Z Paříže do Paříže

Z Paříže do Paříže https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340981/bmid_z-parize-do-parize-7EO-340981.jpg 4 274 87

Neuvěřitelný, avšak pravdivý příběh začíná v okupované Paříži, kde dva bratři, desetiletý Joseph a dvanáctiletý Maurice, tráví čas jako ostatní kamarádi školou, pouličními hrátkami i lumpárnami. Až do dne, kdy musí na kabátě začít nosit žlutou hvězdu. Pak se situace zásadně změní. Nacisté pořád přitvrzují, Židům jde o život, a tak tatínek rozhodne: kluci musí pryč. Okamžitě, sami, bez papírů, mají odjet nočním vlakem, nějak se dostat přes demarkační čáru a pak za staršími bratry do svobodné zóny na jih Francie. Vydávají se tedy na nebezpečnou cestu, téměř bez peněz, vybaveni jen svou bystrostí, statečností a instinktem. Nikdo netuší, že potrvá ještě tři roky, než válka skončí, ani zda se všichni znovu setkají. Joseph Joffo sepsal dojemný a prostý příběh své rodiny v roce 1971, od té doby byl přeložen do desítek jazyků a dvakrát zfilmován.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Un sac de billes , 1973

LaDouceBrise
01.08.2019 5 z 5

Výjimečná kniha, neskutečný příběh, odzbrojující film a můj neskonalý obdiv k Josephovi a jeho bratrovi, že tak malí zvládli překonat tolik překážek a příkoří nespravedlivého života. Putování dvou bratrů po Paříži za účelem najít bezpečí kvůli svému původu, jehož význam jim stále uniká, je kouzelné, obdivuhodné a zároveň i trochu děsivé. Jo je skvělý vypravěč, jeho příběh je poutavý od začátku až do konce a ve čtenáři zanechá jakési pozitivní, až možná melancholické pocity, a to navzdory těžkému tématu války, jímž je kniha protkaná. Při čtení jsem měla dojem, jako by válka v příběhu sice tvořila samotnou základnu, ovšem častěji se terén děje od této základny svažoval, vzdaloval a vrstvil na sebe zážitky dvou malých chlapců, jejichž dětství jim umožňovalo vnímat i svět ve válce jako svět krásný a plný nadějí.
Na knihu budu ještě dlouho vzpomínat.

DOPORUČUJI VŠEM. Protože tenhle příběh je moc neuvěřitelný na to, aby se na něj zapomnělo.

Petibrko
29.07.2019 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Hezky popsané "nechápání", čím jsme vlastně "my židi" tak špatní z pohledu jedenáctiletého chlapce prchajícího během 2. sv. války před nacisty.

Lili
11.06.2019 4 z 5

Díky Joffovu vyprávění si uvědomuju v jakém žijeme blahobytu, jak dobře se máme. O jeho dětství v době okupace si uděláme představu, ale stejně pochopí jen ten, kdo něco podobného pamatuje a prožil na vlastní kůži. Někdy je to možná jen otázka Štěstěny nebo odvahy? Krásný a prostý vypravěčský styl, za který autor vděčí nejen sám sobě, ale i Claudu Klotzovi.

Akorát mě mrzí jedna věc a to název knihy. V tomto případě nešlo totiž o překlad, ale o takové to hloupé vyjádření příběhu nadpisem. Originál „Un sac de billes“ můžeme totiž dobře přeložit jako „Taška kuliček.“ Nebylo by to hezké? Vždyť ta taška (v knize překládáno jako chlebník) byla celý jejich svět, ať utíkali kamkoli. A kuličky-hliněnky představovaly okamžiky dosud nezkaleného štěstí, dobu plnou her v ulicích, čas ještě opravdového dětství.

Verča91
31.05.2019 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře a je až obdivuhodné, jak se dokázali probojovat překážkami, které se jim připletli do cesty

Randyz1986
26.05.2019 4 z 5

Z knížky jde stylem vyprávění dost cítit, že není napsaná profesionálním spisovatelem, ale samotným vypravěčem, který si příběh prožil, ale o to je možná přirozenější a autentičtější a je pro mě neuvěřitelné, co si tehdy mnohé děti musely prožít a jak rychle byly neuceny dospět. Rád bych upozornil i na filmové zpracování, o kterém si myslím, že se velmi vydařilo.

oranginka
16.04.2019 5 z 5

Přečtena jedním dechem, skvělá kniha.

gleti
21.03.2019 5 z 5

Úžasná kniha o boji o život. Ani se nechce věřit, že dva malí chlapci zvládli něco, co se nezdařilo mnoha starším a zkušenějším. Ano, hodně lidí jim pomohlo, ale jsou to právě Joseph a Maurice, kdo musel čelit hrozbám, a čelili jim s bravurou a odvahou.

Zdenas5
16.03.2019 5 z 5

Velmi krásná autobiografická kniha o nelehkém období našich ne tak dávných dějin. Vše je vyprávěno z pohledu malého chlapce, který musel tři roky putovat po zemi, starat se sám o sebe, často mu šlo i o život a kterému bylo ukradeno dětství. Přesto je vše vyprávěno velice pozitivně. Během čtení jsem si často kladla otázky proč...? Moc bych si, stejně jako autor, přála, aby už všechny chlebníky zůstaly navždy uloženy na půdách a aby žádný rodič nemusel svým malým dětem říkat: "Běž!"

Pegasus
05.03.2019 5 z 5

Byl to úžasný příběh, o to úžasnější, že se to opravdu stalo. Stále mě překvapovalo, jak mohli mít takové štěstí. Jinak neustále jsem měla strach o Maurice.

Dannyska
04.03.2019 3 z 5

Zajímavý příběh dvou malých chlapců, kteří museli přežít válku jako dospělí lidé. Kniha se dobře četla a doporučuji. Určitě se podívám i na film :-)

libuse3505
08.02.2019 4 z 5

Nedávno jsem viděla stejnojmenný film, který se mi velice líbil. Dnes jsem dočetla i knihu, která mě trochu zklamala, ale přesto se mi líbila. Je neuvěřitelné, co vše během 3 let putování po válečné Francii oba bratři zažili.

jasnyj
19.01.2019 5 z 5

Výborná kniha, výborně napsaná. Je to úžasný skutečný příběh dvou bratrů, prchajících před zlem nacismu. Připomíná mi styl spisovatelky Aleny Mornštajnové.

Richisa
11.01.2019 5 z 5

Moc krásná kniha. I když byla válka, museli utíkat a postarat se o sebe, přesto prožívali svá dobrodružství a radosti.
Kniha je psána pěkným jazykem a čte se lehce.
Knihu doporučuji.

Jajule96
10.01.2019 5 z 5

Kniha je úžasná, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Kniha se mi četla velmi dobre je to podle skutečne události a já takové knihy miluji.

Kvetulina
03.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha, hezky napsaná, dobře se četla.

hrosik3
29.11.2018 5 z 5

Moc hezká kniha, taková laskavější o těžké době.

Koka
11.11.2018 5 z 5

Hezké, čtivé, napínavé, s nezvykle dobrým koncem, tak netypickým pro příběh na takovéto téma, zvláště když jde údajně o autentické zážitky!
Autor, vydavatel ani překladatel nezastírají, že příběh záchrany dvou pařížských židovských kluků - uprchlíků, vzal do rukou profesionální spisovatel. Z amatérských zápisků a vyprávění udělal mimořádně zajímavou knihu, v níž najdeme i postřehy a "analýzy situace", jakých by žádný 8-letý chlapec nebyl schopen.
Evropané už zapomněli, jaké je to být na útěku; i tato kniha by to mohla čtenářům svým silným poselstvím připomenout.

mishka1976
23.10.2018 5 z 5

Příběh vyprávěný z pohledu bratrů, kteří díky válce museli velmi rychle dospět. Je obdivuhodné, jak v takovém věku zvládali tak těžké situace.
Krásně dobrodružná a napínavá kniha. Nádherně zpracované těžké téma - likvidace židů za 2. světové války. Kniha se četla překvapivě lehce.

1v8na
13.10.2018 4 z 5

Kniha byla čtivá, inspirována skutečnými událostmi. Příběh byl napsán jednoduše a poutavě.
Joseph a Maurice jsou velmi sympatičtí. V příběhu jsou zobrazeni jako malí kluci, kteří jsou nuceni dospět na pozadí druhé světové války ve Francii.
Jde o dojemný, smutný příběh, kdy se spisovatel nechal inspirovat tím, co prožil. Oproti jiným knihám s tématikou druhé světové vály je kniha psána celkem dost odlehčeně a je tak určena skoro pro všechny věkové kategorie.
Menším minusem byly delší kapitoly.

DuncanIdaho
14.04.2018 5 z 5

Tato kniha splnila má očekávání. Navíc tam byl dost značný kus poetiky. Samozřejmě vzhledem k době a místě, na kterém se životní příběh obou bratří odvíjel. Kdybych nevěděl, že se to opravdu stalo, ani bych tomu nevěřil. Na to, jaký osud měla většina Židů za války, měla rodina Joffů dost štěstí. Dobu, ve které byly vyvražděny celé velké rodiny, ta jejich přežila skoro celá. Celý příběh byl vyprávěn jednoduše, takže se krásně četl. Byly tam jen ty nejdůležitější okamžiky celé více jak tříleté pouti po Francii. Kluci dostali tvrdou školu života už v mládí, naštěstí to skončilo šťastně, alespoň pro ně dva.