Villette

Villette
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226102/bmid_villette-wQP-226102.jpg 4 260 260

Podobne ako v Jane Eyrovej a Shirley aj v románe Villette ústrednou témou sú osudy mladej anglickej ženy z minulého storočia, ktorá stojí v živote osamotená a odkázaná sama na seba. Okrem ostatných kvalít Ch. Bronteovej vyniká v tomto románe veľké majstrovstvo opisu, prenikavý pohľad, ktorý mieri do jadra vecí a pravdivo zachytáva ženské zmierenie s trpkou skutočnosťou. Predsudky sputnávajúce rozlet ženského pokolenia stiesňujú i hlavnú hrdinku Luciu, ktorá cíti a je presvedčená, že by mohla v živote veľa urobiť, a preto odchádza z dedinského prostredia do víru veľkomesta. No chce sa vznášať na vlastných krídlach, chce byť nezávislá, žiť z vlastnej práce a utvárať si život podľa svojej vôle, a preto sa stáva učiteľkou angličtiny. Ale jej zámery sa tým nekončia a sústavne sa prebojúva k vyšším métam. Lenže všetky jej kroky a podujatia sú na tie časy neobyčajné, zvláštne a v očiach vyššie postavených, ktorí podceňovali prácu a nemali porozumenia pre široké vrstvy ľudu, zarážajúce a hodny pohŕdania. Takto sa Lucia za svojho pôsobenia vo veľkomeste Viliette stretáva s mnohými triednymi, názorovými i povahovými rozpormi a zápasmi, ktoré by však nemuseli byť také vyhranené, keby bolo v ľuďoch viacej vôle po porozumení a vzájomnom pochopení. Nie sú to myšlienky revolučné, ale v podtexte odbojné proti spoločenskému poriadku tých čias - realizovali sa a v našich časoch, keď sa i ženám umožnilo plnšie uplatniť v živote, keď sa práca stala pre človeka právom a cťou a keď sa pracujúce vrstvy stali základom spoločnosti. Teda z tejto stránky jedinečná žena-spisovateľka predbehla svoju súčasnosť, keď nás od kapitoly ku kapitole vedie pútavo, so zmyslom pre humor, kritiku i sebakritiku, vlastnými zážitkami od strastného detstva až po vyvrcholenie svojej — napokon predsa len nenaplnenej lásky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Villette , 1853

pindorova
12.05.2012 4 z 5

Hodnotila bych pouze slovem dobrá, já osobně jsem od sestry Ch. Brontë čekala trošku více a do knihovny jsem si šla pro knihu s nadšením. Knihu jsem vracela až za dva týdny, protože mě příliš k čtení netáhla. Nebyla však špatná.

eniete
19.03.2012 4 z 5

od Charlotte Brontëové jsem nejdřírve četla Janu Eyrovou.Těšila jsem se, že si přečtu další úžasný příběh od mé oblíbené spisovatelky...Musím ale říct, že mě Villette trochu zklamalo.Dobře se mi to četlo, to ano, ale příběh Jany Eyerové mám raději.

Charlotte Brontë
britská, 1816 - 1855