Všemi dary obdarovaná

Všemi dary obdarovaná

Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou... Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako dráb, nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to asi nejde, když je základna obklopena zpustošenou krajinou, kde stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci — kanibalistická monstra, jež při honu za lidským masem nic nezastaví. Základna je však napadena a Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi se podaří utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy zachránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila? Zfilmováno v roce 2016....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295704/vsemi-dary-obdarovana-WJV-295704.jpg 4.4189

The Girl with All the Gifts (2014)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Host

KAREL6725
13. listopadu

Já mám rád postapo, na tuhle knihu jsem se vyloženě těšil Kniha nezklamala tohle se čte velice dobře, děj vás vtáhne a už nepustí. Tohle jsem od knihy čekal a kniha moje očekávání splnila. Jedna z nejlepších knih ,která u nás minulý rok vyšla. Doporučuji, zkuste dát Melanii šanci, tohle opravdu stojí za přečtení.

guuci

Kniha se dobře čte, má výborný začátek, potom lehčí průměr a konec docela zklamal.

karavela

Velice čtivě napsaná kniha s netradiční,velmi sympatickou hlavní hrdinkou.

parvitas

Prvé strany som čítala s teplotou, takže mi je jasné, že pozornosť nebola 100%, ale jednoducho stalo sa a všade som čítala „hlodavci“ (namiesto „hladovci”) a teda chvíľu (dosť dlhú) mi nebolo jasné, prečo sa pred nimi chránia plotom (jedine že by boli zmutovaní, všakáno) a tak pani učiteľka si nemôže ísť na lúku natrhať kvietky pre deti v špeciálnej škole, ehm, väzení... toľko moja chrípková dyslexia :)
A teraz niečo o knihe:
Je naozaj fajn, že som si nepamätala, o čom to má byť. :) Užila som si prekvapení presne v tých momentoch, kedy mali prísť a bolo to úžasné.
Skupina detí, sirôt, ktore majú taký tvrdý režim, ako žiadni iní väzni. Nevedia však o čo sú pripravené, pretože nič iné nepoznajú, a ak áno, tak len teoreticky a z obrázkov. Celé roky vidia len svoju izbu, sprchy a jedlo raz týždenne a v pondelky až piatky sú pripútané na kresle a vyučujú ich rôzni učitelia, či doktori. V soboty im hrá hudba celý deň, no nesmú sa inak dorozumievať medzi sebou. Prísna izolácia a preprava spútaných detí sa koná pod dohľadom ozbrojených vojakov. A ak náhodou nejaké dieťa odvezú, už sa nevráti...
O ČO TAM, SAKRA, IDE?!?!?!?!
Jasné, pokusné vtáčatá, ale prečo, a ako, a kde, a čo sa deje, to som sa dozvedela postupne. Preto sem ani nejdem dávať anotáciu, lebo prezradí oveľa viac ako ja. :)
Melániu som si zamilovala. Jej príbeh som prežívala, akoby to bolo moje vlastné dieťa. Nevinné, poslušné, inteligentné dieťa. Ale postupne zisťuje, že svet okolo netvorí iba chodba s dvermi na oboch koncoch. Jej vzťah k jednej učiteľke je čistá láska. Túto časť som si mimoriadne užila, bolo to také pekné.
A potom príde zmena, keď ju, Melániu, vezmú na opačnú stranu chodby, do dverí, ktoré vedú von... a odvtedy už nič nie je po starom.
Môj rebríček Top-best-zombie kníh sa rozširuje!

tonysojka

Nemám rád tyhlety zombie věci protože mi to z principu připadá pitomé,ale tenhle příběh je tak dobře odvyprávěn,že mu musím dát plnou palbu.Velmi příjemné překvapení!!!

Kortexo

Velice dobře napsaný horor, u kterého je jistotou, že vznikne film.Dobře napsané postavy a logický děj v apokalyptickém světě je vzácností, kterou je potřeba ocenit.
Silně tato kniha připomíná děj playstation hry: The last of us.

Lumine

Čte se to skvěle. Rozhodně se to čte prakticky samo, protože se v příběhu stále něco děje a zkrátka se nenudíte. Postavy mají pěkně vystavené osobnosti, které se dále v příběhu vyvíjí a vyvíjí se uvěřitelně a zkrátka vše krásně sedí.
Chtěla bych dát 4,5, ale taková volba tu není. Těch 80% dávám za konec a trochu opomenutou linii s vetešáky, kteří byli zajímavým námětem ke zkoumání. Jinak je to vážně skvělá kniha na oddych.
Zkrátka a dobře je to zombie apokalypsa plná krve, vraždění, ale i nějakých těch citů. Paráda.

Archie

Tak takhle rychle jsem snad v zivote knihu nezhltnul. Bylo by to pomerne tradicni post-apo, kdyby nebylo originalni a uzasne hlavni hrdinky - maleho hladovcatka, a vypravecskeho citu pana spisovatele. Kniha sleduje jen 4 postavy a Mike Carey presne drzi prst na toku deje tak, aby vypravel poutave putovani, vykreslil stav sveta po virove nakaze a predevsim rozehral emocionalni jizdu uvnitr party sledovanych charakteru. Zaver je pak dostatecnym dovetkem a dojemnou/vypecenou pointou na zaver. Naprosto skvela knizka. Dobre rano slecno Justineauova.

HORTID

Ta obálka je teda něco...jinak se to čte pěkně, lehká drhnutí odpouštím a hlavní hrdinku si nejde nezamilovat.

rajen

Pro mě jednoznačně pecka. Nikdy jsem tento žánr nečetla a k této knize mě dovedla čtenářská výzva. Díky za to. Kniha mě neskutečně vtáhla, fantazie pracovala naplno. Hledala jsem každou volnou chvilku, kdy se můžu ke knížce vrátit. Hodně krát jsem se i zasmála, skvělý humor v tom celém hnusu. Skvěle napsáno. Tak to vidím já, která fakt není v této tematice doma a nikdy nic o zombíkách ani jiné postapo nečetla.

SOBOL

Oceňuji dobrý spád příběhu, kterému pomáhá minimum postav a rozumná délka knihy.

Halka2

Dočetla jsem knihu Všemi dary obdarovaná a......nemohla jsem se začíst do jiné knihy. Koneckonců postapokalyptická literatura patří mezi mé oblíbené, která na mne vždy zapůsobí hlubokým dojmem ( Malevil, den Trifidů...).
Tento thriller na vás působí na všech frontách. Udržuje vás v napětí každou kapitolou, stránkou, nutí vás přemýšlet o lidské povaze tak jiné a různé v krizových situacích.
Dávám 5* a doporučuji i čtenářům, kteří ještě tento žánr nečetli.

Kuki007

Kniha je hrozně čtivá, příběh velmi rychle utíká a vy s každou další stránkou chcete zjistit, jak to bude celé dál. Zároveň se jedná o velmi propracované dílo, což je krásně vidět na jednotlivých biologických popisech apod.

V konečném důsledku se ale některé postavy občas chovají ... zvláštně. Ano, mluvím o vás, slečno Justineauová. Chápu, že se snažila Melanii chránit a zároveň ji hnal stín minulosti, ale přece jen, občas mi u ní chyběl pud sebezáchovy.

A tak proto i přes veškeré kvality této knihy uděleny "pouhé" čtyři hvězdičky. :)

maruschka

Dejte tomu dítěti najíst!

Renaat

Moje první kniha tohoto žánru, díky Čtenářské výzvě. Velké překvapení pro mne, že i tento žánr se dá číst. Opravdu mne to bavilo a ani na okamžik jsem nezaváhala, že bych nedočetla. Jako velký bonus vidím biologickou zápletku. Bohužel se nemohu zbavit pocitu, že toto se může stát i ve skutečnosti.

MiaMahoney

Hodnocení originálu, český překlad neznám.

elenai

Můj první román od Careyho a myslím, že ne poslední. Postapo tematika patří mezi mé oblíbené, takže jsem si knihu s chutí přečetla a rozhodně nelituju. Příběh je dynamický, pořád se něco děje, akorát některé ženské postavy byly fakt na facku, tedy kromě Melanie. :-D

jarynek

Postapo knihu už jsem hodně dlouho nečetl, ale tato mne opravdu zaujala. A to nejen vykreslením možné budoucnosti, ale především charaktery a vzájemnými vztahy všech hlavních hrdinů. Právě v popisu vývoje jednotlivých postav je hlavní síla knihy, čemuž vévodí Melanie a její uvědomování si vlastní odlišnosti.

martin3724

Vynikající postapo kniha :)

luckomar

Začátek knihy mě hrozně zaujal a bavil... po chvíli a asi za polovinu knihy už mé nadšení vyprchávalo. Příběh je zajímavý, ale čekala jsem toho asi víc než jen takovou obyčejnou zombie mlátičku. Konec už jsem četla vážně z donucení. Asi to není žánr pro mě.

motolka

Nádherné postapíčko. Bavilo mě od začátku až do konce. I mě jednou rozesmálo, když doktorka profrčela okolo těch tří chudáků a Parks vyplýtval všechny sprosté slova, které znal. :o) Jinak smutný příběh, o konci světa.

Detroit

Jo tak tohle sem potřeboval. Knihu ve stylu Last of us paráda...no možná ne až tak dobrý, ale stejně naprosto poutavej příběh. Doporučuju

Janadvorackova

Jsem spokojená. Žádná klasická zombie honička ve stylu: "tady je tlupa, tak ji pobijem a pak se schováme, protože děláme kravál a přižene se sem další." Tohle mi nevadí v jednom konkrétním zombie seriálu, u něhož se dají ještě k tomu provádět třebas i nějaké ty domácí práce, ale v knize na tohle téma by mě to štvalo.

Příběh jsem slyšela a zapůsobil tím snad ještě lépe, než kdybych četla. Každá z důležitých postav "má svůj hlas," a některé až nebezpečně moc přemýšlejí. Hlavně zvláštní nemrtvá Melánie, původně odchycena k výzkumu prováděném na vojenské základně.

Poměrně rychle se v příběhu dostaneme od pobytu v cele a popisů běžného dne a vyučování - ano, i nemrtvé děti chodí do školy, k toulání krajinou, návštěvě města (postrachu uprchlíků před zombíky) a i na nějaké ty honičky a hledání potravy všeho druhu dojde.
Jak už to tak ale bývá, věci se zkomplikují a časem je většinou nutné se přesunout jinam. Jenomže v okolí číhají hladovci, cíl je daleko a Melanie se občas musí nakrmit.

Mimochodem, ta pasáž s kočičkou... to bylo hnusný :).

Jizi

Páni. Teda jako: PÁNI! Jak je možné, že mi tenhle skvost tak dlouho unikal? Jistě, příběh postapokalyptické Pandory - malé, nemrtvé Melanie - lze číst jako zombie-horor, ale byla by to věčná škoda, navíc čtenář, jenž čeká hlavně drsné scény plné nechutností, bude nevyhnutelně zklamán. Všemi dary obdarovaná totiž navzdory tomu, že v ní vystupují zombíci a svět, který po sobě zanechá pandemie parazitické, vraždící houby, není vlastně vůbec knihou o zombících a světě po pandemii parazitické, vraždící houby. Je to především skvěle vystavěný, napínavý příběh o odlišnosti, o tom, že se vždycky vyplatí investovat do druhých a důvěřovat, že je lepší pomáhat a že v boji o přežití jsou okamžiky (a není jich málo), kdy není možné říct, kdo má pravdu a co je správné, co je jen honba za ukojením ega a co otázka vyššího principu a co (a kdo) všechno by za onen vyšší cíl měl (a musí) být obětován. Je to kniha plná perfektní logické imaginace, jejíž závěr je třešničkou na dortu (přiznávám, že jsem se celou dobu bála, jak to dopadne, protože nejednu dobře rozehranou dystopii, sci-fi a fantasy pohřbil naprosto debilní konec). Všechny postavy jsou kouzelně živé, zdařile budovaná atmosféra vás nutí neustále pokračovat v cestě vyprávěním, stejně jako Hladovci ústřední skupinku troskami Anglie. Výborný překlad a skvělá interpretace Kláry Sedláčkové Oltové, Dany Černé a Vasila Fridricha dělají z audioverze lahůdku, která vás i přes maskovák bude sakra přitahovat.

Princezna22

Melanii jsem si strasbe oblíbila, i když byla zla ( byla svým způsobem i hodná,jak se to vezme) .. Nebylo zde použito názvu,jako zombie což,nevím zda nebyla chyba u překladatele ( ale název typu hlodavec, mě děsně rozesmál), zombiky mám prostě ráda a jedné scény v knize mi ještě teď mrazí na zádech. Pro mě maximální spokojenost,kord když jsem se dozvěděla, že je film... Knižní podoby jsem se nebála, ale určitě na obrazovce, či v kině ( pokud to bude v ČR) se budu u tohohle příběhu maximálně bát!! Jsem nadšená.... :-)

barlow

Napínavá postapo, která se čte jedním dechem. Vcítit se do zvláštní holčičky s podivnými stravovacími návyky bylo více než snadné. Navíc musím pochválit autora za jeho invenci, protože každá kapitola je psána jiným jazykem podle toho, kdo je hlavním hybatelem dané části. Jednorázovka na víkend.

GingerOne

Na základě recenzí tady i jinde jsem po knize sáhla a čekala jsem vlastně něco trochu jiného, než jsem dostala. Příběh byl čtivý, ale nijak zvlášť mě nepohltil, žádného hrdinu jsem si nedokázala tak úplně oblíbit a námět mi připadal místy prostě dávno vyčerpaný. Bohužel ani konec pro mě nebyl překvapivý, protože jsem ho uhodla hned na začátku knihy. Není to poprvé, co jsem se setkala s příběhem s podobným rozuzlením (knihy, filmy, seriály), takže mi to připadalo přirozené. Nakonec mě vlastně nic moc nepopohánělo knihu číst, ale dočetla jsem a na odreagování asi dobré, ale mně nic nového nepřinesla a brzy na ni zapomenu.

cukrovka

Velmi čtivě napsaná kniha. Střídání pohledů jednotlivých postav pomohlo lépe se vžít do jejich vnímání situace. A hlavní hrdinka Melanie ač patřila určitým způsobem k těm zlým, byla úžasná.
Konec je pro lidstvo hrůzný i nadějný zároveň. Nic už nebude stejné.

sonycat

Vyborna kniha. Jedna z tych, co vas nutia zrychlene obracat a hltat stranku za strankou, aby ste sa uz dozvedeli ako to dopadne a zaroven lutujete, ze ju este stale necitate, ze nema aspon 1000 stran...pekne chvile som stravila s Melaniou, jej milovanou ucitelkou, so serzom Parksom a zvyskom nepocetneho ansablu..hm, teraz co citat? Knih ( a kvalitnych) so zombie tematikou vela nie je...Apokalypsa Z, Svetova vojna Z su uz davno precitane na policke a teraz ktoru citat? :). Mate niekto radu? ;)