Višňový sad

Višňový sad https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408285/visnovy-saduWnYDJ-PpG-.png 4 522 68

Tragikomedie z venkovského prostředí, která zachycuje období konce 19. a začátku 20. století. Jen jedno je jisté, višňový sad je zadlužen a hrozí mu prodej...

Vydáno: , Národní divadlo (Praha)

Вишнёвый сад (Višňovyj sad) , 1904

wooloong
28.06.2014 2 z 5

Komedie??? Kde???

Pink Martini
08.06.2013 5 z 5

Lepší než Čechova číst, je ho vidět v divadle. Přesto bylo čtení Višňového sadu velkým zážitkem. Příběh je prodchnutý vrozenou ruskou sentimentalitou, která mě vždy přinutí buď k slzám, nebo k bláznivým romantickým snům. Raněvská místo řešení krizové finanční situace raději přemítá o svém dětství, o každém kousku nábytku a nádherných kvetoucích višních. Višňový sad symbolizuje nejen ruskou venkovskou šlechtu, ale i celou zemi. Po střetu s novou, aktivní generací podnikatelů, dělníků a buržoazie je aristokracie odhozena do kouta. Není praktická, racionální, jen miluje krásu a umělecké hodnoty. Na posledních řádcích je honosný sad pokácen a na jeho místě vyrostou letní domky. Raněvská a s ní celá šlechta prchá před novým Ruskem a hledá kousek své ztracené romantiky a zašlé slávy v Paříži. Kdybych měla možnost, nehnu se od rozkvetlých stromů ani na krok a budu bránit staré, krasné Rusko. Snad každý v dnešní uspěchané a moderní době touží po chvilce oddechu, kdy může koukat z okna na narůžovělé květy, dívat se, jak se houpají ve větru, a čichat nahořklou vůni višní.. 5/5

julythreemosen
31.10.2012 3 z 5

Čechova mám ráda, hezky se to četlo, ale zápletka nic moc a Racek je mnohem lepší, doporučuji spíš jeho.

kniholka
08.12.2011 4 z 5

Typický Čechov se vším, co k jeho hrám patří...

Vojta
16.08.2011 4 z 5

Hodnocení zde na databázi je asi trochu nespravedlivé k této hře. Je to hra, která má nápad, popisuje definitivní konec staré nevolnické epochy, který nakonec zapůsobil i v Rusku, popisuje nástup dravých podnikatelů, kteří sice nejsou elegantní, ale zato velice schopní. Mimochodem hra je i docela vtipná. Možná něčí hodnocení ovlivnilo množství jakýchsi podivnůstek, pro nás Středoevropany ne moc pochopitelných, které se v tomto i v jiných ruských dílech objevují. Mně z nich osobně nejvíce vadila jakási podivná afektovanost a přílišná srdečnost hlavní hrdinky, tak miluje všechny lidi, tak miluje svou matičku Rus, že je neskutečně otravná. Střízlivý Středoevropan říká si s prominutím: "Co to ta kráva dělá?". Hroznější afektovanost lze vidět pouze u amerických dospívajících dívek :-).
Úrývek(rozhodl jsem se jeden uvádět u většiny knih, které přečtu, ano, odkoukal jsem to od statních:-)):
"... jsme pozadu minimálně o dvě stě let, nemáme zatím vůbec nic, nemáme názor na vlastní dějiny, my jenom filozofujeme, stěžujeme si na nudu nebo pijeme vodku. Vždyť je to tak jasné: abychom začali v přítomnosti skutečně žít, musíme nejdříve vykoupit svou minulost, skoncovat s ní, a vykoupit ji můžeme jenom obrovskou nepřetržitou prací. Pochopte to, Aňo."

WEIL
15.08.2011

Nejlepší je nejdříve hru vidět, pak ji teprve číst.

Tedy mě to tak vyhovuje.

Li@
30.11.-0001

Zatím jsem knížku nečetla, ale chci. Viděla jsem Višňový sad jako inscenaci ve Vinohradském divadle a bylo to fakt super! Takže je v pořadí.

Lithin
30.11.-0001 3 z 5

Knížku jsem sice četla, ale moc jsem se k ní nedokázala připoutat, půlku vět jsem nevnímala a nakonec jsem se v tom úplně ztratila.