Vypravěč

Vypravěč https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495895/bmid_vypravec-d0s-495895.jpg 5 258 78

Tak jsem napsal knihu. Léta jsem přemýšlel, že to udělám, a dokonce jsem dostal pár pochybných nabídek. ("Je to hračka! Stačí udělat čtyři hodiny rozhovorů, najít někoho, kdo to za tebe napíše, dát tvůj obličej na obálku a bude to!") Rozhodl jsem se, že svoje příběhy napíšu, jak jsem to dělal vždycky – vlastní rukou. Jsou jako píseň, kterou jsem nahrál a nemohu se dočkat, až se o ni podělím se světem, nebo čtení primitivního deníkového záznamu ze zašpiněného sešitu. Nebo dokonce poslech svého vlastního hlasu, který se v dětství odrážel od plakátů Kiss u mě v pokoji. Rozhodně to neznamená, že bych končil s prací, ale dává mi to možnost si trochu posvítit na to, jaké to je být klukem ze Springfieldu ve Virginii, který kráčí životem a zároveň si plní všechno, o čem jako mladý muzikant snil. Povím vám, jak jsem v osmnácti letech vyrazil na turné s kapelou Scream, hrál s Nirvanou a Foo Fighters, jamoval s Iggy Popem nebo vystupoval na Oscarech. Tancoval jsem s AC/DC a Preservation Hall Jazz Bandem, bubnoval pro Toma Pettyho a potkal jsem se se sirem Paulem McCartneym. Vyprávěl jsem pohádky na dobrou noc s Joan Jett a jednou jsem se i náhodou setkal s Little Richardem. A pak jsem taky letěl přes půl světa, abych si užil velkolepou noc se svými dcerami... A je toho ještě o tolik víc. Těším se, až pro vás s velkým nadšením zaostřím objektiv, díky kterému tyto vzpomínky vidím o něco ostřeji.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: , Pangea

The Storyteller , 2021

oasismanik
17.10.2022 4 z 5

Dave je proste sympaťák, správny chlap, o tom niet pochýb. Je to aj nesmierne nadaný hudobník, rozprávač a aj spisovateľ. Jeho autobiografia sa mi ale predsa len ku koncu trochu vliekla, je tam až príliš veľa mien, ktoré mi /napriek tomu, že som veľký fanúšik rocku ako takého/ absolútne nič nehovorili a niektoré zážitky nie sú až také zábavné a zaujímavé z pohľadu čitateľa. Na druhej strane extrémne ma bavili jeho začiatky a špeciálne časť o Nirvane, pasáže s dcérami boli zas až rozkošne ľudské, naozaj balzam na dušu. Čiže na plnú palbu by to muselo byť trošku, trošičku kratšie, ale neľutujem ani sekundu strávenú nad touto knihou a idem si hneď pustiť All My Life na plné pecky. PS: A je tam spomenuté aj Slovensko :)

Tatrman
11.10.2022 5 z 5

Velmi dobrá autobiografie hudebníka, který zásadně spoluvytvářel sound počátku devadesátek. Škoda jen, že nám sem "nedal" víc Nirvany a občas bych trochu ubral na patosu a všeobjímající americké lásce. Ale jinak klobouk dolů před tímto chlápkem, chtěl bych ho poznat osobně!

bosorka
06.10.2022 5 z 5

To bylo skvělé. Hrozně dobře napsaný životopis, čtivý, vtipný, ale místy vlastně i dojemný. Výpověď pokorného člověka, kterého by mohla sláva lehce změnit, ale vypadá to, že se tak nestalo. Dave Grohl je pořád jak ten dospívající kluk, co ve vanskách a džínách objevil rockovou hudbu a od té doby byl ztracen. A hudbou žije, pro hudbu žije, hudba žije jím.
Některé jeho historky jsou až dechberoucí, to, že se může setkávat s jinými osobnostmi hudebního světa, bere stále s údivem, jako by ani nebyl jeden z nich. Zároveň ale lpí na rodině a nebetyčně obdivuje a miluje svoji mámu. Z téhle knížky mi je tak sympatický, že bych ho až objala.

alexvera
05.10.2022 4 z 5

Dave nám dal velmi laskavě a detailně nahlédnout do svého života. Tedy přesněji náhled od počátku jeho života, kdy si udělal bicí z polštářů, po první jamování v klubu, setkání s Kurtem, na koncert který odehrál se zničenou nohou. Ale co bych psala víc, pokud jste hudební fanoušci nebo jen rádi čtete životopisy ... nahlédněte i do této balady.

mySaints
02.10.2022 5 z 5

Po přečtení knihy mi doteď extrémně sympatický muzikant přijde ještě sympatičtější. Dave měl v životě obrovské štěstí, které však zdaleka nebere jako samozřejmost. I přes neuvěřitelné množství úspěchů, setkání a přátelství s legendami hudby, si s sebou nese obrovské množství pokory. Rozhodně se nejedná o knihu jen pro fanoušky Nirvany, protože o ní a Kurtovi se čtenář v knize nedozví žádnou pikantnost, ale je skvělé vidět tuto dobu očima člověka, který všechno prožil, ne pouze nějakého novináře. Víc se člověk dozví o upřímném a skromném srdci dnes už opravdu legendárního hudebníka, o jeho kreativní duši, prožívá s ním jeho sen od úsměvných začátků po koncerty pro desetitisíce lidí či audience u prezidenta. A pořád s tím samým výrazem neuvěření ve tváři. :)

Antares
30.09.2022 5 z 5

Skvelá kniha, ktorej čítanie som si veľmi užila. Milujem rockovú hudbu a Nirvana bola jedna z kapiel, ktorá ma zásadne formovala. Takže som moc neváhala knihu si rovno predobjednala. Bol to super zážitok a všetky Davidove historky som vnútri intenzívne prežívala s ním a "vyskúšala" som si život rockera. Svoje zážitky na ceste za životom muzikanta podáva s toľkým entuziazmom a strhne vás skôr, než si to stačíte uvedomiť. Pri čítaní tejto knihy som pochopila, čo to znamená milovať život. Paráda, doporučujem. :)

Annapans
29.09.2022 5 z 5

Je to naprosto úžasná kniha plná hudby. Krásný, (ne vždy idylický) lidský příběh obrovského bojovníka a velkého hudebníka. Nirvanu a Foo Fighters jsem poslouchala odmala ale některé věci jsem vážně netušila. Velmi oceňuji, že knihu napsal přímo Grohl osobně... Má to své velké kouzlo a i když přeskakuje v čase, čte se mi to od něj líp, než od kdejakého zkušeného spisovatele. Kniha bude velkou ozdobou domácí knihovny a určitě nezůstane čtená jen jednou ;) Jo a připravte si Spotify... budete si pouštět jednu píseň za druhou - od Nirvány, přes Iggyho Popa, Scream, Foo Fighters, apod. :D

ozzak
24.09.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha od výborného muzikanta Dave Grohla k jeho velmi bohaté kariéře od začátku po hrani v Nirvane po foo fighters plus další hudební projekty s nejvýznamnějšími
muzikanty od Lemmyho Iggi Popa sirem Paulem McCartneym a dalšími hvězdy rockové scény. Doporučuji všem fanoušků dobře rockové muziky přečíst. Úžasná kniha.

Ešína
12.09.2022 5 z 5

Když se mě někdo zeptá, jaké jméno si představím, když slyším nejlepší rocker? Dave Grohl.. Největší frajer a skvělý hudebník. Dave prožívá zajímavý život, který stojí za sdílení v knize. Nahlédnutí do světa nejen jeho velké lásky k hudbě ale i jeho rodině. Tohle je jen střípek jeho života a já jsem ráda, že nám dovolil do něj nahlédnout.

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Mám po 30tke, ale zhruba pred 17 rokmi som mal dlhé čierne vlasy, počúval Nirvanu, mal ich mikinu a myslel si, že som ten najväčší rebel na svete. Ešte aj na stužkovej slávnosti som bol jediný dlho-čierno-vlasý chalan. Teraz už mám rodinu, krátke vlasy a počúvam všetko..aj modernú POP-MIX-DANCE hudbu. Touto knihou som sa vrátil k svojim koreňom čistého rockera-metalistu-punkera a všetky spomienky na to, ako som mal dávno kapelu, ako sme mali koncert. To všetko som v tejto knihe vynáral zo svojich spomienok. Ale pozor. Nie je to kniha len pre punkáčov a fanúšikov FF alebo Nirvany. Táto kniha je o niečom podobnom, čo som napísal v úvode tohto hodnotenia. Ako sa človek formuje, posúva a s vekom prežíva iné kapitoly svojho života. Dave vám dokáže, že aj ten najväčší rocker môže byť zároveň aj ten najpriateľskejší človek na tejto zemi. Nie! Nie každý čierno-dlhovlasý spevák odkusuje hlavy netopierom.

Komnenos
25.07.2022 5 z 5

Foo Fighters patrí medzi moje najobľúbenejšie kapely. Davea Grohla považujem za famózneho hudobníka. To, že je aj skvelým spisovateľom-rozprávačom som však nevedel. Nespočetné množstvo rockových hviezd už vydalo svoje biografie. Nie vždy to však dopadlo dobre. U Davea Grohla to ale dopadlo na výbornú. Frontmant Foo Fighters má naozaj literárny talent. Kniha je písaná sviežo a vtipne. Sú tam občas aj smutné miesta, ale taký už je život. Kniha je spočiatku písaná viac menej chronologicky (s občasnými prechodmi do iných období) od detstva, cez pôsobenie v kapelách Scream, Nirvana až po založenie Foo Fighters. Potom nasledujú zážitky rôzneho charakteru za posledné štvrťstoročie. Grohla som vždy uznával a teraz ho uznávam ešte viac. Aj keď je rocková hviezda najväčšieho kalibru, stretnutia s ostatnými hviezdami berie doteraz s pokorou a vôbec to nie je preňho samozrejmosť. Uvedomuje si z akých jednoduchých pomerov vyšiel. Obdivuhodný je aj jeho vzťah k fanúšikom a k svojej rodine. Každý sa síce snaží vykresliť seba v čo najlepšom svetle, ale ja Grohlovi verím, že taký aj skutočne je.

MarqueeMoon
20.07.2022 5 z 5

Nie som síce fanúšik Foo Fighters, Davea Grohla registrujem najmä ako toho týpka so širokým úsmevom z Nirvany, ktorú mám rád, no táto kniha ma viac "nažhavila" aj na FF. Pútavo napísané, Dave mi príde ako veľmi fajn chlapík, s ktorým človek rád pôjde na pivo. Okrem toho, že je vynikajúci hudobník, je aj výborný rozprávač. Tie zážitky ako stretnutie s Iggym Popom alebo ako zaspieval na koncerte FF, Rick Astley, to proste nemá chybu. Vrelo odporúčam.

Karcoolka2210
26.06.2022 5 z 5

"Svoje deti ľúbim tak, ako som ja sám bol ľúbený v detstve, a modlím sa za to, aby aj ony urobili to isté, keď príde ten správny čas. Niektoré cykly jednoducho treba prelomiť. A niektoré zas posilniť."

Myslím, že to bolo okolo roku 1999, keď som na MTV videla prvýkrát skladbu Learn to fly. Netušila som kto to spieva, ale video bolo neuveriteľne vtipné a pieseň chytľavá. Takto sa začala moja láska ku skupine Foo Fighters, ktorej frontman Dave Grohl bol veľmi interesantný už od samého začiatku. Sledovala som ich kariéru, mnohé rozhovory a už z toho som usudzovala, že je tento človek neuveriteľne normálny na to, že je rocková hviezda, navyše niekdajší člen skupiny Nirvana. Táto kniha ma len utvrdila v tom, čo som už dávno vedela a navyše sa Dave Grohl ukázal aj hodný spisovateľského pera. Jeho život, kariéra, rodina aj traumy, ktoré zažil ako mladý umelec, nuž je to obdivuhodné, že zostal pevne stáť na zemi a je z neho naozaj jedna úžasná ľudská bytosť. Odporúčam, aj pre tých, ktorí netušia kto je Dave Grohl :)

Gracian1964
29.05.2022 5 z 5

Parádna kniha, veľmi podnetná a zaujímavá. Chcel by som sa s tým človekom stretnúť, i keď by sme si asi moc nepokecali, ale aspoň by sme si spolu zahrali, alebo si trochu vypili, hm....

Pullo
11.04.2022 4 z 5

Dave Grohl měl a má rozhodně zajímavý život protkaný setkáními snad s každým, kdo v rockovém světě něco dokázal. Imponoval mi způsob, jakým se postupně stal slavným, vlastně tak nějak mimochodem. Jeho úspěch, stojí především na tom, že měl vždy koule na to dělat co ho baví a nenechal se nikým rozložit. Zároveň však zůstává skromným, nohama na zemi a s neskutečnou oddaností k hudbě a především rodině, což u rockových hvězd není zrovna obvyklé.
Styl psaní, mi přišel fajn, struktura kapitol je dost jednotvárná, ale každá z nich slušně odsýpá. Občas je z knihy cítit lehký odér patosu, ale nic co by zásadně škodilo.

Berg1
11.04.2022 5 z 5

U této knihy pochopíte, jak moc pro někoho může znamenat hudba. Není to napsané jako typický životopis, spíš jako soubor příběhů z různých částí života Dava Grohla. Odlehčeně s velkou dávkou sebeironie, ale zároveň i s občasným hlubším zamyšlením. Bylo to ještě lepší, než jsem očekával a pro fanoušky se jedná o absolutní nutnost.
Během čtení bohužel přišla zpráva o smrti Tylera Hawkinse, což mi čtení závěrečných částí dost ovlivnilo.

mulderka
10.04.2022 5 z 5

Tak dlouho na mě v mé FB FF skupině vybafávají "nenápadná" upozornění a posléze i nadšené výkřiky spolufanoušků, jak výbornou knížku dal náš oblíbený a milovaný Dave během pandemie dohromady, až... není zbytí a dotyčný dokument po chvíli hledání přistává v mé čtečce. Otevírám, chvíli mi trvá nastavit mozek na angličtinu... a už mě má!!
Takže nejen vášnivý a divoký rocker - přesto všeobecně uznávaný jako nejslušnější v branži -, rodinný týpek, nesmírně milující otec, k tomu taky solidní spisovatel :-)
Věčná škoda, že měl Dave nasmlouvaný rozsah jen 350 stránek, jak sám naznačuje, zajímavých životních okamžiků i zábavných historek by se dalo zveřejnit mnohem víc. I přes mírnou jazykovou bariéru /díky za to, že se po přečtení zase poněkud snížila/ jsem se pobavila, poučila, zasmála - a na jiných místech se mi lámalo srdce a i slzička do oka vhrkla. Leč slovy klasika, "nezlomnej lidskej duch" Davida Erica G. se zatím vždy dokázal vyškrábat ze všeho a vydržet na cestě, kterou si před lety /jak se svěřil, s pomocí jistého obřadu/ vysnil.
Je znát, že o sobě píše lidská bytost, která není dokonalá, někdy do hloubi srdce raněná a těžce se z těch ran vylízávající, jindy plná radosti ze svých dětí a ochotná pro ně zorganizovat i téměř nemožné. Která "mluví s prezidenty a potkává vrahy" a už přes 30 let rozdává radost svým fanouškům i sobě na megakoncertech po celém světě.
Jestli v rockovém šoubyznysu existuje někdo, komu přeju bez výhrad jen všechno dobré, je to právě Dave Grohl /a Eddie Vedder, ale to je zase jiný příběh a o tom si budeme vyprávět někdy příště ;-) /

PS. Ve světle nejnovějších událostí kolem Foo Fighters se bohužel dá očekávat, že případné pokračování bude mnohem smutnější...

lesslnk
09.04.2022 5 z 5

Každý „nirvaňák“ pozná Dava Grohla. Zubatého poloboha bicích, jednej z najikonickejších kapiel všetkých čias. Chlapca, ktorého úvodný beat hymny „zaváňajúcej tinedžérskym spiritom“ prelomového a celú alternatívnu hudobnú scénu od základov formujúceho Nevermindu odpáli na dych berúci výlet obežnej dráhy energie, dravosti a nespútanosti, akú v nás dokáže vyvolať len magickosť síl skutočnej a poctivej hudobnej úprimnosti.
Chalana skrývajúceho sa za bicími a tieňom ikony hudobného Olympu Kurtom Cobainom. Za čias Nirvány nenápadného, veľa toho nenahovoriaceho tmavo dlho vlasého bubeníka, ktorý nám cez svoju dokonalú hru na bicie predsa len medzi tónmi beatov všetok ten čas niečo odkazoval. Že ju cíti, že je preňho všetkým, a že je v nej celou svojou bytosťou prudko Doma.
Hudba - vesmír sám o sebe. Magickosť, ktorá má silu poľudšťovať, viesť, pretvárať, dodávať silu, ukazovať smer, napĺňať zmyslom – akoby šlo o zázrak, ktorý je darom vďaky vnímať ju sluchom, a súčasne aj duchom. Prepojená so skladaním skladieb – v zázračnom procese filtrácie ľudského vnútra do slov, nôt a tónov.
Dave Grohl veľmi rýchlo vycítil, spoznal a bezpodmienečne sa oddal svojej existenciálnej voľbe, čeliac v začiatkoch šedosti strachu a pochybností, vnímajúc za touto clonou pravdepodobne niekde medzi rozumom a srdcom jas energie skutočného životného naplnenia.
Impulzom zhmotnenia životných spomienok do knižnej formy bola pre Dava situácia na našej planéte po zime 2020. Inšpirujúci dôkaz duše, ktorej cestou a samotnou podstatou a zdrojom bytia je tvorba, a s ktorou je samotná tvorivosť spätá absolútne bytostne. Storyteller cestuje v čase prepojenou sieťou prelínajúcich sa minulých a súčasnejších príbehov bohato pestrej životnej palety od Davových počiatkov vo Virgínii až po vrcholy velkapely obraňujúcej Zem pred útokmi ufónov :) .
Po ako tak profesionálnejšom rozbehu v Screame a troch rokoch v pomaly sa rozkladajúcej Nirváne prežil zlomovú životnú tragédiu tápaním a hľadaním, až nanovo ožil do rozkvetu skvostného rozsahu žánrovej tvorivosti, akú neočakával možno ani on sám. V jeho autorskom životopise sa nám dáva poznávať priamo z dlane, a čriepky svojho života nám ponúka z jeho nadupanej životnej cesty ako na dlani pekne z blízka.
Storyteller bude pre každého zasvätenca zjazdom, ktorý má potenciál baviť svojich čitateľov svižným čítaním vyčarujúcim na tvárach častý úsmev, aby rozbehnuté tempo spomalili melancholickejšie pasáže dotýkajúce sa našich vnútorných krehkostí, a následne sa svižne opäť namotali a chytali šprintujúceho kolotoča zážitkov hodných frontmana veľkej rockovej kapely. Dave nám ukazuje čo dokázal a svojim životom stále živo prezentuje. Všetko sa dá v živote zniesť lepšie so životnými ingredienciami nadhľadu, srandy a vďačnosti. Životný príbeh Dava Grohla môže byť aj príbehom o ľudskom šťastí... A byť šťastný potom možno znamená byť „len“ dobrým človekom, čo viac menej zvládame sem-tam všetci ...
... A čuduj sa svete, v knihe príde aj na Slovensko! Hoci nie v úplne očarujúcej situácii ani osobe, ale predsa. Kde a ako, sa dozviete aj keď dokopy len v dvoch vetách - v pôvodnom anglickom vydaní, alebo už aj v slovenskom preklade.
(čítané v novembri 2021 v anglickej verzii)

hudebníci, muzikanti autobiografie

Autorovy knížky