Vladislavské zřízení zemské a počátky ústavního zřízení v českých zemích (1500 - 1619) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503431/bmid_vladislavske-zrizeni-zemske-a-pocat-GCO-503431.jpg 5 1 1

Vladislavské zřízení zemské a počátky ústavního zřízení v českých zemích (1500-1619): sborník příspěvků z mezinárodní konference konané ve dnech 7. - 8. prosince 2000 v Praze; Uspoř. Karel Malý, Jaroslav Pánek; red. připr. Dalibor Janiš. Praha: Historický ústav Akademie věd České republiky; Ústav právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy.... celý text

veronika4001
08.10.2022 5 z 5

Příspěvky napsala celá plejáda autorů. Ze začátku zde stojí působení práva ve společnosti, stavovská šlechta a její moc vůči panovníkovi, panovník, který omezuje moc šlechty, vliv společnosti na právo a schopnost práva reagovat na potřeby společnosti. Panstvo, šlechta, města, poddaní. Knihu jsem nečetla celou, prošla jsem si jen ty kapitoly, které mě zajímaly. A to je přesně ono - kniha není učební text, jde o to vybrat si něco zajímavého a dozvědět se. Líbilo se mi pojetí Obecné dobré, které znamená různá hlediska dobré věci, tzn. veřejného blaha z mnoha pohledů (věcných, nárokových, osobních) a skupin lidí (stavů nejen šlechtických) ve společnosti. Významnou část tvořilo obsahově velmi široké zemské právo. Kniha přináší vhled na právo ve středověku doby 1500 - 1619, na to, jak bylo veřejností viděno skrze obecné praktické instituty, jež se vyskytovaly v jejím životě (spravedlnost x spravedlivost), jak působilo pro její život, zda a nakolik bylo používáno, kde se nejčastěji vyskytovalo, jeho funkce, literární zastoupení práva atd. Knihu jsem si půjčila v knihovně, ale patří mezi ty knihy, které by stálo za to vlastnit, protože ve svém základu pojednává o tom, jak bylo právo usazeno ve společnosti, jak na něj bylo nahlíženo, pojednává o bojích o něj (obsahově a z hlediska právo utvářejících a rozhodujících pravomocí), nebo o jeho rekonvalescencích. Knihu doporučuji.