Vypravěč

Vypravěč https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495895/bmid_vypravec-d0s-495895.jpg 5 258 78

Tak jsem napsal knihu. Léta jsem přemýšlel, že to udělám, a dokonce jsem dostal pár pochybných nabídek. ("Je to hračka! Stačí udělat čtyři hodiny rozhovorů, najít někoho, kdo to za tebe napíše, dát tvůj obličej na obálku a bude to!") Rozhodl jsem se, že svoje příběhy napíšu, jak jsem to dělal vždycky – vlastní rukou. Jsou jako píseň, kterou jsem nahrál a nemohu se dočkat, až se o ni podělím se světem, nebo čtení primitivního deníkového záznamu ze zašpiněného sešitu. Nebo dokonce poslech svého vlastního hlasu, který se v dětství odrážel od plakátů Kiss u mě v pokoji. Rozhodně to neznamená, že bych končil s prací, ale dává mi to možnost si trochu posvítit na to, jaké to je být klukem ze Springfieldu ve Virginii, který kráčí životem a zároveň si plní všechno, o čem jako mladý muzikant snil. Povím vám, jak jsem v osmnácti letech vyrazil na turné s kapelou Scream, hrál s Nirvanou a Foo Fighters, jamoval s Iggy Popem nebo vystupoval na Oscarech. Tancoval jsem s AC/DC a Preservation Hall Jazz Bandem, bubnoval pro Toma Pettyho a potkal jsem se se sirem Paulem McCartneym. Vyprávěl jsem pohádky na dobrou noc s Joan Jett a jednou jsem se i náhodou setkal s Little Richardem. A pak jsem taky letěl přes půl světa, abych si užil velkolepou noc se svými dcerami... A je toho ještě o tolik víc. Těším se, až pro vás s velkým nadšením zaostřím objektiv, díky kterému tyto vzpomínky vidím o něco ostřeji.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: , Pangea

The Storyteller , 2021

Garm
04.02.2023 5 z 5

Řeknu to krátce - tato kniha je žrádlo! Krásně se čte. Příběh života jednoho z největších sympaťáků je inspirující, je plný elánu a humoru. Je plný dojetí a splněného snu... Když si k tomu pustíte jako soundtrack muziku Foo Fighters nebo Nirvanu, nemůžete prohloupit.

AndreaCekanova
22.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou nelze nemilovat. Dave Grohl vypráví o svém životě, splněných snech, prohrách, o smrti a o lásce s pokorou, která chytne za srdce.

něcosivymysli
15.01.2023 5 z 5

Není lepšího pocitu než přečíst první kapitolu a vědět, že tohle je ta kniha kterou budete milovat a dvakrát lepší to bylo u Vypravěče. Grohl psát samozřejmě umí a dokonce si myslím, že knížka bude díky svému lidskému pojetí a přirozeně střelenému humoru autora bavit i ty, kteří nejsou prvoplánovými fanoušky, protože Vypravěč není další nudnou ódou na sebe sama, ale skvělý příběh, který pobaví i dojme.

VeruFreckles
11.01.2023 5 z 5

O tom, že člověk může zůstat sám sebou i když se z něj stane žijící rocková legenda. O tom, že když věci děláte z čisté lásky, tak to nakonec dobře dopadne.

Dave mi vždycky připadal jako správný chlap, co stojí nohama na zemi a tahle knížka nabitá neuvěřitelnými příběhy z hudebního prostředí to potvrzuje. There goes my hero, He’s ordinary.

MaxQ
03.01.2023 5 z 5

Pro rockového fanouška povinnost. Výborně napsaná kniha z prakticky nedávné minulosti i současnosti. Dave Grohl nás bere na svou cestu, která začíná v obyváku nad bicí soupravou z polštářů a která končí v Bílém domě, kdy vystupuje před Paulem McCartneym a americkým prezidentem. A mezitím, většinou mimochodem a náhodou, potká všechny ty vaše oblíbené kapely a zpěváky.
Nicméně zde poznáme i jeho druhou tvář, kterou by u rockerů leckdo nehledal. A tou je spokojená rodina a děti. Dave si až puntičkářsky si zakládá na tom, aby rodině věnoval všechen volný čas, který mu zbývá a rodinným povinnostem přizpůsobuje i svá turné s Foo Fighters. Prostě, co si budeme nalhávat, je to borec.

Nikusha
31.12.2022 5 z 5

Vždycky mi přišel Dave jako zlatíčko, miláček a kniha to jen dokazuje. I teď mi pořád přijde jako ten malý kluk co je ze všeho nadšený. Působí na mě tak a to se mi moc líbí. A teda svého otce miluju, ale jeho bych chtěla za tatínka! ️

CarolC
30.12.2022 5 z 5

Tohle bylo super čtení od začátku do konce. Hned jak vyšla jsem věděla, že ji musím mít. Nezklamala! Byla skvělá! Dave je úžasnej inspirativní člověk a to jak miluje svou rodinu a váží si ji je v dnešním světe obdivuhodné. Má úžasně srovnané priority a přesto to je světově uznávaný rocker. Často jsem s ním souznila, jako kdybych některé pasáže psala já - třeba ty o vztahu k hudbě nebo své matce. Bylo to krásné čtení až mi je líto, že už jsem knihu dočetla.

ibs
29.12.2022 4 z 5

Miestami usmevne, miestami citove, miestami zaujimave a miestami az zdlhave citanie - ale cast ”Je prec” cela skvela, osobna vypoved o strachu zo straty niekoho, kto tu pre nas bol a viac nie je. Za mna jedna z najosobnejsich pasazi knihy. Urcite sa oplati precitat (cela kniha).

Václaf
22.12.2022 4 z 5

Davea mám rád, je to sympaťák, pozitivní člověk a jsem rád, že jsem si mohl přečíst něco víc z jeho života, něco víc o Nirvaně, Queens of the Stone Age či Foo Fighters. Každopádně si myslím, že kniha mohla mít klidně dvojnásobek stránek, protože mi drtivá většina z těch příběhů přišla hodně osekaná a to je škoda. Tak třeba přijde v budoucnu druhý díl, kde se dozvíme i nějaké detaily.

Runinka
21.12.2022 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha během covidu. Příběh hudebníka tělem i duší,ale také milujícího syna a otce. Stojí za přečtení.

kenobi
08.12.2022 5 z 5

Při prvních stránkách jsem si myslel, že koupě této knihy byla možná chyba, ale brzy jsem se přesvědčil, že Vypravěč je kniha přesně pro mě. Jestli vám Daveova hudba není úplně cizí, kniha je pro vás povinností. A já ji sakra miluju!

SugarComa
02.12.2022 5 z 5

Věděla jsem, že knížku si budu muset přečíst.
Kvalitně jsem se u ní pobavila, občas mi spadla brada a taky mi párkrát vyhrkly slzy do očí. Ač jsem to nečekala, po přečtení ho mám ještě radši. Ne nadarmo se mu přezdívá "the nicest guy in rock". Velice příjemné čtení plné neuvěřitelných historek s mnoha hvězdami hudebního průmyslu. Možná se po letech dočkáme nějakého pokračování.

LelaR
14.11.2022 5 z 5

Když jsem zjistila, že Dave Grohl napsal knihu, moc jsem si přála, aby vyšla i u nás. Stalo se.
Dave se podělil o svou životní cestu provázenou hudbou. Při čtení jsem se díky zmínkám o různých metalových, rockových, grungeových a postpunkových skupinách vrátila do svých postpubertálních let a divoké první poloviny devadesátek.
Je to zatraceně dobré čtení!

DreamerX9
11.11.2022 5 z 5

Neskutečně úžasně sepsána biografie! Bavila jsem se a zaujalo mě několik pohledu Davida Grohla nejen na hudbu.

Kozel
01.11.2022 5 z 5

No ty vole!! Nějakou dobu na ty tři slova koukám v marné snaze přijít na to, abych řekl něco víc než jen...no ty vole!! Ale nakonec se zadaří, sledujte.

Knih o muzice, hudebních biografií a autobiografií jsem pár přečetl, ale žádná z nich se ani náznakem nepodobala té, kterou napsal Dave Grohl. Kluk z předměstí, z rozvedené rodiny, s legendárním koňským úsměvem, v teniskách a ošoupaných džínách vyprodává stadiony a rve do lidí celovečerní koncerty coby potomek stadionového rocku sedmdesátých let. Slušňák Dave je opozitem toho, co si většina lidí představí pod pojmem rocková hvězda. Ostatně...ukažte mi jednoho hudebníka, který je závislý na kávě a byla mu doporučena odvykačka. Z kafe jsem se sjel jednou; stačilo mi to. Dave je hudební fanoušek, kterej je pořád tím podivínským klukem, co je fascinován muzikou. Rozdíl po těch desítkách let je snad jen v tom, že vous mu zešedivěl a kamarádí se s Paulem McCartneym. A v neposlední řadě, na základě těch necelých 400 stran, je Dave Grohl tím nejsvobodnějším člověkem v tom nejširším smyslu.

Tak jak to bývá, nejednou jsem na jeho účet slyšel kritiky ve smyslu, že je to pozér a kdo ví co. Jenže i ve své knížce ukazuje, že je přesně takovým, jakým se jeví. Nejdřív musím zmínit samotný styl; tedy mimo fakt, že je to kniha zatraceně dobrá. Styl upřímný, vtipný, s nadhledem, pokorou, odhodláním, vděkem. Oh, tak se vlastně jeví Grohlova osobnost. Propsala se až na papír. I jeho rámování příběhů je brilantní. Jednotlivé kapitoly začínají nějakou příhodou, která přejde do širšího vyprávění a pak se kapitola uzavírá ve svém začátku. Což platí o knize jako celku - první strana je nápadně podobná té poslední. Jako kruhy Johna Bonhama. Náhoda? Spíš DNA.

U žádných pamětí jsem se tolik nepobavil, tolik neplakal (doslova), tolik nepocítil trefu do černého, tak hluboké rýpnutí jako u Grohla, který nejedním svým prohlášením zaryl skutečně do jádra. Ani se o to nesnažil. Pochybuju, že by se mnou hnula jakákoliv motivační kniha víc, než když celosvětově uznávaný hudebník vyřkne přesně to, co cítím sám. Nemám na mysli "podobně", mám na mysli "přesně". Většina rockových příběhů je hlavně o fascinaci, pobavení, pokloně. Dave Grohl přidává další hodnoty, mnohem silnější a trvalejší - hluboká filozofie, respekt, vděčnost, věrnost.

Nejsilnější části? Hah, nedovedu popsat, co jsem prožil, když jsem četl Grohlovo pojetí hudby coby náboženství. Barbie Joan Jett a skutečná Joan čtoucí pohádku na dobrou noc malé Violet? To dovede pochopit jedině hudební fanoušek a dovedu si celkem (nedokonale) představit, co v tu chvíli prožíval Dave. Během životního příběhu se zmiňuje o mnoho setkáních s rockovými velikány a ještě častěji se zmiňuje o přátelství s McCartneym. Aniž by jedinkrát zmínil, jak se mu té pocty dostalo. Na tom však nezáleží, protože to jen ukazuje respekt a hlavně, jak moc si toho Grohl váží. Řekl bych že ne o moc méně, než svojí mámy. Díky ní a díky tragédii Nirvaně se mohl zrodit jeden z největších velikánů rockové muziky současnosti. A díky všem těm událostem o tom může svým vřelým způsobem vyprávět. Díky.

Ač nevím, jestli následující citáty jsou čistě Grohlovy, nezáleží na tom tolik, jako na jejich obsahu. Např.:

"Všichni jsme především lidé a nic nás nemůže spojit lépe než hudba a umění."
"Život je kurva příliš krátký na to, aby ho řídily názory cizích lidí."
"Protože ve světě plném bárbín potřebuje každá dívka svou Joan Jett."

Trvale mě bude mrzet, že jsem Foo Fighters neviděl živě. Je totiž nebezpečně reálná hrozba, že ta šance už ani nenastane. Kniha u nás vyšla rok po originále, tedy v roce 2022, který poznamenala smrt Taylora Hawkinse. Je nepochybný, že to bude mít velký dopad na další příběhy (nejen) Grohla.

punkgirl97
31.10.2022 5 z 5

Jak hodnotit biografii? Je to těžké, ale na druhou stranu tahle kniha jde hodnotit úplně přirozeně sama. Možná i tím, že jsem v rockerka.

Dave Grohl je postava, která vás okouzlí ať už hudbou, kterou dělá od srdce, nebo i svými myšlenkami, příběhem. Nesetkala jsem se s nim osobně (Škoda, ani FF jsem naživo neviděla a mrzí mě to!). Myslím, že by to byl Zážitek ano správně s velkým Z. Pokud vám jméno Dave Grohl nic neříká, tak minimálně znáte Nirvánu, kde vystupoval nebo právě Foo Fighters. Tyto názvy kapel kolem vás už stopro šly.

Jen chci říct, že mě bavil neskutečně styl vyprávění. Četlo se to doslova jedním dechem. Dave si mě získal i svými myšlenkami ne jen hudbou, kterou miluju. Určitě tato kniha stojí za přečtení.

Dave si prošel kde čím ve svém životě. Začínal s hudbou a jako kde kdo začal v garáži, ve starých sešlých klubech a vypracoval se až tam, kde je! Setkal se s mnoho známými jmény. I proto je mi ta kniha tak blízká. Čtete o kapelách, zpěvácích a zpěvačkách, které znáte nebo dokonce posloucháte. Tento biografický příběh je skutečný a místy až neuvěřitelný.

Jemu tu slávu přeji, dřel na tom, aby byl tam, kde je teď.

Eisy
27.10.2022 4 z 5

Kniha od posledního žijícího rockera, který si vše prožil, jak z učebnice rock n rollu. Bohužel, jeho příběh stále pokračuje a událost s Taylorem to smutně potvrdila. Více takových knih, která vznikla hlavně díky pandemii, ale možná by ji chtělo psát v pozdějším věku?!

lukas9656
24.10.2022

Nedávno se mi rozpadla kapela, tak jsem se zahojil touhle knížkou, aneb od začátků až ke slávě s Davem. Toto je opravdový skvost - asi nejvíc se mi líbí, jak propojuje minulost a současnost, resp. jak dokáže nacházet spojitosti mezi událostmi z minulosti a tím, co prožil už jako hvězda. Zůstává přitom stále pokorný a zábavný, dojemný i drsný. Líčení prvních turné je neuvěřitelně vtahující, stejně jako detaily z pozdějšího života. Jeho vztah s matkou působí jako vystřižený z učebnice, ale není ani trochu klišé. Pokud milujete hudbu a nejvíc punk/rock, tak tuhle knížku jen tak neodložíte.

cathyblack
23.10.2022 5 z 5

There goes my hero! Jako fanoušek Grohla, Foo fighters, Nirvany a rockové hudby všeobecně nemůžu jinak než knihu vychválit. Je to velmi čtivé, zábavné a místy dosti dojemné čtení. Od Grohlových začátků bubnujícího já doma na polštářích, běhajícího obyčejnýho ušatýho kluka po sídlišti, až po vyprodané stadiony, zlomené končeniny i srdíčka. Je tam všechno, co od takové knihy chcete. Grohl opravdu velmi pokornou a čtenáři příjemnou cestou vypráví několik příběhů ze svého života, které ukazují, jaký má k životu a k hudbě obzvlášť vztah. Skvělá možnost jak poznat svého oblíbeného umělce. Povinnost pro každého fandu. Černobílé fotky tomu dodávají šmrnc a obálka je zrovna tak pěkná tak, jak Grohl sám. :D

Izzy46
20.10.2022 4 z 5

Bubeník Nirvany, frontman (kytarista a zpěvák) Foo Fighters… Davida Grohla není potřeba hudebním fanouškům představovat. Tenhle rockovej pohodář, co má na kontě takový pecky jako Best of You, These Days nebo Walk, mě ve svým životopisu příjemně zaskočil naprostou otevřeností a až brutální, upřímnou… láskou. Ano, čtete správně. Totální a čistou láskou k hudbě, přátelům a rodině či spoluhráčům, kterou se nebojí dát najevo, kdykoliv je to podle něj potřeba. Dave se nestydí psát o lidech ze svýho okolí, který ho od malička formovali, a patřičně jim za to poděkovat a obnažit se až na kůži. Dave vás vtipně a upřímně provede svým životem, kterej je mnohem víc než tuctový život rockový hvězdy plnej chlastu, drog a ženskejch, i když i na to místy dojde… Ale gró (ha ha) je v něčem úplně jiným. A zaručuju vám, že po přečtení vypravěče budete texty Foo Fighters vnímat úplně, ale úplně jinak. Skvělá a inspirující věc o životě kluka z neúplný rodiny, kterej to díky vášni dotáhl až na světový pódia...

hudebníci, muzikanti autobiografie

Autorovy knížky