Z vyprávění Šahrazádiných

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pohádky ze známého souboru Tisíc a jedna noc, pořízené podle egyptské redakce tohoto souboru a zahrnující ty, které nebyly dosud do češtiny přeloženy. Autorem je Felix Tauer, český orientalista, překladatel a pořadatel četných českých vydání tohoto souboru, například velkého osmidílného v Nakladatelství ČSAV v letech 1958–1963.

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187041/z-vypraveni-sahrazadinych-187041.jpg 3.54
Žánr
Sci-fi, Fantasy, Pohádky
Vydáno, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Z vyprávění Šahrazádiných

Přidat komentář
Harry_
01.04.2018

HTO to určitě nečetl, u Kostěje si fakt nejsem jistý. Já jsem zvládl polovinu knihy. Špatně se to čte a zajímalo by mě, zda je to dáno přístupem překladatele Tauera, dobou překladu nebo to vyplývá z originálního jazyka jako takového. Pak bych se nedivil, že řada Arabů místo vzdělávání se, se raději odpálí.
Ne, vážně. Jazyk je to děsivý (a to jsem myslel, že vrchol ukazovacích zájmen nastal až nyní na počátku 21. století) a především, ty příběhy vůbec nejsou pohádky, natož pro děti. Jsou brutální, sexistické nebo lascivní a hlavně nemají morální ponaučení. Je to lidové vyprávění o velkém štěstí nebo smůle různých postav, přičemž skoro nikdy nenesou za své činy odpovědnost, ale jsou zmítány osudem, tedy samozřejmě - On je vznešený - vedeny Bohem. Beru to jako sondu do jazyka a zcela odlišné kultury. Asi by si to měli přečíst především nekritičtí přívrženci multikulturalismu, čímž ho nijak nechci hodnotit.

slyvuska
13.10.2017

Soubor pohádek, které jsou někdy zábavné, někdy méně. Celkem těžko se to četlo vzhledem k datu vydání.


Štítky

arabské pohádky

Autoři knihy

Felix Tauer
česká, 1893 - 1981

Kniha Z vyprávění Šahrazádiných je v

Přečtených4x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce11x
Chystám se číst3x
Chci si koupit2x