Pražská láska Johana Keplera

Pražská láska Johana Keplera https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56952/zajatec-osudu-prazska-laska-johana-keplera-56952.jpg 4 27 9

Zajatec osudů série

Pražská léta Jana Keplera "Jsem Jan Kepler, astrolog a matematik. Bylo mi devětadvacet, když jsem byl pro víru vypovězen ze Štýrského Hradce a spolu se ženou a nevlastní dcerou jsem přišel do Prahy, abych se stal císařovým matematikem. Netušil jsem, co všechno na mne v tomto městě čeká: přátelství s obhroublým, ale současně hluboce citově založeným Kryštofem Russwormem, překvapivé odhalení tajné laboratoře, v níž císař Rudolf II. věznil a před celým světem ukrýval alchymistu Edwarda Kellyho, nebezpečné poslání, na jehož konci byla vražda... Mým osudem se však stala láska dívky Johanny Alžběty, pro kterou bych bez rozpaků obětoval vše. Byla to láska, která rozhodla o tom, abych přijal výzvu k souboji se známým pražským duelantem..."... celý text

Iva066
07.03.2023

Nečte se to úplně špatně, docela to "odsejpá". Ale, hlavně ke konci, se dostáváme spíš do říše sci-fi, než historického románu. Historické postavy jsou popsány, ale s velkou dávkou literární fantazie pana spisovatele. Měla jsem větší očekávání, vzhledem k hodnocení zde.

Péťa1950
02.09.2022

Nedočteno, skončila jsem na devadesáté stránce. Nezačetla jsem se. Asi moje chyba, nevím.

soukroma
15.04.2022 3 z 5

Tak nevím, chápala jsem tenhle titul, Zajatec osudů – Dcera magistra Kelleyho, podle podtitulu jako pokračování knihy Zajatec osudů: Pražská láska Johana Keplera, proto jsem si ji objednala. Jenže jsem začala číst, a bylo mi to okamžitě velice povědomé, podívala jsem se na copyright v knize, a ejhle, 2008, 2020. Nikde (jinde) není možné zjistit, že se jedná o vydání téže knihy, ale u jiného vydavatele, o dekádu později...
Pěkný podraz, když ani tady, na slavné databázi knih, se to čtenář nemá jak dozvědět. Obě knihy, kvůli různým podtitulům, zde jsou vedeny samostatně a na první pohled se tváří jako dva díly stejného příběhu...

čef
22.08.2021 4 z 5

Rudolfinská doba byla asi hodně barvitá a pro Prahu asi jedna z nejdůležitějších. Román se točí okolo nejznámějších postav té doby a místa, takže se hodně dozvíme ze života astronoma Keplera, magistra Kelleyho, Tadeáše z Hájku, Tycha Brahe, generála Russwurma a sem tam něco i o Rudolfu II. Ocenil bych méně mysteriozity a povídání a přivítal více historických faktů, ale i takto to nebylo špatné.

zuzana2599
05.02.2021 4 z 5

Tento historický román českého autora nabízí pohled na život v rudolfínské Praze, kde se scházejí umělci, učenci a alchymisté. Do Prahy přijíždí také matematik a astrolog Johannes Kepler se svou rodinou a právě jeho životní příběh poznáváme v tomto románu. Jeho srdce zahoří láskou ke krásné Vestonii, která je nevlastní dcerou mága Edwarda Kellyho, který se snaží vyrobit elixír mládí...
Pěkně jsem si početla, kniha byla zajímavá, poučná, a i když mé očekávání nebylo úplně zcela naplněno, přesto jsem spokojená a děkuji autorovi za hezký zážitek ! Historii miluji !!

eŠ
01.02.2021 2 z 5

Pokud se chcete dozvědět něco víc o alchymii 16. století, tahle kniha není tím pravým. Alchymie, astronomie a astrologie se příběhem sice občas mihne, ale hlubší vhled do problematiky nenabízí.

Posledních asi 100 stran je podivnou směsí snů, vizí a podivných událostí, které knize ubírají na celkovém dojmu.

V jistém okamžiku se příběh láme a vedlejší romantická linka přebírá zbytečně moc prostoru. Není uvěřitelná.

soukroma
26.08.2019 3 z 5

Těšila jsem se na další historický román o zajímavé době a dění na dvoře Rudolfa II. Knihou se sice míhají staré známé postavy dvorních alchymistů, matematiků, lékařů, astrologů, ale Kepler v něm nemá pevné a zásadní místo (zejména o jeho práci se nedozvíme prakticky nic, krom toho, že mu bylo téměř přisouzeno definovat gravitační zákon, nikoli ve skutečnosti zákony o pohybu planet, které ke svému zákonu použil Newton o pár desítek let později) a jeho romantický vztah k Westonové byl představen dost podivně (a ona sama jako reálná postava měla minimální roli, dokonce ani jediný veršík neutrousila). Historie se tak vbrzku překlápí do pohádky, až nakonec do čiré fantasy (ona mu ty fyzikální zákony nadiktuje nějaká noční temná bytost...! a elixír existuje!). Styl hutný, místy nesouvislý a celkově málo čtivý. Zklamání veliké, škoda stráveného času. 50%

jenda
14.09.2017 5 z 5

Kniha je plná nečekaných dramatických zvratů. Překvapivě se zde setkáváme s živým otčímem básnířky Vestonie Edwardem Kellym, jehož drží císař Rudolf II. v tajné laboratoři , zatímco svět je přesvědčen, že Kelly již nežije. S Keplerovou pomocí se mu však podaří uniknout a připravovat se na pomstu. Tady bych skoro očekával, že autor má v zásobě druhý díl, ale v knižní nabídce nakladatelství, které Zajatce osudů vydalo, jsem nic takového nenašel... Román je psán jako osobní Keplerova zpověď a zachovává si - podle mého názoru - vyváženou vyprávěcí formu. Vřele doporučuji milovníkům dobrodružných historických příběhů.

Galadwen
26.09.2014 3 z 5

Průměrný historický román, neurazí, ale nepřekvapí ani v kladném smyslu a asi si ho na dlouho nezapamatuji. Vyprávěcí styl je založen na dialozích, což je kladem i záporem - děje minulé se často prostě odvyprávějí dlouhými monology mezi postavami, postrádají dramatičnost. Na některých místech dochází k logickým skokům, měla jsem pocit, jako bych "něco" vynechala - jenže to "něco" tam vůbec nebylo (třeba začátek vztahu Keplera a Vestonie je vyloženě divný). Kuriózní omyl týkající se astronomie, když je celý román o astronomovi (Polárka ve Velkém voze), je spíš pro zasmání. Kniha trochu připomíná Císaře alchymistů Otomara Dvořáka, zřejmě kvůli částečně stejným postavám (Vestonie a Kelly) a ovšem také Císařova pekaře.