Vysoké sázky

Vysoké sázky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280/vysoke-sazky-280.jpg 4 244 36

Detektivní příběh oblíbeného autora z prostředí dostihového sportu. Tentokrát sleduje zákulisí dostihového sportu očima majitele závodních koní, podnikatele, který jezdecký sport považuje za ušlechtilou čestnou zábavu až do okamžiku, kdy zjistí, že trenér jeho koní využívá jeho neznalosti a bez zábran jej podvádí. Hlavní dramatickou zápletku tvoří řada situací, kdy se hrdina se svými přáteli snaží usvědčit a zneškodnit skupinu dostihových podvodníků. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Olympia

High Stakes , 1975

kopeceli
16.02.2024 5 z 5

Už vím, proč tohoto autora překládala kapacita jako paní Moserová.
Je to inteligentní čtení s určitým poučením a navíc i jemný románek se vyskytne, aby děj lépe plynul. A já jsem opravdu ráda, že jsem se konečně k Francisovi dostala.

Adapa
07.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Mé první setkání s detektivní tvorbou od Dicka Francise a hned jedno velké nadšení. Rozhodně si přečtu i další romány od tohoto autora.

Není to ani tak typická detektivka, jak jsem čekal, ale je to příběh o podvodu a chystání dokonalé pomsty. Tak mě to vtáhlo do děje, že jsem knížku přečetl na jeden zátah.

Hned na počátku jsme vtaženi do hádky, kdy hlavní hrdina Steven Scott dává výpověď svému trenérovi, který se skvěle staral o jeho koně. Steven Scott poznal, že ho trenér Jody podvádí, ale až postupně zjišťuje, jak velké ty podvody byly. A nemá důkazy, všichni se obrací proti němu. Není to žádný superhrdina, „jen“ bohatý gentleman s chytrým mozkem.

A s každou další stránkou se postupně dostáváme k plánované pomstě, mezitím se samozřejmě hlavní hrdina, který dosud žil staromládenecky, musí zamilovat do krásné Američanky.

Doporučuji k přečtení.

Luigi1
04.08.2023 5 z 5

Toto čtení z dostihového prostředí mě moc zaujalo

milary
07.01.2023 5 z 5

Jak se vracím po letech k Dicku Francisovi, upadám do starého známého čtenářského tranzu, ne nepodobného rozpoložení u četby Agathy Christie. Miluju to. Je mi celkem jedno, jestli je nějaká kniha slabší (a to tahle fakt ne!!!), obalí mě atmosféra, prostředí, jazyk, kterým to ke mně promlouvá, a já se ztrácím, zapomínám na to současné, a cool a wow, protože tohle je nadčasové. A doufám, že se kouzlo těchhle knih neztratí nikdy.

Hrdina vlastně není koňák, jen koně vlastní. Ani nejezdí. Je to pohledný slušňák a vyrábí hračky. Teda vymýšlí. Konstruuje. Veleúspěšnou sérii hraček, přesněji řečeno.
Co se koní týče, jen trochu sází. A ve všem spoléhá na svého trenéra. Slušně ho platí, očekává slušnost. Ani ho nenapadne nic jiného. Až je absence té slušnosti do očí bijící.

Líbí se mi, že to opět není žádný superhrdina. Porušení důvěry řeší výpovědí, není přece zapotřebí nic jiného, žádný povyk. Až když se - nepřekvapivě - jeho bezelstnost obrátí proti němu a protivník ho veřejně očerní, zostudí a sám sebe postaví do role oběti, zváží, že je čas jednat. A jedná. S vynalézavostí a rozhodností, které mu vrací respekt...

Sansli
27.12.2022 4 z 5

No tenhle spisovatel prostě nezklame a je úplně jedno jestli jeho příběhy čtete poprvé nebo už po několikáté.
Já patřím k těm druhým, mě tyhle příběhy prostě neomrzí. Mají totiž vše, co mají dobré příběhy mít. Jsou vždy velmi dobře vymyšlené a napínavé od začátku až do konce. Jejich postavy jsou vždy sympatické, takže není problém jim držet palce a v tomhle příběhu to platí obzvlášť. Už od začátku jsem se opravdu těšila až jim to Steven všechno vrátí i s úroky a opravdu mě nezklamal. To, jak to nakonec vymyslel nemělo chybu:) a užila jsem si každou stránku.

Johana
11.12.2022 4 z 5

Dick Francis pro mne znamená zaručenou kvalitu v kategorii oddechového počteníčka. Vysoké sázky to jen potvrzují.
Bavilo mne, že hlavním hrdinou je tentokrát "člověk z venku", který se v koních nevyzná - jeho oborem je vymýšlení prototypů dětských hraček a neumí ani jezdit. Autor si to užívá, řekla bych, a já si to užila také! Ovšem pozor, frajer a klaďas, to ten hračkář je, čili žádný problém držet mu pořádně palce, když začíná jít do tuhého a hrozí mu i smrt od kriminálních postav ze světa dostihového sportu. No a hádejte, jak to asi tak dopadne. Jestli přežije...

Doporučuji i proti nespavosti.

raty
28.11.2022 5 z 5

Když si někdo pořídí dostihové koně, aniž by se někdy k nějakému přiblížil, tak si přímo říká o malér. Vydělat na tom, že majitel koní by své koně asi ani nepoznal, se snaží jejich trenér. Hlavní hrdina na jeho podvody přijde a vymyslí způsob, jak alespoň část prodělaných peněz získat zpět. Bohužel brzy zjistí, že nejde jen o peníze, ale i o život. Víc prozrazovat nebudu. Snad jen, že kladné postavy mi byly velmi sympatické, a zápletka ve stylu legendárního filmu Podraz mě moc bavila.

85098211
27.11.2022 5 z 5

Po hodně dlouhé pauze jsem se vrátila k Dicku Francisovi a přečetla si jednu z jeho detektivek - a opět jsem byla spokojená ;-). Příběh, který vypráví tentokrát majitel koně Steven Scott, je opravdu zajímavý a dobře napsaný, jak je u autora obvyklé ;-). Hned na začátku tento muž totiž zjistí, že ho jeho trenér Jody Leeds už poměrně dlouhou dobu podvádí a připravil ho o dost velkou částku. Z tohoto důvodu ho ze svých služeb s okamžitou platností propustí, jenomže to se onomu trenérovi nelíbí ani trochu ;-). A jak se dá očekávat, svému bývalému zaměstnavateli se bude chtít pomstít...
Kniha má svižné tempo vyprávění, dokonce ani čtenář, který se v prostředí dostihů vůbec nevyzná, nebude mít problém celý případ pochopit. Závěr knihy je jedna velká jízda, dochází zde hned k několika zvratům, i když konec není ani zdaleka pohádkový - jak již napsala moje oblíbená janina66 v komentáři níže. Dávám tedy zasloužených pět hvězdiček a na další autorovu knihu se budu zase moc těšit ;-).

janina66
29.09.2022 5 z 5

Parádní detektivka, jedna z těch lepších a vyjímečně ne tak s pohádkovým závěrem.
Tentokrát jsem po 35 letech od první četby, vyslechla audio.

ThomasRuhe
02.09.2022 3 z 5

Solidní detektivka. Nejvíc mě zaujal způsob jakým trenér s bookmakerem okrádali majitele koní. Šikovná finta a jen stěží prokazatelná. Výsledek je tak za 3/5.

ber-tram
22.07.2022 2 z 5

Chtěl jsem Francisovi dopřát soukromého statutu »třikrát«, když to veřejně neučinila odeonská edice 3x - a asi tuším proč... Bývá to vždy výbor toho nejlepšího z tvorby, kdežto u Francise by se nabízel jen výběr toho nejméně nudného. Příběh je sice velice lidský, ale neskutečně fádní, plytký, a pro neznalce světa dostihů nesrozumitelný. Ani prostředím (pořád stejným) neumí Francis navnadit, proto má u mě utrum. 23/22

ludek.n
20.06.2022 4 z 5

Vysoké sázky jsou klasickým detektivním příběhem z dostihového prostředí od mistra přes tuto problematiku Dicka Francise. Jeho styl psaní je hladký a vysoce čtivý, zápletka poutavá a skvělým způsobem vypointovaná. Děj se valí vpřed bez zbytečných zatmívaček a úhybných manévrů. Linie je krystalicky čistá, přehledná a je doplněná postavami, které se svých rolí zhostily bez zbytečného patosu či okolkování. Nejsou to žádní supermani ani komplikované osobnosti, ale normální lidi, kteří žijí, cítí, milují a také nenávidí. Závěrečné běsnění Gansera Mayse je už sice na hraně, Dick Francis to ale nakonec se ctí ustál a co je potřeba pochválit je fakt, že se v cíli nenechal zlákat k bezbřehému optimismu a pohádkovému finále. Vysoké sázky fungují v jednotlivostech i jako celek. Jdou si neochvějně za svým, a byť řešení není kdovíjak překvapivé, je dobře vymyšlené a dává věcem smysl. Čtení na léto, u něhož si není potřeba moc lámat hlavu.

Sammy.Boy
06.03.2022 4 z 5

Fajnová víkendová jednohubka. Atraktivní dostihové prostředí, kde padají VYSOKÉ SÁZKY, sympatický hlavní hrdina a jedna pomsta podávaná pěkně za studena. Podvádět a lhát se nemá! Určitě to není moje poslední autorova kniha, rád si přečtu další.

Krukron
30.01.2022 5 z 5

Lehké a příjemné čtení. Zajímavé je hlavně to, jak kniha působí - poutavě a napínavě zároveň, ačkoli neobsahuje žádné vyloženě brutální pasáže. Nic naplat, když někdo umí vtáhnout takto čtenáře do děje příběhu, musí to být mistr.

rafan65
05.09.2021 4 z 5

Moje první setkání z autorem těchto knížek z dostihového prostředí. Četlo se to pěkně a určitě si ještě některou přečtu. Docela pohodové čtení.

Rade
06.02.2021 4 z 5

Krásní koně a dostihové prostředí, bídáci a podvodníci versus slušňáci a féroví kamarádi, jedna fešná Američanka a hlavně rafinovaně vymyšlená pomsta, u které můžeme přemýšlet, zda se stoprocentně povedla…
Francisovy detektivky nemohou zklamat.
Čtyři plus.

items
26.11.2020 2 z 5

Pamätám si, že som túto knihu čítal pred asi 20 rokmi a ostal mi z nej dobrý pocit. Po druhom prečítaní je tento pocit preč...Autor sa snažil celý jednoduchučký fígeľ zabaliť do pozlátka, no tentokrát som mu to tak nežral.

Vidlička
15.10.2020 5 z 5

Taky vám připadá, že než se příběh rozjede, hrdina nemá žádné kamarády? Ale nepřestane mě okouzlovat, jak pár opravdových přátel díky událostem vždycky nasbírá. Opět další okouzlující francisovka, jen tu Američanku si mohl odpustit, ale naštěstí to nebyla žádná slepice, takže to Dickouškovi odpouštím.

raffi
12.05.2020 5 z 5

Vždy sa rada vraciam k detektívkam Dicka Francisa. Aj keď od začiatku vidíme rozdané všetky karty, je zábavné sledovať, aká zaujímavá partia sa s nimi dá odohrať. Žiadne potoky krvi, postavy sú buď kladné alebo záporné, stránok primerane a príbeh, čo sa dobre číta. Nič z toho mne osobne nevadí, ba dokonca to občas chválim, takže spokojnosť...

petrarka72
08.05.2020 5 z 5

Nadstandardně akční, (anti)hrdinové pozoruhodní, závěr krvavý. A "hračkář je ohromný, jako jeho hračky".

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010