Vládkyně koření

Poetický román známé americké autorky indického původu. V malé indické vesnici v dávném bezčasí přichází za zvláštních okolností na svět nemilovaná dcera s věšteckým nadáním. Dívka nepřímo zaviní smrt vlastních rodičů a neštěstí obyvatel vesnice. Po letech strastí i dobrodružství se dostává na opuštěný ostrov, kde žije tajemná stará vědma se svými učednicemi. Zde se dívka stává vládkyní a zároveň nejponíženější služebnicí kouzelného koření, ochránkyní a utěšitelkou lidí. Po iniciaci ohněm získává děvče, nyní nesoucí jméno Tilo, novou podobu. Budí se jako stará žena, majitelka obchodu s kořením v současném San Francisku. Její obchod se stává místem, na které utíkají pro radu a pomoc lidé různých povah a odlišného společenského postavení z řad indických imigrantů: týraná manželka, taxikář hledající lásku, zoufalý dědeček vnučky, která se snaží vymknout ze sevření přísných pravidel tradiční indické rodiny. Podaří se Tilo, hledající nejlepší koření pro klid duší ostatních, nalézt vlastní klid prostřednictvím dobré magie? Nebo se po setkání s tajemným Američanem, který ohrozí její vyrovnanost i kouzelné schopnosti, rozhodne nedodržet slib, kterým se zavázala, a spustí lavinu neblahých událostí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60959/big_vladkyne-koreni-jvN-60959.jpg 4.160
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Jota

The Mistress of Spices, 1997

Kniha Vládkyně koření

jirka9453
02.05.2020

Po přečtení jsem se do kultury kolem Indie zamiloval ještě víc. Krásné, lehké čtení provoněné exotikou a vůní kořeni :)

Alex_Jura
04.11.2018

Taková příjemná pohádka pro dospělé... krásně se to četlo. Příběh je dostatečně fantaskní na to, aby od první stránky zaujal – a stále ještě natolik ukotvený v realitě, aby neodradil přílišným přílivem fantazijních výjevů. Ráda se k ní vracím.

Blanchidlo
17.07.2018

Srdeční záležitost. Po dočtení jsem měla chuť se ponořit do koření :) Tak nádherný příběh o mladé vědmě, která je proměněna do stařeny a nesmí překročit práh svého krámku s kořením. Po přečtení pro vás bude film obrovským zklamáním, je příliš plytký....

permon
30.06.2016

Krásná knížka. Moc se mi líbil jazyk. I překlad se myslím moc povedl. Konec je na mě lehce patetický, ale o.k. :-)

Vlcatko333
25.01.2016

První jsem viděla film (což mě trošku mrzí) a až potom jsem narazila na knihu. Musím říct že film se v dost podstatných detailech rozchází a právě v těch mě tolik uchvátila kniha. Jako někoho kdo se zabývá bylinkami a podobnými věcmi pro mě bylo jen přirozené si knihu přečíst, bavily mě i ty "monology" protože jsem prostě chápala o čem mluví :) Stejně jako mě z mojí přirozenosti nebaví knihy o 2. světové válce - čtu prostě to co je mi blízké.

ivakola
06.11.2015

Já jsem byla zklamaná. Nedokázala jsem se vůbec začíst do příběhu. Dočetla jsem jen s přesvědčením že autorka si dala práci s napsáním této knihy a nechtěla jsem ji jen tak odložit. Film neznám a asi ani nechci.

Shui-Xian
26.10.2015

Krásný, neotřelý příběh. Velmi se mi líbilo proplouvat pasážemi plnými vůní, barev, exotiky... Bohužel jsem ale v tomhle případě viděla dříve film - a byť mezi veledíla nepatří, dělalo mi pak problém popasovat se s knižní verzí. Například s faktem, že tady je podmanivá, krásná Tilo nevzhlednou stařenou. Námětu to podle mě ubírá na kouzle, a přitom nedodává nic na věrohodnosti milostné zápletky. Obecně jsem z obou uchopení - filmového a knižního - dost rozpačitá. Jedno je přesládlé, druhé zas kazí půvabný námět Tiliným trhaným (a místy lítostivě zahořklým) vypravováním a abstraktními nelogičnostmi. Přesto, sympatický dojem zůstává. Příjemné čtení.

playada
25.06.2015

Mně trošku vadil ten sladký konec. Jinak opravdu hezké, napínavé a k zamyšlení.