Vládkyně koření

Vládkyně koření https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60959/bmid_vladkyne-koreni-8Yq-60959.png 4 67 21

Poetický román známé americké autorky indického původu. V malé indické vesnici v dávném bezčasí přichází za zvláštních okolností na svět nemilovaná dcera s věšteckým nadáním. Dívka nepřímo zaviní smrt vlastních rodičů a neštěstí obyvatel vesnice. Po letech strastí i dobrodružství se dostává na opuštěný ostrov, kde žije tajemná stará vědma se svými učednicemi. Zde se dívka stává vládkyní a zároveň nejponíženější služebnicí kouzelného koření, ochránkyní a utěšitelkou lidí. Po iniciaci ohněm získává děvče, nyní nesoucí jméno Tilo, novou podobu. Budí se jako stará žena, majitelka obchodu s kořením v současném San Francisku. Její obchod se stává místem, na které utíkají pro radu a pomoc lidé různých povah a odlišného společenského postavení z řad indických imigrantů: týraná manželka, taxikář hledající lásku, zoufalý dědeček vnučky, která se snaží vymknout ze sevření přísných pravidel tradiční indické rodiny. Podaří se Tilo, hledající nejlepší koření pro klid duší ostatních, nalézt vlastní klid prostřednictvím dobré magie? Nebo se po setkání s tajemným Američanem, který ohrozí její vyrovnanost i kouzelné schopnosti, rozhodne nedodržet slib, kterým se zavázala, a spustí lavinu neblahých událostí?... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Jota

The Mistress of Spices , 1997

Nofar197
06.03.2023 5 z 5

Má první kniha od této bengalsko-americke autorky, ale rozhodně ne poslední. Doufám, že i její ostatní knihy najdou postupně cestu k českým vydavatelům.
San Francisco. Malý obchod kořením, který vede tajemná Tilomata. Zná veškerou moc koreni, které k dokáže díky jejím magickým schopnostem "mluvit".Tilo nikdy svůj krámek neopouští. Ovšem po setkání se záhadným Američanem se ocitá na pomyslné křižovatce......... Ze stránek knihy jsem přímo cítila vůni indického koření a slyšela jeho šepot. Skvělé.

jirka9453
02.05.2020 5 z 5

Po přečtení jsem se do kultury kolem Indie zamiloval ještě víc. Krásné, lehké čtení provoněné exotikou a vůní kořeni :)

Alex_Jura
04.11.2018 5 z 5

Taková příjemná pohádka pro dospělé... krásně se to četlo. Příběh je dostatečně fantaskní na to, aby od první stránky zaujal – a stále ještě natolik ukotvený v realitě, aby neodradil přílišným přílivem fantazijních výjevů. Ráda se k ní vracím.

Blanchidlo
17.07.2018 5 z 5

Srdeční záležitost. Po dočtení jsem měla chuť se ponořit do koření :) Tak nádherný příběh o mladé vědmě, která je proměněna do stařeny a nesmí překročit práh svého krámku s kořením. Po přečtení pro vás bude film obrovským zklamáním, je příliš plytký....

permon
30.06.2016 4 z 5

Krásná knížka. Moc se mi líbil jazyk. I překlad se myslím moc povedl. Konec je na mě lehce patetický, ale o.k. :-)

Vlcatko333
25.01.2016 5 z 5

První jsem viděla film (což mě trošku mrzí) a až potom jsem narazila na knihu. Musím říct že film se v dost podstatných detailech rozchází a právě v těch mě tolik uchvátila kniha. Jako někoho kdo se zabývá bylinkami a podobnými věcmi pro mě bylo jen přirozené si knihu přečíst, bavily mě i ty "monology" protože jsem prostě chápala o čem mluví :) Stejně jako mě z mojí přirozenosti nebaví knihy o 2. světové válce - čtu prostě to co je mi blízké.

ivakola
06.11.2015 1 z 5

Já jsem byla zklamaná. Nedokázala jsem se vůbec začíst do příběhu. Dočetla jsem jen s přesvědčením že autorka si dala práci s napsáním této knihy a nechtěla jsem ji jen tak odložit. Film neznám a asi ani nechci.

Shui-Xian
26.10.2015 3 z 5

Krásný, neotřelý příběh. Velmi se mi líbilo proplouvat pasážemi plnými vůní, barev, exotiky... Bohužel jsem ale v tomhle případě viděla dříve film - a byť mezi veledíla nepatří, dělalo mi pak problém popasovat se s knižní verzí. Například s faktem, že tady je podmanivá, krásná Tilo nevzhlednou stařenou. Námětu to podle mě ubírá na kouzle, a přitom nedodává nic na věrohodnosti milostné zápletky. Obecně jsem z obou uchopení - filmového a knižního - dost rozpačitá. Jedno je přesládlé, druhé zas kazí půvabný námět Tiliným trhaným (a místy lítostivě zahořklým) vypravováním a abstraktními nelogičnostmi. Přesto, sympatický dojem zůstává. Příjemné čtení.

playada
25.06.2015 5 z 5

Mně trošku vadil ten sladký konec. Jinak opravdu hezké, napínavé a k zamyšlení.

lara25
20.04.2015

Úžasný příběh.

DitaS
12.02.2015 4 z 5

Strhující příběh plný chutí, vůní, kouzel..osudu a nevyhnutelných setkáních.

kofee
15.11.2014 5 z 5

Láska s vůní kardamomu. Pálivá a sladká zároveň. Neotřelý příběh s kouzelnými indickými barvami a vůněmi.

avad
30.09.2014 4 z 5

Viděla jsem film a moc se mi líbil a ani kniha mě nezklamala.

Verrrunka
28.08.2014 4 z 5

Zajímavá exkurze do exotického prostředí koření a Indie. Ale místy mi bohužel vadilo, jak Tila mluvila sama se sebou. Jinak se mi příběh líbil, bylo to krásně poetické.

Vivienca
03.08.2014 4 z 5

Bohužel mě se do vkusu netrefila. Na mě až moc poetické a abstraktní. Pořád jsem čekala, že se "něco" stane, ale protože příběh tak vláčně plyne, já jsem se nezačetla.

budíček
25.07.2014 4 z 5

Musím souhlasit s předchozími komentáři, teda až na to, že mně se ten moholog o zákaznících obchodu s kořením a vládkyni, jež jim pomáhala, líbil. Ano byla to taková pohádka pro dospělé ale také příjemné relaxační čtivo, které bylo místy milé a místy trochu smutné. Jediné, co mi trochu nesedělo byl konec, protože za porušení všech pravidel bych čekala, že ji stihne velký osobní trest, poučení se konalo, jen jiné, než jsem tipovala, ale aspoň se nekonal vyloženě holywoodský happy end, což by příběh pokazilo...

katynais
17.04.2014 4 z 5

Neuvěřitelná knážka, ještě jsem nečetla nic takového. Je to pohádka, román a duchovní literatura v jednom. Opravdu zážitek

valentýna
16.03.2014

Monolog o zákaznících obchodu s kořením, o jejich strastech i radostech, mě kniha moc nenadchla, film jsem neviděla.

Kačík
26.12.2012 5 z 5

Moc pěkná knížka, měla jsem ji přečtenou za chvíli. Částečně se liší od filmu, ale i ten se mi líbí. Vřele doporučuji, stojí za přečtení.

audrey
30.08.2012 5 z 5

Zajímavá kniha. Nikdy dřív jsem nic takového v ruce neměla. Ano, má kouzlo trochu jako pohádky tisíce a jedné noci. Jen převedené do současného světa.