Zahrada

Zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15448/bmid_zahrada-4iB-15448.jpg 5 368 77

Zahrada Jiřího Trnky patří mezi díla, která léta oslovují děti i dospělé. Má své kouzlo, poezii i humor. Pohádku Trnka nejen ilustroval, ale sám i napsal. Pět kluků otevře starou rozvrzanou branku a vejdou do krásné, tajemné zahrady, kde potkají kamenného trpaslíka, zlomyslného kocoura, učenou velrybu, pět slonů, a odhalují rozličná tajemství. Kouzelný příběh, který známe i z filmového zpracování, je nezapomenutelný.... celý text

Aknel26
28.02.2022

Možná je to ostuda, ale k Zahradě jsem se dostala až jako dospělá. Knížku jsem pořídila synovi poté, co jsme dvakrát navštívili úžasnou interaktivní výstavu v kladenském zámku. A upřímně musím říct, že ačkoli je to určitě fantastická kniha co do textu i ilustrací, tak nějak nás oba minula a dočetli jsme hlavně díky dojmům, jaké v nás zanechala výstava. Já jsem už asi moc stará a nenosím po kapsách ty správné věci, abych se do zahrady dostala. Syn je na tom lépe - sice si pobyt v zahradě tak docela neužil, třeba pasáž s velrybou pro něj byla ještě těžko uchopitelná, ale může se tam přece jít podívat za rok, za dva, ne? A pak může dát i hvězdičky.

Lumíček
09.02.2022 5 z 5

Jako malá jsem byla z knihy úplně nadšená. Teď jako dospělá také, ale pravdou je, že některé pasáže mi přišly trochu víc praštěné :) Můj 4.leťák to ještě nedal, začátek ano, zábavný, ale pak uz pro něj složité. Vrátíme se k ní později :)

Nudlesmakem
31.08.2021 5 z 5

Poprvé čteno dětem, znám jako pohádku z televize, ale kniha je opravdu kouzelná. Její jazyk a humor asi víc doceňuji nyní, v dospělém věku, ale dětem se také velmi líbila.

Janina2609
08.08.2021 5 z 5

“Otevřenou brankou bylo zas vidět tu starou zahradu. Pod trávníkem stál ten trpaslík, co měl jen trochu červené barvy na čepici, a vedle stará roztrhaná žíněnka, kde spával kocour.”
Zahrada je pro mne návrat do dětství, i když tenkrát, jako úplně malá, jsem měla z rezavých dveří a zlého kocoura trochu strach. Přispěl k tomu jistě i výborný, ale pro dětskou duši strašidelný, animovaný film. Teď po letech oceňuji její kouzlo, zapojení fantazie, humor i autorovy ilustrace.

Anička2011
27.06.2021 5 z 5

Hezká knížka.

Laféeverte
16.01.2021 5 z 5

Dostala jsem se k Zahradě až jako dospělá a byla prostě kouzelná. Ta poetika, vtip i obrázky jsou úžasné. Moc mě bavilo číst myšlenkové pochody pěti malých hrdinů a kocour byl prostě nepřekonatelný. Doufám, že stejně knížka zapůsobí na moji dceru až bude trochu větší.

hanava
22.12.2020

Nejen podle nás, rodičů, ale i všech tří dnes již dospělých dcer, nejkrásnější příběh pro děti.

ArwenAragorn
17.10.2020 5 z 5

Nádherná poetická knížka s překrásnými obrázky.

1amu
14.10.2020 5 z 5

Jeden z mnoha drahokamů, které byly uloženy do pokladnice národního bohatství panem Jiřím Trnkou.

zuzik1981
17.09.2020 4 z 5

Za mě osobně super ovšem syn (5) ještě nechápal.Zkusíme znovu přečíst později.

Shardlake
30.08.2020 3 z 5

O partě pěti chlapců, kteří objeví branku do tajemné zahrady kam si chodí hrát a když se tam chtějí jednou opět podívat, zjistí, že už se tam nedostanou, protože vyrostli. Knihu doplňují krásné ilustrace Jiřího Trnky.

Diana64
21.08.2020 5 z 5

kniha, kterou by měli všichni rodiče přečíst svým dětem

Monika1717
20.07.2020 5 z 5

Knihu považuji za jednu z nejlepších dětských knih. Pohádkový příběh o zarostlé zahradě, kocourovi, velrybě a 5 klukách mi nikdy nezevšední. Nádherné ilustrace, jednoduché čtení. Jistě ji máte všichni doma. Uvařte si hrnek čaje, otevřte rozvrzanou branku a vstupte, jste vítáni.

Osice
04.07.2020 5 z 5

O Trnkově Zahradě jsem se dozvěděla až z komentářů ke knize O zahradě od P. Čecha:-) Hned jsem nám ji vypůjčila z knihovny. Ale Barunka (4 roky) o ni vůbec nejevila zájem. Měli jsme ji na poličce opravdu hodně dlouho, až jsem usoudila, že je čas ji vrátit. Místo vrácení jsme ji ale před pár dny rozečetli a dnes dočetli. Chytila nás hned od první stránky. Nesmírně hravá, fantazii se meze nekladou, stačí jen otevřít starou železnou branku, celou rezavou a vstoupit do zahrady. Ochotně nás jí provedlo 5 kluků, kamenný trpaslík s čepicí ještě trochu červenou a zlomyslný kocour – samotář, který občas sprostě nadával. Když bylo nejhůř, tak se objevilo 5 slonů, kteří nám mimo jiné poskytli nevšední dramatický kulturní zážitek. Zítra bude úplněk, tak si pohlídejte své psí mazlíčky, co kdyby dostali chuť na psí víno:-) Výborně napsané a krásně ilustrované. Za mě maximální spokojenost. Doporučuji.

Barunka se ze začátku strašně bála kocoura. Když jsem o něm četla, tak se ke mně úplně tiskla:-) Na dceři bylo celkově vidět, jak děj knihy prožívá. Občas měla tak vykulený výraz, že jsem měla problém udržet při čtení vážnou tvář a koutky se mi rozjížděly do úsměvu. Jediná pasáž, která ji moc nebrala, byla pasáž o velrybě. Moc to totiž nechápala. Přemoudřelá velryba a její myšlenkové pochody na ni byly zkrátka ještě moc.

„Tak třeba ano, prázdniny máte, ale jen vy, darební kluci, já [kocour] například žádné prázdniny nemám, naopak mám spoustu práce, velikou spoustu a taky starosti – starosti, těch mám nejvíce. Já někdy nevím, kde mi hlava stojí.”
„Ano, to slyšíme často, velcí mají vždycky mnoho práce a starostí, když slíbí malým klukům, že s nimi někam půjdou. A pak mají dodržet slovo. Takový kluk když řekne, že půjde s velkým do zoologické zahrady, tak se včas umyje, dokonce i krk si umyje, obleče se, obuje, připraví burské oříšky pro opičky, nesní jim je, ale pěkně sedí na schodech a čeká na toho velkého. Ten zatím leží na pohovce, má noviny přes hlavu a přemýšlí. Já nevím, proč musí mít ty noviny, když přemýšlí – já je nikdy nemám a taky přemýšlím. A ten kluk sedí na schodech a drží slovo a ty oříšky. A když ti velcí vstanou, tak jsou mrzutí, říkají, že zoologická je hloupost a že už tam byli a že se nejde nikam, že nevědí, kde jim hlava stojí.“ (s. 90-91)

tez80
06.06.2020 5 z 5

Se Zahradou jsem vyrůstala. Se zahradou vyrůstaly moje děti. Milovaly kocoura, slony a jejich divadlo, velrybu... Milují všechny opuštěné zarostlé zahrady - co kdyby se v ní skrývalo něco zajímavého...
Když jsem před pár lety učila na ZUŠ Literárně dramatický obor, s nejmladší skupinou jsem si celý rok vystačila právě s touto knihou. Je nesmírně inspirující - ani na všechny nápady nedošlo. Hráli jsme honičku se zlým kocourem, kreslili komiksově růst velryby, pátrali po tom, jak se kocour dostal do zahrady a proč je zlý...

hapac
07.05.2020 4 z 5

Roztomilé ilustrace a tajemný příběh, vzpomínka na dětství a taky na film B. Pojara se skvělými herci, kteří dali hlas jednotlivým postavičkám P. Filipovská, I. Janžurová, J. Jirásková, R. Merunková, F. Filipovský, M. Růžek, B. Záhorský. Knížka zkrátka patří do knihovny a je ji hezké číst dětem i nám dospělým.

Witta
12.04.2020 5 z 5

Škoda, že jsme knihu četli až po návštěvě výstavy Jiřího Trnky v Kutné Hoře, s předem načtenou knihou bychom si výstavu užili ještě daleko více. I tak jak výstava, tak kniha, jsou něčím na co se nezapomíná.

bosorka666
22.03.2020 5 z 5

Miluji tuhle knížku

martinkaLLL
25.11.2019 3 z 5

Pěkná, ale není to top pohádka, kterou bych chtěla číst častěji.

ddkk
15.07.2019 5 z 5

Kdo by si nepamatoval animovaný Trnkův film o pětici kluků a sprostě nadávajícím zlomyslném kocourovi samotáři. Je tam i trpaslík, sloni a pávi...a hlavně, je tam kouzelná tajuplná Zahrada, podle níž se jmenuje Trnkova kniha i film. Stále okouzlující. Doporučuji.