Vlčí kůže

Začátkem jara roku 1916 se mladá porodní asistentka Hillevi Klarinová z Uppsaly vydává do kraje Jämtland na severu Švédska. Následuje pastora Edvarda, jenž se tam má ujmout správy farnosti Černá Voda. Hillevi, která je s Edvardem tajně zasnoubená, není na to, co ji na severu čeká, připravena. Kraj neprostupných lesů a černých jezer je odlehlý a drsný, síly přírody ohromné a nepředvídatelné. Lidé tu žijí v demoralizující chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. Přes řadu traumatických zážitků se tu však Hillevi setká i sprojevy lidského porozumění, přátelství a lásky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231365/big_vlci-kuze-Uha-231365.jpg 3.863

Vlčí kůže 1.

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Vargskinnet: Guds barmhärtighet, 1999

Kniha Vlčí kůže

Katka2382
05.11.2021

Pěkná kniha.
Zajímavý je pohled cca sto let zpátky,jak se lidé chovali k přírodě a i k sobě navzájem.
Jen jsem se občas malinko ztrácela.
Jsem zvědavá na další díl.

Acamar
15.05.2021

Život v drsném prostředí severu před sto lety, v soužití Norů, Švédů a Laponců, mezi dřevorubci, chovateli sobů a vesničany ... Tři vypravěči: porodní asistentka Hillevi, přicházející sem z moderního města Upssaly, chlapec Elis, který naopak z bídy a surových rodinných podmínek utíká a díky svému malířskému nadání se dostává do "velkého světa" a Risten, někde mezi laponským světem svých předků a vesnicí. Zajímavá (i když trochu obtížnější na orientaci) práce s časovými rovinami, ta Hillevina a Elisova běží lineárně, zatímco Risten vypráví retrospektivně, skáče po časové ose různými směry, propojující, ale tak, že nijak nevyzrazuje budoucnost. Pomalé a nijak idylické vyprávění, kde dějovou linku tvoří jen běžné životní události, ale hlavně syrová krása přírody v proměnách jeho osmi ročních období.

"Byli jako holubi. Takoví tehdy lidé bývali. Měli na světě místo, kam se chtěli vrátit."

Verča103
11.11.2020

I když kniha má dobré hodnocení, mě nenadchla.

Ivana11
15.04.2020

Moc mě to mrzí, ale knihu nedávám, odkládám.

esma
28.03.2020

Vlčí kůže jako symbol čistého soužití člověka s přírodou, tak přirozeného, jak to umožňuje jen málo obydlená nekonečná severská krajina na hranici světla a tmy, života a smrti. Za hranicí našeho světa je zde život utvářen právě těmito krásnými a drsnými místy, rozkvétá a mrzne stejně jako kulisy, ve kterých se odehrává.

Právě tento svět nám Kerstin Ekman poodhaluje, když nás nechává se s ním seznámit očima civilizované mladičké porodní asistentky, laponského sirotka nebo dítěte z bídy.

Smrt vlčice s nenarozenými mláďaty nám může z gauče našich současných domovů připadat nechutná, krutá a nemorální. Je však obrazem skutečného života v dobách a v místech, kde člověk s přírodou splývá v jeden celek.

soukroma
21.10.2019

Zase Černá voda, ovšem v jiném čase. Naturalistické, ani v nejmenším romantické. Stará doba, staré myšlení, jiné mravy, žádné vymoženosti civilizace.
Střídání dějových rovin mne ale brzy umořilo. Černá voda měla aspoň v sobě napínavou linku, která udržela mou pozornost.

Lucajda111
05.03.2019

Docela složitý děj

Maanna
01.02.2019

Kniha z drsného a tak trochu odříznutého kraje na švédsko-norské hranici s nádhernými popisy prostředí a zajímavými vhledy do života lidí. Na začátku knihy přijíždí do tohoto kraje mladá porodní asistentka Hillevi s naprosto jasnou představou, jak tam bude její život vypadat. Za několik měsíců však z těchto představ nezbude vůbec nic a přesto se nedá říci, že by život Hillevi byl nešťastný. I další postavy musejí tvrdě konfrontovat své plány a ideály s realitou a najít v ní svou vlastní cestu. Kniha vyžaduje soustředění, protože využívá střídání vypravěčů a časových rovin. Některé věci jsou pak spíš naznačené, než úplně dovysvětlené, ale to mám radši než polopatické objasňování. Je to jedna z knih, které se dostanou pod kůži, aniž si toho člověk všimne a aniž úplně ví proč.