Villette I

Villette I https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198843/bmid_villette-i-198843.jpg 4 52 52

Ústrednou témou sú osudy mladej anglickej ženy z 19. storočia, ktorá stojí v živote osamelá a odkázaná sama na seba.

Thalin
22.03.2024 2 z 5

Bohužel, byť mám tenhle styl literatury i autorku ráda, tak mi tahle knížka vůbec nesedla. Rozvleklá víc než by mě dokázalo udržet, nic moc se nedělo a některé popisky mi přišly zbytečně zdlouhavé. Na druhý díl mě to nijak nenalákalo.

Mi--LADA
18.09.2021 4 z 5

Nemilovaná? Ne. Já osobně Villette a Charlotte Brontëovou přímo miluju! :)

kykiryki28
25.09.2018 3 z 5

Charlotte Bronte patří mezi mé oblíbené britské spisovatelky, především díky oblíbené Jany Eyrové. Co se týče Villette, tato kniha mě nezklamala ale ani nijak neoslnila. Ale určitě doporučuji těm, co milují Charlotte stejně jako já! Snad najdete ve Villette větší zalíbení než já!
Nejvíc sympatický mi byl doktor John a monsieur Emanuel - každý z nich měl jinou povahu a právě díky tomu byl každý jinak výjimečný. I Paulina je velmi zajímavá postava...

Lessana
28.05.2018 4 z 5

Charlotte ma nesklamala, jej Janu Eyrovú mám veľmi rada a ani tuto nezaprela svoj rozprávačský talent, schopnosť budovať napätie v jednoduchom, no zaujímavo podanom príbehu, a tým udržať čitateľovu pozornosť. Až som skoro napísala divákovu, tak plasticky sa mi príbeh odohrával v mysli. Hlavná hrdinka Lucy Snowová (v slovenskom preklade je jej meno, pre mňa z nepochopiteľných príčin, ako jediné preložené - Lucia, ostatným postavám boli ponechané mená v origináli) má dobrý pozorovateľský talent, bystré a vtipné myšlienkové pochody (s mnohými sa stotožňujem) - na čom z väčšej časti príbeh stojí. Pasovalo by mi k nej, aby ich vedela aj sformulovať a prejavovať sa nimi nahlas, nielen v mysli. Nuž ale... rozumiem tomu. Niekedy je mlčať zlato, ako sa hovorí. Ostatné postavy (pani Brettonová, doktor John, Polly, Ginevra, madame Becková, monsieur Paul Emanuel) sú (akoby) krásnymi kulisami, keďže gro predstavujú životné peripetie a vnútorné poryvy hlavnej postavy. Teším sa na druhý diel :).

Žurinka
07.03.2017 5 z 5

všechny 3 díly se mi líbily a ten konec........

hanapaimen
18.02.2016 3 z 5

No, z děl této doby mě tato kniha moc neoslovila... Na mě byl děj příliš rozvleklý, a vlastně téměř nic se tam nedělo, mám takový pocit. Ale nechci dělat předčasný závěr, jsem zvědavá na druhý díl.

Imor
19.08.2013 5 z 5

Velmi pěkné čtení, krásný příběh, moc se těším na další díl, je dobré si koupit celou trilogii naráz.

janina.kub
12.12.2011 4 z 5

tuto knížku jsem si koupila, jakmile vyšla
konec prvního dílu byl vcelku "necitelný" ke čtenáři, který je napnutý jako struna a chce další díl, který ještě nebyl přeložený :-))

klasická literatura

Charlotte Brontë