Velikonoce v české lidové kultuře

Velikonoce v české lidové kultuře https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141305/bmid_velikonoce-v-ceske-lidove-kulture-4Fi-141305.jpg 4 6 1

Původ Velikonoc, křesťanské velikonoční obřady, lidové zvyky a obyčeje, reprodukce dosud nepublikovaných maleb na skle z moravských muzeí. Dílo významné brněnské etnografky poprvé v naší literatuře podává zevrubný přehled nejrůznějších lidových zvyků, obřadů a výtvorů materiální kultury (kraslice, malby na skle atd.), vážících se k nejvýznačnějším křesťanským svátkům. Autorka postupuje podle jednotlivých dnů od Květné neděle až do Velikonočního pondělí a zachycuje zvyky a obyčeje ze všech částí naší vlasti – Čech, Moravy i Slezska, a to nejen z jazykového prostředí českého, ale i německého. Práce je založena jak na předchozích výzkumech, jež mají již více než stoletou tradici, tak na autorčiných poznatcích vlastních. Její text podstatně doplňuje bohatý ilustrační doprovod, sestavený výhradně z dosud neznámých dokladů lidové tvořivosti. 50 ilustrací.... celý text

roman9739
18.04.2022 5 z 5

Pokud patříte, stejně jako já, mezi ty, kdo považují celé období Velikonoc za naprosto magické období, nejen z hlediska duchovního, ale i světského, je tato kniha rukovětí, výchozím bodem pro zkoumání tohoto neskutečného času!
" Snad proto knížka o Velikonocích nabízí pohled do myšlení a svátečního života našich předků i současníků, života prostého tíhy konzumu i skepse egocentrismu. Nabízí i jeden z modelů hledání harmonie člověka (tak odlišný od proklamovaného pojetí pozitivního myšlení), vybudovaný na "trnité cestě" a naději v Kristovo poselství. Z kulturního a duchovního odkazu velikonoc může inspirovat řád újmy a hojnosti, mlčení a slova, svátku a každodennosti; vnímání lidského života v souladu s přírodním cyklem, vyvážení praktických (hmotných) a duchovních stránek života, potřeba sebereflexe a periodické obnovy svědomí, umění bezprostřední komunikace. Nebo radost z lásky a dobrý životní postoj; umění díkůvzdání." (samý závěr knihy)

Velikonoce lidová kultura zvyky a obyčeje lidové zvyky česká kultura české tradice

Věra Frolcová
česká, 1956
2010  96%Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury
2001  80%Velikonoce v české lidové kultuře
1999  80%Kult a živly
1986  0%Žarošice - minulost a současnost vesnice v oblasti Ždánického lesa

Kniha Velikonoce v české lidové kultuře je v