Víno a čáry

Víno a čáry https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465036/bmid_vino-a-cary-diq-465036.jpg 4 248 97

Víno a čáry série

1. díl

Zaklít čarodějku se nevyplácí… Mladé čarodějce Eleně se po sedmi letech podařilo osvobodit z moci zlé kletby a vrátila se domů na vinici v údolí Chanceaux. Tam však zjistila, že za dobu její nepřítomnosti se spousta věcí změnila. Vinici převzal bývalý právník z velkého města, který odmítá staré ověřené metody i kouzla a snaží se řídit vědou a rozumem. Podaří se Eleně odhalit, kdo stojí za jejím prokletím? Dokáže novému majiteli vinice, jak moc se mýlí a jak je pro něj důležitá? Ukáže se, kdo má na svědomí mrtvá zvířata, která už se nějakou dobu objevují po celém údolí?... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Cosmopolis

The Vine Witch , 2019

Daninka123
29.07.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, děj byl na začátku pomalejší,ale čtivý. Dobrá zápletka a konec lehce předvídatelný. Za mě víkendové čtení.

SBH
23.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem zhltla na posezení, k tomu pochopitelně několik sklenek výtečného červeného, můžu jenom doporučit (nejlépe v této kombinaci, jo, chléb a sýr k tomu).
Líbilo se mi všechno, počínaje opravdu krásnou obálkou. Samozřejmě nejdůležitější jsou pro mě postavy, tady se autorce vyloženě povedly, bohaté, barvité, dýchající. S Elenou jsem soucítila, a i když bych některé situace řešila jinak, vždy jsem ji chápala a nikdy mě nepřiměla tlouct hlavou do zdi. Super hlavní hrdinka. Lennonky, které Jean-Paul nosil, ty mě dostávaly v kulisách dobrodružného fantasy příběhu naprosto do kolen, víte co, roztomilý intelektuál a čarodějka, která unikla temnotě, prostě lahůdka. Taky dávám palec nahoru za tolerantního a náramně nápomocného bratra Anselma (ano, není reálný, ovšem přesně o takové fantasy chci číst). Dokonce i sucharský inspektor projevil ve vhodnou chvíli kus zdravého rozumu. Prostě postavy, charaktery a jejich vývoj za jedničku s mašlí.
Děj totéž. Zajímavá zápletka, překvapivé zvraty, rozuzlení sice lehce očekávaná, zato však neotřele podaná. Sice jsem si na začátku myslela, že dojde na klasický milostný trojúhelník či na Bastienovo zmoudření nebo (to bych se opravdu tetelila blahem) na jeho porážku v souboji o nejlepší víno. Omyl. Autorka namíchala překvapivý koktejl okořeněný spoustou zajímavých ingrediencí jako třeba dobou končící secese a promícháním vědy s magií. Jo, ústřední padouch zhynul sice bez řádného ohňostroje třískajících zbraní, nicméně na druhou stranu ho vlastně zahubil osud, který chystal pro Elenu, tudíž super. Vlastně to mělo i určitou přesahující myšlenku.
Taky se mi moc líbilo, že je příběh je uzavřený, ovšem proč autorka přistoupila k dalším dílům, to je nad míru mého chápání. Nevím, jestli si budu druhým dílem kazit chuť.

Ita
27.06.2022 2 z 5

Druhá půlka byla o něco lepší, ale celkově jsem z téhle knížky zas až tak nadšená nebyla. Dočetla jsem jen díky výzvě.

Kni-holka
02.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Čemu dáváte přednost? Bílé nebo červené? Nebo růžové? A sladké či suché? Já rozhodně sladké bílé nebo růžové. Červené je na mě moc těžké. A co kdybych vám řekla, že za podmanivou a opojnou chutí vína, stojí viné čarodějky? Dává to smysl, ne? Víno je lektvar lásky, přátelství, má neuvěřitelnou moc, tak je pravděpodobné, že se za jeho výrobou musí skrývat nějaká magie? Stačí otevřít oči a mysl, protože když něco nevidíme, přece ještě neznamená, že to neexistuje.

Mladá čarodějka Elena se musí po osvobození ze svého prokletí a znovu se vrátit do života, kde ji čekají nelehké úkoly. Nejenže zjistí, že její vinice, kde měla domov, byla prodána chlápkovi, který ani za mák nevěří v magii, ale musí se postavit i svému bývalému snoubenci, o kterém je přesvědčená, že to on stojí za jejím prokletí. Navíc se zdá, že se někdo pokouší o zakázanou černou magii - krevní magii. Všude po údolí se objevují mrtvá zvířata, a tak je jasné, že se schyluje k něčemu velkému.

Setkáváme se zde v jistém smyslu s další podobou Faustovské dohody. Smlouva s ďáblem je vždy lákavá, když je ve hře nesmrtelnost, věčné mládí a krása. Tak si dejte pozor, abyste po sklence vína neskončili na obětním oltáři.

2368
01.05.2022 4 z 5

Odpočinkové čtení, které Vás ovšem nepustí až do samého konce. Jelikož doba před prokletí není moc dobře popsána, netušila jsem do poslední chvíle kdo ji skutečně proklel. Škoda, že závěr je hodně zrychlený. Nevadí, i tak stála za přečtení, doporučuji.

Ka.Kubi
28.04.2022 4 z 5

Poutavý příběh magie a vína. Hlavní hrdinka Elena,která je vinnou čarodějnicí se po prolomení kletby vrací zpět do svého života a snaží se najít toho,kdo na ni seslal kletbu... Výborné prostředí a trocha detektivního napětí :) co mi v knize chybělo možná bylo trochu více detailů o minulosti a o postavě Bastiena.

Tea98
25.04.2022 5 z 5

Musím se přiznat, že na knize mi nejprve zaujal její název. Obvykle takový žánr knih nečtu, ale z tohohle jsem nadšená. Kniha je napsaná velmi čtivě a vůbec se u čtení nenudíte... o nečekané zvraty není nouze. Super kniha, vřele doporučuji.

broskev28
18.04.2022 4 z 5

Jak napsali mnozí jiní: nečekala jsem nic a dostala jsem mnohé. "Intuice pozná pravdu, když ji slyší, ale i tak po ní může ošklivě zvonit v uších."
Pohádka pro dospělé, oddechovka, romantika, to všechno tam je ve velmi příjemné směsi. Překlad se možná úplně nepovedl, ale zase tam nenajdete do očí bijící hrubky. A naopak se tu objeví spousta zajímavých nápadů a kombinací, které bych nikdy nečekala v jedné knize, a ono to překvapivě funguje, tedy alespoň na mě. Bratr Anselm byl úžasný; představa takto tolerantních představitelů církve je sice zcela nereálná, ale velmi příjemná.
Takže já určitě doporučím nejen našim romantickým čtenářkám, koneckonců ve srovnání s některými YA knihami je tohle úplná selanka.
A moc se mi líbily první tři věty autorčina závěrečného poděkování:
"Jako spisovatelka jsem vždy zastávala názor, že vypravěčství je poslední podoba magie, která na světě zbyla. Ale možná se pletu. Existuje přece ještě vděk, který je ve správný okamžik obdobně mocný."

neubam02
18.03.2022 4 z 5

Elena se rozhodně stala jednou z mých oblíbených knižních postav! Takhle sympatickou hlavní hrdinku jen tak někde nenajdete.
Nápad se světem, kde víno vytvářejí víly je úplně geniální! Moc se mi líbila myšlenka takto magického světa.
A rozhodně jsem celou dobu měla chuť na víno, o kterém se v knize tak krásně píše. Je vidět, že knihu psala vinná milovnice.
Romantická linka je super. Přesně podle mého gusta, nic přeslazeného.
Tento příběh je hezky ukončen, nicméně jsem zjistila, že existují i další díly a mám z toho velkou radost!
Yvette jsem si též zamilovala a moc ráda se o ní dozvím něco dalšího.
Rozhodně doporučuji všem, co milují lehké fantasy mísící se s romantikou.

Vixiene
12.03.2022 3 z 5

Po knize jsem sáhla víceméně naslepo v knihovně a vyklubala se z toho velice příjemná oddechová četba na pár odpolední. Pamatuji si, že někdy pro mě bylo těžší se ke čtení vrátit, protože mi přišlo, že děj se posouvá velice pomalu, ale nakonec jsem ráda, že jsem knihu dočetla.

Ve stručnosti - příběh vypráví o Eleně, která je čarodějkou vína. Znamená to, že díky ní vinice prosperuje, ona s vínem souzní a pomáhá mu růst a plodit. Elenu ale někdo začaroval do žáby a jakmile se jí povede se z ní osvobodit, vrací se na vinici, kde se ale spousta věcí změnila. Potkává se s mladíkem, který tuto vinici koupil, což Elena nese velice špatně.

Zkrátka oddechové čtení, které mě nezklamalo, ale ani nenadchlo a popřemýšlím, jestli se vůbec budu vrhat na další díl/y, spíš asi ne :-)

PeťkaW.
08.03.2022 4 z 5

Když jsem četla knížku "Než vystydne káva", měla jsem nonstop chuť na kafe. No... a tady si doplňte přímou úměru, když - se děj odehrává na francouzských vinicích a hlavní hrdinka je vinná čarodějka :D. Musím říct, že to bylo příjemné překvapení. Autorce se podařilo podat magii originálním způsobem. Vyskytují se tu "typické" čarodějky, ale námět propojení s přírodou a konkrétně vinicemi, byl hodně neotřelý. Příběh měl víceméně jasně daný rámec a některé linky jste prohlédli poměrně brzy, což sice zamrzelo, ale neubralo to na čtivosti a dojmu z knihy tak moc, abych snižovala hodnocení. Příběh na některých místech působí trochu spisovatelsky naivně... nevím, jak lépe to vystihnout. Přece jenom jde o prvotinu a trochu je to z textu znát, ale zároveň autorka píše lehce, má hezké popisy, které nenudí a navozují tu správnou atmosféru. Celkově mi knížka skvěle sedla a já jsem ráda, že mě neodradilo označení prvního dílu ze série, takže pokud nad čtením přemýšlíte a bojíte se otevřeného konce, můžu vás uklidnit - děj je naprosto uzavřený.

Dym
05.03.2022 4 z 5

Příběh mě zaujal hned v prvních pár větách. Autorka vytvořila úžasný tajemný svět, ve kterém může pár slov a obyčejné pírko přimět kdekoho na útěk. Moc ráda čtu fantasy, ale zatím jsem se v žádné knize s trochou magie nesetkala s čarodějkami specializovanými na výrobu vína a piva. A spojení čarodějek s detektivkou je prostě něco : ) Vřele doporučuju.

KateTheBlogger
19.02.2022 4 z 5

V žánru fantasy rozhodně nejsem žádným odborníkem, ale tato kniha mi sedla. Líbilo se mi, že je o víně, Francii a čarodějnicích. Toto spojení mě bavilo a čtení mi šlo rychle od ruky, protože jsem byla zvědavá jak kniha skončí.

JáŠárka
16.02.2022 3 z 5

Fantasy s nádechem detektivky a romance. Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Některé pasáže mohly být více rozepsány, konec byl moc rychlý a rozuzlení zápletky se dozvíme v podstatě na posledních dvou stranách. O některých postavách toho mohlo být napsáno mnohem víc....

Arkagas
09.02.2022 3 z 5

(SPOILER) byla velmi mile překvapena. Kniha není ani tak kouzelnou romancí, jako spíše velmi milou a příjemnou fantasy odehrávající se na francouzské vinici. Elena je vinná čarodějka, tzn., že díky jejím znalostem a kouzlům roste víno zdravé a plné chuti. Stráží vinné řádky před nechtěnými návštěvníky, jako skřítky, kteří močí na kořeny stromků, aby hrozny byly kyselé, sleduje cyklusy slunce a měsíce kvůli zralosti atd. Především je to ale čarodějka, která na 7 let zmizela, když byla prokleta do podoby žáby. A když se vrátí, nový majitel vinice netuší, co je vlastně zač. Brzy se ale ukáže, že Elena má v sobě mnohem více, než jen dar starat se o vinnou révu a že její schopnosti mají obrovskou moc. Na scénu přichází stará čarodějka a krevní rituály, které jsou spojované s ďáblem a Eleně nezbývá nic jiného, než začít čarovat pořádně, aby zachránila nynějšího majitele vinice, do kterého se zamilovala.
Knížka velmi nenáročná, příjemná, hezky plynoucí. I přes prvotní obavy jsem si jí vážně užila. Spojení čarodějek, vína, Francie a lásky prostě funguje.

jennefer
28.01.2022 3 z 5

Pohádka z Francie o víně, kletbě, pomstě a nakonec i lásce. Milé čtení. Nic víc, nic míň.

Ira13
13.12.2021 3 z 5

Taková pohádka s lehkou detektivní zápletkou a nakonec i láskou. Čekala jsem asi víc.

Anie94
10.12.2021 4 z 5

Knizka Vino a cary od autorky Luanne G. Smith je moc hezky fantasy pribeh. Libilo se mi dost neobvykle zarazeni magie do realneho sveta na pocatku minuleho stoleti, kdy byl technicky pokrok jeste v plenkach. Z pribehu na vas dychne opravdu kouzelna atmosfera francouzske vinice. Knizka se hodne dobre cetla, stranky ubihali pod rukama a nez se clovek nadal byl na konci pribehu. Hlavni hrdinka, carodejka Elena, byla velmi sympaticka, odvazna a statecna osoba, co mela chut bojovat se svym rekneme nepriznivym osudem. Tohle byla jedna z mala knizek, kde je romanticka linka upozadena, coz docela ocenuji. Jedine co mi na knizce vadilo, je nedotazeny konec, ale mozna je to tak schvalne, jelikoz se ma jednat o serii, tak uvidime. 4⭐/5 ⭐

1259
09.12.2021 5 z 5

Chvílemi jsem se bála toho, že šéf mi knížka ve finále nebude líbit, ale naštěstí je opak pravdou, kterou nalezneme jen ve víně. Kniha byla hezky napsaná, nic v ní za mě nechybělo a rozhodně bych si něco podobného přečetla klidně znovu.

bookcase
04.12.2021 4 z 5

Milá pohádka pro dospělé, čte se dobře. Vinné čarodějky - zajímavý nápad.

kouzla magie čarodějnice víno Francie vinohrady, vinice fantasy

Autorovy knížky

2021  73%Víno a čáry