Vládci popela

Vládci popela https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458848/bmid_vladci-popela-McW-458848.jpg 4 242 73

Vládci popela série

Už odedávna, kdy Popeliáni dostali od svých božstev fénixy, na nich jezdí do bitev, na lov a zejména na proslulém Dostihu. Elitní jezdci ze znepřátelených kultur touží po vítězství, a tak pilují dávné umění vytvářet a ovládat fénixy – koně, kteří se za pomoci alchymie rodí z popela. Každé ráno znovu povstávají, aby večer opět shořeli v ničivých plamenech. Dobrá alchymie ovšem není k ničemu, pokud jezdec nepřežije brutální noční souboje. Vražda je sice nezákonná, ale lámat kosti a otrávit popel je legální – publikum to dokonce vyžaduje. V letošním závodě soutěží jedenáct jezdců, ale tři z nich riskují víc než ostatní – dcera dvou bývalých šampionů, nadějná stipendistka a syn revolucionáře. Kterému z nich se podaří splnit si svůj velký sen o slávě a získat moc ve prospěch svého lidu? Anebo všichni shoří v drtivé porážce? VÍTĚZEM SE ČLOVĚK NERODÍ, VÍTĚZEM SE MUSÍ STÁT. IMELDA je chudá Dividiánka, která si nemůže dovolit vstupní poplatek – tedy do chvíle, než její alchymistická videa způsobí poprask v médiích a Imelda se jako miláček fanoušků po hlavě vrhne do závodu. PIPPA je Popeliánka z vládnoucí vrstvy a favoritka závodu. Když se však zakouká do jednoho ze soupeřů, je možné, že přijde o všechny šance na korunu šampionů. ADRIAN patří mezi Táhloruké, známé svým bohatstvím, ale také zmařenými povstáními. Je symbolem revoluce a poslední nadějí svého lidu na nové povstání proti Popeliánům. KORUNU ZÍSKÁ JEN JEDEN.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

Ashlords , 2020

Konfu97
03.08.2022 4 z 5

Knihu hodnotím 4,5*. K celkové 5 mi tam něco chybělo, ale jinak je příběh opravdu poutavě napsaný.

Děj z pohledu tři hlavních postav rychle utíká, máte potřebu čist dál a dál. Rozdělení vrstev, předzvěst války a krvavá minulost jsou zde lehce představeny a vy jen čekáte co bude dál.
Koně zrození z alchymie je opravdu originální nápad, jen to mohlo být více rozvedené a popsané.

evilunicorn
11.07.2022 4 z 5

Přiznám se,knihu jsem si půjčil jen ze zvědavosti, protože autorovu Nyxii jsem odložil hned po prvním díle-prostě jsem chtěl vědět, jestli mu nesedne víc fantasy.
O to je moje překvapení větší, protože tohle se docela povedlo.Nepolíben HG ani Labyrintem,musím uznat, že mě to vážně bavilo.Lehká inspirace starověkými vozatajskými závody dává knize slušný náboj a samozřejmě koně zrození pomocí alchymie, to je vážně originální.Jistě, mohlo by to být víc špinavé a krvavé, ale v rámci AY hodně slušné. I když nejsem cílová skupina, určitě si přečtu i další díl.A samozřejmě nemohu opomenout nádhernou obálku.Tohle bylo příjemné překvapení!

Prince_of_book
20.06.2022 5 z 5

Stejně jako celá série Nixia je toto absolutní TOPka....

Kniha je psána v absolutně stejném duchu jako Nyxia, krátké poutavé kapitoly, jednoduše načrtnuté postavy, spousta nečekaných zvratů a hodně nečekaný(pro mě) závěr.

Knize dávám 10/10 a těším se na dalších díl.

jmn7053
23.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha mi dost připomínala Hunger games, hlavně to rozdělení společnosti a mediální fus ohledně velké události, která je nejen zajímavou show, ale také připomínkou nadvlády a vítězství jedné skupiny nad druhou.

Abych byla upřímná, kniha mě zklamala. Byla mi slibována velká jízda a spousta akce, a to nejen recenzemi na obálce, ale hlavně tím, jak sám autor příběh vystavil. První polovina je totiž jen hype na Velký dostih. Jenže, když už se konečně k té události dostaneme, tak je dost neslaná a nemastná. Většina bojů skončí jen co začnou, zranění jsou převážně jen kvůli nešťastným náhodám nebo vlastním chybám. Ani fénixové, kteří jsou na tomto příběhu jedna z nejzajímavějších věcí, nedostanou dost pozornosti.
Co ale všichni dostanou je revoluce. Autor je v tomto ohledu jako Oprah - and you get a revolution, and you get a revolution,...! :D

V tak malé knížce je toho příliš (avšak bylo by toho příliš i ve velké). Autor má dobré a zajímavé nápady, ale všechny najednou se dost přehlušují a vzniká nesourodá patlanice - duchové, bohové, fénixové, sociální kasty, alchymie, dostih, revoluce, vztahy,... a tisíc dalších věcí, kterým není možné věnovat tolik času, kolik by si jistě zasloužily. Je to škoda, protože jízda to mohla být skutečně ohnivá...

P.S. Naprosto nerozumím, proč je na obálce "Jeď...nebo zemřeš." Vůbec nikdo nebyl nucen k jízdě pod pohruškou smrti... ?

ydnac
19.02.2022 4 z 5

Originální fantasy?
Tak napůl :-)
Je pravda, že jsem viděla jistou podobnost s Hunger Games, ale vlastně mi to nevadilo, protože takové knihy mám ráda :-)
Moc se mi líbil nápad, nechávat koně povstat z popela jako fénixe :-)
Začátek nás seznamuje se všemi aktéry prestižního dostihu, který je stěžejní pro celý děj.
Závodníci si vybírají různé alchymické komponenty, z kterých jejich kůň povstane.
Není to ovšem "obyčejný" závod, jsou zde i duchové, božstvo a pro každého představuje vítězství něco jiného.
Oblíbila jsem si Imeldu :-), hlavně asi proto, že neměla žádnou nadpřirozenou pomoc, je chytrá, bystrá a umí si poradit.
Start je teprve začátek :-)

marina4088
02.02.2022 4 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila díky Nyxii. Byla sice jiná, ale nezklamala.

Začátek byl docela pomalý a trvalo, než se vše rozjelo, ale vzhledem k tomu, že by to měl být první díl z trilogie, je fajn, že se nám autor snažil ukázat co nejvíc.

Knížka je vyprávěna z pohledu více osob, což je v pořádku, ale ze začátku mi hrozně vadil styl psaní u Pippy. Časem se na to dalo zvyknout, ale ze začátku to bylo jako ocitnout se v jiné knize. Celkově mi Pippa na začátku moc nesedla, ale ke konci se to zlepšilo. Imelda a Adrian byli úžasní, do konce jsem vlastně nevěděla, komu víc fandím skrz výhru.

Naprosto super nápad tu byl s fénixy, to se moc povedlo.

Samotný dostih byl dost napínavý, těšila jsem se, jaké zvraty nás tu ještě potkají.

Samozřejmě má kniha plus za krásnou obálku.

Scott zase nezklamal. Sice vládci popela byli trošku slabší než Nyxia, četlo se to ale stejně dobře a jsem zvědavá, co se bude dít v dalších dílech.

Dela90
28.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Panejo! Tohle bylo opravdu divoká jízda se vším všudy! Když jsem brala knížku do rukou, sice jsem anotaci četla, ale musím říct, že to naprosto předčilo mé očekávání. Knížka se četla velmi dobře. Byla jsem docela překvapena, že je vyprávěna z pohledu tří postav, ale musím říct, že díky tomu příběh dost ubíhal. Ze začátku mi trošku vadilo, jakým stylem je psána Pippa, to se, ale postupem času změnilo. Ta myšlenka koně jako Fénixů, tak ta byla úžasná. Fénix je vlastně bájné zvíře, které shoří, když přijde jeho čas a z popelu se znovu narodí. Přesně takhle fungovali fénixové - koně v příběhu. Bylo úžasné sledovat, jakou vlastnost jim jejich jezdcové dávali do vínku. Díky třem pohledů třech různých postav, vlastně koukáte na závod, jako byste byli jeho součástí, alespoň mně to tak připadalo. Nejsympatičtější mi byl asi Adrian, coby rebel, na kterém ležela tíha jeho lidu o to rozpoutat revoluci. Tomu jsem fandila nejvíc. Byla to bouře, tak jak řekl Adrian. A já si tu bouři nesmírně užila, neotřelá fantasy s napínavým dějem, která vás pohltí a nepustí, dokud jeden z nich neprojede cílovou čárou.

Kačka655
21.01.2022 4 z 5

Pěkné čtivo čekám na 2 díl.. chvílema a to bylo jako Hunger Games ale pěkné..Jsem zvědavá na pokračování

JanaB20
10.01.2022 5 z 5

obě série jsou na způsob Hunger Games a Labyrintu ale později bude záležet jen kdo si co přečte dřív. Baví mě to. Nápad s fénixema je skvělý a četlo se to samo. Těším se na pokračování

Selfinka
31.12.2021 4 z 5

Autor opět předvedl, že opravdu umí. Ano, i tato jeho série by se dala přirovnat k "Hunger Games", avšak opět z nového prostředí. Celý svět i jeho zpracování je velmi zajímavé. Na děj je pohlíženo očima tří hlavních postav, které jsou silnými osobnostmi. A ačkoliv jsem si myslela, že prostředí koní a dostih, nebude nic pro mě, autor mi opět dokázal, že do příběhu dokáže vtáhnout a už nepustit.

ElessaRiverbow
07.12.2021 4 z 5

Ze začátku jsem moc netušila, o co v knize půjde, anotaci jsem moc nečetla a ani jsem neměla vysoká očekávání. Po pár kapitolách jsem se do knihy začetla, pokaždé mě však vyrušila du-forma u kapitol z pohledu Pippy - na ty jsem si do konce knihy nemohla zvyknout. Celkově jsem Pippu neměla moc ráda jako postavu, až ke konci, když u ní byla Quinn, pro mě byla snesitelná. Narozdíl od ní jsem si však zamilovala Imeldu. Přišla mi sympatická a líbilo se mi, jak si to nakonec udělala po svém. Pak tu byl Adrian, který mi přišel takový nemastný - neslaný. Nápad s fénixy a alchymií se mi moc zalíbil a jsem zvědavá, jaký bude další díl. Určitě si ho přečtu, až vyjde.

Petkona
02.12.2021 4 z 5

Tato kniha mě opravdu velice mile překvapila. Jako u předchozí autorovy série Nyxia se to četlo hrozně rychle, postavy byly skvělé, vůbec jsem nevěděla komu fandit, protože všechny byly moc sympatické. Bylo tam výborné střídání dějové linky, nebyly tam části, kdy jednu událost popisovaly dvě postavy naráz, takže děj plynul rychle. Nejlepší na knize byl asi zajímavý svět a ta magie, i když si myslím, že by to možná chtělo trošku dovysvětlit fénixe a celé fungování světa. Mě to mile překvapilo a těším se na další autorovy knihy.

MonaR0se
18.11.2021 4 z 5

Autorovu trilógiu s názvom Nyxia som si zamilovala, pretože obsahovala brutálne nečakané zvraty a aj keď som v nej videla podobnosť s inými dystopickými knihami, pôsobila na mňa veľmi originálne. Vládci popela teda boli pre mňa povinná jazda, pretože keď si raz od nejakého autora niečo zamilujem, automaticky siaham aj po jeho ďalšej tvorbe.

Priznám sa však, že som mala trochu strach, či ma úvod do jeho novej série nesklame, predsa len Nyxia nastavila latku vysoko. Vládci popela ale prekonali moje očakávania a ja sa musím priznať, že ma zaujali ešte viac, ako samotná (mnou donekonečna ospevovaná) Nyxia.

Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu troch postáv. Každá postava pochádza z iného prostredia a má inú motiváciu k tomu, aby sa zúčastnila pretekov na fénixoch (majestátnych koňoch, ktorí sa znovuzrodia z popola). Je to súťaž, ktorú by som mohla porovnať s Hrami o život. V podmienkach je síce zakázané súpera zabiť, ale vážne zraniť alebo otráviť popol súperovho fénixa je dovolené.

Na začiatku spoznávame postavy, prostredie v ktorom žijú a ich spoločenské postavenie. Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že je začiatok trošku zdĺhavejší, no je to dôležité na pochopenie nového sveta, ktorý autor vytvoril. Neskôr sa dej rozbehne a nepovolí až do konca. Podobne ako v Nyxii, aj tu na vás čakajú rôzne zvraty, parádne nadupaný dej, postavy, ktoré si rýchlo obľúbite a záver, po ktorom budete chcieť hneď ďalší diel.

Knihu som si veľmi užila a dúfam, že druhý diel bude už čoskoro, pretože ho nutne potrebujem. Dokonca mi ani nevadilo, že jedna z troch hlavných postáv rozpráva svoj príbeh v druhej osobe (a to už je čo povedať, pretože ja du-formu vyslovene neznášam). Autor to však dokázal napísať veľmi prirodzene a k postave sa to dokonale hodilo. Knihu určite odporúčam všetkým fantasy nadšencom.

kachnat
17.11.2021 5 z 5

Prvních pár kapitolem jsem se ztrácela... Ale pak se děj rozjel, já vstřebala děj z pohledu 3 hlavních postav a byla to tedy jízda!

HockeyGirl
14.11.2021 4 z 5

Fantasy od Scotta se mi moc líbilo. Byla to první knížka, kterou jsem od něj přečetla. Svět, kde jsou fénixové a Dostih, kde se setkají nejlepší jezdci na těchto koních, kteří se v noci změní v popel a ráno opět povstanou, je velmi dobře a pečlivě vymyšlený. Knížka se mi četla sama, byla napínavá a až do konce jsem netušila, jak Dostih dopadne, kdo vyhraje a jak dopadnou všichni jezdci. Nejvíc se mi líbila postava Imeldy, té jsem fandila nejvíc, i když nemohla vyhrát, byla mou oblíbenou postavou. Dávám 4*, zase taková TOP knížka to nebyla, ale Scottův fantasy svět si mne připoutal a líbil se mi.

teer.h
14.11.2021 3 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala už velmi dlouho a konečně jsem si na ni našla čas. Viděla jsem tu spoustu super recenzí a někde i přirovnání k Hunger games, což je moje oblíbená série, a tak jsem knihu musela přečíst.

Popravdě ani nevím, jak pořádně hodnotit. Asi jsem od ní měla velká očekávání. Tato kniha mě lehce zklamala. Nápad je to skvělý, ale jsou tam velká ale. Jako skvělý nápad beru, že tam máme příběh z pohledů tří různých lidí, kteří mají různé cíle. Nicméně, za mě to absolutně nebylo dotažené. Přeskakovalo se z jednoho k druhému a nemělo to pořádný příběh. Já si ani jednoho z nich neoblíbila. Měla jsem pocit, že o nich nic moc nevím. Ani jsem moc nechápala celou pointu dostihu.

Vyprávění z pohledu Pippi (pobavilo mě Pipina) mi absolutně nesedlo… no kecala bych. V posledních stránkách už jsem si zvykla. Imelda mi taktéž k srdci nepřirostla a Adrian už vůbec ne.

Celkový námět knihy je skvělý, leč za mě nedotažený a velmi průměrný. Za mě to HG nemá téměř nic společného.

Btw. ten konec? Já Vám nevím

MoireDeTardis
23.10.2021 3 z 5

Velkej potenciál trošku zabitej tím, že se autor snažil rozjet víc linek a žádný z nich se v podstatě nevěnoval pořádně. Chybí tomu trochu hloubka, background toho, proč to funguje, jak to funguje. Kdyby se Reintgen trochu víc rozepsal, nezlobila bych se. Na druhou stranu to má třeba v plánu ve druhým dílu, což by bylo fajn.
Jinak celkově kniha hezky ubíhala, magična bylo vcelku dost, postavy se chovaly trochu zvláštně, takže se mi nepodařilo moc ztotožnit téměr s žádnou z nich.

BarkaS
26.09.2021 4 z 5

Mohlo by to být maličko méně překombinované, bez božstev, duchů a chimér, byť vzhledem k doslovu chápu, proč tam byli. Původně chtěl Reintgen psát příběh Quinn a měl k ní tedy vztah. Každopádně zajímavá jízda, snad autorovu fénixovi nedojde v příštím dílu žár.

Horselen
25.09.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem se v YA setkala s originálními prvky, samozřejmě musím vyzdvihnout fénixy a jejich zrození. Velmi se mi líbilo zakomponování alchymie.
Samotný námět, jak už zde bylo zmíněno, mi připomíná Hunger games, nicméně nápad Dostihu se mi líbí ještě o něco víc.
Kniha se četla sama, nemohla jsem se odtrhnout a stránky ubíhaly rychle. Přestože v Dostihu jelo 11 jezdců, autor se zaměřil jen na některé, což oceňuji, protože jsme se mohli lépe seznámit s jejich osobnostmi a pohnutkami.
Bonusem je překrásná obálka. Další díl budu nedočkavě vyhlížet.

Tesset
17.09.2021 3 z 5

Kniha se nečetla špatně, ale chyběl mi tam nějaký wow efekt. Svět nebyl moc detailně představen, což mi chybělo. Postavy mi taky nepřišly ničím jedinečné a, jak už jsem řekla, četlo se to dobře, ale pokud by se ke mě další díl nedostal, taky bych se nezlobila. Prostě nic extra.