Z ašramu do kláštera

Z ašramu do kláštera https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113926/z-asramu-do-klastera-113926.jpg 3 4 1

Autor líčí svou životní pouť a hledání vlastní duchovní cesty. Od adepta transcendetní meditace, žijícího několik let v indickém ašramu po boku svého gurua Maharšiho, až po svou konverzi ke křesťanství, která jej přivedla zpět do Evropy. Zde se stal katolickým knězem, profesorem na univerzitě v Lyonu a členem řeholního společenství. Velmi poučeně a čtivě líčí vzlety, pády a nejrůznější úskalí své niterné zkušenosti s Východní spiritualitou, dlouhými meditacemi a askezí. Porovnává duchovní přístupy hinduismu, buddhismu a křesťanství, v němž se nakonec vrátil ke svým duchovním kořenům a našel zde svůj mystický domov.... celý text

Žánr:
Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství
Originální název:

L´expérience interdite , 1998


více info...

Komentáře (1)


pismeno
pismeno
04.10.2018

Hvězdičkovat nechci, protože to neni dobré nebo špatné .. je to osobní výpověď .. .. v něčem je to až nesnesitelné :-) to jemně fanatizující opěvování křesťanského boha, který je tak dobrý, že je potřeba to tvrzení opakovat dvacetkrát na jedné stránce ... ale dobře.

Pro mě, jako osobu seznámenou svým způsobem s křesťanským myšlením (také našeho kulturního okruhu) to autorovo porovnávání (v němž křesťanství samozřejmě ve všech ohledech vychází jako jediné správné) vlastně nejlépe zpřístupnilo myšlenkové směry buddhismu-hinduismu s jakýmsi náhledem na tu myšlenkovou škálu .. a tak východně okolo. Lépe, než nějaké suché "vědecké" religionistické popisování, nebo než nadšené psaní z pohledu zastánce oněch nauk (což mi spíš pak nedává žádný smysl - v tomto podání jsem měl pro to pochopení).

Občas jsem se i bavil, ač to autor nezamýšlel .. to se mi někdy nad duchovními texty stává. Jsem tedy na rozpacích, zda bych to někomu doporučil, obávám se, že jsem dosti unikátní "cílová skupina", jejímuž členovi se to přes všechen akceptovaný odstup od textu líbilo a považoval četbu za užitečnou. Vím, že křesťansky orientovaným lidem je to přínosná četba, ti si ale doporučení najdou jinde, než zde, a ocení to z jiných důvodů, než já.