její knihy napsány v podobném duchu, určitě se k nim chci dostat. Pět hvězdiček dávám tentokrát bez dlouhého rozmýšlení, klidně bych dala i šest.

Martooni
18.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Bravůrně zpracovaná dějová linie a příběh, který se pomalu odkrývá, až se nakonec dozvíme celou pravdu. Byť byla kniha neuvěřitelně čtivá, zůstala mi na jazyku divná pachuť.

Nell mi byla odpočátku protivná. Asi se jí není co divit, ale jsou známy daleko horší případy a dotyčné osoby se potom takto nechovají. Nechápala jsem její přístup k dceři. Ano, její život se bohužel odehrál jinak, než by si přála. Ale i přesto kolem sebe měla milující rodinu, nevlastní sestry, dceru, vnučku..

Cassandra byla v příběhu důležitá, ale moc mne její dějová linie neoslovila.

Nejvíce se mi líbila dějová linie Elizy, Rose, Adelain, Linuse a Nathaniela.

Ach, Eliza, úžasná Eliza, s nešťastným koncem. Kvůli ní si to musíte přečíst!!

Rose a Adelain nutné antagonistky.
Linus, brrr, naháněl mi hrůzu, nevěděla jsem co, od něho čekat, byť se nakonec ukázalo, že je to neškodný blázen.

marli58
18.01.2021 5 z 5

Úžasně vystavěný příběh, kam informace přitékají ze tří časových rovin. Při čtení je třeba se plně soustředit, aby jste se neztratili ve skládání a řešení celého příběhu. Moc se mi líbí, že vše je přesně vyřešeno a vysvětleno. Můžu jen doporučit!

zimka.r
07.01.2021 4 z 5

1. Tajemství letního odpoledne
2. Zapomenutá zahrada - přišlo mi to podobné, pro mne zdlouhavý začátek, ale člověk už ví a tak se drží a čte, protože ví, že konečné rozuzlení ho opravdu překvapí! :)

Annannas
06.12.2020 5 z 5

Velmi čtivé rozmotávání a odkrývání rodinného tajemství. krásně napsáno. Doporučuji.

cukrovka
22.11.2020 5 z 5

Krásný příběh. Autorka ví jak zaujmout čtenáře. I když mě z počátku trochu odrazovalo množství vyprávějících i velké skoky v čase na čtivosti to neubralo. Ukázalo se, že vše má své opodstatnění. Velice promyšlený děj, kde každý detail zapadne na své místo. Na zajímavosti ještě přidalo propojení s pohádkami, což příběh skvěle doplnilo.

Kniholenka9
19.11.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, stejně jako ostatní knihy od Kate Mortonové.

skableska
04.11.2020 4 z 5

Moc mě to bavilo.Líbilo se mi prolínání časových rovin... Ale i přesto byl děj psán tak,aby se v něm člověk neztratil. Za mě pěkné odpočinkové počtení.

Merynkaw
01.11.2020 5 z 5

Kate Morton mám ráda pro pěkně psané nenáročné příběhy, které se odehrávají na zajímavých místech.

Noisette73
11.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Úžasné, spletité téměř jako bludiště....
Eliza byla miláček, Rose bych nejraději profackovala, rozmazlená manipulátorka...
Díky ní byli všichni nešťastní....

MíšaS.
05.10.2020 1 z 5

Bohužel, kniha mě nezaujala. Příběh je zajímavý, ale prvoplánový. To, co mělo být velkým tajemstvím, mi bylo jasné téměř od začátku. Podle mně to chtělo trochu zkrátit a možná ubrat, aby byl příběh pravděpodobnější.

Babo
07.09.2020 5 z 5

Dávám plný počet i když trošičku váhám. Kniha se moc dobře čte, příběh je spletitý jako bludiště . Mně osobně by víc vyhovovala jako sága, kdy by příběhy plynule navazovaly , mohly by být tedy propracovanější . Na druhou stranu by samozřejmě zmizelo to překvapení a rozluštění .
I když od určité doby se řešení samo nabízelo .
Nakonec přece jen 5* za tu fantazii autorky i jazyk .

Tereza0107
31.08.2020 5 z 5

Tak do této autorky jsem se úplně zamilovala. Moje třetí kniha od ní a opět naprosto skvělá, nebojím se říct, že zatím asi nejlepší ze všech. Kdo rád čte knihy od Lucindy Riley (které já osobně také zbožňuji), tak se určitě najde i v knížkách od Kate Morton.
Záhada malé holčičky, která byla nalezena samotná v přístavu v Austrálii, mě okamžitě vtáhla. Vyprávění z více úhlů pohledu příběhu dodávalo na pikantnosti a já nemohla přestat číst. V hlavě mi neustále hlodalo, jakým způsobem do sebe všechny linky zapadnou.
Opět musím vyzdvihnout autorčinu schopnost popisu prostředí a krajiny, která ve mně vzbudila až dětskou touhu projít si s Elizou cestu z Blackhurstu, tajuplným bludištěm do kouzelné zahrady obehnané zdí a pak se posadit k oknu jejího domku na kraji útesu a kochat se výhledem na moře.
Co se však u této knihy lišilo, byl závěr. Vím, že u předchozích dvou knih jsem psala, že autorka má takové sluníčkové konce, kdy vše dobře skončí a všichni se nakonec šťastně shledají. Tady jsem po dočtení cítila trochu melancholii - takový hořkosladký konec.
Což ovšem nemyslím jako kritiku. Pro mě po delší době konečně opět knížka s postavami, nad jejichž osudy přemýšlím ještě několik dní po dočtení. Moc doporučuji!

Arev122
14.08.2020 4 z 5

Pěkné pohodové čtení plné tajemství, napětí a s trochou romantiky.