Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Střídá se zde vyprávění ze současnosti a minulosti. Konkrétně učitele českého jazyka trpícího výpadky paměti a malé holčičky Máji, která je rodiči poslaná k muži, který má celou rodinu převést přes hranice. Jak jsou jejich osudy propojeny se dá poměrně lehce odhadnout, ale to neubírá knize na kvalitě ani procento. Naopak.

Děj je děsivý, scény mučení jsou napsané poměrně surově a jako čtenář při nich cítite nezměrnou úzkost a bezmoc.

Mnoho recenzentů bylo zklamáno z konce. Já k nim rozhodně nepatřím. Byla jsem z něj nadšená a dával mi smysl.

Určitě si po přečtení vyhledejte na internetu osobu Huberta Pilčíka. Sadistického vraha, na jehož základě autor Vězněnou sepsal.

IG: @hanybooks

Renda698
08.11.2020 1 z 5

hrozné carter píše lepší tady sem neměl ani husí kůži

ddkk
30.10.2020 4 z 5

V hodnocení Vězněné se asi nejvíce sejdu s mou oblíbenou uživatelkou Metlou. Já jsem si ovšem na rozdíl od ní fakt nejdříve zjišťovala něco o skutečném případu sériového šumavského vraha Huberta Pilčíka, a tak jsem čekala spíše thriller. Tím ovšem Vězněná opravdu není, Pavel Renčín napsal plnokrevný, a to doslova! - horor se vším všudy. A zmíněným případem se opravdu nechal jen více méně volně inspirovat.

Nejsem asi úplně cílovkou pro příběhy šílených učitelů, nesmrtelných potetovaných a "strašně špinavých" dívčin a zejména hrůzných zabijáckých zrůd snad z jiné dimenze...a tak se mi kniha moc pohodlně nehodnotí. Jsem spíš příznivkyní racionálnějších příběhů.

Vydržela jsem však do konce a musím uznat, že Pavel Renčín opravdu psát umí. Milovníkům hororů Vězněnou vřele doporučuji a u mne má za čtyři.

Jarka_rybář
30.09.2020 2 z 5

Pardon, ale tohle je za mne nejhorší kniha, kterou jsem od autora četla. Napsaná je sice dobře, ale námět mi nesedl. Od určité doby je to už dost hnusné; nechce se mi věřit, že se autor inspiroval skutečnými událostmi. Závěr mi přišel trochu laciný.

Katulinka69
30.09.2020 3 z 5

Jestliže tohle bylo s námětem pravdy tak tedy UF,ale jinak mě kniha extra nenadchla

wooloong
27.09.2020 4 z 5

Začátek se mi hodně líbil, ale asi tak od strany 100 to na mě bylo už trochu moc hnusné. Dalších sto stran jsem spíš jen tak zlehka klouzala očima po odstavcích, abych si udržela dějovou linku, ale moc se neponořila do děje. Posledních dvacet stránek, kde se příběh dívky ze 70. let a mladého muže ze současnosti spojily a všechno do sebe pěkně zapadlo, jsem si naopak docela užila. Ten nadpřirozený závěr mi až tak nevadil. Autor umí psát, příběh byl dobře a do detailů promyšlen, ale ten popis explicitního zla byl pro mě prostě přes čáru.

Allys
23.09.2020 4 z 5

Čo sa knihy týka, pôvodne sa mi páčila najmä obálka, avšak aj obsah je super :-) Inšpirácia skutočným prípadom ma zaujala, rovnako ako aj prelínanie na prvý pohľad nesúvisiacich dejových línií. Napätie a zvraty v príbehu sú prítomné od začiatku, dejová línia učiteľa má zaujímavý popis rôznych psychických stavov. Na Šumave som síce ešte nebola, ale po tomto desivom vykreslení prostredia a atmosféry zatiaľ nemám potrebu :-D Čo mi naozaj nesadlo bol príliš sci-fi záver. Knihu však hodnotím nadpriemerne a určite si od autora ešte niečo vyberiem. Štýl písania je super, celkovo tak 4,5*

Luciáš01
15.09.2020 3 z 5

Po delším čtenářském útlumu jsem se rozhodla, že si zase jednou něco přečtu. Hledala jsem knížku, která nebude moc objemná a dle anotace a recenzí bude zajímavá. Nakonec jsem zvolila knížku od českého autora Pavla Renčína s názvem Vězněná.

Musím říct, že jsem po celou dobu čtení knihy nebyla schopná úplně odhadnout žánr. Po přečtení celé knihy bych řekla, že je to něco mezi hororem a thrillerem, chvílemi možná přebíhající až do fantasy.

Kniha má dvě dějové linky, každou z jiné doby a s jiným hlavním aktérem. První vypráví o středoškolském učiteli Martinovi, který trpí nočními můrami, a výpadky paměti a druhá o jedenáctileté Máje, jež se vydá na zvláštní dovolenou do šumavských lesů, z níž se stane peklo na zemi.

Zpočátku jsem se nemohla začíst, jelikož dlouho nevíte, kde se oba děje spojí, co mají společného a jak úžasně do sebe ve správný čas zapadnou. Knížku jako celek hodnotím kladně, i když do teď pořádně nevím, co si o příběhu myslet. Děj je napínavý a plný zvratů. Možná kdyby si autor odpustil hororové popisy a prvky, vybral si směr spíše thrillerový a k tomu jinak utvořil konec, udělal by lépe. Po dlouhém hloubání, co asi tak mají ty dva příběhy společného, vzrušení z nalezení souvislostí a překvapivém vyústění, knihu kazí trochu přestřelený konec plný nadpřirozena.

Můj osobní názor je, že téhle knížce by více slušelo být klasickým thrillerem zaměřeným na příběh Máji než zplácaninou různých žánrů a honem za čímsi.

Pořád se nemohu rozhodnout, jak bych knihu celkově ohodnotila; tak rozporuplně na mě působila.

MarsyPint
07.09.2020 5 z 5

Na doporučení jsem očekávala dobrou knihu, ale tohle je prostě super silný a skvělý příběh. Styl vyprávění, pohled ze dvou stran a konečné propojení mě naprosto dostalo.

Lenka.Vílka
05.09.2020 5 z 5

Čekala jsem něco jiného. Čekala jsem něco ne tak dobrého. Ale byla jsem moc ráda, že jsem knihu nezačala číst před spaním, ale nakonec to dopadlo trochu jinak, zbytek nešlo nechat na druhý den. Takže ty sklenice od okurek to s tím odnosem do sklepa ještě chvíli vydrží...

Uvodní kapitola je napsaná geniálně. Hned se jede zostra a já se fakt bála. Jako fakt dobrá mrazivka. První kapitola je první linka s učitelem Martinem. S tím, že od druhé kapitoly začne i druhá linka, malé Marie. A i tohle bylo solidní psycho.

A ta spojitost minulosti s přítomností? Když to napíšu, všechno vykecám. A to fakt nechci! Protože když jsem to četla, vážně mi z toho nebylo dobře.

Přesto jsem byla trochu zklamaná z poslední třetiny. Začátek knihy byl dobrý hlavně z toho důvodu, jak to bylo napsané. Hlavně to pitvání v pocitech v přítomnosti a to mě bavilo. Proto mě mrzel, ne odfláknutý konec, jenom na mě možná až moc rychlý vzhledem ke zbytku knihy. Ale sedl mi autorům styl psaní. Knihu jsem přečetla rychle. A přestože jsem původně mělo strach dočíst před spaním, nedokázala jsem si zároveň představit, že půjdu spát bez odhalení úplně všeho.

Nevím, co napsat na obálku. Líbila se mi předtím, než jsem začala číst. Jenže když mi potom všechno došlo vzhledem textu, už byla hezká jinak...

Není to čistých 100%, ale spíš 80%-95%, takže pět hvězd...

Dandulka
21.08.2020 5 z 5

Fííííháááá, tak takovou nálož už jsem dlouho nečetla! Nedoporučuji číst večer a jako oddechovku už vůbec ne! Navzdory všemu, super čtení.

Matne
31.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Za první polovinu bych dal 4 hvězdy, za druhou 1. Spoilery: Vyprávění ve dvou dějových liniích bylo zajímavé a říkal jsem si, jak to asi spolu souvisí. Příběh Máji byl mnohem zajímavější. Drsné popisy Šumavy a její tajemné atmosféry, zvrat v podobě proměny "zachránce" a otočka o 180 stupňů. Dále pak popisované krutosti na dítěti, není to pro každého a strašně jsem si přál, aby byla Mája co nejdříve osvobozena. Od událostí v kasárnách to jde jen z kopce, a znovuupadnutí do spárů netvora je typické hororové laciné klišé. Děj a chování postav začíná postrádat logiku (taky jí Matějková mohla sehnat nůž, nebo sekyrku, nebo pomoct uvolnit ve stodole pár prken a věznitel by nepoznal, že to má od ní, ale místo toho si chodí jen pokecat, zatímco se jí dějí ty největší hrůzy až po otěhotnění a porod) a fantasmagorní konec byl dost mimo a celkově byl konec takový zmatečný. A z Martina bude v příštím díle Rambo? Mohl být normální konec a kniha a příběh by byl uvěřitelnější, zvlášť když je inspirován skutečnou událostí.

Moja76
09.07.2020 5 z 5

Otřesný příběh, dobře naspané

zbožňuju_knihy
30.06.2020 5 z 5

Po dlouhé době kniha, které nelze nic vytknout. Od autora s jistotou pořídím další kusy. Začátek byl poněkud podivný, ale pro mne standardní zlomová stránka u všech knih: strana 100 a dál už to jelo!
Přečetla jsem skoro v kuse, inspirováno českým vrahem a proto naprosto nevhodné pro slabé povahy, které odradí nejspíše už pěkná obálka.
Palec nahoru, tento ČESKÝ autor je pro mne velkým překvapením a srovnání s Kingem mi vůbec nevadí, takové dlouhé květnaté věty a košaté vyprávění, to už tu dlouho nebylo. Díky bohu to nebylo na 500stran (ne-li více), jak se dočítáme u Kinga a proto 3x hurá!

Krchnaida
15.06.2020 5 z 5

Přečteno na dva tahy. Nemám sice ráda prvky hororu a násilí na dětech, ale příběh mě nutil číst dál a dál. Konec byl takový slabší, ale i tak dávám pět hvězd. Bylo to “hustý”...

Alenka77
10.06.2020 5 z 5

Perfektní čtení.Sice jsem skoro na začátku tušila o co jde,ale přečetla jsem to jedním dechem.Trošku mě zklamal závěr,ale jinak nemám co vytknout ;-)

IvetKl
07.06.2020 4 z 5

Knížka úplně z jiného žánru, na něž jsme zvyklí. Moc se mi líbila, ale konec bych si představovala jiný. Co mě však zaskočilo, že příběh je částečně podle skutečných událostí.

Hellrampage
31.05.2020 4 z 5

Veľmi ťažko stráviteľná kniha, ktorá sa vám zažerie pod nechty a možno privodí nejakú tú úzkosť či depresie.

Sledujeme príbeh učiteľa češtiny, ktorý má halucinácie a stratu pamäti a mladej dievčiny Márie, ktorá si zažije krušné chvíle. Už od okamihu, kedy ju rodičia nechajú samú ísť vlakom do krajov, kde by sa aj dospelý chlap bál ísť sám, bude čitateľ tušiť, že sa nebudú diať pekné veci. Ešte že autor nezachádzal do detailov.

Kniha sa číta výborne, vadil mi len záver, kedy sa pretnú obe linky a nastúpi fantastická zložka. Akoby som opäť s Witcherom zabíjal v bažinách monštrá, tak mi to prišlo. Záver aj keď je uzavretý v rámci príbehu, ponecháva nádej na pokračovanie, no myslím že žánrovo to už nebude survival horor ale akčné béčko. Uvidíme.

jankaander
12.05.2020 5 z 5

Jako zajímavý ale uz jsem se tesila na konec.....

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

Oceňuji, že autor tento, přinejmenším znepokojující, příběh zasadil do českého prostředí. Přece jen, takovýchto knih je u nás (bohužel) pomálu:) Jediným nedostatkem pro mě byl závěr knihy, který mi přišel až moc fantasy. Myslím, že kdyby autor příběh ukončil o pár desítek stránek dřív, zanechal by ve mně ještě silnější dojem. Vězněná i přes to patří ke knížkám, na které jen tak nezapomenu.