Vyšlapaná čára

Vyšlapaná čára https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418133/bmid_vyslapana-cara-REe-418133.jpg 4 221 62

Frankie je na dně. Zhroutila se na vyšisovaný koberec zatuchlé dublinské garsonky a sbírá sílu k poslednímu zoufalému počinu: zavolá mamince. Hrdinkou druhé knihy pozoruhodné irské autorky je pětadvacetiletá výtvarnice, která prochází tvůrčí i existenciální krizí. Opustí velkoměsto a nastěhuje se do chátrajícího venkovského domku po milované babičce, kde od její smrti nikdo nebydlí. O samotě v prostředí plném upomínek na zemřelou i na vlastní dětství se Frankie pokouší pochopit podstatu svého zhroucení a najít z něj cestu ven, překonat smutek a depresi, vrátit se do života. Ve snaze dát svým myšlenkám strukturu zkouší sama sebe ze znalostí nabytých během studia, interpretuje si výtvarná díla převážně dvacátého století a hledá v nich relevanci ke své životní situaci. Název jednoho z nich je titulem knížky. Sara Baume, jejíž prvotině Jasno lepo podstín zhyna se dostalo nadšeného přijetí, zde potvrzuje originální intelekt a jazykové mistrovství, ale největší síla knihy opět spočívá v autorčině schopnosti čtenáře zcela ponořit do světa své hrdinky, vnímat ho jejími smysly, prožívat její emoce a nacházet krásu na nejnečekanějších místech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

A Line Made by Walking , 2017

Dadulina
30.06.2019 4 z 5

Drsně niterné

adorjas
30.05.2019 4 z 5

Nebude to moja kniha roku, pri ktorej onemiem a budem ju každému odporúčať, ale bola to veľmi dobrá kniha- popisná, poetická, osamelá, prírodná, stratená.

Určite sa budem tešiť aj na ďalšiu knihu tejto mladej zaujímavej autorky.

TomTomis
18.05.2019 5 z 5

Kniha má určitě svoje kvality. I když se snaží popsat něco, co souvisí se životem autorky, podává to cestou vysoce literární. Celá dějová myšlenka by se dala napsat do několika vět. Akčnost se tu hledat nedá. Je to o vnitřní cestě hlavní postavy. Od duševních stavů úzkosti, deprese, smrti až k vykročení z tohoto temného místa pryč. Z románu mi zřejmě zůstane v hlavě jen ta formulace "díla s námětem xy:----" a neustálé polehávání na kobercích a trávě, hledání mrtvol zvířat a jejich focení. Vím, že se pod tím skrývá hledání smyslu života, ale není to kniha radostná, nevidím v tom moc následováníhodných prvků ( z těžké deprese se jistě nedostanete tím, že se odstěhujete na samotu a fotíte mrtvoly), nimrání v pocitech hlavní hrdinky mě místy až znechucovalo, ale to je jen o mém nastavení a o tom, že jsem si prošel něčím podobným. Kniha nebezpečná, pomalá, obrazová, plná protikladů... Za sebe bych dal nižší hodnocení, literárně za 5/5.

Eremites
28.04.2019 3 z 5

Zjevně jsem byla stižena čtenářskou slepotou, jelikož jsem (při vší snaze) nebyla schopna vyšlapanou čáru Sary Baume sledovat... respektive sledovat déle než pár minut, než jsem spolehlivě usnula.

Po autorčině prvotině Jasno lepo podstín zhyna, která mne zasáhla přímo na komoru a které patří čestné místo v mé knihovně, jsem se velmi natěšena a namlsána, důvěřivě a bez obav, vydala po naznačené pěšince do temných hvozdů duševního zmatku hlavní hrdinky Frankie... abych se vzápětí na první křižovatce ztratila. Pamětliva pohádek, které nám byly, coby malým robátkům, vtloukány do hlav, jsem se snažila vyšplhat na každý nejbližší strom další kapitoly a zahlédnout světlo (na konci tunelu). Bohužel marně. Vábivé světýlko pochopení vždy záhy zhaslo a ještě navrch bylo udusáno vsuvkami prapodivných (nejen výtvarných) performancí, kterým (coby výtvarný analfabet) prostě nerozumím. Díky krásnému jazyku jsem se zatnutými dásněmi přece jen doklopýtala na konec, žádnou chaloupku poznání (natož perníkovou) nenalezla.
Tak třeba zase příště Saro...

Annyel
28.04.2019 5 z 5

Vybroušený styl psaní, lidskost a spoustu zajímavých postřehů a informací ze světa výtvarného umění. Ano, příběh není dynamický, je spíše pocitový. Ale za mě velmi originální neotřelá kniha.

adnov
22.04.2019 3 z 5

Nesedlo mi to tak, jak jsem myslela. Číst se to dalo, ale nic moc mi to nedalo.

edita.g
11.04.2019 5 z 5

Výborně, přesně a neokázale napsané.
Vyšlapaná čára strachu a jistot dětství. A na konci náznak cesty, která je pokusem o vykročení z obojího, ke svobodě a zodpovědnosti dospělosti.
A taky o tom, že umění není závod, kde se rozdávají ceny.

spursfan
06.04.2019

Je to takové hodně pomalé a milé čtení, které ale nikam nesměřuje a něco mi tam chybělo, nebyl to můj šálek kávy. Nemám rád přemíru děje, tady ale chybí příliš.

Emi-Lia
22.02.2019 5 z 5

Veľmi podarená kniha. Zaujímavý štýl písania. Zatiaľ moja prvá od tejto autorky, ale určite sa chystám aj na Jasno lepo podstín zhyna. Vo vyšlapanej čiare sa vpodstate nič nedeje, ale o to viac je zaujímavé čítanie o tých detailoch vnímania mladého človeka, ktorý trávi čas len sám so sebou, odrezaný od spoločnosti. V toľkých maličkostiach som sa našla aj ja.. Veľa krát som pri čítaní mala chuť sa osobne s Frankie stretnúť a porozprávať sa s ňou. I keď ona by o to asi nestála :)

Tereza299
12.02.2019 5 z 5

Líbilo, a moc. Až neuvěřitelně hezky provedený překlad, napsáno velmi osobitým stylem. Celé se to motá okolo depresích, zmatení ze života a ze sebe samé, což mě velmi baví.
Jediná věc, které jsem si všimla. Občas jsem se musela nutit knihu dočíst, protože sama o sobě němá žádnou zápletku, žádné zvraty... jsou to zápisky hlavní postavy, takže ta motivace ke čtení tam někdy může chybět. Mimo to ale hodnotím Vyšlapanou čáru jako velmi vydařeně, s osobitým stylem, bohatou slovní zásobou a hezky napsanou knihu.

hs777
03.02.2019 5 z 5

Na novou Sáru Baume po výborném Jasno lepo jsem se moc těšila. Očekávala jsem opět jedinečný poetický koncert slov a obrazů. Zároveň jsem čtení oddalovala, protože tíseň na mě doléhala už jen z anotace. A výsledný dojem? Nádherné, ale mučivé. Takže koho nenakazí ponurá melancholická nálada, nepropadá depresi a rád si užívá bohatého košatého jazyka (klobouk dolů za překlad), tomu mohu doporučit.

Imor
18.01.2019 5 z 5

Mistrovské dílo ! Myslela jsem, že napíšu víc, ale v těch 10ti komentářích níže je napsáno hodně. Kniha mě velmi zasáhla.

Pett
18.01.2019 3 z 5

Já se na ní tak moc těšila, jelikož jejímu skvostnému Jasnu lepu jsem úplně nejvíc propadla... ale tu vyšlapanou čáru do zmatené mysli nešťastné Frankie jsem tentokrát prostě minula a zřejmě jsem se vydala úplně jinudy... potkávání mrtvých zvířátek skvěle zapadlo do vnitřního rozpoložení ubíhajících myšlenek... jenže i přesto mi mnou zvolená cesta přišla zdlouhavá a taková jakoby prázdná... tak snad příště si se skvostnou Sarou vyšlápnu lepčejš!

Ossisa
14.01.2019 5 z 5

Originální počin, zajímavá knížka. Zvláštní melancholický text plyne pomalu, soustředí se na detaily a myšlenky hlavní hrdinky. Nenajdete tu akční děj, spoustu postav ani složitou zápletku, jsou to prostě myšlenky, obrazy a pocity. A to vše výborně napsané.

petrarka72
07.01.2019 5 z 5

Vynikající, naléhavé, jazykově vytříbené, ve vší zdánlivé nehybnosti průrazné; pro mne silnější (snad protože osobnější) zážitek než Jasno lepo. Frankie zastavená v momentu, kdy člověk přijme, že génius už z něho nebude - a v domečku po babičce se usilovně snaží (začít) pokračovat. Unikání života, prolínání umění, loučení s babičkou, vztahování se k mamince, nesoustavné vzpomínání a hledání. A smutek, co nikdy neskončí... "NEBOJTE SE je výraz, který se v Písmu vyskytuje nejčastěji."

LucinQa77
04.01.2019 3 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila, spoustu lidí mi ji doporučovalo a četla jsem na ni hodně chvály. Bohužel mě tak nenadchla. Fotografie mrtvých zvířátek uvnitř knihy mě nemile překvapili.

salamandrina
31.12.2018 5 z 5

Tak jsem v prosinci stihla ještě jednu. A byla to krásná tečka na závěr roku. Sara Baume knihy nepíše, spíš to jsou obrazy, které možná netvoří nějaký velkopříběh, ale zůstávají někde hluboko v duši. Jo, je to kniha smutná, o depresi, o té skutečné depresi, kde si hlavní postava fotí mrtvá zviřátka. Ale tak co byste ode mě čekali? ????

Aqua-bella
29.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Hlavní hrdinka Frankie je neuvěřitelně realisticky vystižená. Ačkoliv se toho v knize příliš neděje, přesto jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Autorka perfektně vystihla období tzv. krize první čtvrtiny života. Frankie je už dospělá, měla by být schopná se o sebe bez problémů postarat, vědět, co chce, kam směřuje, mít cíl. Ona se ale utápí v každodenních pochybnostech o tom, kým vlastně je a co by v životě chtěla dokázat. Zjišťuje, že vlastně není ničím extra výjimečná, že je jednou z tisíce podobných dívek. Chce být dospělá a zároveň se toho bojí a trochu touží po tom být zas dítětem a "vrátit se domů". K tomu bojuje s depresí. Sama. Věří, že se z toho dokáže dostat. A je to skvěle vystiženo - pochybnosti o tom, jaký smysl má konání, které činí, vyčerpanost z běžných každodenních činností, pocity méněcennosti a zbytečnosti. Těžko danou problematiku vystihnout lépe.
Přesto mi přišlo, že ke konci příběh trošku ztrácel na síle a tempo zpomalilo, což mu ale vůbec nic neubírá na kvalitě. Překlad hodnotím jako perfektní a knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

Měňavka
25.12.2018 5 z 5

Pokud sama autorka netrpí depresí, považuji její knihu za mistrovské dílo. Musela o tomto stavu hodně přečíst nebo má někoho známého, který ji popsal,co prožívá. Deprese není jen dočasná špatná nálada, ale především dlouhodobý proces, který probíhá v hlavě člověka - bohužel často i bez lehce rozpoznatelného důvodu. Sara se s tímto tématem poprala excelentně, i když samotná kniha působí zvláštně a ponuře. Velice "chválím" doladění fotografiemi (i když jsou tak trochu morbidní), vsuvky o uměleckých dílech, která vás nutí k vyhledání na internetu a touze dozvědět se o nich něco víc, a obvzlášť oceňuji vykreslení života hlavní hrdinky, protože přesně tak se deprese v našich životech projevuje - pocit bezcennosti, zbytečnosti, vykonání běžných úkonů, které vyžadují v tomto stavu nadlidskou sílu, myšlenky a činy nedávající smysl, útěky k něčemu nebo někomu do neznáma, odmítání přítomnosti druhých atd. Kdo si myslí, že mít depku je sranda, rozhodně by si tuhle knížku měl přečíst. Dávám 5 hvězdiček, i když si rozhodně zaslouží 10. Opravdu velice doporučuji knižním gurmánům, kteří mají rádi originální díla.

Belatris
16.12.2018 5 z 5

Knihu jsem hltala skoro po celou dobu, jen posledních pár stran tempo zpomalilo (asi to byl i strach z dočtení a odložení oblíbené knihy). Velmi mi sedlo fragmentární členění textu - krátké odstavce, většinou postavená kolem jednoho postřehu nebo myšlenky. Skoro co stránka to perla. Protože jsem blázen do citátů z knih, hodně jsem si toho podtrhala, což mě u Sary Baume nepřekvapuje. Její literární styl přesně zapadl do mého vkusu. Je vizuální a literárně bohatý, úvahy nejsou povrchní a jen na ozdobu, ale tvoří takové myšlenkové DNA autorky, kterou považuju za jednu z nejlepších ženských autorek současné světové prózy. Nemůžu se dočkat její další knihy!