Vypravěč

Vypravěč https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495895/bmid_vypravec-d0s-495895.jpg 5 258 78

Tak jsem napsal knihu. Léta jsem přemýšlel, že to udělám, a dokonce jsem dostal pár pochybných nabídek. ("Je to hračka! Stačí udělat čtyři hodiny rozhovorů, najít někoho, kdo to za tebe napíše, dát tvůj obličej na obálku a bude to!") Rozhodl jsem se, že svoje příběhy napíšu, jak jsem to dělal vždycky – vlastní rukou. Jsou jako píseň, kterou jsem nahrál a nemohu se dočkat, až se o ni podělím se světem, nebo čtení primitivního deníkového záznamu ze zašpiněného sešitu. Nebo dokonce poslech svého vlastního hlasu, který se v dětství odrážel od plakátů Kiss u mě v pokoji. Rozhodně to neznamená, že bych končil s prací, ale dává mi to možnost si trochu posvítit na to, jaké to je být klukem ze Springfieldu ve Virginii, který kráčí životem a zároveň si plní všechno, o čem jako mladý muzikant snil. Povím vám, jak jsem v osmnácti letech vyrazil na turné s kapelou Scream, hrál s Nirvanou a Foo Fighters, jamoval s Iggy Popem nebo vystupoval na Oscarech. Tancoval jsem s AC/DC a Preservation Hall Jazz Bandem, bubnoval pro Toma Pettyho a potkal jsem se se sirem Paulem McCartneym. Vyprávěl jsem pohádky na dobrou noc s Joan Jett a jednou jsem se i náhodou setkal s Little Richardem. A pak jsem taky letěl přes půl světa, abych si užil velkolepou noc se svými dcerami... A je toho ještě o tolik víc. Těším se, až pro vás s velkým nadšením zaostřím objektiv, díky kterému tyto vzpomínky vidím o něco ostřeji.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: , Pangea

The Storyteller , 2021

jitka7326
27.05.2023 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Celou pubertu jsem poslouchala Nirvanu.Možná jsem čekala o téhle kapele víc informací ..
Zářný příklad , že když člověk něco chce a jde si zatím,splní se mu sen

Mini.Baby
16.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Právě jsem zaklapla knihu a přes slzy nevidim. Totálně mě odrovnala. Dave Grohl je obdivuhodná osobnost a legenda! Víc netřeba rozepisovat, všechno již zaznělo pode mnou. Děkuji za tento klenot. V knihovně bude mít čestné místo... napořád

PS: když vím, že zemřel Taylor Hawkins a v krátké době na to Dave přišel i o milovanou maminku, bylo pro mě čtení o to bolestivější

Mrs.Depp
16.05.2023 5 z 5

TAHLE KAPELA, ZROZENÁ ZE ZLOMENÝCH SRDCÍ A TRAGÉDIÍ NELEHKÉ MINULOSTI, BYLA OSLAVOU LÁSKY, ŽIVOTA A ODHODLÁNÍ NAJÍT ŠTĚSTÍ V KAŽDÉM DALŠÍM DNI. A NYNÍ, VÍCE NEŽ KDYKOLI JINDY, PŘEDSTAVOVALA UZDRAVENÍ A PŘEŽITÍ.
Jsem moc vděčná, že se mi do ruky dostala tato kniha. Patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla a to nejen proto, že Davea Grohla celý život obdivuju. Pamatuju si to jako dneska když jsem byla malá 13tiletá holka, která přišla do ložnice svých rodičů, kde si brácha na televizi pouštěl koncert Unplugged in New York. I když jsem teď o asi tak 22 let starší, obdiv a láska ke Kurtovi Cobainovi, Davovi Grohlovi a Kristovi Novoselicovi mi vydržely dodnes.
Vypravěč je určitě nejpovedenější biografie, kterou jsem kdy četla. Při jejím čtení máte pocit, že jste si šli sednout na pivo s tím neustále vysmátým, pohodovým chlapem ve Vanskách, riflích a flanelové košili. Milující tatínek a manžel. Člověk, který má životních zkušeností jak těch krásných, tak i těch smutných tolik, že by mu podle mě nestačilo ani deset takových knížek, aby nám je všechny řekl. Proto mě mrzí, že se v knize nezmínil o dvou koncertech, kterými jsou právě Unplugged in New York a taky Nirvana Rock and roll hall of fame. Moc ráda bych zjistila, jak tyto dva významné dny v jeho životě prožíval. Ale chápu, že vše se do knížky vejít nemohlo.
Překvapilo mě, jak moc se v jeho životě objevuje téma tzv. zákona přitažlivosti, jak moc věří na osud a nechává život plynout tak, jak přichází, což je něco co nesmírně obdivuju a pořád se to učím. V knize se také zmiňuje o lidech, kteří ho v životě ovlivnili a už nejsou mezi námi. Píše jak se s jejich odchodem vyrovnával. Proste píše o tom, že ani takové hvězdě, jako je Dave se nevyhýbají i těžké a náročné dny a je moc obdivuhodné, jak se s nimi umí vyrovnávat.
Z knihy je cítit, jak strašně moc si váží toho, že má rodinu, když vypráví o svých dcerách, je vidět, že je bezmezně miluje a udělal by pro ně první poslední. Doufám, že jednou pro své děti budu taky taková máma jako byla ta Davova pro něj a jaký je on sám pro své děti tatínek.
Knížku všem doporučuju a jdu si zavzpomínat k Těžší než nebe.
Na závěr ještě jeden Davův citát, který si chci neustále připomínat.
VZDÁVANÍ SE ALE NIKDY NEBYLO V MÉ DNA.

slunicko1958
15.05.2023 4 z 5

Na tuto knížku jsem byla hodně zvědavá nejen kvůli nadšenému hodnocení čtenářů, ale také proto, že D.Grohla obdivuji spoustu let.
Jeho knížka se mi četla docela dobře, i když (hlavně v první polovině) se našly pro mě nezajímavé pasáže, které mě sváděly, abych je přeskočila. Odolala jsem! Druhá polovina byla čtivější.
Doporučuji, celkově je to kvalitní čtení.

Dashmo
09.04.2023 5 z 5

Nikdy som nebola fanúšikom Dave-a. Pre mňa to bol vždy ten chlapík z Nirvany. Aj keď som vedela ako sa volá, vnímala som Foo Fighters. Ale nijak som ho nezaraďovala do svojho života. Táto kniha to zmenila. Je naozaj perfektná. V jednej ruke kniha v druhej mobil a guglila som každého a všetko. Jeho rodičov, deti, ženu, manažéra, pád z pódia kávové video Z celej knihy cítiť, ako je Dave nad vecou, srší optimizmom, vtipom. Mala som neustále zimomriavky, potom som sa smiala, potom plakala a tak ďalej.
Knihu som si kúpila na letisku, lebo bola v akcii a ako milovník Nirvany som si povedala, že určite tam dačo bude z tohto obdobia. Bolo. Paradoxne vôbec žiadne detailné podrobnosti. Čakala som, že gro bude postavené na tom, lebo veď Nirvana. O to viac som teraz rada, že tá kniha fakt bola o ňom - o Dave-ovi. Že celá éra Nirvany sa vmestila do pár strán. Na konci knihy (poslednú kapitolu som už cez slzy nevidela) som si povedala, že tento obrovský muzikant je presne tam, kam patrí, že fakt našiel svoje miesto. Som rada, že som natrafila na túto knihu. Odporúčam všetkým aj milovníkom rocku a hudby, ale aj takým, čo ich hudba až tak neťahá.

filispin
27.03.2023 5 z 5

"He's ordinary!" Toto je příběh milujícího otce třech dcer, který je zároveň žijící rockovou legendou. Dosud jsem Dave Grohla bral pouze jako fenomenálního muzikanta, ale tato kniha mi jej představila úplně jinak a to je její největší přednost. Není žádným překvapením, že se dočtete mnoho zajímavostí a vtipných postřehů z hudební branže od špinavých garáží po vyprodané stadiony. Kdo alespoň trochu Davea zná, toho taktéž nepřekvapí pokorné a fanouškovsky nadšené vyprávění o lidech, kteří formovali jeho hudební vkus, názor a rozvíjeli jeho dovednosti. Když ale dojde na soukromý život a především ten rodinný, nelze se ubránit údivu. To jakým způsobem Dave hovoří o svých nejbližších a zejména o svých dcerách je něco, co jsem ještě nikdy v žádné autobiografii nečetl. Je to neskutečně pravdivé, inspirativní, citlivé a dojemné. Dave Grohl je evidentně ve svém nitru krásný člověk a tato kniha je toho největším důkazem. Pusťte si ke čtení nějaké pecky od Nirvany, Foo Fighters, Scream nebo třeba Naked Raygun a nechte se unášet poutavým vyprávěním. Stojí to za to.

MistrCZ
26.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha, soundtrack mého života.

nula87
24.03.2023 5 z 5

Dave Grohl je úkaz - nejenže významně ovlivnil tvář a zvuk rockové hudby posledních desetiletí, ale svou knihou prokázal, že je i skvělý Vypravěč. Svůj bohatý život podává s nadhledem, humorem, neuvěřitelně živou a čtivou, a inteligentní formou.
Díky Covidu, že můžeme tuhle skvělou autobiografii číst.

JKDelaney
22.03.2023 5 z 5

Tak tady jsem se opravdu nabažil. Pro mě jako fandu Nirvany a Foo Fighters je toto jeden ze svatých grálů. Skvěle napsané, velmi čtivé. Hltal jsem každou větu. Za mě bylo málo prostoru věnováno působení Dejva v Nirvaně, ale asi to mělo svůj důvod.

markulina711
18.03.2023 4 z 5

Celé to působí velmi lehce a vtipně, dobře se to čte. Dave to zmáknul sám tak nějak by the way za covidu, aby se doma nenudil. Nenudila jsem se ani já, překvapil chlapec! Vykašlal se na obvyklé plky a chronologické chrlení dat. Nehraje se na geroje co všecko zažil, všechny zná a teď už si nás může i všechny koupit. Je to prostě normální chlap od vedle co čistě náhodou má nevšední život. Přiznám se, že Foo fighters zrovna moc neposlouchám. Vyrostla jsem na grunge a tohle je pro mně skoro popina, ale teď už vím, že od Davea to není kalkul, že je pro něj hudba v podstatě náboženství. Že není pro něj nic většího kromě lásky k jeho rodině. Má mé sympatie a plusové body za to, že se moc nehnípal v období Nirvany, o tom už se napsalo dost, jinde a mnohokrát dost nekvalitně.

Koza3
10.03.2023 5 z 5

Jako obvykle u bio knížek musím hodnotit nejen zpracování, ale i život a činy daného protagonisty. No a u Grohla je to za mě na pět hvězd. Je to přesně ta osobnost, která se nenechala sežvýkat populárním bulvárem, komercí a platinovýma deskama, ale pořád má v sobě tu punkovou krev. Paralelně si doplňuji vzdělání dokumenty Back and Forth, Sound City a Sonic Highways, takže se mi teď slívají informace co bylo v knížce a co jsem viděl v dokumentu, ale knihu jsem shltnul během dvou týdnů a moc jsem si ji užil. Příběhy vzestupu ze zaplivaných garáží Virginie, přes Nirvanu až po vyprodané světové turné, nebudu vám spoilovat. Super jsou zážitky mezi koncerty, alkoholické večírky a setkání se světovými hvězdami jako je Paul McCartny, atd. Co mi trošku chybělo bylo bližší představení jednotlivých alb. Z jiných biografií se mi líbil popis procesu vzniku, symbolika jednotlivých písní, ta je tady pokryta spíš méně (to vám ale zase plně doporučím Sonic Highways, kde je to hlavně o příběhu písniček). Takže určitě doporučuju všem fanouškům pravého rock'n'rollu :-)

jakub2418
08.03.2023 5 z 5

Dave Grohl na mě vždy působil jako největší sympaťák na scéně. Kniha mi to potvrdila. Úžasný čtení!

zandu
04.03.2023 5 z 5

Kdysi jsem byla fanoušek Nirvany a to mě vlastně tak nějak nakoplo k tomu, abych si knihu koupila. A říkala jsem si, že se k ní někdy, třeba, i dostanu. Nakoukla jsem, začala číst... a nemohla jsem přestat. Naprosto skvělá autobiografie! Je to, jako by DG seděl s vámi na pivku a vyprávěl. Vřele doporučuji naprosto každému.

Kurt_Teplice
02.03.2023 5 z 5

Jednou jsem kdesi četl názor, že to nejlepší, co dala Nirvana světu, je Dave Grohl. Já, i přes svůj veškerý obdiv a lásku ke Kurtu Cobainovi a jeho hudbě, s tím naprosto souhlasím a tato tu dojemná, tu vtipná, po celou dobu záživná, zkrátka skvěle napsaná kniha to jen mocně podtrhuje...

dpxcz
28.02.2023 5 z 5

Z knihy Vypravěč jsem hodně nadšený. Jde o takovou trochu jinou autobiografii Dave Grohla. Prostě toho kluka z Nirvany za bicíma.

Paulus.1987
23.02.2023 5 z 5

Je pro mě těžké tuto skvělou knihu hodnotit tak, abych neopakoval nadšené recenze ostatních čtenářů.

Dave Grohl nepojal svoji autobiografii jako klasický popis svého života od A do Z, ale jako vyprávění ve fulghumovském stylu. Jedná se tedy o příběhy ze života plné moudrosti (kterou byste od rockera ani nečekali), humoru, laskavosti a pokory, ve kterých Dave s citem sobě vlastním vzpomíná na své lidské i hudební vzory, přátele, spoluhráče a rodinu.

Vypravěč je přesným souhrnem toho, proč je Dave Grohl obdivován. Je to nejen skvělý muzikant, ale především citlivý člověk s mozkem i srdcem na svých místech. Takže když se dívám na ukázky z koncertu k poctě Taylora Hawkinse, tak mu ty slzy prostě věřím...

MadMan
21.02.2023 5 z 5

Nečekal jsem, že se mě knížka takhle dotkne. Obzvláště začátky kariéry strávené v dodávce ve spacáku, cigára, tráva a párky v rohlíku - hustý ty vole!!!

Pro mě jako muzikanta poměrně silný zážitek! Jako fanoušek Nirvany jsem chtěl víc informací o osobnosti Kurta a jejich vzájemném vztahu, ale rozumím tomu, proč se tímto tématem Dave tolik nezabývá.

Opravdu velmi čtivě napsané! Důležité je mít při čtení přístup k youtube :-D

stanislav0373
17.02.2023 5 z 5

Souhlasím vesměs se všemi, kteří pode mnou napsali komentář...skvělá autobiografie výjimečného, skromného člověka, který si šel za svým a nezblbnul. Ano, čekal jsem víc o Nirvaně, Foo Fighters, o Lemmym a ostatních, o zákulisí, o rodině...Ale nakonec jsem rád, že je kniha taková, jaká je.

Protože při čtení máte pocit, že jste v baru, popíjíte a s Davem si jen tak povídáte...úplně pohodovej týpek se zajímavým životem, a že si jej užívá tak, jak jen zodpovědný otec může.

Klobouk dolů, palec hore :-)

kure91
14.02.2023 5 z 5

Nebudu to protahovat a rovnou přiznám, že budu dalším, kdo rozšíří řady nadšených recenzentů. Knížka se četla naprosto parádně a nutno říct, že to bylo čtení zajímavé a Dave Grohl nám přiblížil svou cestu z malého domku ve Springfieldu až k pozici jedné z legend žánru.
Musím říct, že při popisu toho, jak se dostal ke Scream nebo i k Nirvaně mě napadal slavný citát M. Zikmunda "Život je přesný součet náhod", protože vlastně nikdy nechybělo moc, aby místo slavného rockera skončil Dave jako někdo úplně jiný a v jiných kapelách či úplně mimo hudbu. Z celého vyprávění a životního příběhu na mě navíc dýchal obrovský entusiasmus a doslova fanouškovské nadšení, kdy třeba z popisu setkání s různými slavnými umělci mi přišlo, že Dave je hlavně hudební fanoušek, který se mimochodem sám stal jednou z hvězd, ale pořád zůstává nohama na zemi a hlavně normálním člověkem. Sice nepatřím mezi nějaké die hard fanoušky FF, ale teď při jejich poslouchání budu na kapelu nahlížet jinak.
Takže a jenom můžu doporučit, protože čtenář si nakonec odnese obrázek, že i hvězda rock´n´rollu a lídr jedné z největších kapel žánru může být vlastně pořád ještě normální týpek a milující otec od rodiny.

Dom95
06.02.2023 5 z 5

Výborně napsaná autobiografie! Trochu mě mrzelo, že se více nerozepsal o Cobainovi, ale pak mi došlo, že o Nirvaně/Cobainovi bylo již napsáno x knížek a natočeno ještě více dokumentů. Příjde mi, že v životě Davea Grohla se střídají extrémy - smrt nejelpšího kamaráda, poté Cobaina a nedávno Taylora Hawkinse. Na druhou stranu měl možnost setkat se s Little Richardem, spřátelil se s Joan Jett ale třeba i největším broukem Paulem McCartneym. A když na jeho vlastní oslavu dorazí kluci z AC/DC - asi už není pochyb, že prožívá život, který si snad nikdo neumí představit. Na druhou stranu je fakt, že Dave do všeho jde naplno. Když byl na rozcestí, rozhodl se riskovat (hraní na Oscarech, v Bílem domě, hraní se Scream, Nirvanou, možnost být plnohodnotným Heartbreakerem). Již před pár lety jsem se někde dočetl, že DG je nejlaskavější muzikant na světě a jeho autobiografie mě v tom jen utvrdila. On je totiž ČLOVĚK jako všichni z nás. A nikdy se nebral jako něco víc. Má můj obdiv.

hudebníci, muzikanti autobiografie

Autorovy knížky