Velikonoce v české lidové kultuře

Velikonoce v české lidové kultuře https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431468/bmid_velikonoce-v-ceske-lidove-kulture-b5i-431468.jpg 4 6 1

Dílo významné brněnské etnografky seznamuje s obyčeji, obřady, s lidovou tvorbou, které se váží k těmto nejvýznačnějším křesťanským svátkům. Autorka vyšla jak z dlouholetého terénního výzkumu, tak ze studia literatury, která se otázkou lidové kultury zabývá již od dob národního obrození. Kniha zachycuje tyto projevy ve všech částech naší vlasti – tedy v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. K určení jejich specifičnosti využívá V. Frolcová též početných srovnání se zvyklostmi ostatních evropských národů, především těch, jež žijí v našem sousedství. Soustřeďuje se zejména na dobu od Květné neděle do Velikonočního pondělí a věnuje se tradicím jak z venkova, tak z městského prostředí. Výklad doplňuje množství ilustrací – maleb na skle, kraslic apod. – a kresby Magdaleny Říčné. Ty čtenáři umožní představit si, jak vyhlížejí předměty spjaté s velikonočními zvyky (např. novoletní stromky, pomlázky) a jak se tyto zvyky a obřady provádějí ještě dnes.... celý text

roman9739
18.04.2022 5 z 5

Pokud patříte, stejně jako já, mezi ty, kdo považují celé období Velikonoc za naprosto magické období, nejen z hlediska duchovního, ale i světského, je tato kniha rukovětí, výchozím bodem pro zkoumání tohoto neskutečného času!
" Snad proto knížka o Velikonocích nabízí pohled do myšlení a svátečního života našich předků i současníků, života prostého tíhy konzumu i skepse egocentrismu. Nabízí i jeden z modelů hledání harmonie člověka (tak odlišný od proklamovaného pojetí pozitivního myšlení), vybudovaný na "trnité cestě" a naději v Kristovo poselství. Z kulturního a duchovního odkazu velikonoc může inspirovat řád újmy a hojnosti, mlčení a slova, svátku a každodennosti; vnímání lidského života v souladu s přírodním cyklem, vyvážení praktických (hmotných) a duchovních stránek života, potřeba sebereflexe a periodické obnovy svědomí, umění bezprostřední komunikace. Nebo radost z lásky a dobrý životní postoj; umění díkůvzdání." (samý závěr knihy)