Vlčí kůže

Začátkem jara roku 1916 se mladá porodní asistentka Hillevi Klarinová z Uppsaly vydává do kraje Jämtland na severu Švédska. Následuje pastora Edvarda, jenž se tam má ujmout správy farnosti Černá Voda. Hillevi, která je s Edvardem tajně zasnoubená, není na to, co ji na severu čeká, připravena. Kraj neprostupných lesů a černých jezer je odlehlý a drsný, síly přírody ohromné a nepředvídatelné. Lidé tu žijí v demoralizující chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. Přes řadu traumatických zážitků se tu však Hillevi setká i sprojevy lidského porozumění, přátelství a lásky... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231365/vlci-kuze-Uha-231365.jpg 3.834

Vlčí kůže (1.)

Vargskinnet: Guds barmhärtighet (1999)

Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

DominaCZ

No, ano, ALE: Part o Elissovi tam neměl co dělat, byl tedy zbytečný a jen natahoval stránky.
Hrozně to skákalo dějově.
Navíc se tam motaly výjevy tradiční a historické a to prostě nemělo význam.
Navíc to bylo těžký, pomalý čtení.
Takže hodnotím první půlku.
Tahle atmo mi o té oblasti řekla leda to, že tam jsou špinaví zaostalci.

Tyet

Román švédské spisovatelky Kerstin Ekmanové vás doslova pohltí svou hutnou, těžkou, severskou temnotou. Tma prostupuje krajinu, lidi, i duše. Čas je nelineární, vede nás klikatými cestičkami z minulosti do budoucnosti a zpět. Chvíli žijete život mladé dívky, pak zralé ženy trpící pocity viny a tíhou starého tajemství, bezmoci a zbabělosti a někdy také život malé dívky, bystrého sirotka, který má v sobě něco z trolla. Těžký a dusivý je i příběh mladého nemocného chlapce, jenž uteče z rodiny ovládané hrůzou ze starého nemilosrdného patriarchy a stane se malířem. V další kapitole je z něj starý muž, který se vrátil „domů“ a v té další je mu zase patnáct. To všechno v kulisách nezadržitelného „pokroku“ první poloviny dvacátého století a světové hospodářské krize. Nouze a hlad jsou všudypřítomné. Kniha je plná smrti, stínů a beznaděje. Přesto ta tíha nepůsobí samoúčelně, a jakmile dočtete, jste rádi za naši malou, malebnou a světlou zemi. Výborná kniha, doporučuji k přečtení.

MichelleS

Místo je to spíš studené a ponuré, ani lidé nepřekypují vřelostí, přesto jsem se zamilovala a chci se do Černé Vody znovu vrátit. Vyprávění plyne spíš poklidným tempem, měla jsem dost času vychutnat si mistrně popsanou atmosféru severního Švédska a sžít se s místními. Nevadilo mi střídání vypravěčů, míst a času ani chybějící označení přímé řeči. Je nutno číst pozorně a často mezi řádky, ale odměna stojí za to.

Jako6
02.10.2016

Nedočetla jsem :-(

Egertová
11.05.2016

Není to kniha na pobavení, ale na přemýšlení o tom, jak to bylo dřív a co je dnes lepšího, tubera už je zase mezi námi, třeba, a co je stejného, vztahy mezi lidmi. Myslím, že je to spíš pro starší ženy, které vidí svět realisticky, mladé tu bídu člověka ještě vidět nechtějí.
Pro mne špičková kniha.

jarrmilla
14.04.2016

Tak já si knihu koupila a těšila se na ní. Dostala jsem doporučení aslespoň od 3 lidí, kterých si nesmírně vážím, jsou inteligentní, sečtělí se všeobecným rozhledem...a ...nic...strašně jsem to kousala, nepřekousala, nemohu dát ani jednu hvězdičku...asi jsem totální ignorant.

bookcase
29.01.2016

Hodně náročné čtení, které stojí za to. Skvěle vylíčená atmosféra ponurého severu Švédska.

Frewi
21.09.2015

Pro mě velice čtivý generační román o životě (u nás by se řeklo) na vsi na přelomu minulého století, který časově končí před druhou světovou válkou. Děj románu není o osudu porodní asistentky Hillevi, která se roku 1916 přestěhuje z poměrně moderního města na sever, do horské pohraniční oblasti mezi lidi, kteří dosud žijí v devatenáctém století. Hillevi je pouze postavou, která nějakým způsobem propojuje ostatní hrdiny románu, na jejichž životních příbězích autorka líčí proměny předválečné doby. Zaměřuje se na vztahy mezi muži a ženami v hierarchii širších rodin, ale i na kontrast mezi uhlazeným, pokrokovým městem a drsným, syrovým venkovem.
Knihu jsem dočetla včera, ale ještě teď, když na děj vzpomínám, prochází mnou chlad severských vichřic a nejsem si zcela jistá, zda mě ze stínů v koutě nepozorují vlčí oči..

DariDerek
30.08.2015

Hodnocení 4* není čisté, je to spíše 3,5. Proč se dočtete v recenzi. :)

evasamankova
27.08.2015

Kniha, v níž atmosféra vládne nad dějem. Zajímavá, ale na mě přeci jen místy dost rozvleklá a natahovaná.