Vypůjčený čas

Vypůjčený čas https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515234/bmid_vypujceny-cas-65b3eaf3b9389.jpg 4 134 54

Vypůjčený čas série

1. díl

Co dělá člověka člověkem? Sofie Adlerová ztratila doslova vše. Svět, který znala. Lidi, které milovala. Dokonce i vlastní identitu. Namísto půl roku strávila v kryogenní stázi víc než sto šedesát let. Střet s realitou je devastující a její existence se brzy smrskne na pouhé lékařské pokusy. Až do chvíle, kdy ředitelka vývoje bionických organismů zatouží posunout svůj výzkum umělé inteligence dál. Jak přesvědčit společnost, že bioroidi mohou být stejně dokonalí jako lidé? Nejvyšší představitelé technokratické korporace IGMET potřebují důkaz. A na kom jiném vyzkoušet, nakolik lidský může bioroid být, než na osobě, která oficiálně ani neexistuje a navíc je tak odlišná? Ichirův úkol je vlastně jednoduchý – najít způsob, jak ji začlenit do společnosti. Jenže Sofie má vlastní hlavu i plány a rozhodne se technologickému městu ukázat, že nic jako utopie neexistuje. A je jedno, zda jí v cestě budou stát lidé nebo bioroidi. Ichirova naprogramovaná mysl není na nic z toho připravena a zákonitě tak musí dojít ke střetu. Dokud se v něm nezačne rodit vlastní úsudek…... celý text

Celaena_S
01.07.2023 5 z 5

Tak tohle bylo fakt super. Knížka byla neskutečné čtivá, akční, zajímavá. Opravdu věrohodné vykreslení možné budoucnosti, postava Sofie se mi hodně líbila, plus i to, jak jsme s ní objevovali futuristický svět bylo zajimavé. Celkově mi byly postavy sympatické. Těším se na další díly.

Bašťák
27.06.2023 4 z 5

Stejně jako u Devíti dní a nocí tady máme silnou hrdinku, která se musí vypořádat s neočekávanou situací a přežít ve zcela novém světě do kterého je v podstatě omylem přenesena z minulosti. Ve sci-fi jako už tolikrát. Toto je popsáno velice dobře a moderně - svět je naší hrdince správně cizí ani ne tak samotným okolím jako spíše proměnou charakterů a morálky lidstva. Uvidíme jak se to vyvine dál. Jako samostatný román bych řekl, že tomu něco málo k úplnému topu chybí. Autorka však oznámila další díly, takže se můžeme těšit na pokračování a tak tento díl tedy beru jako povedený začátek nového světa a série o něm. Těším se.

MegaH
26.06.2023 5 z 5

Tohle je příběh z budoucnosti spojující více prvků ve skvěle fungující celek. Hlavní hrdinka Sofie je v roce 2030 kvůli nemoci uvedená do kryogenní stáze (původně jen na půl roku) a probuzená je až po téměř 160letech, kdy svět který znala, dávno přestal existovat....
Dalším tématem je zde usilovný vývoj biorobotů, celkem úspěšná polemika nad jejich právy a jejich začleňováním do společnosti, která by bez jejich existence vymřela....
Dalším prvkem je originální detektivní zápletka. Ze Sofie se tedy stává double pokusný králík, který postupně odhaluje tajemství nové společnosti a všem ukáže, jací lidé vlastně byli jejich předci.
Bavilo mě i spousta odkazů, doktorka Weirová mě moc potěšila.
Knížka se četla neuvěřitelně lehce, všechno fungovalo a já se moc těším na další pokračování a odhalování dalších tajemství...

Polariss
24.06.2023 5 z 5

Návrat ke klasickému sci-fi na mě vyloženě dýchnul. Už je to nějaká doba, co jsem četl Bladerunnera nebo něco od Asimova. Čili po dlouhé době to není jen nějaký marketingový výkřik do tmy. Vypůjčený čas je spíš sci-fi detektivkou, člověka ale zasáhne hlavně přesah do lidsko-robotických vztahů. Skvěle zpracovaná témata, originálnost... Etika je zde silným tématem a přesto je šikovně schovaná do akce a napětí. Edice Jiné světy od Epochy už je teď mým favoritem.

LiliDarknight
23.06.2023 4 z 5

Česká spisovateľka Zuzana Strachotová prichádza s ďalšou predstavou postapokalyptickej Zeme. Pozostatky ľudstva obývajú obrovské mestá. Preživší sa údajne spojili a hodili za hlavu dovtedajšie rozdiely a predsudky. Znie to utopisticky. Čitateľ však čoskoro zistí, že terajší svet sa predstave raja ani len nepribližuje. Tieto skutočnosti sa dozvie aj vďaka hlavnej hrdinke.

Kniha na jednej strane predkladá niekoľko zaujímavých konceptov. Budúci ľudia sú údajne inteligentnejší a celkovo vyspelejší. Na druhej strane ich zväzujú niekedy nezmyselné pravidlá. To z nich robí absolútne nepraktických jedincov neschopných normálneho fungovania. Táto predstava je pomerne realistická isté obrysy je možné zahliadnuť aj v súčasnosti.

Toto všetko je čitateľovi predostierané postupne prostredníctvom Sofie. V knihe tak ostáva dostatok priestoru na vnímanie vývoja nielen techniky a vedy, ale aj spoločnosti. Takéto vysvetľovanie navyše pôsobí prirodzene a logicky, a to aj v momentoch, keď sa dej pohýna trošku pomalšie. Okrem toho autorka medzi riadky vkladá aj rôzne morálne a filozofické otázky.

Budúcnosť sa už automaticky spája s prítomnosťou robotov. Tentoraz sa volajú bioroidi a sú vnímaní buď ako nutné zlo, alebo ako prísľub budúcich ziskov. V interakciách medzi Sofie a jej bioroidím spoločníkom Ichirom sa prejavuje základná otázka načrtnutá už v anotácii: Čo robí človeka človekom. Z pohľadu tematiky sa teda Strachotová venuje zhruba tomu, čo je možné vidieť v iných knihách. No píše o tom ľudsky i realisticky, čím dokáže kompenzovať predpokladanú fádnosť.

V otázke dejových línií takisto predostiera hneď niekoľko zápletiek, no nie všetky už dokázala plne spracovať. Sofie hľadá svoje miesto, no pritom je jasné, že ostatní ju chcú využiť pre svoje ciele. Dostáva sa do epicentra mocenských hier, politikárčenia, odfláknutého detektívneho vyšetrovania, hľadá odpovede na vlastné otázky, zisťuje, čo sa jej vlastne stalo. V tomto duchu by sa dalo pokračovať ešte dlho.

Príbeh teda nemá hluché miesta. Takisto je však nutné poznamenať, že niektoré príbehové odbočky sú nedostatočne rozvinuté. Iné scény pôsobia až príliš účelne. Nehovoriac o tom, že z vypovedaného vyplýva veľa otázok a len zopár odpovedí, no aj tie sú poväčšine neuspokojivé. Takže čitateľ bude naozaj netrpezlivo vyčkávať pokračovanie. Po druhej časti by však siahol aj vďaka zaujímavým postavám a svetu. Niektoré zo spomenutých epizódnych zápletiek mohla teda Strachotová pokojne aj vynechať.

Kniha Vypůjčený čas predstavuje ďalšiu verziu budúcnosti. Tá pôsobí realisticky a uveriteľne, takmer ako jednoznačná predpoveď. Postavy sú tu navyše tiež motivované vidinou zisku, nie morálnosťou či ľudskosťou. Napriek istým nedostatkom teda ide o miestami až mrazivé čítanie. Zároveň slúži ako solídny úvod do novej série.

tomas0851
20.06.2023 5 z 5

Zuzana Strachotová - Vypůjčený čas

Zajímavé postapo.

U knihy mne zaujala v první řadě obálka, která je dle mého velmi povedená.
Bohudík není to jen to jediné.

Na 435 stranách nás čeká poutavý příběh, který se nejen dobře čte, ale vyvolá i spoustu otázek.

Jasně, ve sci-fi či v postapu není moc témat k objevení, ale pořád se dají zajímavě propojit.

A tady se to povedlo. Dokonce s detektivní zápletkou.

Ocitáme se v daleké budoucnosti, kdy je lidstvo po čtvrté světové válce, která byla biologická a lidské tělo je pouze křehká schránka, kterou ohrozí prudší pohyb či zátěž.
Kontinenty zanikly a je pouze několik megapolí, které spolu nijak výrazně nekomunikují. Společnost je silně technizovaná.

Seznamujeme se Sofií, která byla v roce 2030 uvedena na půlrok do kryospánku, kde čekala na lék.
Bohužel byla probuzena po více jak 160ti letech.

To je jedna dějová linka. Její probuzení, naprostá neochota nové společnosti ji nějak vysvětlit, co se stalo. Její pokus o začlenění. Atd...

Hlavní téma je však stav společnosti. Nadvláda korporace IGMET. Totální ovládání společnosti pod heslem Pro Vaše dobro.

Další téma je téma robotů resp. Biorodů a jejich vztahu s lidmi.

Q toto tři témata jsou velmi umně skloubena do sebe.

Příběh je dobře, čtivě sepsán. Osobně mi chybí více informací o tom, co se stalo. Třetí válka, čtvrtá válka. Ale to je asi jediné.

Nicméně, otázek, že ač 4 války, tak lidstvo stále ovládá mamon, hlad po moci, těch je na konci spousta. Jo a užijeme si dost zajímavé manipulace
Jsem přesvědčen, že příznivce tohoto žánru kniha zaujme, pobaví

SONP
18.06.2023 4 z 5

Zmínku v Pevnosti o tom, že vyšla původní česká robotická asimovina, jsem prostě nemohl přehlédnout. Jsem totiž na takovou věc jasný kandidát - celá polička Asimovovy robotické série v mé knihovně hovoří za své.

A dostal jsem přesně to, co jsem chtěl a možná ještě víc. Pod povrchem detektivního příběhu totiž tepe téma mého oblíbeného dílu ST Next Generation: Measure of a man.

Síla knihy není v nějaké převratné originalitě. Do docela jiného světa procitl už Severson v Babulově komunistické utopii Signály z Vesmíru nebo Fry ve Futuramě. Tenhle svět je ale světlou pastelovou verzí dnešní progresivní lattéčkové utopie. Ovšem jak už to s utopiemi bývá, není zde něco tak docela v pořádku.

Celé to šlape velmi pěkně. Sice společenská linka knihy pro mě fungovala trochu líp než ta detektivní, ale celkově panuje velká spokojenost. 80%

Al3x4nd3r
08.06.2023 5 z 5

(SPOILER) KNIHA BYLA POSKYTNUTA ZA ÚČELEM RECENZE, TÍMTO DĚKUJI SAMOTNÉ AUTORCE

Čtení knih, které se zabývají umělou inteligencí, není v dnešní době - kdy se tato technologie nachází na dosah ruky - něčím nereálným. Tento příběh nabízí jeden z možných co se může stát v budoucnu. Styl příběhu je vcelku podobný hře Detroit: Become human, kdy lidští hrdinové dostanou svého robotího přítele, ve kterém se po čase probudí myšlení mimo naprogramované "jedničky a nuly" a bojují více za svoji svobodu, jelikož už nejsou jen hloupé a nemyslící stroje.

Jelikož jsem ale velkým fanouškem již zmíněné hry, nemohu říct, že se mi příběh nelíbil. Líbil. Ale ne pro zápletku v knize.

Kouzlo knihy totiž tkví v něčem jiném - mezi vztahem Ichira a Sofie, kteří jsou jako led a voda.
Sofie se snaží najít místo v novém světě, kde se od ostatních lidí odlišuje jak to nejvíce jde; Ichiro na druhé straně už po novém světe nějaký ten pátek chodí, ale jelikož lidí ubývá a noví lidé se rodí ojediněle, snaží se co nejvíce přiblížit člověku, aby se lidé necítili tolik osamělí.
Zpracování, jak se oba učí spolupracovat, budovat důvěru a vztah, je něco, kvůli čemu bych si příběh v klidu přečetl znovu.
Další skvělá věc je autorčin popis a představa budoucnost - místy úsměvná, místy smutná, ale hlavně detailní a srozumitelná. Lidé se prostě neponaučí

Knihu bych doporučil čtenářům, kteří hledají oddechovou českou sci-fi s prvky umělé inteligence.

Na další díl (?) se budu těšit :) Hlavně jeho vývoj neuspěchat :D Raději čekat 2 roky a dostat stejně kvalitní příběh s Ichirem v hlavní roli, než čekat 2 měsíce a dostat něco horšího.

shey
06.06.2023 5 z 5

Já jsem se na další knihu autorky moc těšila, devět dní a nocí patří k mým oblíbeným a autorka nezklamala! Zase moc hezky propracovaný svět a charakter postav, moc se těším na pokračování

Librorumistka
05.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Když mi byla tato kniha nabídnuta k recenzi, trošku jsem se obávala, jestli to bude to pravé ořechové pro mě. Nakonec jsem si ale řekla, že knize ráda dám šanci a musím říct, že jsem opravdu vděčná, že jsem to udělala. Prvních zhruba dvacet stránek jsem si moc neužila, ale když pak konečně přišla hlavní dějová linie, užila jsem si to naplno. Četla jsem všude, kde jsem mohla a zajímalo mě, kam se bude příběh dál posouvat. Oblíbila jsem si především postavu bioroida Ichira, hlavní postava mi místy přišla trochu otravná. Nejvíc bych ale na příběhu chtěla vyzdvihnout zpracování budoucnosti, kde bylo opravdu vše vysvětleno do detailu a přišlo mi to nadmíru realistické. Celkově bych tuto knihu doporučila všem, kteří chtějí začít se sci-fi, či si na něj jen chtějí vylepšit názor. Málokteré sci-fi jsem si tak moc užila, jako Vypůjčený čas.

Zaneta92
31.05.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Je znát, že na knize autorka pracovala několik let. Chce to další díl!

Ryorka
30.05.2023 3 z 5

(SPOILER) "Příliš mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno.....". No, tak jo. Jdu se pokusit vypsat se z pocitů po přečtení. Na tuhle knížku mě nalákala ukázka na jednom webu. Slibovala tajemnou temnou záhadu hodnou rozluštění. Tak jsem investovala trochu peněz a dva dny svýho času, abych objevila dílo pro mě nové spisovatelky. Nápad......zajímavý, zpracování ......trochu pokulhává. Není to špatné, ale přesto to má mouchy. Trochu mi vadilo, jak se autorka až na sílu snažila včlenit do budoucí lidské společnosti všechny ty věci, co se dějí teď (včetně covidové hysterie). I když určitou logiku to má. Lidstvo se prostě asi nepoučí nikdy. Ale působilo to naivně a až moc vykonstruovaně. Ale na druhou stranu byla dobře vystižena ta absurdita všech předpisů, příkazů, zákazů a ta naprostá bezmoc postavit se jim. Trochu jsem očekávala tu zápletku komplikovanější, nakonec to bylo takové......."pche", některé věci mi přišly až moc jednoduše dovozené a taky jsem vůbec nepochopila, cože to Sofii vlastně bylo ( i když možná mě napadá, že její nemoc byla vlastně asi prapředkem té degenerace budoucího lidstva ). Takže na závěr tipuji, že hlavní padouch se tu možná ještě neobjevil a ten, který to odskákal určitě ten strůjce nebyl. Možná to bude příště ještě zamotanější a taky možná budeme svědky love story mezi člověkem a umělou inteligencí :).

luculi
21.05.2023 5 z 5

Nechala jsem se zlákat touto sci-fi novinkou. A jak se ukázalo, budu ji potřebovat do své sbírky v papírové verzi.

Jaké to asi musí být, když člověk podstoupí uspání ve stázi, aby zabránil své smrti z důvodu nemoci? A co když v tomto stavu zůstane déle, než mu slíbili? Přesně to se dozví hlavní hrdinka, která procitne do světa v naprosto jiné podobě, než jak ho znala. A dost těžce se snaží přizpůsobit jak změnám, tak tomu, komu vlastně věřit. Adeptů na záporáky není zrovna málo.

Nejzajímavější na knize byly dvě věci. Jednak děj neustále čtenáře postrkává určitým směrem, díky všem poznatkům a náznakům. Pokaždé si budete myslet, že už asi chápete, o co půjde a kam to směřuje, aby se příběh nakonec stočil někam jinam a tematicky se zaměřil na jiné části. Takže musíte dumat dál. A za druhé musíte obdivovat tu představivost lidské postapo budoucnosti. Moc se mi líbily popisy technologií, vymožeností jako například domácích asistentů, bioroidi, lednice mě moc pobavila, omezení futuristické populace a mnoho dalšího.

Určitě budete porovnávat ústřední dvojici a v tomto směru i autorčin postup oproti té z Devíti dnů. Netvrdím, že okusíte převratné dílo, jaké ještě nikdo nečetl, to se v dnešní době špatně shání. Ale je to výborně napsané, čtivé, chvílemi vtipné, emotivní, zajímavé... Třičtvrtě knihy jsem slupla na posezení a teď mi zbývá jediná otázka. Dostaneme pokračování? A kdy?

Kroana3
19.05.2023 5 z 5

Autorka má slabost pro silné hrdinky, které s nadšením porušují pravidla.
Ústřední dvojice jede v zásadě podle stejného mustru, jako Devět dní a Devět nocí, ale co na tom, když se to dobře čte:) Svět budoucnosti, o kterém se ZS rozepsala tentokrát, vypadá zhruba tak, jak by jednou dopadnout opravdu mohl. A mám takový hloupý pocit, že hlavní záporák je ve skutečnosti někdo úplně jiný a sedí si docela pohodlně na svém teplém místečku, děkujeme za optání. Na druhou stranu má to být začátek série, takže to dává smysl. Pokračování si přečtu moc ráda:)

roboti budoucnost umělá inteligence české sci-fi sci-fi

Zuzana Strachotová
česká, 1989