Čas opovržení

Druhá část ságy o Zaklínači. Příběh běží dál paralelně v několika liniích – Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30490/cas-opovrzeni-1CS-30490.jpg 4.71762

Zaklínač: povídky, sága a další příběhy (4.)

Czas pogardy (1995)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

SmoulikCZ

Opět nezklamalo.

Faila

Díky literárnímu bohu za ten konec! Ačkoliv se románová sága (a tento díl obzvlášť) už netočí pouze kolem Zaklínače a jeho profese, stále zde má Geralt velký prostor. Ciri se v tomto díle dostává ke slovu spíše až na konci a konečně padá do těch správných rukou. Zaklínačův svět se mění a je napínavé jeho osud a osud všech lidí v něm sledovat. Ani zde se Sapkowski nevyhnul filozofickému lamentování a navíc ukázal, že o politickém pletichaření taky něco ví. Tomuto dílu nemám téměř co vytknout. Bohužel až na znovusetkání Geralta a Yennefer, která mě prostě prudí. Z Geralta Zaklínače a Bojovníka se vedle této arogantní a "neomylné" ženštiny stává krotký beránek, někdy až hlupák a chlap bez názoru. Jsem samozřejmě ráda, že šel Sapkowski trochu na ruku i romanticky založeným čtenářům a čtenářkám a ukázal, že i Bílý vlk má svou něžnou stránku. Proti tomu nic nemám, ale když je Geralt s Yennefer, mění se v podpantofláka, který jí vše odkývne a nedovolí si s ní nesouhlasit. A přitom by právě Yennefer, občas chybující tak, jak by si někdo s jejími zkušenostmi dovolit neměl, potřebovala shodit pomyslný hřebínek z hlavy.... Ale její chyby jsou prominuty (spíše promlčeny), kdežto ona sama na chyby jiných tak ráda ukazuje. A Ciri je pro mě jasný příklad zvorané výchovy - dát už tak dost pyšné dívence jako vychovatelku a učitelku zrovna Yennefer, to ani nemohlo dopadnout jinak... Ale opět, díky literárnímu bohu za ten konec!

OSTROVID

Knihy o zaklínačích mají svoje pro i proti. Přiznám se, že jsem napřed viděl stejnojmenný polský seriál a velice se mi líbil. Z PC hry Zaklínač jsem byl unešený. Tak jsem si v knihkupectví koupil první dvě povídkové knihy. Byly výborné. Následovala Bouřková sezóna a opět nezklamala. Pak jsem se tedy pustil do románové ságy a zde mě bohužel čekalo rozčarování i zklamání. Knihy obsahují spoustu výborných míst, ale také spoustu vaty, což se dá pochopit, protože bez vaty by se celá sága smrskla možná jen do tří knih. Knihám to ale hodně ubírá na kvalitě. Je tam hodně politiky a čarování, což jde úplně mimo mě. Často mi to připomíná červenou knihovnu. Hodně se řeší, kdo s kým šuká, kdo koho miluje a jaký to má politický vliv na okolní státy. Geralta je tam poskrovnu a vypadá to, že celá sága se bude točit kolem Ciri, což není špatné a kolem opravdu velice komplikovaného vztahu Geralta s nesympatickou čarodějkou Yennefer, což je hodně špatné. Mnohem radši bych Geralta viděl po boku Triss. V tomhle mě bohužel ovlivnila hra. Ale co je napsáno, již nelze změnit. Nechám negativ a nakonec musím zmínit i pozitiva. Tento díl se opravdu v půlce velice slušně rozjel. Díky bohu za to, že čarodějové dostali na prdel a snad od nich bude chvíli klid. Ciri už není žádné děcko a konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Uvidíme, co přinese další díl. Jen připomínám, že není důvod, aby fanouškům Geralta z mého hodnocení vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Jsem hodně ovlivněn seriálem a hrou, které se od románové ságy v mnohém liší.

Nymeria_

Skvělý díl, lepší než Krev elfů, konečně jsem si trochu oblíbila Geralta a vážně mě mrzelo, když kniha skončila!

IvaKo

Báječné čtení - napínavé, vtipné, dojemné. Už sahám po dalším dílu.

Vlastina67

Děj se krásně rozeběhl (oproti třetímu dílu) a už je opět napínavý a čte se jedním dechem. Knížka mě začala bavit a jsem ráda, že jsem se nenechala třetím dílem odradit.

Aniday

začíná to být pořádně napínavé 8)

Romžiry

Opět nádherné čtení.

kralika

Asi před deseti lety na kolejích začal můj spolubydlící číst Zaklínače, staženého v pdf. Pamatuji si, že když jsem šel spát, tak mi jen na půl huby řekl "dobrou" a od monitoru ani malinko neuhnul pohledem. Dokonce i ve tři ráno jsem zaregistroval bledé světlo monitoru svítící z postele nade mnou. A nikdy nezapomenu na jeho nabehnuté račí oči ráno.
Teď ho už zcela chápu.

Charlie119

První polovina připomíná Krev elfů. Jenže je tu i druhá. Ta čtenáře vstřelí do dějového zvratu tak raketově, že nestihnete popadnout dech!

Loginus

Tak tato kniha mi jako první dala poznat Geralta a vůbec mi nevadilo, že je to druhý díl ságy. Dostalo mě to, naprosto. A od začátku sněmu na Thannedu nastane totální jízda. Vynikající.

amaenium

Další skvělé pokračování, musím říct, že příběh Ciri je čím dál více zajímavý a těším se, kam až ji cesty zavedou. Přijde mi skvělé, že jednu událost nevidíme ze všech úhlů postav, ale třeba jen z vzdáleného pohledu (jak Ciri šmíruje Geralda a Yennefer, například) a tvoří tak mystiku příběhu. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé "politické" pasáže, kde jsem se lehce ztratila ve jménech vladařů či jejich záměrech.

Rawen616

Pořád to není tak dobré jako první dvě povídkové knihy, ale je to lepší než díl první. Velmi dobrá je prostřední pasáž se vzpourou čarodějů. Poslední třetina s přežíváním Ciri na poušti a pak v bandě vyvrhelů je zase hodně dobrou ukázkou Sapkowského "špinavé" fantasy, která mi dost vyhovuje.

zpevSusannah

Další díl a opět velká paráda. Kniha je napěchovaná magií, krví, intrikami a hlavně Geraltem, Ciri a Yennefer. Jsem nadšená! Získávám novou knižní závislost :). Naštěstí ještě pár dílů zbývá, takže na odvykačku je čas :D.

Heisenberg

I když skoro celá kniha zabývá jednou událostí (která je v příběhu hodně zásadní), mě to vůbec nevadilo. Už teď chci vědět jak se vše vyvine.

kacenka7206

Díl od dílu lepší a lepší.

fvalek

Čtvrtý díl celkově, druhý díl pentalogie... No podle mě asi nejlepší díl. Začátek maličko vleklý, nic moc se neděje, ale cca od půlky obrovská gradace, která mě málem shodila ze židle. Jako ten Thanedd, no já nestačil ani vydechnout, očka tikala sem a tam po řádcích, nešlo to zastavit :D
Obrovské množství nových postav, tam jsem si málem musel udělat přehled, protože se mi to pletlo. Nová úžasná místa, nové příběhové linky. Geralta už je maličko méně, je to spíš zaměřené na Ciri, ale je v tom zatím rovnováha.
Úžasná sága, úžasný díl, já jsem prostě nadšený :)

PeťkaW.

Na můj vkus bylo v knize až moc politiky. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo koho zradil, kdo je s kým ve spolku... Hodně postav, hodně jmen, málo místa na zapamatování si všech. Ale ve výsledku se dalo v knize docela zorientovat a i když člověk na pár stránkách tápal, o několik stránek dál pochopil, nebo si alespoň udělal dobrý přehled. Těším se, až se pustím do dalšího dílu. Jsem zvědavá, jak se všechno vyvrbí. Sapkowského styl vyprávění mi opravdu sedí a užívám si ho, stejně jako příběh samotný.

jan14s

Další příběh, se mi líbil podstatně více, než předchozí. Měl jsem problém knihu odložit.

tlllk

trochu sa to rozbehlo, ale stále sa neviem zbaviť pocitu akoby najskôr boli čiastkové príbehy a k ním potom vymyslený zastrešujúci príbeh.

Alex.Barunka

Mám takový pocit, že to autorovi jde lépe s povídkami. I když je příběh nabitý akcí, nedokázal si mě úplně získat a hluchá místa byla početnější. Ale autor to se slovy opravdu umí.

whiolet

Pět hvězdiček si tato kniha bezpochyby zaslouží

bibithor

U této knihy nemám co vytknout.Zaklínač vás vtahuje víc a víc.Chcete číst další knihy a hrát hry(toho se mi bohužel ještě nepoštěstilo)Opravdu se těším na film.

Giger11
30.12.2016

Sága o Zaklínačovi a Ciri, velice příjemné čtení.

Greene
03.12.2016

S každou další knihou cítíte, jak příběh (a autor) zraje. Je to čím dál lepší a čím dál čtivější. Někdy se vám opravdu nechce přestat číst.

Devil-Ivet
17.11.2016

Zatím nejslabší díl, co jsem četla. I když se toho stalo hodně – intriky, zrada, zlost, nenávist, ale i závist, naděje, touha… A má to zatraceně silný příběh, myslím, že to chtělo trochu víc… Trochu víc… Napětí? Jo, asi jo. Napětí a ještě něčeho, ale nemůžu přijít na to správné slovo. Možná za to může ten sněm čarodějů, ten mě moc nebavil.

Insignitka
05.09.2016

Podle mého úplně nejlepší díl z těch pěti dílů.

tovlasek
29.08.2016

Kniha mi přišla minimálně stejně dobrá jako předchozí díl. Už se spíše zaměřovala na Ciri a prakticky její dospívání. Nebylo zde, ostatně jako vždy, tolik akce jakož spíše různých rozmluv a to je pro mě rozhodně pozitivum. Obzvlášť se mi líbila poslední kapitola. Už se těším na další díl.

Phyl
26.08.2016

V šeru svého děsivého pokoje, jsem lačně hltal, pouze ve svitu lampičky, každou stránku, jako by to mělo být to poslední co udělám. Zdárně se mi povedlo několik stránek potřísnit radostí, kterou mi toto dílo dělalo. Rozlámalo mé touhy stejně jako končetiny lámající se pod dopadem těžké železné hole či drtilo stejnou měrou jako těžké zbraně drtí modré brnění, potulně nepotulných rytířů nesnášejíce jiné nepotulně potulné rytíře v černých zbrojích. Ztopořené bradavky jsem hladil neustále, jelikož rozkoš jenž mi poskytovala síla sálající z ohně se nedala jen tak přejít, a tak jsem mohl opět vzrušením přidušeně hekat, při zvuku rychlého otáčení stránek, které napodobovalo pouze rychlé točení se vývoje situací, u kterých jsem za skvostného vřískání do polštáře, přistříkával, netajíc se tímto před světem, jsem tak moc, až jsem v jednu chvíli celý vyprahlý, svíral roh malého jednorožce, jenž zakrněl, díky nekonečným přísunům orgasmu smyslů, přesto vzrušeně čekajíc na další impulz, k vyprsknutí gejzírů písku.

Safira55
12.08.2016

Báječá knižka nekteré časti sice nudne ale akce jako vzdy :)