Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223/hercule-poirot-vrazd-223.jpg 4.61145

Hercule Poirot (9.)

Murder on the Orient Express (1934)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Knižní klub

IvankaM
13. prosince

Na to, jak moc nesnáším knihy z jiného století než 21., tuhle jsem si zamilovala.
Četla jsem ji kvůli maturitě a kvůli filmu a prostě si musím přečíst od Aghaty všechno.

tynkaiscrazy
07. prosince

Můj první detektivní román nemohl být od
nikoho jiného než od Christie. Kniha je zasazena do zajímavého prostředí a velmi čtivá, čemuž přispívají i krátké kapitoly. Vzhledem k tomu, že se na palubě expressu vyskytuje hodně postav, není zde příliš prostoru pro jejich hluboké charakzerizování, nicméně to na kvalitě vůbec neubírá. Za zajímavé považuji i pro mě
poněkud neobvyklé rozuzlení a otevřený konec.

B-artX
06. prosince

K začátku bych chtěl říct, že Vražda v Orient Expresu je moje první kniha detektivního žánru a moje prvotina od Christie. Nelituji, že jsem začal číst, kniha se dobře čte a Poirot je sympaťák. Ještě s knihou Stařec a moře jediná kniha, která mě donutila dát kilo (100%) kvůli konci. Právě konec je něco neuvěřitelného. Celý děj si jede svým vlastním příjemným tempem a konec dokonale zakončil celé dílo a zničil mojí hlavu. :D Celou dobu jsem tipoval hraběnku a hraběte za pomoci toho detektiva, ale toto bylo doopravdy nečekané. Za mě výborné, bavil jsem s stoprocentně. 100%.

Eeli
04. prosince

Kniha od královny detektivek,která splní očekávaní. Chytlavý děj promyšlený do detailů, napětí, překvapivá dílčí odhalení a ani závěrečné rozuzlení nezklame. Poměrně krátké kapitoly zaručují,že děj ubíhá, po stylistické stránce je kniha srozumitelná a dobře čitelná. Prostě stará dobrá klasika.

AnetaKor
03. prosince

Vsimli jste si toho, ze tahle knížka ma hrozne malo stránek? Agatha čtenáře vlastně ani nenechá nadechnout a porad přichází s něčem novým a jinym a informaci, která kompletně předělá vsechny dosavadní zjištění... Myslim, ze tady je báječné vidět, ze kdyz mate opravdu silný příběh tak neni potřeba květnatě popisovat vse okolo a zbytecne zaplacavat slovní vatou.

tomaserd
03. prosince

Skvělá čtivá Agatha jako vždy :)

whiolet

Opět výborné čtení!
Kniha je poměrně krátká,ale přesto je nabitá napětím víc než kde- jaká 500 stránková kniha.
Nečekané rozuzlení vás nenechá chladnými. I v dnešní době se mají ostatní autoři od Agathy Christie co učit!

dalia1769
01. prosince

Po shlédnutí nového filmu jsem se po letech znovu vrátila ke knižní předloze. Román není příliš obsáhlý, čte se dobře a rychle. Originální příběh, autorčin typický styl nabitý spíše fakty než popisy či úvahami. Osobně bych řekla, že řešení zvolené ve filmu, kdy bylo závěrečné morální dilema více závislé na Poirotově rozhodnutí, mi připadalo zajímavější než toto původní.

hoblinabodlina
24. listopadu

krásná kniha. Příběh, který nezestárne

Aymira
21. listopadu

Rozhodně se jedná o pozoruhodné dílo, hodně neobvyklé v porovnání s jinými detektivkami. Vražda a následné vyšetřování probíhá na zcela uzavřeném místě, jen v přítomnosti Poirota a podezřelých. Velkým plusem je i prostředí sněhem zapadlého vlaku, kde neexistuje žádná možnost úniku. Poirot předvedl brilantní práci, jeden výslech následuje za druhým - musím podotknout, že tyto pasáže mi přišly trochu nudné. Nechci říct nezajímavé, ale asi by bylo vhodné je něčím proložit. Samotný závěr a tedy odhalení pachatele je určitě výjimečný a svým způsobem až absurdní a právě díky němu nesáhnu k plnému hodnocení.

LightwoodBitch
20. listopadu

Další vynikajicí kniha od královny zločinu. Pravda, nejprve mi dělalo problémy se začíst a zorientovat se v ději knihy a postávách v Orient-Expressu, (proto jsem Christie odebrala tu jednu hvězdičku)ale pak jsem se do toho "obula", vystála a dočetla do konce. A musím říct, že závěr Vraždy v Orient-Expressu ze mně vysál úplně všechno! Naprosto úchvatné, šokokujicí, brilatní!))

katka3
18. listopadu

Napad, motiv, miesto deja vyborne, postavy rozmanite, ale pri tom mnozstve charakterov az prilis kratky dej a obsah. Skoda, ze sa Agatha viac nerozpisala a nerozvinula postavy o trochu viac. Mohla tak do pribehu vniest viac napatia. Takto som sa ani nenazdala, a rozuzlenie bolo za nami.

Standa24
18. listopadu

Moje vůbec první knížka o A. Christie. Chtěl jsem si ji přečíst než se půjdu do kina podívat na nové filmové zpracování této klasiky. Z knížky jsem byl nadšený, přečetl jsem ji za necelé dva dny. Teď jsem zvědavý, jaký bude film ...

agi-a2980
12. listopadu

Vražda v Orient-expresu je po hodně dlouhé době knížka, které jsem s klidným a čistým svědomím dala plné ohodnocení a neměla k ní prakticky žádné výhrady. Agatha Christie splňuje úplně všechny předpoklady kvalitního románu a tenhle je zatím jediný svého žánru, který všechny mé požadavky naprosto uspokojil. Protože Vražda v Orient-expresu je namouduši nejen skvělý, ale naprosto, naprosto geniální musthave úplně pro každého. Je to prostě taková kultovka. Krátká, svižná, příjemná a nikdy neumírající. A já ji za sebe můžu doporučit všemi deseti jako už dlouho nic.

Ali_xy
09. listopadu

Kniha útlounká, dá se přečíst za jedno/dvě odpoledne. O čtivosti nemůžu úplně mluvit, ačkoli výslechy byly dobré a závěr tedy fenomenální. Obecně nemůžu A. Christie přijít na chuť, ačkoli se jednou za čas snažím přečíst od ní knihu (ať již se slečnou Marplovou nebo jinými postavami), prostě to není styl, který bych hltala.

alef

Detektivní žánr není zrovna můj šálek kávy, ovšem to se netýká paní Agáty, ta je jedna z mála čestných výjimek :-), je totiž mnoho různých úhlů pohledu, z kterých lze pohlížet na detektivní román, a paní Agáta mi nabídla pohled pro mě lákavý ... především skrze pana Poirota (přiznávám okouzlil mě :-) ... v příbězích pana Poirota (nebo spíš můžu rovnou říct, ve všech příbězích paní Agáty) je zajímavé pronikat do povah a charakterových vlastností vrahů, i jejich obětí, přemýšlet o tom, jestli je ten který konkrétní zločin jen shodou náhod, náhlým impulsem, nebo perfektně promyšleným plánem ...skrze pana Poirota se pak v těchto příbězích často ptáte, jestli je oběť skutečně jen pouhou obětí, a jestli ten, kdo spáchal vraždu je skutečně jen odsouzeníhodný zločinec (v případě Vraždy v Orient Expresu to pak platí dvojnásob). Paní Agáta má jedinečný dar, do jednoho příběhu dokázala vměstnat spoustu postav i s jejich charakterovými rysy, a všechny je „proplést“ do komplikovaného a spletitého příběhu, který hned od prvních stránek zaujme vývojem událostí a na konci dost často nečekaným rozuzlením ... jak už jsem na začátku psala, nejsem moc velký čtenář detektivek, takže se rovnou přiznám, že já málokdy uhádnu předem, kdo je vrahem :-), ale já se po tom vlastně ani nijak zvlášť nepídím, mě víc fascinuje plynutí příběhu, nechávám se jím ráda jen vést a sleduji ...
... a v případě Vraždy v Orient Expresu? ... no samozřejmě, že jako vždy bylo co sledovat ... všechny ty zainteresované osoby, jejich pohnutky, odůvodnění, způsoby jednání ... a pak ze všeho nejvíc pana Poirota a jeho těžký úkol, ... sehrát vnitřní „boj“, kdy musí vyřešit hodně složité etické dilema, odpovědět si na spoustu otázek hluboko ve svém svědomí ... a rozhodnout se ... prostě opět skvělý příběh, já ale ani jiný nečekala :-).

StephenKingje

Vražda v Orien-expresu byla má první kniha od Christiové.Byl jsem z ní neuvěřitelně nadšený.To geniální na téhle knížce je to, že od začátku do konce si myslíte :„Co si to za příběh Agátha vymyslela?Proč má každý s každým něco společného?”A potom příjde konec a najednou všechno pochopíte.Je to geniální.

pavčape

Vynikající kniha i film z roku 1974

Lolila

Detektívny od A. Christie sú krásne oddychové:-). Táto kniha patrí určite k najlepším jej knihám. Výborne prepracované detaily, každá postava iný charakter a záver nemá chybu, určite som to nečakala.

Na této knize se mi líbí nejen příběh jako takový, ale i kulisa, ve které se odehrává. Ta zima s vysokými závějemi sněhu, kterými vlak projíždí a na chvíli také uvázne, dodává tomu všemu nádherně tajuplnou atmosféru. Nejdřív jsem viděla film (ten, ve kterém Poirota představuje Albert Finney), potom poslechla audioknihu a nakonec ještě shlédla novou verzi s Davidem Suchetem. Proto jsem tedy hned od začátku znala rozuzlení případu. Domnívám se ale, že to vůbec nevadí - ke knize se budu ráda vracet i navzdory této skutečnosti ;-).

Peterbond

kniha, která nikdy nezevšední.

Eleanor-ka

Prosté,ale geniální. Úžasné prostředí, směsice různých postav s rozdílnými národnostnostmi a originální rozuzlení na konci. Nejsou lepších detektivek, než klasika od Královny zločinu.

knih.sasa

Výborně napsaná detektivka. Rozuzlení je dosti mrazivé. Četla jsem jedním dechem.

markettH

Úžasný vstup do světa detektivek Agathy Christie. Knihu jsem odložila až když jsem zjistila, kdo je pachatel/ka/é :-)

Mikik

Pro mě je Agatha prostě nepřekonatelná. To, co ona dokázala vymyslet a jak to dokázala zamotat, aby nakonec všechny ohromila rozuzlením, to je něco neskutečného.

Shui-Xian

Brilantní. I když jsem případ znala už z filmových zpracování, knihu jsem četla jedním dechem. Troufám si říct, že Vražda v Orient-expresu líčí jednu z nejdůmyslnějších a nejoriginálnějších zápletek napříč žánrem detektivky. Agathě se navíc povedl nejen napínavý příběh, ale i jeho kulisy: netradiční prostředí, pozoruhodná mozaika postav, důmyslný soulad návazností. Znovu se obdivuji její nápaditosti a přísné logické důslednosti... Spolu s darem výmluvného a barvitého psaní, kterého tady maximálně využila (už jen ta pestrost charakterů - jejich projevů a libůstek - viz madam Hubbardová, Antonio Foscarelli, kněžna Dragomirovová...): to je kombinace, které z ní činí nepřekonatelnou autorku...

konicekbily

Jedna z velice povedených knih slavné autorky. Nečekaný závěr vše mnohonásobně umocní!

astroweb

Zfilmovanou verzi jsem viděl cca nejméně pětkrát, četba je super, zjistil jsem, že film je hodně podle této předlohy.

MirijamFrankl

Nečekala jsem,že se to bude tak dobře číst,ale styl psaní je naprostý lehký a čtivý.Postavy jsem si zamilovala a až do poslední stránky jsem netušila,kdo je vrahem.
Tímto se Christie řadí mezi moje top autory.

Mi-šu-le

Pro mě první kniha s Poirotem a jsem nadšená, přečetla jsem ji jedním dechem a nemohla se odtrhnout. Teď se konečně podívám na film. Doporučuji všem!