Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2606/mid_vyhodme-ho-z-kola-ven-wGv-2606.jpg 5 2928 2928

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Thanyss
24.02.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silný a emotivní zážitek. Skvěle popsaný boj jednotlivce proti systému, kdy touha po životě je natolik silná, že vás neustále nutí vrhat se proti mřížím a lomcovat jimi do té doby, než povolí a pustí vás na svobodu nebo se srdcervoucím křikem padnete na kolena a necháte se zadusit. Ale vždycky můžete říct, že jste to aspoň zkusili. Nevzdávejte se.

nygmasriddle
20.02.2016 4 z 5

Tato kniha se mi ze začátku nečetla vůbec lehce. Od druhé poloviny ale náčelníkovo vyprávění nabralo grády a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Příběh je to hezký, ale čekala jsem něco, co se mnou doslova flákne o zem. Asi jsem si měla nejdříve přečíst knihu a pak si pustit film.

Pralev
07.02.2016 5 z 5

To vykreslení vzdoru a přírozené touhy a potřebě svobody narážející nejen na odpor systému (ztělesňovaného v tomhle případě sestrou), ale především ostatních pacientů, kteří vlastně být zachráněni nepotřebují a nechtějí, protože se svobodou neumí naložit a potřebují někoho, kdo jim bude jejich životy řídit, je perfektní. O to smutněji to při čtení na čtenáře dolehne, když si uvědomí, že to u spousty lidí neustále vidí okolo sebe...

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Najde se zde ještě někdo, kdo viděl poslední souboj ve stylu klasického starého westernu?

Romanka89
01.02.2016 5 z 5

Jako první jsem znala film a nemyslím si že v tomto případě to nějak moc vadilo. Kniha i film jsou pro mě samostatná umělecká díla, obě výborná a měla by se hodnotit zvlášť a neporovnávat. Příběh o svobodě, individualitě a duševní síle.

Čtenářská výzva 2016: Kniha, která byla zfilmovaná.

kamibe
21.01.2016 5 z 5

Dávno přečtená kniha. Vrytá do mne jako jedna z nejpůsobivějších. A umocněná filmem, přestože se v některých věcech neshodují. Navíc jsem poznala člověka, který procházel léčbou elektrickými šoky, a dobře jsem viděla, jak je to ničivé.

kata5121
10.01.2016 3 z 5

Víc rozporuplnou knížku jsem asi nečetla. Na jednu stranu je opravdu skvělá, propracovaná, neuvěřitelně emotivní.. A na druhou stranu jí fakt nenávidím. Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli mi to za ty noční můry stálo, nebo ne. Přitom knih s touhle (a drsnější) tématikou mám za sebou dost - nechápu, proč zrovna tahle na mě takhle působí.

Pavluška33
05.01.2016

Tento příběh jsem dříve než jako knihu zachytila na povinném školním divadelním představení. A Velká sestra mě ještě dlouho budila ze snů. Výborně promyšlené, s hořkým závěrem.

Kikiku
09.12.2015

Knížka, kterou můžu číst stokrát do roka:) Film taky super, ale v knížce můžete rozvíjet víc fantazii B-) hrozně se mi líbí postava Indiána Bromdena (snad jsem to napsala správně)....a klasicky vede "šílenec"MacMurphy :), i když se to někomu může zdát tak trochu smutné, mně se to smutné rozhodně nezdá....příběh má v sobě neskutečnou energii a sílu života..i když tak trochu jinak, netradičně:-))

Kluvo
26.11.2015 5 z 5

Knihu som cital az po filme a hoci bola skvela, film bol lepsi.

Evus
23.11.2015 4 z 5

Původně jsem viděla film a velmi se mi líbil. Knížka však byla mnohem lepší hlavně v závěru. SPOILER
Protože i když McMurphy svůj boj zaplatí životem, tak vyhrál. Z ostatních už nejsou králíci a Velká sestra přišla o své království. A tak by to McMurphy chtěl.

jluky
22.11.2015 5 z 5

Výborná kniha, ale začítala som sa až na tretí pokus. ...ale stálo to za to.

iva23
09.11.2015 3 z 5

Film i knížka jsou super.

ekardy
29.10.2015

A McMurphy se chechtá. Houpá se na patách, prohýbá se smíchy pomalu až ke střeše kajuty a jeho řevot se nese široko daleko nad mořem - chechtá se děvčeti, chlapům, Georgovi, mně, jak si dumlám krvácející prst, kapitánovi, kterého jsme nechali na molu, tomu cyklistovi, pumpařům, těm pěti tisícům domů, Velké sestře - prostě všemu. Poněvadž McMurphy ví, že se člověk musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství.

Zdenka21
23.10.2015 5 z 5

Vždy mě dokonale dokáže nadzvednout ze židle zneužívání moci jakýmkoli způsobem. V tomto případě mě manipulativní chování Velké sestry rvalo na kusy. I když Mack taky nebyl zrovna "dáreček". Neustále doufáte, že se chování sestry změní, že se kombajnu porouchají součástky, že chlapi vyrostou...a i když se něco splní, zjistíte, že za svá vítězství musíte bojovat. Prostě má smysl to aspoň zkusit.
Opravdu silný příběh o svobodě a kombajnu, je jednou z nejlepších knih, které jsem četla a nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet.

anez66
11.10.2015 5 z 5

Jako u většiny nejlepších knih, které jsem kdy četla, mě dílo chytlo až po nějaké době. Ze začátku jsem si říkala, že jsem možná narazila na knihu, která není tak skvělá, jak se říká, ale zmýlila jsem se. Děj je ohromně silný. Ani mi to tak nepřišlo, že bych se nějak vciťovala do postav, ale když se všichni začali od srdce smát při boji s lososy, měla jsem v očích slzy.

kotasbk
03.10.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Od začátku jsem fandil Mackovi, ale bohužel kombajn byl proti.

Jejda
24.09.2015 5 z 5

Kultovní kniha naší generace toužící po životě ve svobodné zemi. Důležité zkrátka je...aspoň to zkusit!

Jonn
15.09.2015 3 z 5

Úžasný román z prostředí psychiatrické léčebny. Autor si nebere servítky s tehdejším fungováním Spojených států amerických. Občas se jen člověk ztrácí v tom, co je pravda a co není (například v případě Bromdena). Další mínus vidím místy v ději, který se vleče. Jinak, ale mohu doporučit.

MichelleKing
14.09.2015 5 z 5

Jako první jsem viděla film který byl vynikající. Pak jsem se rozhodla přečíst knížku a ta mě zabila taky! Líbí se mi tento trošku 'ujetý' děj z psychiatrického prostředí. Má to něco do sebe. Dávám palec nahoru a všem doporučuji.