Vlastní životopis

Vlastní životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38746/bmid_vlastni-zivotopis-bcx-38746.jpg 5 315 68

Jaká vlastně byla „první dáma zločinu“? V čem spočívalo tajemství její popularity u miliónů čtenářů na celém světě? Těmito otázkami se zabývali literární kritici, novináři i milovníci „záhadných“ příběhů Agathy Christie už za jejího života. Slavná spisovatelka o sobě mluvila vždy nerada a netajila se svou averzí vůči novinářům a jakékoli publicitě. Nicméně když jí bylo téměř šedesát let, pocítila potřebu začít psát místo dalších detektivek vlastní životopis. Pracovala na něm s přestávkami plných patnáct let. Kniha vyšla rok po její smrti. Seznamuje čtenáře s prostředím, z něhož Agatha Christie pocházela, s jejím dětstvím, prvními láskami, prvním i druhým manželstvím. S překvapením zjistíme, kde a jak získala své vzdělání i odborné znalosti z medicíny, toxikologie, archeologie a dalších oborů, ze kterých čerpala materiál pro své rafinovaně napínavé příběhy. Rozhodně nás pobaví její postřehy o lidech, s kterými se stýkala, a o společenosti, ve které žila. Možná, že někteří z nás dojdou k názoru, že tato slavná spisovatelka byla vlastně konvenční anglickou lady. Ale proč se tato „konvenční lady“ dokázala vymanit z vlivu své viktoriánské výchovy, proč nejen snášela, ale přímo si libovala v útrapách cestování, proč dokázala z běžné životní situace vykouzlit nejdůmyslněji sestrojenou zápletku s překvapivým rozuzlením? Na takové otázky najde určitě čtenář v této knize odpověď.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

An Autobiography , 1977

kattyV
16.02.2013 5 z 5

Kniha se mi zdála zajímavá, protože mne zajímá autorka. A ona svůj život a sebe sama dokáže podat opravdu přitažlivě. Od toho kdy začíná vypočítávat, které věci má v životě ráda - a nejsou to věci okázalé a rádoby zajímavé, ale úplně obyčejné - jablka, východ slunce, psy, smetanu... V tom okamžiku jsem si řekla, že bych se s Agathou ráda potkala - ne jako s autorkou detektivek, ale jako s přítelkyní.

hortenzie
11.01.2013 5 z 5

Výborně napsáno. Doporučuji všem, kdo mají paní Agathu v oblibě.

Malin
17.07.2012 5 z 5

Ve své době byla pro mě docela náročná na přečtení, ale ve výsledku jsem byla nadšená.

bovinka
18.01.2012 5 z 5

Byla to má první kniha od Agathy a moc se mi líbila. Vlastně mě nadchla tak, že mě přivedla k jejím knížkám.(18.1.2012
26.10.2012 - vzhledem k tomu, že jsem po několika letech četla životopis znovu, musím říci, že tentokrát se mi četl těžkopádněji. Chtěla jsem si ale osvěžit některé informace, když jsem se dostala na místa z života A. Christie

Kunstábl
06.05.2011 3 z 5

Chtěl jsem se dozvědět o tom, jak tvořila knížky, ale ona vyprávěla o svých vychovatelkách, chůvách a o tom, co měli k jídlu. Lepší je King a jeho O psaní. To, co se týkalo knížek, bylo chaotické a zpřeházené. Trochu mě zklamala

Faith
15.04.2011 5 z 5

Vyprávění paní Agathy, její pohled na život, plachost a další vlastnosti jsou mi velmi blízké. Uchvátilo mě právě hlavně její vyprávění o dětství a dávné době, ve které žila. Tolik kouzelné a zajímavé pro někoho, kdo už tuto dobu nemá šanci zažít. Připadalo mi, že spousta z toho se odráží v pro mě viditelné "rozvernosti" jejích detektivek, protože v jejím podání je to vždy především vyprávění o lidech.
A jak zde bylo dříve poznamenáno, že je v životopise málo o tom, jak psala (případně jak psát detektivky), mi vůbec nevadilo. Ani jsem to nečekala. A to, co autorka zmínila, mi připadá srozumitelné a pochopitelné. Myslím, že k jejímu "stylu" se nehodí vysvětlování "pravidel psaní". Zdá se mi, že to prostě "měla v sobě", jednoduše dělala to, co ji baví:-)
Kniha pro mě velmi zajímavá, pozitivní a plná radosti ze života. Těším se, že si přečtu znovu.

bleska
01.04.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už několikrát a ráda se k ní vracím. Načerpám z ní tolik pozitivní energie, které se kdysi říkalo jednoduše "radost ze života". Tato dáma uměla možná lépe než psát knihy skutečně s radostí ŽÍT....a to si na ní cením ještě víc. (I když její detektivky mám také ráda). Prožít svůj život s radostí a vztyčenou hlavou, je skutečné umění. A já se to od paní Agathy ráda učím.

mariana
31.03.2011 4 z 5

Jde to, ale je tam hodně stránek o dětství. Lepší je Kingův životopis, ten má grády a říz. O psaní toho A. moc neprozradila. Zajímalo by mě, jak vznikaly její knížky. A uvítala bych rady, jak psát jako ona:-))) To King čtenářům radí. Jeho nejlepší rada je: Chcete psát knížky? Tak je pište:-)))