Via lucis

Via lucis https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41316/bmid_via-lucis-zMe-41316.jpg 5 125 37

Příběh hluchoslepé Američanky, která tmu a ticho proměnila v nesmrtelnost. Po těžké chorobě, kterou Helena prodělá uprostřed druhého roku svého života, jí z pěti smyslů zůstanou jen tři: chuť, čich a hmat. Jen jimi se orientuje ve světě. Ráda jí, ráda se probíhá voňavou zahradou, vcelku bez potíží se pohybuje ve známém prostředí rodného domu, rozeznává blízké osoby, ale to je všechno! Nemá ponětí, jak vypadá krajina, jaké to je v jejím pokoji, neví, že existují barvy, zpěv a hudba, nezná tvář své matky. A přesto tahle dívka jednoho dne promuje na univerzitě v Harvardu, stane se proslulou spisovatelkou a organizátorkou pomoci smyslově postiženým lidem. Zázrak? Ne, zázraky se nedějí. To jen láska, inteligence a nezdolná vůle dokážou občas zvítězit nad beznadějností osudu.... celý text

evineckY
01.06.2019 5 z 5

TEDA .... Až jsem knihu dočetla, zamyslela a rozbrečela. Tak silný příběh mě velmi oslovil.
Při té vší smůle, kolik štěstí - žila v zabezpečené rodině, milovaná, velice chytrá, zvídavá a pilná, ale největší štěstí byla slečna Salivenová ,ta byla hlavní důvod, proč se Helence dařilo.
Věnovala jí veškerý čas, její lidskost a oddanost se hned tak nevidí. Před ní bych smekla a
poklonila se jí. Líbilo se mi hodně knih, ale tato je za 100 hvězd a všem vřele doporučuji.

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Ráda pomáhám svým čtenářům v knihovně vybírat knížky přímo pro ně, "na tělo". A pokud někoho z těch novějších zatím ještě dost dobře neznám, a přesto jsem o tipy požádána, sáhnu obvykle mezi prvními po Via lucis, s tím, že takhle silný příběh osloví snad úplně kohokoliv. Knížka je napsána podle skutečnosti, je čtivá, přes smutný námět velmi povzbudivá, a tak ohlasy na ni jsou výborné a já sama ji mám také velmi ráda. Slyšela jsem první kapitolu před několika lety jako rozhlasovou četbu a hned ten den jsem věděla, že bych ji chtěla mít ve své knihovně doma i v práci ve fondu. Pravidelně ji také zařazuji mezi knížky vybrané pro akci "Rande s knihou naslepo". A zrovna tak by se myslím dala komukoliv koupit jako dárek, s jistotou, že se bude líbit.

dulcinea
18.10.2018 5 z 5

Až dočtete příběh slepé, hluchoněmé holčičky - dívky - později absolventky Harwardu a spisovatelky, vaše trápení zmizí a nic pro vás nebude nemožné.
Pro mě příběh houževnatosti, vytrvalosti, geniality, ale hlavně příběh neskonalé lásky k bližnímu svému. Lásky, jež dokázala vyhrát nad nekompromisním osudem.
Příběh Heleny Kellnerové je pro mě příběhem neuvěřitelným o to víc, že je skutečný. Snad jej napsal sám Bůh.
P.S: Můj sen: Žít v pohádkovém domečku, obrostlém révou, zimolezem a žlutými popínavými růžemi. Jaká škoda, že nic z té krásy Helenka nikdy nespatřila.

helusa2
17.06.2018 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla při studiu na VŠ a vím, že už tehdy mě příběh Heleny Kellerové velmi zasáhl...
Dnes jsem se k ní dostala díky čtenářské výzvě, neboť je to má jmenovkyně.
Mám 3 děti - díky Bohu zdravé - a zvláště začátek knihy popisující život Heleny a jejích rodičů “před Annou Sulivanovou” mě hluboce zasáhl...
A dál... dál už je to vlastně jeden zázrak za druhým... Neuvěřitelné, kam může víra, naděje a láska člověka dovést... A neskutečná obět její učitelky je nepopsatelně úctyhodná!!!
Velmi silná kniha. I když může množství dopisů a archiválií unavovat, zkuste za tím vždy vidět tu neuvěřitelnou sílu příběhu :-)

Allpa
03.03.2018 5 z 5

Jak se autorka zmínila.. Heleně do života zbyla chuť, čich, hmat a mozek. Právě díky mozku a neuvěřitelné vůli dokázala to, s čím by bojovali i lidé se všemi smysly. Neuvěřitelný příběh.

Melanka
24.07.2017 4 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh, při kterém jsem si uvědomila, jak jsme na rozdíl od Heleny líní, pohodlní a nespokojení.

Jana283
23.02.2017 3 z 5

Styl jakým je kniha napsána mne příliš neoslovil, ale osud je to naprosto fascinující.

vikaa
14.02.2017 4 z 5

Zajímavá kniha o tom, že každý handicap je možné překonat. Helena Kellerová měla štěstí, že se narodila v zámožné rodině a již jako dítě si uvědomovala, že pokud by se narodila jako chudá, její "zázrak" by se nikdy neuskutečnil. Proto se snažila celý svůj dlouhý život pomáhat všem slepým a slepohluchým bez rozdílu. Její dětství bylo zfilmováno - film na mě zapůsobil asi víc než tato kniha, přesto vidím jako velmi přínosné a inspirativní osudy Heleny Kellerové přiblížit i novým generacím. Nejvíc jsem obdivovala její schopnost naučit se rychle tolika cizím jazykům a číst v originále díla psaná v latině, řečtině, francouzštině... Obdivuhodná žena!!!

Verisek85
05.02.2017 4 z 5

Za me zajimava kniha,bylo na tu dobu hodne tezke byt hlucho slepa .Vnimala prsty,hmatem,zivot si uzila i navzdory svehu handycapu a to je dulezite.Urcite doporucuji precist clovek pak vnima veci jinak.

květáček
06.04.2016 5 z 5

Popravdě, nečekala jsem, že to bude až tak zajímavé a dobré! Pravdivé příběhy mám ráda, byť jsou malinkato okořeněné. Sehnala jsem si i film (Divotvůrkyně) a je také moc dobrý .. tak dobrý, že nejsem schopná jej shlédnout najednou .. Doporučuji.

kacaabba
21.11.2014 4 z 5

Ano, jsou životní osudy, které jsou inspirativní. Život Heleny a její dlouholeté učitelky takový byl. Film Divotvůrkyně (The Miracle Worker) z r. 1962 mě zaujal více, i když pouze ukazuje na první období práce paní Salivenové, učitelky Heleny, se zanedbanou hluchoslepou dívkou.

rusalka123
14.08.2013 4 z 5

Krásná knížka, ale musím říct, že mi jí bohužel trošku pokazila část knihy, kde Helena pořád jen psala dopisy a nic víc... Kvůli tomu jsem pak knihu ani nedočetla, což je mi ale zase líto, takže se k ní ještě chci vrátit... Jinak je to dojemný a opravdu krásný příběh!

Shardlake
03.08.2013 5 z 5

Poutavý životopis o cílevědomé americké dívce, která si šla za svým "životním snem" vystoupit z temnoty a žít co nejnormálnější život jako zdravá a ukázat tak ostatním lidem se stejným zdravotním postižením, že to jde, jen chtít vytrvat. Nádherné čtení!!

hanoule
11.02.2013 4 z 5

naprosto výborná kniha, doporučuji

Katrys
11.08.2012 5 z 5

Tenhle životopisný román o Heleně Kellerové mi doporučila moje mamka a musím říct, že byl výborný a dojemný.

miska2609
10.05.2012 5 z 5

Výtečně napsaný románový životopis. Nevěřila bych, že se nechám tak vtáhnout do osudu Heleny a dokonce se i inspirovat!

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Když jsem knihu četla poprvé, vzala mě a později jsem si ji musela koupit a přečíst znovu. Osud Heleny Kellerové je velmi těžký a pro nás ostatní povzbuzující.... všem vřele doporučuji, kdo máte rádi životopisy.