Vikingové

Vikingové https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70567/bmid_vikingove-87d-70567.jpg 4 26 5

Syntetická práce o dějinách a kultuře Vikingů je pokusem o nový komplexní pohled na tuto látku. Autor knihy, svého času profesor skandinávské archeologie na universitě v Lundu, náleží k předním osobnostem dnešní archeologie a je jedním z nejzasvěcenějších znalců vikinského období. Jeho výklad je doplněn množstvím kresebného a fotografického materiálu.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Mladá fronta

The Vikings , 1961

vvikingg
01.11.2023 4 z 5

Velmi dobrá kniha, kdo se zajímá o dějiny Vikingů rozdělená do 5 kapitol . Úspěšný irsko- kanadský seriál Vikingové, podle mého názoru čerpal i z této knihy, historicky doložené postavy a jejich osudy z této knihy se objevují i v tomto seriálu, ale v úpravách autorů seriálu.

freejazz
25.10.2023 5 z 5

ano, je to knížka letitá, leč stále zajímavá. kdyby Arbman věděl, co všechno se od jeho bádání o životě Vikingů objevilo, tetelil by se blahem. faktem je, že jako úvod do světa Vikingů je to opravdu nezbytná drobnost. a možná by trochu pomohla v orientaci i dnešním dezorientovaným bojovníkům za slovanskou chyméru. nebýt Vikingů, nejspíš by se posunul i vznik Kyjevské Rusi a ještě více se oddálil vznik aktuální mekky dezolé a frustrátů Moskvy. jenomže je jisté, že žádný z dvojzubců se do této knížky nedovede začíst.
doporučuji číst spolu s Grónskými mýty, Eddou a Kalevalou a pak přidat třeba Dějiny Islandu, Norska a Dánska.
nemá 100 %, protože pojednání o umělecké tvorbě Vikingů bylo pro mně až moc úzce specializované a ztrácel jsem se v něm. trochu to vynahradila bohatá obrazová příloha a množství kreseb - a zase prťaté mapy, které šlo stěží rozluštit s lupou k informovanosti taky moc nepřispěli.
přesto obdiv, že knížka u nás vyšla relativně rychle po originálu a přinesla nové pohledy na staré dějiny.

WolfIssen
04.02.2021 5 z 5

Další nezbytná kniha v knihovně každého milovníka a badatele vikinské doby. Jsem moc rád, že ji mám, je velice přínosná a i přes své malé rozměry nabitá informacemi.

tomas6071
04.08.2018 5 z 5

Kniha je veľmi zaujímavá a poučná. Je písaná archeológom Arbmanom a vedeckým štýlom, čo mne osobne nevadí a bol som veľmi rád za sprostredkovanie faktov a rôznych hypotéz, problémov s niektorými teóriami a pod. Veľmi pozitívne hodnotím dodatok od československého historika/archeológa, ktorý doplnil poznatky o výskumoch a nálezoch spájaných s vikingmi v strednej a východnej Európe, teda aj na našom území.

Eicherik
03.07.2016 4 z 5

V této knize je kromě samotného obsahu zajímavý i poměrně rozsáhlý doslov, který je ovlivněn dobou, v které kniha u nás vyšla, a to dobou rozdělené Evropy. V doslovu jde hlavně o rozpor mezi normanisty a antinormanisty (zajímavá slova). V tomto sporu jde o severogermánský vliv na země tehdy východního bloku. Pojednává z části o naší zemi, ale hlavně o Rusku a podílu severogermánského živlu na jeho vzniku.

Vikingové švédská literatura

Autorovy knížky