Za pět let

Za pět let https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439789/bmid_za-pet-let-tEz-439789.jpg 4 644 199

Kde se vidíte za pět let? Když je ambiciózní newyorské právničce Dannie Cohanové položena tato otázka při nejdůležitějším pohovoru její kariéry, má Dannie připravenou pečlivou odpověď. Později - poté, co při pohovoru excelovala a přijala od svého přítele nabídku k sňatku, jde Dannie spát s vědomím, že je na správné cestě k dosažení svého pětiletého plánu. Ale když se probudí, je najednou v jiném bytě, s jiným prstenem na prstu a vedle úplně jiného muže. V televizních zprávách postřehne datum - je to stejná noc - 15. prosince - ale 2025, za pět let v budoucnosti. Po velmi intenzivní a šokující hodině se Dannie probudí znovu, na pokraji půlnoci, zpět v roce 2020. Nemůže strávit to, co se stalo. Určitě to bylo mnohem víc než jen sen, ale Dannie není typ člověka věřícího ve vidiny. Ten nesmysl může být okouzlující pouze pro svobodomyslné typy jako je její celoživotní nejlepší kamarádka Bella. Dannie je odhodlána tento zvláštní zážitek ignorovat a rozhodne se na něj nemyslet. Ale jen do té doby, než uplyne čtyři a půl roku a Dannie se náhodou setká se stejným mužem ze své dávné vidiny.... Za pět let je nezapomenutelným příběhem nejen o lásce, ale hlavně o síle loajality, přátelství a nepředvídatelné cesty osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

In Five Years , 2020

Luccinda
13.08.2021 3 z 5

Kdo by očekával, že se příběh téhle knížky bude točit hlavně kolem romantické linky, bude asi dost zklamaný. A možná, že kdyby se autorka držela původního tématu, udělala by lépe. Ono v knize totiž o tu romantiku ve výsledku vůbec nejde. Místo odpočinkové četby tak dostanete vcelku depresivní záležitost s opravdu, ale opravdu nesnesitelnou hlavní hrdinkou.

Dannie je prototypem ženy, který je úplný opak mě samotné, stejně jako její snoubenec. Oba jsou to příšerní workoholici, kteří staví na první místo práci a kariéru. Ničeho jiného si neváží a berou to jako samozřejmost, včetně svého vztahu, který se postupem času ochlazuje. Snad to jediné, co se mi v knize opravdu líbilo, bylo celoživotní přátelství mezi Dannie a Bellou. Především Bella jako postava mi byla o hodně sympatičtější než Dannie.

Příběh obsahuje vážné téma, o kterém vám ale nic neprozradím, protože by se jednalo o dost podstatný spoiler. Já jsem ho tedy odhadla dopředu, už když jsem z jiných recenzí věděla, že tam nějaké silné téma bude, takže jsem nebyla překvapená. Myslela jsem, že to knížku pozvedne na trošku vyšší úroveň, nicméně se tak nestalo a mně nezbývá než ohodnotit Za pět let jako průměr.

Ronnie68
11.08.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha,která se četla skoro sama ... i když konec byl docela smutný ...

kuttnerovka
10.08.2021 5 z 5

Krásný přiběh. Dle prvních kapitol jsem předpokládala naprosto jiný vývoj příběhu a velmi mě jeho průběh překvapil. Pěkně čtivě psané. Nečekaně kroky a zvraty, perfektně zachycené osudy postav. Autorka se opravdu psaním blíží Jojo M. Určitě doporučuji.

Lucie2
09.08.2021 4 z 5

Kniha Za pět let mě zaujala hlavně námětem a krásnou obálkou. Myslela jsem si, že půjde o předvídatelnou oddechovku, ale nakonec jsem byla překvapená. Dávám 4 hvězdičky pro čtivý a nepředvídatelný děj.

Petula.N
03.08.2021 5 z 5

Krásná obálka, krásný příběh. Oddechová kniha. Byla jsem napnutá až do konce :)

Kuci12
31.07.2021 3 z 5

Já sama nesnáším otázku, kde se vidíte za pět let. Znáte to, člověk si dělá plány a pán Bůh se směje...... Tušila jsem odkud vítr fouká, hned jak jsem si přečetla, komu je kniha věnována. Originální nápad, zpracování mi tolik povedené již nepřišlo. Slza neukápla z mého pohledu byl příliš velký tlak vyždímat emoce z každé stránky.

Ketfl
30.07.2021 4 z 5

Přiznám se, že mě u knihy velmi zaujala anotace. Já tyhle trochu "nadpřirozený" knihy prostě můžu. Ale asi si dovedete představit, že jsem byla značně překvapená, že kniha je v závěru úplně o něčem jiném, než jsem si dle anotace představovala. Nemohu ale říct, že bych byla zklamaná. Byl to opravdu velice nádherný příběh o přátelství, které by přesáhlo všechny časy i světy. Strašně mi to lámalo srdce. A vidím to poselství příběhu - že nemá smysl žít podle nějakých přiblblých plánů, být od rána do večera v práci, nemilovat celým srdcem, přežívat ale vlastně nežít. Kniha byla zvláštní i tím, jak byla napsaná. Příběh je vecpán na poměrně málo stran, kapitoly jsou krátké, vše se děje rychle. Je fakt, že díky tomu nevznikla žádná hluchá místa, ale za mě třeba ten konec mohl být trochu více rozpracován. No, každopádně, jinak nemám co vytknout, bylo to krásné, i když velmi smutné.

Banni37
26.07.2021 5 z 5

Takový ten jedinečný příběh, který Vám zlomí srdce.. Láska má mnoho podob.♡

Šánka
23.07.2021 4 z 5

Docela mě kniha překvapila, anotace zmátla, ale příběh se mi líbil, byť to cestování časem není pro mě až tak lákavé čtení, tady mi sedlo. Je to originálně zpracované mnohokrát ohrané téma, nečekejte nějakou romantickou story. A líbil se mně i ten závěr, který u jiných knih nemám ráda.
Co byste udělali, kdybyste se ve snu ocitli ve své budoucnosti za pět let, ale ta budoucnost je úplně jiná, než jakou jste si představovali, vysnili a naplánovali?
Příběh o síle přátelství dvou kamarádek, podpoře, lásce.

Kaja1
22.07.2021 4 z 5

Tak jsem čekala romantiku a oddechovou četbu. Ze začátku to tak i vypadalo, ale všechno je jinak než se zdá.

malýčtenář
22.07.2021 4 z 5

Jak každý píše, kniha už zaujme svou obálkou. Ale k obsahu nevím co dodat. Ano, přátelství až za hrob,to sedí. Ale láska, kde ta zůstává?Hrdinka žije jenom prací a nevím,zda uznává I další hodnoty. Po osmiletém vztahu si stále není jistá. To mě trochu zaráží. Ale jinak se dá číst. Snad i doporučuji.

Ronnie37
20.07.2021 2 z 5

Trochu něco jinýho než jsem čekala, ale jinak to ušlo ¯\_(ツ)_/¯

makyna95
19.07.2021 4 z 5

Super oddychová knížka :) za mě super nápad a myšlenka, kniha mě zaujala už samotným obsahem..ale myslím, že to mohla autorka protáhnout a více rozpracovat. :)

anet.myblog
19.07.2021 4 z 5

Knížka Za pět let mě na první pohled zaujala svou nádhernou obálkou, při čtení jsem ale zjistila, že i vevnitř je skvělá!
Sledujeme příběh hlavní hrdinky Dannie, která je ambiciózní právnička, která má celý svůj život tak nějak dopředu naplánovaný. Jedné noci se ji ale zdá živý sen, kde vidí samu sebe za pět let a vůbec to není podle jejích plánů a představ. Tenhle námět mě hrozně zaujal, knížka se četla dobře a rychle. Jako jediný mínus bych hodnotila ten konec knížky, který mi nesedl. Byl to konec toho typu, že každý čtenář si to může domyslet jak chce, což se moc nemusím. Možná bych ocenila, kdyby knížka byla o malinko delší a konec lepší, potom by to bylo dokonalý. I tak vám chci knížku hrozně moc doporučit, protože se jedná o skvěle napsaný silný příběh!

LilianaFalcon
18.07.2021 4 z 5

3,5 hvězdičky... Knížka je úplně jiná než jsem po prvních pár stránkách čekala. Tak nějak to vypadalo jako prvoplánová romantika se skákáním v čase, ale ono ne... O romantiku tady vůbec nejde.
Hodnoty, život, přátelství, ztráta.

žlotirova
16.07.2021 2 z 5

Byla jsem hodně natěšena po obsahu co kniha nabízí ale po komentářích jsem se do toho nechtěla pustit a měla jsem pravdu. Napad byl určitě lepší než to autorka napsala mam stoho hodně divné pocity nechápu proč toto je zařezeno v romatice měloby to byt někde u sci-fi. jeji sen je hodne zajimavi doufala jsem že to štastně končí vše se ale prevratilo to byl velky zvrat. co mě zahřana u srdička a jedine co bylo romantika tak posledni 2listy. Jako odechovka to ušlo trochu smutne ale nezaživne

klarinka9974
14.07.2021 5 z 5

Kniha má krásnou obálku, která zaujme jako první, samotná anotace láká na skvělé, romantické čtení a musím říct, že se mi to četlo velmi dobře. Konec je dost předvídatelný, čekala jsem, že to nedopadne dobře ale i poslední kapitola hodně překvapila. Můžu jen doporučit.

simona5r
09.07.2021 3 z 5

(audiokniha) Ideální poslechová oddechovka, i když hlas narátorky mi byl dost nesympatický. Příběh je pro poslech jednoduchý a není potřeba žádné velké soustředění.

veriszv
28.06.2021 2 z 5

Za pět let na vás v poslední době odněkud vykouklo, i pokud jste nechtěli. A pravděpodobně vás zaujala minimálně ta krásná obálka. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí.
Námět zněl podle anotace skvěle a zajímavě. To taky byl a mělo to podle mě super potenciál, nicméně to zpracování za tím námětem trochu pokulhává.
Od knihy jsem čekala čtivou oddechovku. A čtivý příběh to určitě byl, pro těžké téma sice ne moc oddechový, ale mě se bohužel i přesto těžké téma vůbec nedotkl.
Postavy v knize mi přišly hrozně povrchní, nedokázala jsem si k nim během čtení vytvořit vztah. Hlavní postava Dannie na mě působila skoro jako robot, a to nemám nic proti plánování a organizování, ale tohle už na mě bylo trochu moc. Bylo potom těžké jí vůbec nějaké ty emoce uvěřit. Taky mi hrozně vadilo to protlačování konzumu v podobě zmínky značky oblečení nebo kávy v každé druhé větě. Myslím, že kdyby někdo zvlášť vypsal nekonečné popisy oblečení a značek, zabralo by to třetinu knihy a to mě prostě nebaví.
No, asi mě mělo odradit už to doporučení pro fanoušky Jojo Moyes, s tou jsme si taky úplně nesedly, ale já prostě neodolala té obálce.

RADOST
27.06.2021 5 z 5

Knihám pro ženy se obvykle vyhýbám. Jsem ráda, že tentokrát jsem udělala výjimku. Je to citlivě napsaná současná kniha o skutečném životě. O přátelství, lásce, životních prioritách,o cílech, nepředvídatelných situacích. A především o citech, o rozdílu mezi přežíváním a prožíváním. Krásný příběh, který přináší i poučení.

americké romány

Rebecca Serle