Služebná a vrah

V srpnu 1645 je tomu rok, co York padl do rukou puritánů a porodní bába Bridget Hodgsonová se svou pomocnicí Marthou a synovcem Willem odhalila prvního vraha. Na město dopadá boží hněv v podobě vlny veder, kterou se vládnoucí puritáni snaží ukončit nemilosrdným stíháním hříšníků všeho druhu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/251661/sluzebna-a-vrah-251661.jpg 4.131

Záhady porodní báby (2.)

The Harlot's Tale (2014)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

broskev28

Historická detektivka - v Yorku, 1645, se střetávají "hříšní" obyvatelé města se skupinou bohabojných. Tu tvoří jakási rodinná sekta, která putuje od města k městu a káže proti nepravostem. V tomto výbušném prostředí postupně dochází k sériovým zločinům. Poněkud atypickou vyšetřovatelkou je porodní bába, fakticky ovdovělá příslušnice šlechtického rodu, se svou služkou.
Nějaký čas mi trvalo, než jsem se ponořila do tak dávné doby, která je mimo jiné evokována i jazykově. (Možná by pomohlo, kdybych četla předešlý, 1.díl - Zločin v Yorku.) Ale když se mi to podařilo, děj začal překvapivě rychle ubíhat a já nestačila zírat, co se vyšetřovatelkám podařilo odhalit. Takže pro toho, kdo nespěchá a má čas na potřebný ponor, určitě doporučuju.

orinka3

Tohle mě opravdu za srdce nevzalo. Poměrně nesympatická porodní bába, která se neustále povyšuje nad méně urozené. O obětech se v knize mluví v despektem jako o děvkách, ne-li hůř. Od začátku bylo zřejmé, odkud vítr vane. Takže se mi zdálo čtení hodně zdlouhavé, než se konečně "záhada" rozuzlila. Průměrná četba, možná nepříliš dobrý překlad a fádní děj.

soukroma

Velmi slušná retro detektivka - čtivá, napínavá, velice krvavá (aby nebylo krve málo u zavražděných, mnohokrát bitky a postrkování i mezi ženami odnesly jejich krvácivé nosy, přitom u porodů se krev decentně neřešila) a dobře psychologicky propracovaná (spousta postav, každá svá a dobře popsaná v rámci děje s přesně zapadajícím místem, i když samozřejmě o nějaké to malé překvapení také nebyla nouze). A nosná hlavně díky náboženskému podtextu plné myšlenek biblických, hříšných, otázek odplaty ve starozákonním stylu - zub za zub i v milosrdném novozákonním...
Autor je historik, Američan, ale popasoval se se žánrem i obdobím 17. století v anglickém Yorku docela dobře, i když se nijak zvlášť nepouštěl do dobových detailů. Škoda, že víc nevyužil reálie zajímavého a barvitého města.
Nemůžu dát stejně jako propracovaným detektivkám Sansomovým, ale za slušné čtení 85%.
(Pozn.: český titul Služebná a vrah musel někde snad vymyslet u vydavatele na poslední chvíli, naprosto bez znalosti obsahu knihy - originální The Harlot's Tale, příběh nevěstky, by přitom pasoval přesně a byl přijatelný i srozumitelný).

vincek1
28.11.2017

Po přečtení několika kapitol mi kniha připomněla tv seriál -Vraždy v Midsomeru. Sotva se vyšetřovatelé trochu rozhlédli po první oběti, už tady je další. Komplikované vyšetřování, které se nemohlo opřít o otisky prstů, DNA a další, nyní obvyklé metody muselo být opravdu komplikované. Navíc nedotknutelnost určité skupiny lidí (ostatně i dnes se s ní setkáváme), vyžadovalo opravdové mistrovství. Pěkný popis prostředí, ukazuje na pečlivou přípravu autora. A co jsem opět ocenil mapka, která pomůže čtenáři v orientaci i když hledání příslušných písmenek legendy také vyžadovalo téměř "detektivní" postup a hlavně lupu. Ostatně bez té se neobešel ani slavný a nedostižný S. Holmes. Doporučuji, pěkné čtení.

kyssling
06.12.2016

Solidní detektivka, pěkně vykreslené prostředí. Bohužel závěr je trochu moc násilný z hlediska motivace postav. Za prostředí 5 hvězd, za zápletku 3 hvězdy = 4 hvězdy celkem !

Heyhey
19.06.2016

Počteníčko...

čef
18.04.2016

Prosazování spravedlnosti není a nikdy nebylo snadné. V Anglii, ostatně jako v celé Evropě, 17. století plné různých "pravých" věrozvěstů, nevzdělanců a fanatických blbců to platí mnohokráte více. Tento temný příběh ze starého Yorku to ukazuje nanejvýš názorně a tak můžeme být vlastně rádi za to, co máme tady u nás. Poměrně zajímavý vhled do anglické reality středověku.

Liduka
08.12.2015

Další skvělá kniha od autora. Jediné co se mi nelíbilo bylo příliš mnoho mrtvých na závěr.

KatnissLavender
15.10.2015

Opravdu skvělá kniha! Nikdy by mne nenapadlo, že se mi tento žánr tak zalíbí. Určitě si z této historické krimi série přečtu i další díly...

Moji recenzi najdete na http://lavender-books.blogspot.cz/2015/10/sluzebna-vrah.html

Sam Thomas

Sam Thomas