Vystěhovalci

Vystěhovalci https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171857/vystehovalci-171857.jpg 5 107 30

Vystěhovalci série

1.díl tetralogie. Hrdinou široce koncipované rodinné ságy je silný a sebejistý švédský sedlák. Když zjistí, že přes veškerou dřinu není schopen doma uživit své děti, rozhodne se vystěhovat do Ameriky společně se skupinou svých krajanů. Osudy hrdinů jsou organicky zasazeny do epického vyprávění a jejich očima a jejich zkušenostmi vidí autor americký svět. Velký důraz klade na ty lidské vlastnosti, které dělají život snesitelný i za nepříznivých okolností.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Utvandrarna a Invandrarna , 1949

tygřík2
10.04.2017 5 z 5

Všechny čtyři díly (Vystěhovalci, Přistěhovalci, Usedlíci a Poslední dopis do Švédska) jsou pětihvězdičkové a doslova mne vcucly. Nedokázala jsem přestat číst, přes den chodila jako mátoha, v noci četla, četla a četla, až do skoro oslepnutí. Silný příběh silných lidí milujících jeden druhého i své děti tak silně, že se odhodlají pro jejich šťastnější život (možná vůbec nějaký život) navždy opustit rodnou hroudu, jediné co znají, a začít v úplně novém, jiném světě.
Jen málokterá kniha mne dokázala tak zasáhnout jako tahle. Příběh oproštěný od patosu a zbytečných kudrdlinek a vyprávěný tak, že nelze vypustit ani změnit byť jedno slovo. Nejkrásnější je to, co musíte číst mezi řádky, protože tam je to kouzlo schované.
Filmy s Liv Ullmannovou a Maxem von Sydowem jsou velice povedené a knihám dělají čest.
V mysli se mi navždy slily knihy i filmy v jedno.

Hobo
03.01.2017

Zaujal mě i vedlejší příběh Karl Oskarova bratra. Jeho touha po lepším životě byla ještě silnější, na rozdíl od něho však k realizaci svého snu používal "rychlejší" cesty, chtěl prostě hlavně zbohatnout, takže nakonec se místo "klučení divočiny" vydal jako zlatokop do Kalifornie a vrátil se nakonec bez zlata, ale stále v iluzi o zbohatnutí, aby nakonec v hořkém poznání zemřel.

Hannelle
06.12.2016 5 z 5

Krásný příběh plný touhy po novém lepším životě. Vydat se do neznáma, opustit všechno a všechny, odjet s pocitem, že už se zpátky nikdy nevrátí. Knihu jsem kdysi měla půjčenou, po několika letech jsem si na ni vzpomněla a začalo shánění po bazarech. Nebylo to nic lehkého, dnes už ale mám všechny díly a čas od času se k nim vracím.

Schamila
04.12.2016 5 z 5

Krásné čtení - poutavý příběh jedné rodiny ve vlasti a mimo ni, nevynecháte ani spojku "a", nic tak strhujícího a opravdového jsem ještě nečetla - doporučuji. Musela jsem mít tento román ve své knihovně, je to lidský pilíř - kdo si to přečte, bude číst ještě několikrát.

Holden
20.09.2016 5 z 5

Tahle knížka kromě moudrých myšlenek disponuje hlavně neuvěřitelně silným lidským příběhem, takže člověk od počátku prožívá všechny strasti Karla Oskara společně s ním a jeho rodinou. Moberg je ohromně zdatnej spisovatel a dokázal tenhle monumentální román sepsat takovým způsobem, že se cítíte, jako byste celej život kopali kamení na neúrodné švédské půdě a nakonec toho měli plný zuby a učinili životní rozhodnutí - dali životu ve Švédsku jednou provždy sbohem a odstěhovali se do Severní Ameriky. A tak se plavíte na chatrné kocábce po divokým oceánu a jestli máte to štěstí a přežijete tuhle cestu, tak si to potom šinete zamořeným parním strojem, abyste stanuli v Minnesotským teritoriu u jezera Ki-Chi-Saga - konečné zastávce vašeho putování. Jenže po celou cestu musíte dělat těžký rozhodnutí, na kterých občas závisí život celé rodiny - ne vždycky se tyhle rozhodnutí ukážou být správný, ale musíte pokračovat v cestě.

Karl Oskar tohle všechno věděl, než se vydal na dlouhou cestu z domova, ale i přesto měl koule na to, aby vyrazil ze Švédska do Novýho Světa vstříc světlým zítřkům a už se nikdy nevrátil zpět. Jestli bude všechno tak světlý a veselý, jak si to tahle rodina plánuje, to už si v knížce musíte najít sami. Věřte mi ale, že tenhle příběh o lidské odvaze a touze přežít ve vás už navždy zanechá hluboký stopy a nebude lehký se rozloučit s žádným členem téhle vystěhovalecké výpravy.

kalache
04.02.2016 5 z 5

...silný a lidský příběh plný vzácných myšlenek...

Rade
31.01.2015 5 z 5

Moje hodně oblíbená kniha ještě z dob, kdy u nás šly na tehdejší dobu velmi silné a působivé filmy podle ní natočené - Emigranti (1971) a Nová země (1972) s výtečným Maxem von Sydow coby Karl Oskarem a neméně skvělou Liv Ullmann jako Kristinou.
Jedna z mých srdcovek.

u_ska
25.06.2013

Četla jsem ji jedním dechem - úžašná kniha - oba dva díly

playada
31.01.2013 5 z 5

jj, musí to bejt síla, vydat se takhle do neznámých končin... Chce to teda pořádnou kuráž. Začátky nejsou lehký. Knížka poměrně nadupaná ( 700 stran ), ale čte se to dobře.Je to napínavé, jak se jim to povede a jak tam asi dojedou...Najednou jste na konci. Ještě, že tu jsou další díly. Už letím do knihovny ;-).A film bych také chtěla vidět!!

lucifrid
20.04.2012 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha, tohle jsem nečekala. Narazila jsem na ni náhodou díky tomu, že chlapi z ABBY z toho udělali muzikál. Díky tomu se pak tato kniha dostala asi k hodně lidem po celém světě. Těžký život v té době je hoden obdivu a rozhodně ho nelze závidět. Je to skvosté dílo, stejně jako druhý díl.