Za dnů komety

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vědeckofantastický román

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98761/za-dnu-komety-82Q-98761.jpg 35
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Josef R. Vilímek
Orig. název

In The Days of the Comet, 1906

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Za dnů komety

Přidat komentář
Kozel
18.03.2016

To je prvně, kdy si nejsem úplně jist, co chtěl Wells ve výsledku vlastně říct. Román se čte opravdu velmi dobře a lehce. Zaujala mě především první polovina (před srážkou komety), kde vcelku reálně a přísně popisuje rozdíly mezi třídami a jejich lidským zastoupením. Ekonomickou propast, špínu industrializace, špatné lidské vlastnosti a zlé emoce. Není mi ovšem zcela jasná ona Změna po srážce s kometou.

Wells je znám svým socialistickým smýšlením a touhou po lepší společnosti, ale zdá se mi, že tahle kniha už pochází z doby, kdy začal pomyslnou hůl ze zoufalství lámat. Především proto, že lidi jsou po Změně "osvobozeni" od vášní, hloubky citů a těch zel, které z nich dělají lidskou bytost (např. sobectví, žárlivost, závist, nevědomost). Přitom však fanaticky touží zničit všechny vzpomínky na minulý svět díky prozření (tahle část silně připomíná diktatury). Možná jsem celou věc špatně pochopil, nicméně mně osobně je sympatičtější ten starý hnusný svět plný zla a chyb, než ona utopická realita, která dle mého v sobě skrývá více špatného než naopak=o)

TheRaven
31.10.2015

Ani ne tak vědecko-fantastický román jako značně naivní socialistická utopie. Velmi povrchní pokus o kritiku společnosti naroubovaný na jakžtakž zajímavou kostru, která ale k čtenářově škodě slouží opravdu jen jako nedůležitá berlička. Z nějakého zvráceného důvodu se to poměrně dobře čte, ale nedoporučuji. Alespoň, že vilímkovské vydání obsahuje zdařilé ilustrace F. Horníka.


Doporučujeme

Když ještě žili lidé
Když ještě žili lidé
Svět podle Prota / Na světelném paprsku
Svět podle Prota / Na světelném paprsku
Dech
Dech
Cesta do středu Země
Cesta do středu Země

Autor a jeho další knihy

Herbert George Wells
britská, 1866 - 1946

všech 58 knih autora

Kniha Za dnů komety je v

Přečtených8x
Knihotéce11x
Chystám se číst2x
Chci si koupit2x