Meč osudu

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328737/mec-osudu-crQ-328737.jpg 4.72127
Série:

Zaklínač (2.)

Žánr:
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (161)

Přidat komentář
DarthSoren
04. března

Meč osudu je v pořadí druhou knihou o Geraltovi z Rivie, který je zaklínačem - profesionálním zabijákem monster. Dalo by se říct, že se jedná o dvojičku Posledního přání, alespoň co se týče formy. Opět se jedná o sbírku povídek, opět jsou jednotlivé povídky zábavné, epické, drsné a napínavé. Kniha obsahuje celkově 6 povídek a epilog, který je vážně skvělý.
Jak příběh plyne, Geralt potkáva staré přátele, nepřátele, ženy svého života a především svůj osud - Ciri. Lvíče z Cintry, princeznu, Zirael, dítě Starší krvi, dceru Pavetty a vnučku Calanthé. A v tomhle bodě musí být každému jasné, že Meč osudu je předkrmem k epické pentalogii, ve které sa naplno rozvinou dobrodružství Vlaštovky a Bílýho Vlka.
Druhá kniha se nese v temnější atmosféře, povídky jsou podrobnější, ale kniha jako taková nestrácí tempo. Neoplatí se kritizovat knihu okamžitě po prvním přečtení, potřebuje totiž čas, jednu noc, aby se uležela v hlavě, možná i opětovné čtení. Prostě stačí Trochu se obětovat.
S touhle knihou jsem velice spokojený, samozřejmě možná bych jsem našel nějaké chybičky krásy, ale určite jich nebylo tolik abych ubíral hodnocení.
Pro mě tedy 394 stran vysoko kvalitní literatury.

LilyGorch
02. března

Další díl příběhů o zaklínači Geraltovi z Rivie. Hlavní hrdina jako by od prvního dílu nepatrně zestárl, také se mi zdál rozvážnější, více přemýšlivý. Kapitoly už téměř nejsou vystavěny dle schématu většiny povídek z dílu prvního - vyskytne se problém, je povolán zaklínač, problém vyřešen - naopak, příběhy jsou více provázané. Do děje se vkrádá více romantiky, i přesto se však určitě nejedná o romantiku "hloupě" prvoplánovou, není nadbytečná ani vtíravá. Mám-li Meč osudu porovnat s Posledním přáním, pravděpodobně se mi líbil více než díl první.

Shinstria
20. února

Ještě lepší jak první díl. Víc citovější, zábavnější, hlubší. Už po prvním dílu, jsem se rozhodla koupit si celou sérii... a rozhodně nelituji. Povídky mě kolikrát dojaly, jindy jsem se u nic vesele křenila. Prostě boží ;P

Tarja666
11. února

Musím říct, že druhý díl se mi líbil o něco více než první, nicméně i tak mě to nevtáhlo do děje natolik, že bych se od knihy nemohla odtrhnout. Nečekala jsem takový happyend, který mě trochu zklamal. Těšila jsem se, že na konci se to nějak zamotá a já budu mít nutkání číst hned další díl. Ale nestalo se :-) I tak ale ve čtení dalších dílů určitě budu pokračovat. Jen si asi dám chvíli přestávku.

Anoell
10. února

Ani druhý díl nemůžu hodnotit jinak než kladně. Zpočátku jsem sice nebyla úplně spokojená s délkou povídek, víc mi vyhovovaly kratší povídky v prvním dílu, ale rychle jsem si zvykla a hlavně to překonal fakt, že druhý díl je mnohem silnější, víc se člověku zaryje pod kůži. Opět na mě Geraltova dobrodružství udělala dojem a jsem zvědavá, co bude dál.

Petass
04. února

Skvělé! Zaklínač mě naprosto očaroval. Po prvním dílu, kde na mě texty působily poněkud kostrbatě, tady plynou slova jako řeka. Odkazy na pohádky už nejsou tak "okaté", i když se objevují i zde a ta poslední povídka... smála jsem se u každého odstavce. Prostě nádhera. Určitě jsem Meč osudu nečetla naposledy. Nová srdcovka! Nikdy bych nevěřila, že mě bude bavit fantasy, kde se objevují strigy a jiné potvory :) Ilustrace pořád nejsou podle mých představ, ale i ty se oproti jedničce o dost zlepšily. Doporučuji!

Peťulka3
31. ledna

Další díl prosím.

Enlighted267
16. ledna

Subjektívne, moja najobľúbenejšia publikácia, po Veži Lastovičky.... všetky tie alegórie, odkazy, samotná kreativita a osudovosť pri tvorbe fantasy-poviedok, stredo-európskych.... nenachádzam slov ani kritiky, vrchol literatúry v našich končinách, odporúčam každému v rámci možností

kaca3606
15. ledna

druhej díl ...prostě skvělej !!!

mapet85
11. ledna

Meč osudu je v poradí druhá poviedková kniha populárnej fantasy o Zaklínačovi. Ponúka nám celkovo 5 poviedok, ktoré na seba nenadväzujú, sú vytrhnuté z kontextu, čo nie je nevýhodou a láka k čítaniu ďalších kníh. Snáď teda pochopím, keď sa pustím do čítania práve päťdielnej série so Ciri. Sapkowski nás v poviedkach sprevádza celým úžasným svetom, zoznamuje nás s ďalšími „príšerami“ a postavami, vrátane pre mňa už obľúbenej Ciri. Kniha je o poznanie lepšia ako prvý diel a poviedky, kde sa objavil trubadúr Marigold u mňa len stúpajú na hodnote. A celé to zaklincoval epilóg, ktorý som nečakal, bol prekvapivý a veru úsmevu a smiechu som sa neubránil. Takže odporúčam. :-)

PawlušQa
11. ledna

Jelikož znám příběh hry, byly některé povídky pro mě zmatené, ale vše jsem pochopila v další knize. Myslím, že povídky byly super začátek a větší nastínění příběhu před samotnou ságou. Určitě doporučuji! :)

Svářeč
02. ledna

Co napsat, je to prostě geniální :) Podle mě o něco lepší a vtipnější než sága, povídky jdou Sapkowskému o dost líp. Hlavně fakt, že je tahle sbírka výrazně humornější mě vážně potěšil. Akorát jsem moc nepochopil předposlední povídku a co jí chtěl básník říci. No co už, poslední povídka o svatbě Geralta a Yennefer mi to dokonale vynahradila. Asi se budu muset znovu vrhnout na ságu, tohle mě zase namlsalo... :)

KlariN
28.12.2017

Skvost!

JirkaDitt
25.12.2017

Konečně se to trochu rozjelo. Když jsem dočetl první díl, neměl jsem vůbec chuť pokračovat. Ale udělal jsem to na popud ostatních. Teď, po dočtení druhého dílu, už jsem sám sáhl po třetím. A už teď vím, že jsem na začátku NĚČEHO.

orangerose
25.12.2017

Pekne akcni dil zaklinace :)

martina1199
14.12.2017

Geralt potkal svůj osud. A něco víc :-)

Lie
20.11.2017

Úžasná kniha, která člověka pobaví, donutí ho číst a číst a přitom je přemýšlivá. Realistické postavy, sympatický humor, zajímavé myšlenky, trochu dojemné a drsné příběhy. Mě osobně se líbí decentně, hezky a trošku i romanticky popsané sexuální scény, a stejné je to i s těmi, kde teče krev. Hru o trůny jsem odložila právě proto, že mi autorův popis sexu a vraždění vážně neseděl. Tady je to přesně naopak.

kristy2711
06.11.2017

Nejskvělejší fantasy.

rosalee3974
02.11.2017

Nevěřila bych, že ještě někdy narazím na knihu, která umí jak pobavit, tak dojmout skoro až k slzám...

coquus
31.10.2017

I když se mi první díl Zaklínače líbil, přiznávám, že druhý je ještě lepší. Příběhy začínají mít více hloubky, což ještě zvedá kvalitu celé knihy.

ManželéMannovi
30.10.2017

Zaklínač je a bude moje srdcovka. Zaklínačský svět je úžasný. Čtu teď celou řadu knih po audioknihách od chlapíka s přezdívkou Eco, který bohužel nestihl načíst všechny, ale přesto mě k těmto knihám přivedl. Já mu tímto děkuji. Není nad knihu, jsou tam části, které v audionahrávce ne, ale přesto mě to, tak vtáhlo, že mě málem přejelo auto na přechodu. :)

Například o epilogu u Meče osudu jsem nevěděl.
Mann

RHorse
29.08.2017

Skvělá knížka, už se těším na další díly, po dlouhé době zase kniha, která se četla sama. Určitě doporučuji.

Faila
02.08.2017

V tomto díle se z povahy Zaklínače odkrývá významný kus. Celá tato kniha na mě působí jako (zatím, jistě) nejlépe psychologicky rozpracovaná. Už nejde jen o zajímavé příběhy s malým přesahem, v jednotlivých příbězích v tomto díle se řeší zajímavé lidské osudy a to, jak s nimi jednotlivé postavy nakládají. Tenhle díl měl podle mě o něco větší přesah než předchozí a nabízel více podnětů k zamyšlení.

Elea
15.07.2017

Ještě lepší než první díl, prostě perfektní.

1259
13.07.2017

Celý děj byl naprosto úžasný, plný dobrodruzství, lásky, mrtvol a krve. A nejlepší byl konec. Takový jsem opravdu nečekala.

Aniday
11.07.2017

fakt boží! ještě lepší, než první díl...

Romžiry
10.07.2017

Není co bych dodala. Perfektní.

Vlastina67
09.07.2017

Miluji pohádky a líbilo se mi, jak je autor zasadil do světa fantasy. A noc před svatbou byla můj šálek čaje - i když byla napsaná v úplně jiném duchu, než celá knížka, dobře jsem se bavila :-)

Charlie119
08.07.2017

Ještě lepší, než první soubor povídek.

SmoulikCZ
29.06.2017

Myslel jsem si, že to bude takové pohodové čtení, bohužel jsem se zasekával u nějakých pasáží, protože jsem zrovna nevěděl, kde se Gerald nachází. Nejvíce mě překvapil konec. Tam jsem vůbec nevěděl co se právě děje.

Nevím, jestli jsem slabomyslný, nebo jsem se na to pořádně nesoustředil ale občas jsem se v té knížce ztratil. Podle mě je to o člověku a mě tahle knížka moc nesedla. Musel se vracet zpátky a zkoumat, kam se příběh přesunul, jestli do minulosti nebo budoucnosti či přítomnosti. Měl jsem se více soustředit asi... no co už, vrhám se s nadšením do románu a na ten se velmi náramně těším.

Nakonec povídky měly velmi hezké příběhy, proto hodnotím 4* a to je kvůli tomu, že jsem se, jak už jsem říkal, občas ztrácel. Jinak si myslím, že kniha byla skvělá !