Všichni žijem' v blázinci

Všichni žijem' v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217824/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-32U-217824.png 4 548 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr... celý text

flare
24.10.2018 5 z 5

Nadhled pana doktora je fascinující..ovšem zkušenosti, kterými disponuje, ho musí v běžném životě poněkud svazovat..:-))..vřele doporučuju všem.

Maras
07.10.2018 5 z 5

Pan doktor Radkin Honzák je vzdělaný a moudrý člověk, používající zdravý selský rozum, ovšem podložený dlouholetou praxí a studiem.

Standa24
04.10.2018 5 z 5

Výborná kniha plná zajímavých komentářů a názorů. Čte se úplně sama :)

cmelda87
26.09.2018 5 z 5

Jsem tolik nadšená a plná dojmů, z knihy a hlavně z osobnosti Pana Honzáka, že momentálně nejsem schopná všechno přesně formulovat tak, jak to v sobě mám. Zatím jen tedy, jedno velké, DĚKUJI!

Mimir
21.09.2018 3 z 5

Áno, za ten čas to stálo, ale nie som si istý, či by som definoval pána Honzáka tými okrídlenými výrazmi, ktoré nachádzame v predošlých recenziách. Rozhodne oceňujem snahu tohto lekára o celostný, viacdimenzionálny prístup k človeku. Za to, že na rozdiel od centra AKTIP (Praha) a hlavnej artistky MUDr. Klímovej, ktorá so svojimi žonglérmi a klaunmi zosmiešňuje exaktnú psychosomatiku, on žehlí meno tohto odboru, kde sa dá. Tri hviezdy podľa mňa úplne vhodné - teda podarená popularizácia psychiatrie, psychoterapie a psychosomatiky pre laikov.

MirekUL
07.09.2018 5 z 5

Kniha poskytuje zajímavé a pro druhé velmi cenné postřehy vzdělaného, moudrého a životně zkušeného člověka, a to jak na současnou společnost, tak i na životy jednotlivců. Kniha je napsaná srozumitelně pro běžného čtenáře. Velmi oceňuji, že autorka zachovala v rámci textu typické vyjadřování dr. Honzáka, čímž text působí autenticky.

kara
11.08.2018 5 z 5

Zajímavé počtení, zajímavý a vtipný autor! Až jednou budu potřebovat psychiatra, protože mi hrábne ze školy, určitě se budu snažit nacpat k němu. Jeho osobnost je velmi osvěžující.

mamadli1922
25.06.2018 5 z 5

Pan profesor je člověk, kterého moudrost nepolíbila, ale spolkla jako malinu.

Knihomolová
20.06.2018 5 z 5

Mám ve zvyku zakládat růžky na stránkách knihy a to vždy, když je tam nějaká zajímavá myšlenka, postřeh, slovní vyjádření něčeho, co sama cítím, ale nedokážu to popsat vlastními slovy apod. Po přečtení si pak knihu znovu prolistuju a vše zajímavé si zapíšu. U této knihy mám tolik založených růžků, až má v horním rohu kniha skoro dvojnásobný objem. Interesantní člověk je ten pan Honzák. Co mi schází v soudobém světě, nacházím v rozhovoru s tímto mužem. Je to selský rozum, zdravý nadhled a pokorná moudrost. Skvělá kniha.

vodnář
30.01.2018 5 z 5

Kniha, která mě potěšila. Je příjemné vědět, že i mezi odborníky jsou lidé moudří a vědomí.

Sobolosh
11.01.2018 5 z 5

Potěšení z knihy, obdiv autorovi, kterého jsem měl to štěstí potkat i osobně, obdiv jeho moudrosti, šíři rozhledu a paměti. Škoda, že já si z té knihy budu pamatovat tak málo, ale jistě nebudu váhat se vracet a jistě i doporučovat. Dal bych pět, ale ty si nechávám spíše pro románové skvosty. Koupil jsem si dnes autorovu Psychosomatickou prvouku, už se těším. Po čase měním čtyři za pět, protože panu Pavlu Kolářovi jsem těch pět také dal. To by bylo nespravedlivé.

Calinda
15.12.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila, psychiatrie jako obor je pro mě nesmírně zajímavá a pan doktor má neskutečné všeobecné znalosti a mimořádnou paměť.

kalishane
10.12.2017 5 z 5

Krásná knížka, člověk díky čteným řádkům přímo "duševně roste". Spousta moudrých slov a rad od člověka, který svůj život zasvětil léčbě lidského nitra. Smekám před Vámi....

Chesterton
30.11.2017 5 z 5

Zejména ten zdravý rozum, životní moudrost a nadhled jsou největšími nedostatky naší často zbytečně rychlé, sebestředné a hmotné až bezduché doby. Parádní vánoční dárek:)ke kterému je dobré se vracet.

JIVaJaH
23.11.2017 5 z 5

Výborný člověk, aspoň co se dalo přes text vycítit a obdivuji úžasný přehled pana Honzáka!Kéž by takových lidí i knih bylo....

lea735
29.08.2017 5 z 5

Krásná , moudrá kniha. Dozvěděla jsem se něco z psychiatrie, životní moudra a to celé v milém a upřímném rozhovoru. Selský rozum, kombinovaný s inteligencí a vzděláním . Vřele doporučuji, je přímo lékem na duši tuto knihu číst.

Gabba99
10.08.2017 5 z 5

Výborná kniha, která se zamýšlí na způsobem života, kde v dnešní době chybí tak trochu selský rozum. Autora mám moc ráda, je to člověk s inteligentními názory a přirozenou skromností.

LiLinka
27.07.2017 3 z 5

Zajímavý rozhovor o nadčasových tématech. Knihu bych doporučila, ale nepřišla mi tak dobře napsaná jako kniha rozhovorů Kde bydlí lidská duše?, kde na otázky odpovídá prof. Cyril Höschl.

Pavel.Kozina
24.05.2017 5 z 5

Kniha je jedna velká jízda, protřelého pardála. Za mě, mohu jen a pouze doporučit, všemi deseti. Je to kniha, kterou by měl mít každý v knihovně, občas se do ní podívat, a usoudit, že občas myslí p.delí.
Pojímá všechny elementární stránky našeho života a tak Vám udělá na život celkem rozumný náhled.
Mě osobně trvalo přečtení knihy velice dlouho, protože pro mě je to kniha, ke které musíte mít chuť a názorovou vyzrálost.

BaS1972
04.05.2017 4 z 5

Klobouk dolů před panem Honzákem a jeho životní moudrostí. Kniha psaná formou rozhovoru se pěkně čte. Jen mne mrzí, že coby nelékařka se občas v textu poněkud ztrácím, pokud hovor zabloudí do příliš odborného světa.

rozhovory psychiatrie psychiatři

Autoři knihy

Radkin Honzák
česká, 1939
Renata Červenková
česká, 1950

Kniha Všichni žijem' v blázinci je v