Meč osudu

Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328737/mec-osudu-crQ-328737.jpg 4.72235

Zaklínač (2.)

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

Svoby42

Sapkowski mě nepřestává udivovat. Kniha nabrala potřebné tempo a i díky tomu tak trochu pomalejší jedničku naprosto překonala. Doporučuji.

Hanka_Bohmova

Knihu jsem nyní četla vlastně omylem. Měla jsem svému milému sehnat "tu povídku se strigou", ale sáhla jsem v knihovně po špatném svazku a abych ho netáhla domů úplně nadarmo, znovu jsem si povídky přečetla, přiznávám, že místy spíš prolétla (některé části dodnes poznávám slovo za slovem).
No... ty doby, kdy jsme na konci tisíciletí netrpělivě očekávali vydání dalšího dílu zaklínačské pentalogie, jsou dávno pryč. Zbylo z nich pár kamarádů a přezdívka, na kterou už dnes neslyším, takže zůstanu u této své retro-ochutnávky a do dalších povídek ani ságy se pouštět nebudu. Pořád jsou to pro mě silné knihy se silnými příběhy, reflektující závažná témata lidského jedince i společnosti. Pořád jsou v tom tuny osudovosti a patosu, celá plejáda nepěkností, jichž je člověk schopen, a nechybí ani humor. Pořád je to zatraceně chytlavé. Jen můj kompas už dnes ukazuje jinam.

Aleydis

Jako velký fanoušek fantasy musím zaklínače jenom doporučit, sice jsem teprve dočetla druhý díl ale nadchlo mě to. Je to mnohem lepší než díl první, byla jsem moc ráda, že se tam více vyskytovala Yennefer. Musím sice uznat, že některé pasáže mě trošku nudily ale jinak super.

kuruteku

Nechal se zlákat a přečetl. Dá se to. Ale něco tomu stále chybí - nadhled? Učesanost? Něco vlastního? Výskyt Galahada na konci už pro mne byl za hranou, nebo že by s ní měl autor nějaký záměr do budoucna? Opakuji se, ale jsem zmlsán Pratchettem - tady je humoru méně, zamyšlení méně, poučení méně. Jediné snad - svému osudu člověk neujde, ať na něj věří nebo ne.

marek4156

Zjistil jsem až na konci tohoto dílu že má Geralt dva meče. Doporučuji.

Angelo

Doporučuji!

Snehulajn

Kniha mě mile překvapila svým obsahem i ztvárněním.

ladaol

Skvělá fantasy, můj obdiv panu spisovateli, který umí zakomponovat pohádky do zcela jiného kontextu. Také obdivuji překladatele, který se musel vyřádit na těch všelijakých potvorách :) Úplně nejvíc mně bavila poslední povídka, vtipná a odpočinková.

špulo

Chcete fantasy all exclusive? Nech sa páči...

Viky007

No byla to jízda. Když to srovnám s prvním dílem, který byl místy zmatený a trochu se táhl, tak je to výrazný posun k lepšímu. Sapkowski má prostě nádherný styl psaní a úžasný smysl pro humor. Mám pocit, že scénu, kdy Geralt učí princeznu Ciri smrkat přes prsty, už z hlavy jen tak nedostanu :-D. Je to prostě sekáč!

Corpy

Ani druhá kniha, tvořená povídkami o zaklínači Geraltovi z Rivie, mne nezklamala. Hlášky, které v příběhu nalezneme, jsou nezapomenutelné.

Ewilka

Druhá sbírka povídek mě nechytla tolik jako první, ale to bylo zejména kvůli tomu, že jsem na čtení neměla tolik času a povídky jsem četla po malých kouskách. Poslední tři jsem přečetla v kuse a čtení jsem si užila

DarthSoren

Meč osudu je v pořadí druhou knihou o Geraltovi z Rivie, který je zaklínačem - profesionálním zabijákem monster. Dalo by se říct, že se jedná o dvojičku Posledního přání, alespoň co se týče formy. Opět se jedná o sbírku povídek, opět jsou jednotlivé povídky zábavné, epické, drsné a napínavé. Kniha obsahuje celkově 6 povídek a epilog, který je vážně skvělý.
Jak příběh plyne, Geralt potkáva staré přátele, nepřátele, ženy svého života a především svůj osud - Ciri. Lvíče z Cintry, princeznu, Zirael, dítě Starší krvi, dceru Pavetty a vnučku Calanthé. A v tomhle bodě musí být každému jasné, že Meč osudu je předkrmem k epické pentalogii, ve které sa naplno rozvinou dobrodružství Vlaštovky a Bílýho Vlka.
Druhá kniha se nese v temnější atmosféře, povídky jsou podrobnější, ale kniha jako taková nestrácí tempo. Neoplatí se kritizovat knihu okamžitě po prvním přečtení, potřebuje totiž čas, jednu noc, aby se uležela v hlavě, možná i opětovné čtení. Prostě stačí Trochu se obětovat.
S touhle knihou jsem velice spokojený, samozřejmě možná bych jsem našel nějaké chybičky krásy, ale určite jich nebylo tolik abych ubíral hodnocení.
Pro mě tedy 394 stran vysoko kvalitní literatury.

LilyGorch

Další díl příběhů o zaklínači Geraltovi z Rivie. Hlavní hrdina jako by od prvního dílu nepatrně zestárl, také se mi zdál rozvážnější, více přemýšlivý. Kapitoly už téměř nejsou vystavěny dle schématu většiny povídek z dílu prvního - vyskytne se problém, je povolán zaklínač, problém vyřešen - naopak, příběhy jsou více provázané. Do děje se vkrádá více romantiky, i přesto se však určitě nejedná o romantiku "hloupě" prvoplánovou, není nadbytečná ani vtíravá. Mám-li Meč osudu porovnat s Posledním přáním, pravděpodobně se mi líbil více než díl první.

Shinstria

Ještě lepší jak první díl. Víc citovější, zábavnější, hlubší. Už po prvním dílu, jsem se rozhodla koupit si celou sérii... a rozhodně nelituji. Povídky mě kolikrát dojaly, jindy jsem se u nic vesele křenila. Prostě boží ;P

Tarja666

Musím říct, že druhý díl se mi líbil o něco více než první, nicméně i tak mě to nevtáhlo do děje natolik, že bych se od knihy nemohla odtrhnout. Nečekala jsem takový happyend, který mě trochu zklamal. Těšila jsem se, že na konci se to nějak zamotá a já budu mít nutkání číst hned další díl. Ale nestalo se :-) I tak ale ve čtení dalších dílů určitě budu pokračovat. Jen si asi dám chvíli přestávku.

Anoell

Ani druhý díl nemůžu hodnotit jinak než kladně. Zpočátku jsem sice nebyla úplně spokojená s délkou povídek, víc mi vyhovovaly kratší povídky v prvním dílu, ale rychle jsem si zvykla a hlavně to překonal fakt, že druhý díl je mnohem silnější, víc se člověku zaryje pod kůži. Opět na mě Geraltova dobrodružství udělala dojem a jsem zvědavá, co bude dál.

Petass

Skvělé! Zaklínač mě naprosto očaroval. Po prvním dílu, kde na mě texty působily poněkud kostrbatě, tady plynou slova jako řeka. Odkazy na pohádky už nejsou tak "okaté", i když se objevují i zde a ta poslední povídka... smála jsem se u každého odstavce. Prostě nádhera. Určitě jsem Meč osudu nečetla naposledy. Nová srdcovka! Nikdy bych nevěřila, že mě bude bavit fantasy, kde se objevují strigy a jiné potvory :) Ilustrace pořád nejsou podle mých představ, ale i ty se oproti jedničce o dost zlepšily. Doporučuji!

Peťulka3

Další díl prosím.

Enlighted267

Subjektívne, moja najobľúbenejšia publikácia, po Veži Lastovičky.... všetky tie alegórie, odkazy, samotná kreativita a osudovosť pri tvorbe fantasy-poviedok, stredo-európskych.... nenachádzam slov ani kritiky, vrchol literatúry v našich končinách, odporúčam každému v rámci možností

kaca3606

druhej díl ...prostě skvělej !!!

mapet85

Meč osudu je v poradí druhá poviedková kniha populárnej fantasy o Zaklínačovi. Ponúka nám celkovo 5 poviedok, ktoré na seba nenadväzujú, sú vytrhnuté z kontextu, čo nie je nevýhodou a láka k čítaniu ďalších kníh. Snáď teda pochopím, keď sa pustím do čítania práve päťdielnej série so Ciri. Sapkowski nás v poviedkach sprevádza celým úžasným svetom, zoznamuje nás s ďalšími „príšerami“ a postavami, vrátane pre mňa už obľúbenej Ciri. Kniha je o poznanie lepšia ako prvý diel a poviedky, kde sa objavil trubadúr Marigold u mňa len stúpajú na hodnote. A celé to zaklincoval epilóg, ktorý som nečakal, bol prekvapivý a veru úsmevu a smiechu som sa neubránil. Takže odporúčam. :-)

PawlušQa

Jelikož znám příběh hry, byly některé povídky pro mě zmatené, ale vše jsem pochopila v další knize. Myslím, že povídky byly super začátek a větší nastínění příběhu před samotnou ságou. Určitě doporučuji! :)

Svářeč

Co napsat, je to prostě geniální :) Podle mě o něco lepší a vtipnější než sága, povídky jdou Sapkowskému o dost líp. Hlavně fakt, že je tahle sbírka výrazně humornější mě vážně potěšil. Akorát jsem moc nepochopil předposlední povídku a co jí chtěl básník říci. No co už, poslední povídka o svatbě Geralta a Yennefer mi to dokonale vynahradila. Asi se budu muset znovu vrhnout na ságu, tohle mě zase namlsalo... :)

KlariN
28.12.2017

Skvost!

JirkaDitt
25.12.2017

Konečně se to trochu rozjelo. Když jsem dočetl první díl, neměl jsem vůbec chuť pokračovat. Ale udělal jsem to na popud ostatních. Teď, po dočtení druhého dílu, už jsem sám sáhl po třetím. A už teď vím, že jsem na začátku NĚČEHO.

orangerose
25.12.2017

Pěkně akční díl zaklínače :)

martina1199
14.12.2017

Geralt potkal svůj osud. A něco víc :-)

Lie
20.11.2017

Úžasná kniha, která člověka pobaví, donutí ho číst a číst a přitom je přemýšlivá. Realistické postavy, sympatický humor, zajímavé myšlenky, trochu dojemné a drsné příběhy. Mě osobně se líbí decentně, hezky a trošku i romanticky popsané sexuální scény, a stejné je to i s těmi, kde teče krev. Hru o trůny jsem odložila právě proto, že mi autorův popis sexu a vraždění vážně neseděl. Tady je to přesně naopak.

kristy2711
06.11.2017