Výlet do Španěl

Výlet do Španěl https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/684/bmid_vylet-do-spanel-Cbc-684.jpg 4 151 28

anntine
01.07.2018 5 z 5

Čapkovy cestopisy cestovatelům poslouží desetkrát lépe než jakýkoli běžný současný průvodce. Výlet do Španěl jsem četla před cestou do Andalusie a i když jsem původně zamýšlela přečíst jen část zasvěcenou Seville, knížku jsem s nadšením nakonec dočetla celou. Čapkovy popisy španělských měst, památek a lidí, tradic, atmosféry i úvahy o umění nebo zvycích čtenáři živě představují Španělsko se vším všudy. A přestože se od dob Čapkových mnohé změnilo - Španělky už nenosí krajkovanou mantillu a snová patia vystřídaly převážně dlážděné dvorky - španělský charakter, vyprahlá krajina a stovky let staré pevnosti a katedrály Španělsko charakterizují i devadesát let po Čapkově cestě do Španěl.

gubesh
17.12.2017 5 z 5

Velice milé čtení. Člověka nadchne jak Čapek pomocí obrázků, místních názvů a melodického jazyka španělského dokáže knížku ozvláštnit a okořenit. Tak, že se čtenář na chvilku opravdu cítí, jako kdyby mu začala proudit v žilách horká španělská krev a zval chiquitu k tanci. Musím dodat, že při čtení ubíhala stránka za stránkou. A obzvláště si cením kapitol o Corridě, kterou v 21. století člověk už nenavštíví jako kdysi. Takže stejně jako u obrázků z Holandska, musím Karla Čapka obdarovat 5 hvězdami.

Stolda
19.04.2016 5 z 5

Tak tyhlety cestopisy od Čapka jsou fyzicky velice náročné. Jakmile je přečtu, mám chuť jít vybalit kufry a odpočívat po cestě, protože jsem tam přece opravdu byl. Kdo si chce užít Čapka , ať začne jeho Listy a Výlety. Jen a jen doporučuji, je to balzám .

bleska
14.08.2015 5 z 5

Výborné oddechové čtení na léto. Vtipné, popisné a přitom nijak únavné. Hned bych se do těch exoticky znějících míst rozjela! Taky by mě docela zajímalo, jestli sevillanky ještě stále nosí běžně mantily. A jeho snaha popsat nepopsatelnou nádheru zdobné maurské architektury je roztomilá. Vše doplňují moc hezké jednoduché kreby samotného autora.

Marbo
10.10.2014 3 z 5

Pro mně asi nejslabší z Čapkových cestopisů, ovšem rozhodně neurazí

Sisi11
11.07.2013 5 z 5

Další Čapkův úžasný cestopis! Velmi pěkné postřehy ze Španělska zahrnující architekturu, umění, tanec, býčí zápasy, žití tamějších... no zkrátka vše, co je pro Španělsko tradiční a typické. Kniha je více než krásná!

FlLys
19.10.2012 3 z 5

Ilustrace v knize mi přijdou dokonalé, několika čarami naprosto vystihuje tamní atmosféru. Jen mě trochu zaráží Čapkův rozdílný přístup ke Španělsku a k Itálii... ve Španělsku je vše dokonalé, dětičky pobíhají a výskají venku, kdežto v Itálii špinaví haranti řvou v ulicích.

Skip
13.06.2012 4 z 5

První z Čapkových cestopisů, který jsem četl. Jde spíš o takové postřehy, než popis cesty, sem tam se u něčeho zastaví déle, rozjímá třeba o architektuře nebo popisuje koridu, ale jinak je to hodně "letem světem", nicméně určitě zajímavé. V knize jsou také Čapkovy jednoduché kresby, ilustrující jeho cestu a ty působí takovým až osvěžujícím dojmem, i když je to občas jen pár čar.