Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223/hercule-poirot-vrazd-223.jpg 4.71058

Hercule Poirot (9.)

Murder on the Orient Express (1934)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Knižní klub

pavčape

Vynikající kniha i film z roku 1974

Lolila

Detektívny od A. Christie sú krásne oddychové:-). Táto kniha patrí určite k najlepším jej knihám. Výborne prepracované detaily, každá postava iný charakter a záver nemá chybu, určite som to nečakala.

Na této knize se mi líbí nejen příběh jako takový, ale i kulisa, ve které se odehrává. Ta zima s vysokými závějemi sněhu, kterými vlak projíždí a na chvíli také uvázne, dodává tomu všemu nádherně tajuplnou atmosféru. Nejdřív jsem viděla film (ten, ve kterém Poirota představuje Albert Finney), potom poslechla audioknihu a nakonec ještě shlédla novou verzi s Davidem Suchetem. Proto jsem tedy hned od začátku znala rozuzlení případu. Domnívám se ale, že to vůbec nevadí - ke knize se budu ráda vracet i navzdory této skutečnosti ;-).

Peterbond

kniha, která nikdy nezevšední.

Eleanor-ka

Prosté,ale geniální. Úžasné prostředí, směsice různých postav s rozdílnými národnostnostmi a originální rozuzlení na konci. Nejsou lepších detektivek, než klasika od Královny zločinu.

knih.sasa

Výborně napsaná detektivka. Rozuzlení je dosti mrazivé. Četla jsem jedním dechem.

markettH

Úžasný vstup do světa detektivek Agathy Christie. Knihu jsem odložila až když jsem zjistila, kdo je pachatel/ka/é :-)

Mikik

Pro mě je Agatha prostě nepřekonatelná. To, co ona dokázala vymyslet a jak to dokázala zamotat, aby nakonec všechny ohromila rozuzlením, to je něco neskutečného.

Shui-Xian

Brilantní. I když jsem případ znala už z filmových zpracování, knihu jsem četla jedním dechem. Troufám si říct, že Vražda v Orient-expresu líčí jednu z nejdůmyslnějších a nejoriginálnějších zápletek napříč žánrem detektivky. Agathě se navíc povedl nejen napínavý příběh, ale i jeho kulisy: netradiční prostředí, pozoruhodná mozaika postav, důmyslný soulad návazností. Znovu se obdivuji její nápaditosti a přísné logické důslednosti... Spolu s darem výmluvného a barvitého psaní, kterého tady maximálně využila (už jen ta pestrost charakterů - jejich projevů a libůstek - viz madam Hubbardová, Antonio Foscarelli, kněžna Dragomirovová...): to je kombinace, které z ní činí nepřekonatelnou autorku...

konicekbily

Jedna z velice povedených knih slavné autorky. Nečekaný závěr vše mnohonásobně umocní!

astroweb

Zfilmovanou verzi jsem viděl cca nejméně pětkrát, četba je super, zjistil jsem, že film je hodně podle této předlohy.

MirijamFrankl

Nečekala jsem,že se to bude tak dobře číst,ale styl psaní je naprostý lehký a čtivý.Postavy jsem si zamilovala a až do poslední stránky jsem netušila,kdo je vrahem.
Tímto se Christie řadí mezi moje top autory.

Mi-šu-le

Pro mě první kniha s Poirotem a jsem nadšená, přečetla jsem ji jedním dechem a nemohla se odtrhnout. Teď se konečně podívám na film. Doporučuji všem!

veverka@ořech

Co dodat? Výborná detektivka - od začátku až do konce.

Zania

Naprostá dokonalost :)

Alizon

Jedna z mych nejoblibenejsich knih od Agathy Christie, ktera obsahuje vsechno co mam na jejich detektivkach rada. Tak predevsim genialne vymyslenou zapletku, dale exoticke/noblesni necim zvlastni prostredi (hned bych se vydala na nejakou dakekou cestu ve vlaku jako byl Orient Express), zajimavou plejadu postav a predevsim Hercule Poirota, ktery je tentokrat opravdu ve forme.

Da7nd1

Skvělá detektivka, akorát moc smutná když se jedná o malé nevinné děti. Jinak velmi dobře napsaná, 5 hvězdiček

japan25

Výtečná kniha ze skvělým koncem,jedna z nejlepších díl Agathy Christie. Ale je mi líto Dasi Amstrongové .

zahadum
15.10.2016

Do poslednej strany skrytá osoba / osoby ktorá stojí / stoja za vraždou muža v romantickom vlaku menom Orient Expres....zločin by sa vyriešil ináč nebyť dvoch vecí...jedna je sneh..a druhá je človek menom Hercule Poirot :) zistíte sami,že to nie je dobrá kombinácia zvlášť ak chcete skryť vraždu....vždy ma dojme koniec v ktorom Poirot prejaví ..... spravodlivosť :)

laepus
10.10.2016

Tady se nedá dát míň než pět. Je to paráda nejdřív znát nazpaměť z filmu a pak si teprve přečíst předlohu a krásně si to užívat s vědomím "vím kdo to je" a dávám si pozor na ty jemné náznaky, které mi to napovídají. Pro Agathiny fanoušky neexistuje více povinná literatura než toto.

hancass
02.10.2016

Klasika detektivní literatury.

skableska
20.08.2016

Nápad dobrý, ale i přesto mě tato detektivka příliš neoslovila. Z knížky Deset malých černoušků jsem byla nadšená! I tak si její další díla ráda přečtu...

sgjoli
24.07.2016

Další z mých oblíbených knih od Agathy! Opět mne na tom kromě skvělého detailně provedeného případu bavilo to prostředí! Poirot tentokrát cestuje vlakem a ten zapadne v závějích. Skupina cestujících je tak nucena trávit nějakou dobu uprostřed ničeho. A za této situace Poirot vyšetřuje vraždu, ke které ve vlaku dojde. Skvělé! Moc mne baví, jak je Poirot nucen případ řešit bez možnosti opřít se o policejní metody, opět se spoléhá jen na své šedé buňky mozkové. Kniha je opět skvěle promyšlená a sepsaná, čte se to lehce a samo!
Co se týče filmového zpracování, liší se v několika detailech, hlavně v tom konci, ale mne to nevadí, obojí mne neskutečně bavilo.

OciVelkeZelene
17.07.2016

Priznam se, ze jsem na belgickeho gentlemana poprve zarazila v tv, ale neodolala jsem a okusila knihy. Nelituji ani v nejmensim!

Dryáda
23.06.2016

Úžasný příběh, ačkoliv jsem byla zprvu zmatená z postav. Poněkud nepříjemné byly francouzské věty (knihu jsem četla v originále, nevím jestli jsou i v české verzi).

Voliarty
02.06.2016

Môže obsahovať SPOILERy a vyzradiť dej tejto skvelej detektívky.

Priznám sa, keď som si po rôznych trileroch, kedy sledujeme dej z pohľadu ako detektíva, tak aj vraha, dal odbočku ku kráľovnej detektívneho žánru, pripadal som si ako pri nejakej hre. Je vám predkladaný problém, rôzne možnosti a vy sa snažíte odhaliť páchateľa. Celý dej som teda nevnímal ako knihu ale skôr ako rébus (a tom som sa snažil :( ).

Potom prišiel čas na zdvihnutie opony, odhalenie páchateľa a zistenie či sme sa v našich tipoch trafili. A ja som ostal v šoku, lebo odhalenie a záver je nielen skvelý ale aj dojímavý a vrhajúci nový pohľad na Hercule Poirota. A hlavne, nie je to ten typ záveru, že dočítam, knihu odložím do poličky a ide sa na ďalšiu, ale ten, nad ktorým budete rozmýšľať aj dlho po tom, čo knihu odložíte do už spomínanej poličky :) .

Knihám
17.05.2016

Skvělá detektivka! Užijete si nejistotu a napětí od začátku do konce. Objevuje se mnoho zvratů a po celou dobu čtení budete mít několik adeptů na vraha. Konec je totálně nepředvídatelný. Asi nejskvělejší knížka, co jsem od A.Christie zatím četla. RECENZE V ZÁLOŽCE NAHOŘE.

Jane007
15.05.2016

Jedna z nejlepších detektivek s panem Poirotem. Jeho šedé buňky mozkové mě opět překvapily a zahanbily, protože vraha jsem opravdu neodhadla. Rozhodně doporučuji!

anatonka
16.04.2016

Po knize jsem sáhla, protože myslím že je to jedna z nejslavnějších. Nějaké knihy od Aghaty jsem měla za sebou, ale zatím žádnou s Herculem Poirotem. Kniha je bezpochyby geniální, samozřejmě jsem kažkou chvili měla své kandidáty na pachatele. Velmi napínavé čtení, výborné chraktery postav a nečekaný závěr, méně bych ani nemohla očekávat.

Rup
13.04.2016

Myslím si, že se autorka nestala proslulou jen díky zajímavým rozuzlením příběhů, ale především využitím své fenomenální pozorovací schopnosti a inteligentnímu způsobu psaní. Všechny její figury i zápletky jsou vždy do detailu promyšlené a odmyslíme-li si určitou, povinnou, dávku básnické licence, pak zcela logické, uvěřitelné a životné. Nejen tímto románem to zas a znovu dokazuje.