Výjezdovka

Výjezdovka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471011/bmid_vyjezdovka-Ica-471011.jpg 4 171 171

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník výjezdovou skupinu. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky. Výjezdovka přibližuje jejich práci, která dokáže být děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování. Kolik hrůz, neuvěřitelných příhod, ale i úsměvných situací musí zažívat členové výjezdovky? Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby zkušenost.... celý text

Sirius
01.05.2021 3 z 5

k tomuhle mě dost nalákala obálka, pomyslný slogan skutečná kriminálka na obálce a samozřejmě obálka knížky, která je luxusní. Nutno dodat, že výsledek je takový rozpačitý. Na Davidovi Urbanovi je vidět, že je kriminalista. Všechno je reálné, víte, jak to funguje na místě činu, jak policajti, myslí a uvažují a jeho Eda Braun by mohl být z fleku hrdina nějaké dlouhé série jako je Goffův Miko Syrový nebo Kopřivův bezejmenný policajt. A je vidět, že Urban psát umí a má nápady... jenom je neumí úplně dost dobře prodat. Všechny tyhle příběhy (až na jeden) začínají prakticky stejně - děj sledujeme prostřednictvích drbanů či obětí (všechny moc dobře napsaný), něco se stane a k slovu přichází výjezdovka. Urban navodí skvělou atmosféru a všechny věci kolem vyšetřování, jenže to prakticky pokaždé zabije koncem. Někdy to dopadne dobře (dva případy) a jindy nemastně/neslaně, skoro až parodicky. Chápu, že Urban je chlápek s policejní praxi, vychází z praxe (většinou asi svojí), ale na papíře by to možná chtělo si rozmyslet, jestli je policajt nebo autor. Je jasné, že v reálu to tak asi všechno je... ale... v době Keplera, Weavera to bude mít asi těžké. Je jasný, že autor nechce šokovat brutálníma scénama a je fajn, že to všechno nestaví kolem vraždy, což je asi nejklasičtější motiv v detektivce... ale české publikum je zmlasaný a asi to bude mít těžký, jestli nezmění přístup a nebude trochu víc fabulovat. Výjezdovka vítězí stylem a znalostí prostředí, ale už ne bohužel příběhem, který je pro mě dost důležitý. Zkrátka a dobře nedokáže spojit tak dobře do řemeslo se znalostí policejní procedurálky, jako to umí Goffa, který je realistický a umí nabídnout čtenářsky atraktivní příběh. Urban prý pracuje na románu, tak nebudu úplně házet flintu do žita. Tak nějak doufám, že ucelenější forma mu půjde líp než povídky. Tak uvidíme.

Bar16
28.04.2021 5 z 5

Mnohem povedenější povídky než prvotina Tři opice (i když ty se mi také líbily). Moc se mi líbilo, jak autor u každé povídky prolínal práci kriminalistů s poškozenými či podezřelými osobami. Napsány jsou velmi poutavě, ani u jedné jsem se nenudila a doslova jsem je zhltla (to se mi u povídek tak často nestává). Těším se na jeho první román. :-)

JanaJanska
21.04.2021 5 z 5

Jde poznat, že autor je kriminalista. Příběhy jsou vybrány skvěle, každý jeden je zajímavý a vyprávěný tak realisticky, jak jen je to možné. Velmi zajímavě nás autor provedl vyšetřovacími postupy, které se od "kriminálek" v televizi často liší. Nechybí ani vtip a uvěřitelné rozhovory, nemám vůbec co vytknout.

Leona333
14.04.2021 4 z 5

Bylo to reálné, syrové, konstruktivní, místy i zábavné čtení. Doporučuji všem milovníkům českých detektivek, kteří v kriminálních případech nehledají a nepotřebují přemrštěné akční, až fantaskní scény jako z Hollywoodu...

keri.H
06.04.2021 4 z 5

Zajímavý pohled do práce české policie, hlavně výjezdovky. Líbilo se mi, jak autor popisuje věci bez příkras a jak je to celé hodně realistické.

MMacicekk
04.04.2021 5 z 5

Jak já na povídky moc nejsem, tak tohle mě bavilo. Zajímavá ukázka práce české policie, zejména tzv. výjezdovky. A tohle je bohužel realita.

LukBook
03.04.2021 5 z 5

Za mě opravdu zajímavá knížka kriminálních povídek, která se nechala inspirovat skutečnými případy. Autor je více než 25 let kriminalistou, rozhodně tedy má co říct. Najdete v ní reálné vyšetřovací postupy zabalené do beletristické formy, díky čemuž je knížka velice čtivá, ale zároveň zobrazuje i bez zbytečného zkreslení. Věnuje se vážným tématům, ale některé momenty jsou až tragikomické.

het2
30.03.2021 4 z 5

Jestliže se první povídková sbírka pražského kriminalisty Davida Urbana nesla ve znemaní thrilleru a zapeklitých detektivních příběhů, ta druhá nám dává mnohem víc nahlédnout pod pokličku policejní práce. Na jednu stranu jsou příběhy z Výjezdovky občas mnohem "obyčejnější" a drží se více při zemi, na stranu druhou si troufám říct, že neexistuje mnoho spisovatelů a knížek, které nám skutečnou práci kriminalistů předvedou takhle zblízka. Za to jednoznačně palec nahoru a pokud Vás právě tohle zajímá, není vůbec o čem přemýšlet. Tohle je knížka pro Vás. Napsané je to parádně a při čtení máte prostě pocit, že k jednotlivým případům vyjíždíte spolu s Edou, Markem a Robertem v jejich transportéru. Občas Vás zamrazí, občas Vám bude smutno a občas se nahlas zasmějete. A schválně si můžete zkusit představit, jak byste se v jednotlivých situacích zachovali sami...

(Jako obvykle jsem se více rozepsal u jednotlivých povídek)

pobijecmuch
30.03.2021 2 z 5

Nijak mně to moc neoslovilo. Průměrné krimi povídky, s kterými se můžete setkat v každé brožované sbírce, kterou dostanete třeba v nádražní trafice za pár kaček.
Je fakt, že jsou napsané dost pravdivě a pro někoho i s určitou nechutností.
Pro mně chyběl ucelený příběh, který udrží čtenáře delší dobu v napětí.

bookbypatrik
28.03.2021 3 z 5

3.5
Výjezdovka je napsaná bez příkras a bez toho, co běžně uvidíte v detektivních filmech a seriálech. Zatímco první povídka byla jen rozjezdem, další nabíraly na dramatičnosti a některé i na drsnosti. Pokud máte v oblibě policejní prostředí a záhady, novinka Davida Urbana bude přesně pro vás.
Mě povídky neohromily tak hodně, jak jsem očekával, ale i tak to bylo skvělé čtení.

Lester555
27.03.2021 5 z 5

bylo to super, místy vážné, místy humorné, při čtení jsem si často vzpomněl na seriál Případy prvního oddělení ; případy jsou "banální", vyšetřování a rozplétání případů působí realisticky, lidsky a uvěřitelně ; nečekejte žádné překombinované americké kriminálky, kde hypermoderní technika vše vyřeší během pěti minut ;
kniha mě bavila až do konce, je to takový epizodní Dominik Dán, klidně by případů mohlo být víc, nebo snad další díl

Babouš
24.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje oblíbená část byla, jak mladý policista poprvé vidí mrtvolu, protože to jsou věci, které v normálních detektivkách neukážou ani neřeknou. Nebo jak pohřebáci dávají policajtům lahve alkoholu za "kšefty". A tenhle realistický a nový pohled na policejní práci mě bavil, přišel mi příjemně osvěžující. Autor už prý píše román a ten si rozhodně nenechám ujít.