Vernon Bůh Little

Vernon Bůh Little https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2117/bmid_vernon-buh-little-RTi-2117.jpg 4 140 29

Román Vernon Bůh Little je drsnou a hořkou komedií situovanou do zapadlého městečka kdesi v Texasu. Vernonův spolužák Jesus přišel jednoho dne do školy ozbrojen a předvedl typickou americkou tragédii: při hodině matematiky začal bezhlavě střílet do houfu svých spolužáků a nakonec obrátil zbraň proti sobě. A tím svému kamarádovi pěkně zavařil. Veřejnost přece logicky požaduje viníka, obětního beránka, chce spravedlnost. Jenže vrah už nějak není k dispozici. Místo něj to schytá Vernon: rozlícení občané jsou přesvědčeni, že musí mít v masakru sám prsty, když byl Jesusovým jediným kamarádem. Je zatčen, uvězněn, vyslýchán policií, která mu samozřejmě nevěří ani slovo, a nakonec odsouzen k trestu smrti. Výchozí bod kontroverzní prózy byl zjevně inspirován skutečnými událostmi. Příběh podávaný v první osobě má v sobě vícero rovin – především se na svět díváme očima ztřeštěného teenagera, který si vymýšlí, kde může. Nakonec stojí sám proti všem, proti své slepicoidní matce, úchylným psychologům, zmanipulovaným úředníkům i úplatným policajtům. Bláznivou grotesku napsanou syrovým, přisprostlým jazykem a s ďábelským smyslem pro humor někteří přirovnávají k South Parku, jiní ke slavnému románu Kdo chytá v žitě. Sám autor k tomu dodává, že napsal satiru o tom, „jak Amerika George W. Bushe vypráví svůj vlastní příběh, a jak my ostatní reagujeme na střípky reality, které nám v zaobaleném stavu předkládají média.“ Roku 2003 získal DBC Pierre za svůj románový debut s podtitulem Komedie 21. století za účasti smrti prestižní ocenění Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Vernon God Little , 2003

Bránolog
16.05.2014 4 z 5

Docela výmluvný pohled na společnost na americkém maloměstě očima kluka, neprávem obviněného z masové vraždy. Psáno osobitým stylem - přes tragiku věci je to i docela vtipné...

beatnysek
30.11.2013 5 z 5

Román byl pro mě zpočátku silně nečtivý. Obecně nesnáším křivdy a Vernonovi s puberťácky zamlženým pohledem jsem dokázal porozumět jen v tom ohledu, že z traplivého chaosu v Martiriu musí prchnout. Se stupňující se velesmutnou nadsázkou (v ní se skutečně neskrývá humor - jinde ale ukryt je, ta kniha je místy vážně dost vtipná) a perfektní gradací děje jsem ale postupně autorovu stylu přišel na chuť. A na posledních stranách této komplexní kritiky současného lidského světa, zároveň uvědomělé i nadějeplné, jsem už bezvýhradně plesal.

Sedlmajerka
21.03.2013 5 z 5

Mám vůči americké mládeži jistou averzi a tak jsem si od četby moc neslibovala. Ale styl knihy a dějové zápletky mě nakonec dostaly. Super kniha, na kterou se nezapomíná.

Jaroslav Dědin
11.02.2013 5 z 5

Nemůžu se dočkat další knihy od DBC... je to krásně dekadentní, neuvěřitelně chytré, ovšem ne intoušské... prostě lahoda :-)

*Moný*
03.01.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Možná dokonce ta nejlepší... :)

Stammel
25.07.2012 4 z 5

Ta kniha je jako punk na dvou akordech, kterými jsou "peprné vyfuckování všeho kolem v c dur" a "h moll Vernonovy ublíženosti vším kolem". Je to punk, který má šťávu, adrenalin a vypečené hlášky na každé straně... ale pořád jsou to jen dva akordy, které nutně začnou připomínat kolovrátek.

Ale jak to často u punkové a podobné hudby bývá, kdesi mezi záměrně banálními řádky se spřádá nečekaně vážné sdělení, ba poselství. Tady jím je studie pokrytectví a bezohlednosti, s jakými lidé "Ameriky G. W. Bushe" (a samozřejmě nejen jí) pod maskou zármutku zneužívají tragédii k svému obohacení. Pierrova analýza je neuvěřitelně trefná, přesná a dotažená do detailů. Ze zdánlivě absurdních událostí, jako je například výroba reality show z poprav odsouzených vězňů, mě mrazilo. Jsou to sice události literární, nicméně ve své podstatě pravdivé. Fungují precizně podle zvrácené logiky, která je v našem světě jako doma, a kterou DBC umí s milimetrovou přesností odhalovat.

Zdánlivě je Vernon Bůh Little součástí vlny brutální a krvavé společenské kritiky, která zaplavila současné umění. Na rozdíl od intelektuálních konstruktérů a teoretiků společenského úpadku a skepse (kteří jsou otravní a je jich otravně mnoho), DBC Pierre planě nešpekuluje a cynicky nemachruje tím, jak odhalil všechnu bídu vesmíru. On si peklem tohoto světa prošel, skutečně ho zná a dovede ho poctivě zachytit. Včetně úcty k hodnotám, o které navzdory své zkušenosti usiluje. Všimněte si, že tak to bývá docela často. Nihilisté jsou většinou ti, kdo o utrpení jen filosofují. Ti, kdo jím prošli, obvykle naopak získají sice bolestivější, ale zato uctivější vztah k životu a jeho ceně. (Doporučuji si někdy udělat dovolenou na psychiatrii, uvidíte sami). Všimněte si také, že čím více hodnot autor ctí, tím palčivěji se jeho kritika zla prohryzává do čtenářovy duše. Kritika nihilistů bývá chladná, lhostejná a ve většině ohledů neispirativní. Je spíše myšlenkovou hrou, nikoli prožitkem celé čtenářovy bytosti.

Vernon Bůh Little je naopak prožitkem s takovou intenzitou, která mě v závěru knihy srazila ze židle.

Díky vnitřní autorově poctivosti není VBL chytráckým žlučovitým úšklebkem, ale punkovou tragédií 21. století velké síly a ceny. Skvělý generační román, který říká mnoho důležitého o naší době a skrze to i o životě jako takovém.

PS. Hlavní hrdina mi typově připomínal ústřední postavu taktéž výborných Zvířetových lidí. Ty knihy jsou si vůbec dost podobné, i když každá vychází z odlišné kultury. Rozhodně doporučuji ke srovnání.

MesLivres
25.06.2012 5 z 5

Už dlouho mě žádný příběh takhle nedostal...závěrečná gradace děje je neskutečná a nedovolila mi knihu odložit dokud jsem jí nedočetla.

tyranosaurus
27.12.2011 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala jestli to s těmi cenami, která tato kniha získala, dělají srandu a je to jen takovej vtip. Ale postupem času tedy v tomto případě, vývojem děje a vžití do hlavního hrdiny jsem svůj názor musela změnit o celých 180°. A musím se přiznat, že větší překvapení na konci jsem čekat asi v životě ani nemohla. Doopravdy jsem takový konec neočekávala, takže mi před koncem i pár pravoplatných slz ukáplo. Určitě doporučuji)

Amnesiac
06.08.2011 5 z 5

Knihe sa dostalo veľkého oceňovania a cien (možno až veľa), a zaslúžene. Žorža :)

australská literatura Bookerova cena

DBC Pierre (p)